Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, georgemp2 είπε

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Αποφάσισα φέτος να εγκαταστήσω ένα κλιματιστικό για κύρια πηγή θέρμανσης, σε μονοκατοικία 2όροφη. Ο κάθε όροφος είναι περίπου 60 τ.μ. Σκέφτηκα να εγκαταστήσω το Toyotomi kuro 24.000 btu. Έχει κανείς γνώμη αν θα με καλύπτει; Το μηχάνημα είναι καλό στον τομέα της θέρμανσης; 
Σε περίπτωση παγωνιάς υπάρχει στον κάτω όροφο τζάκι ενεργειακό και στον επάνω στα δωμάτια 2 κλιματιστικά 9.000 btu.

Λίγο μπερδεμένη η περίπτωσή σου, το σπίτι το ζεσταίνεις ήδη με αυτά που αναφέρεις? Έχεις διαπιστώσει οτι αυτά δεν επαρκούν και χρειάζεται ένα επιπλέον κλιματιστικό? Εγώ αν είχα τέτοιο σπίτι  χωρίς καμιά πηγή θέρμανσης, θα έβαζα από ένα 24αρι στον κάθε όροφο, στον τελευταίο όροφο ίσως χρειάζεται και παραπάνω από 24 αναλόγως καιρικών συνθηκών και μόνωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Λίγο μπερδεμένη η περίπτωσή σου, το σπίτι το ζεσταίνεις ήδη με αυτά που αναφέρεις? Έχεις διαπιστώσει οτι αυτά δεν επαρκούν και χρειάζεται ένα επιπλέον κλιματιστικό? Εγώ αν είχα τέτοιο σπίτι  χωρίς καμιά πηγή θέρμανσης, θα έβαζα από ένα 24αρι στον κάθε όροφο, στον τελευταίο όροφο ίσως χρειάζεται και παραπάνω από 24 αναλόγως καιρικών συνθηκών και μόνωσης. 

Ναι είναι μπερδεμένη η περίπτωση μου. Μέχρι πέρυσι είχα σαν κύρια πηγή θέρμανσης έναν λέβητα πελλετ αλλά φέτος δεν θα χρησιμοποιηθεί. Το σπίτι είναι χτισμένο το 2004 και από μόνωση έχει την κλασσική. Δηλαδή σε λειτουργία 10-12 ορών δεν θα ζεσταίνει τον επάνω χώρο έστω και λίγο; Έξαλλου αν χρειαστεί θα υπάρχουν και τα δύο μικρά κλιματιστικά για να καλύπτουν και στα πολλά κρύα θα λειτουργει και το ενεργειακό τζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 6:20 ΜΜ, steam22 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση θέλω να βάλω 2 aircondition σε δύο δωμάτια το ενα δωμάτιο είναι 12 το και το άλλο είναι 25τμ. Και στα δύο δωμάτιο υπάρχουν παράθυρα αλουμινίου καθώς και εξωτερική μόνωση. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κλιματιστικά τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω και για τα δύο μαζί είναι περίπου 650/700€.και τα δύο aircondition θα χρησιμοποιηθούν για θέρμανση για περίπου 4 ώρες την ημέρα ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Καλησπέρα και πάλι σε όλους υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώ και πάλι 

Στις 11/10/2018 στις 6:58 ΜΜ, steam22 είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/klimatistiko-united-uni-3209-9-000btu-inverter-92986

https://www.praktiker.gr/m/p/klimatistiko-united-uni-3212-12-000btu-inverter-92987

Έχω δει αυτά τα δύο κλιματιστικά αν μπορεί κάποιος ας μου πει αν συμφέρει και αν θα με καλύπτουν ευχαριστώ και πάλι 

Και αν ξέρει κανείς αν αυτά τα κλιματιστικά συμφέρον σαν τιμή αλλά και αν είναι αποδοτικά, καθώς και αν θα καλύψουν τις ανάγκες μου για θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, steam22 είπε

Καλησπέρα και πάλι σε όλους υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώ και πάλι 

Και αν ξέρει κανείς αν αυτά τα κλιματιστικά συμφέρον σαν τιμή αλλά και αν είναι αποδοτικά, καθώς και αν θα καλύψουν τις ανάγκες μου για θέρμανση 

Τα έχω δει από κοντά.. Γενικά εμένα μου φαίνονται αξιοπρεπή για τα χρήματα που ζητάνε. Επίσης δεν τα πάνε άσχημα σε τομείς κατανάλωσης και θορύβου. Απλά μήπως παίζει καμία δωρεάν εγκατάσταση σε καμία μεγάλη αλυσίδα; Αν τους πεις ακριβώς τι θέλεις θα το κάνουν.. Εδώ Πάτρα έχω μείνει ικανοποιημένος από τις δωρεάν του κοτσοβολου. Οπότε η τιμή έρχεται κοντά και πας σε πιο επώνυμη λύση.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anikologr είπε

