Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, naive είπε

Στο δικό μου είναι μεταλλικό. Στραγγίζει, αλλά ίσως να χρειάζονταν λίγο μελαλύτερη κλίση. Ίσως και  με τον καιρό μάζεψε εκεί σκόνες και βακτήρια και έπιασε γλίτσα που μύριζε. Και πλένω τα στοιχεία 2 φορές το χρόνο, αλλά το κλιματιστικό δουλεύει συνέχεια.
 

συνήθως κάτω από τις περσίδες έχει κάτι μικρά καπάκια που τα βγάζεις και βλέπεις βίδες αποπίσω. Τις ξεβιδώνεις και μετά το ξεκουμπώνεις και από το επάνω μέρος και το παίρνεις όλο (αφού έχεις αφαιρέσει το καπάκι του).
Προσοχή γιατί σπάει εύκολα και επίσης προσοχή γιατί αυτό στεγανοποιεί και τα ηλεκτρικά, οπότε το βγάζεις από την πρίζα πρώτα, και αν ρίξεις νερά προσέχεις να μη βρέξεις την πλακέτα.
Το δοχείο συλλογής είναι η επιφάνεια κάτω από τα στοιχεία. Εγώ έριξα απορρυπαντικό και καυτό νερό εκεί για να καθαρίσει, και ξέπλυνα με πίεση γιατί δε χωράει κάτι να το καθαρίσω μέχρι μέσα μηχανικά. Επίσης γενικά καλό είναι να προσέχεις να μη στραβώνεις τα στοιχεία. 
 

Δεν ισχύει αυτό σε όλα τα κλιματιστικά . Σε μερικά κλιματιστικά όπως μερικά Toyotomi που γνωρίζω είναι μονοκόμματο με το Σασί του μηχανήματος . Για να το αφαιρέσεις πρέπει να κάνεις βίδες όλο το μηχάνημα και να μείνει μόνο το σασί του .

Ναι καλό είναι ο τεχνικός να δίνει μια ελαφριά κλίση προς την μεριά που είναι ο σωλήνας απορροής των συμπηκνωμάτων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν ισχύει αυτό σε όλα τα κλιματιστικά . Σε μερικά κλιματιστικά όπως μερικά Toyotomi που γνωρίζω είναι μονοκόμματο με το Σασί του μηχανήματος . Για να το αφαιρέσεις πρέπει να κάνεις βίδες όλο το μηχάνημα και να μείνει μόνο το σασί του .

Ναι καλό είναι ο τεχνικός να δίνει μια ελαφριά κλίση προς την μεριά που είναι ο σωλήνας απορροής των συμπηκνωμάτων . 

Αν εννοείς να αφαιρέσεις το δοχείο, δε λέω αυτό, λέω μόνο να αποκτήσεις πρόσβαση.
Αν εννοείς το πλαστικό περίβλημα, μου κάνει εντύπωση μια τέτοια κατασκευή που λες, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα δικά μου έχω δει μόνο, mitsubishi και samsung, στα οποία βγαίνει με τον τρόπο που είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αλλαξα το haier με mitsubishi..
Το πηρανε πισω απο την αντιπροσωπεια και στο ιδιο ακριβως σημειο μπηκε αμεσως ενα mitsubishi.
H διαφορα χαωδης και στην ψυξη και στο θορυβο.
Πηρα την inventor και τους το ειπα...
Μου ειπανε φυσικα ειναι καλυτερο το mitsubishi ειναι σε αλλη κατηγορια γιατι εχει τα διπλα χρηματα.
Μαλιστα μου ειπανε κακως συγκρινω το haier dawn με το mitsubishi και πρεπει να το συγκρινω με ενα φτηνο mitsubishi.
Οπως και να εχει ευτυχως γλυτωσα απο τη σαβουρα με ταλαιπωρησανε αλλα τελικα το πηρανε πισω και επιστρεψανε τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας σε 30 τμ  χώρο υπνοδωμάτιο κλιματιστικό inverter μέχρι 450 ευρώ ποια προτείνετε εγώ είμαι ανάμεσα σε 3 μάρκες

1. Gree

2.invertor

Λόγω 10 έτη εγγύηση

3.toyotomi 

Sos αγορά άμεσα πιο πολύ κλείνω σε 12btu 

Χρήση πιο πολύ ζέστη λίγο κρύο . 

Παρακαλώ δώστε μου απαντήσεις .

Επεξ/σία από spyrkar21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spyrkar21 είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας σε 30 τμ  χώρο υπνοδωμάτιο κλιματιστικό inverter μέχρι 450 ευρώ ποια προτείνετε εγώ είμαι ανάμεσα σε 3 μάρκες

1. Gree

2.invertor

Λόγω 10 έτη εγγύηση

3.toyotomi 

Sos αγορά άμεσα πιο πολύ κλείνω σε 12btu 

Χρήση πιο πολύ ζέστη λίγο κρύο . 

Παρακαλώ δώστε μου απαντήσεις .

Δεν ξέρω καμία από αυτές τις μάρκες, αλλα θα σου πω κατι σημαντικό για το υπνοδωμάτιο: Σιγουρέψου ότι το αθόρυβο που δίνει ισχύει και για τη θέρμανση (γιατί κάποιες φορές αναφέρεται μόνο στην ψύξη, οπότε στη θέρμανση είναι θορυβώδες) και ότι στη λειτουργία θέρμανσης, όταν πιάσει θερμοκρασία δε σταματάει εντελώς αλλα κανει ανακύκλωση του αέρα. Γιατί αν σταματάει-ξεκινάει θα σε ξυπνάει το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, spyrkar21 είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας σε 30 τμ  χώρο υπνοδωμάτιο κλιματιστικό inverter μέχρι 450 ευρώ ποια προτείνετε εγώ είμαι ανάμεσα σε 3 μάρκες

1. Gree

2.invertor

Λόγω 10 έτη εγγύηση

3.toyotomi 

Sos αγορά άμεσα πιο πολύ κλείνω σε 12btu 

 