Τα έχω δει από κοντά.. Γενικά εμένα μου φαίνονται αξιοπρεπή για τα χρήματα που ζητάνε. Επίσης δεν τα πάνε άσχημα σε τομείς κατανάλωσης και θορύβου. Απλά μήπως παίζει καμία δωρεάν εγκατάσταση σε καμία μεγάλη αλυσίδα; Αν τους πεις ακριβώς τι θέλεις θα το κάνουν.. Εδώ Πάτρα έχω μείνει ικανοποιημένος από τις δωρεάν του κοτσοβολου. Οπότε η τιμή έρχεται κοντά και πας σε πιο επώνυμη λύση.. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.  Θα περιμένω και άλλες γνώμες για τα συγκεκριμένα κλιματιστικά και μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πάω να τα αγοράσω έκτος και αν έχει κάποιος άλλος να κάνει κάποια διαφορετική πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2018 στις 12:36 ΜΜ, lexotamilf είπε

Ποιό από τα δύο θα προτείνατε; Θα εγκατασταθεί σε χώρο ~13 τετραγωνικών.

Ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/11561979/General-Electric-GES-NX25IN-GES-NX25OUT.html

https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR.html

 

Στις 11/10/2018 στις 9:25 ΠΜ, lexotamilf είπε

Όπως εχω γράψει και στην προηγούμενη σελίδα, είναι για δωμάτιο 12τμ, με μόνωση, διπλά τζάμια και δυτικο μπαλκόνι. Θα χρησιμοποιηθεί για κύρια πηγή θέρμανσης και θα δουλεύει γύρω στις 10 ώρες την ημέρα. 

Το GE που παρέθεσες είναι προηγούμενο μοντέλο . Σε προσφορά τώρα ο Κωτσόβολος τρέχει τον αντικαταστάτη του  σε καλύτερη τιμή . 
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185589-general electric-ges-nx2g25-prime?nosto=categorypage-nosto-4-fallback-nosto-1

Εξίσου καλό με το toyotomi που παρέθεσες σε καταναλώσεις .  Εκεί που διαφέρει το GE είναι στα επίπεδα θορύβου της εσωτερικής μονάδας . 20 db στην χαμηλή σκάλα για το GE και 24 db για το toyotomi . Αφου προορίζεται για υπνοδωμάτιο είναι ένα χαρακτηριστικό που το λαμβάνουμε υπόψιν . Αν και άλλοι άνθρωποι δεν θα είχαν θέμα με 24 db να κοιμηθούν .

Απο κει και πέρα η πιο ουσιώδης διαφορά είναι στην εγγύηση τους . Toyotomi 5 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη της μονάδας . General Electric 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρεωτική ετήσια συντήρηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το GE που παρέθεσες είναι προηγούμενο μοντέλο . Σε προσφορά τώρα ο Κωτσόβολος τρέχει τον αντικαταστάτη του  σε καλύτερη τιμή . 
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185589-general electric-ges-nx2g25-prime?nosto=categorypage-nosto-4-fallback-nosto-1

Εξίσου καλό με το toyotomi που παρέθεσες σε καταναλώσεις .  Εκεί που διαφέρει το GE είναι στα επίπεδα θορύβου της εσωτερικής μονάδας . 20 db στην χαμηλή σκάλα για το GE και 24 db για το toyotomi . Αφου προορίζεται για υπνοδωμάτιο είναι ένα χαρακτηριστικό που το λαμβάνουμε υπόψιν . Αν και άλλοι άνθρωποι δεν θα είχαν θέμα με 24 db να κοιμηθούν .

Απο κει και πέρα η πιο ουσιώδης διαφορά είναι στην εγγύηση τους . Toyotomi 5 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη της μονάδας . General Electric 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρεωτική ετήσια συντήρηση . 

Συμφωνώ για το GE. Απλά σήμερα έπεσα σε αυτή την προσφορά και μπήκα πάλι σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 6:58 ΜΜ, steam22 είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/klimatistiko-united-uni-3209-9-000btu-inverter-92986

https://www.praktiker.gr/m/p/klimatistiko-united-uni-3212-12-000btu-inverter-92987

Έχω δει αυτά τα δύο κλιματιστικά αν μπορεί κάποιος ας μου πει αν συμφέρει και αν θα με καλύπτουν ευχαριστώ και πάλι 

Μάρκα με άγνωστη ποιότητα after sales support.  Θα σου πρότεινα να πας σε κάτι επώνυμο . 

Στο budget σου βρίσκεις λύσεις σε Midea  Haier και General electric σίγουρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι σε αναζήτηση 2 κλιματιστικών..Ένα 9άρι και 18άρι. Καλοβλέπω δυο εταιρίες κυρίως λόγω εγγύησης και after sales service. 
Την Gree και την Inventor. Υπάρχει κάποιος λόγος για να επιλέξω την μία αντί της άλλης;

Υ.Γ. Έχω δεί και τα νέα mitsubishi. Πανέμορφα με την καλύτερη απόδοση αλλά.....πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2018 στις 9:55 ΜΜ, lexotamilf είπε

Συμφωνώ για το GE. Απλά σήμερα έπεσα σε αυτή την προσφορά και μπήκα πάλι σε σκέψεις.

Ναι και το Fujitsu είναι μια πολύ καλή περίπτωση λόγω της προσφοράς.  

Η σημαντικότερες διαφορές  είναι : Fujitsu 10 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη (όπως πλακετες μοτερς κτλ)  . GE 5 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρεωτική ετήσια συντήρηση . 

Το Fujitsu είναι λίγο καλύτερο στη ψύξη σε καταναλωση . Να το λάβεις υπόψιν αν το κλιματιστικό το καλοκαίρι δουλεύει κάθε μερα και τουλάχιστον 5-6 ώρες . 

Το GE είναι πιο αθόρυβο  απο το fujitsu .  Αν προορίζεται για υπνοδωμάτιο και κάνεις δύσκολο ύπνο να το λάβεις υπόψιν . 

 

2 ώρες πριν, panoszavra είπε

Καλημέρα. Είμαι σε αναζήτηση 2 κλιματιστικών..Ένα 9άρι και 18άρι. Καλοβλέπω δυο εταιρίες κυρίως λόγω εγγύησης και after sales service. 
Την Gree και την Inventor. Υπάρχει κάποιος λόγος για να επιλέξω την μία αντί της άλλης;

Υ.Γ. Έχω δεί και τα νέα mitsubishi. Πανέμορφα με την καλύτερη απόδοση αλλά.....πανάκριβα.

Προσωπική άποψη:  Σε επίπεδο ποιότητας after sales  δίνω ένα συν στην Inventor . Σε επίπεδο εγγυήσεων είναι ίδιες . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση,

εχω κλιματιστικο invertor nemedis pro,

νομιζω η αποδοση του πρεπει να ειναι καλη αλλα εχω μια απορια σχετικα με το wifi.

Μπορει καποιος που το εχει δουλεψει να μου πει πως το εκανε?

Η εφαρμογη του σε android 7 δεν δουλευει....

μπορω να μπω μεσω του ρουτερ? η τι αλλο μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tornado είπε

μια ερωτηση,

εχω κλιματιστικο invertor nemedis pro,

νομιζω η αποδοση του πρεπει να ειναι καλη αλλα εχω μια απορια σχετικα με το wifi.

Μπορει καποιος που το εχει δουλεψει να μου πει πως το εκανε?

Η εφαρμογη του σε android 7 δεν δουλευει....

μπορω να μπω μεσω του ρουτερ? η τι αλλο μπορω να κανω?

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει android 7.0 όπου είναι εκδοση του λειτουργικού που κυκλοφορεί 1-2 χρόνια τουλάχιστον πριν βγεί στο εμπόριο το συγκεκριμένο κλιματιστικό . 

Τί μήνυμα σου βγάζει μήπως μπορώ να βοηθήσω ; Που κολλάς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει android 7.0 όπου είναι εκδοση του λειτουργικού που κυκλοφορεί 1-2 χρόνια τουλάχιστον πριν βγεί στο εμπόριο το συγκεκριμένο κλιματιστικό . 

Τί μήνυμα σου βγάζει μήπως μπορώ να βοηθήσω ; Που κολλάς ;

κατεβαζα λαθος εφαρμογη...

κατεβασα την ewpe smart και προχωραω στο setup

καταρχην αυτη την εφαρμογη θα χρησιμοποιησω?

τι ρυθμισεις θελει?

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tornado είπε

κατεβαζα λαθος εφαρμογη...

κατεβασα την ewpe smart και προχωραω στο setup

καταρχην αυτη την εφαρμογη θα χρησιμοποιησω?

τι ρυθμισεις θελει?

https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/odigies-egkatastasis-wifi

Όταν έχουμε τέτοιου είδους απορίες 2 επιλογές έχουμε . Τηλέφωνο στις αντιπροσωπείες ή σκαλίζουμε τα sites τους  😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...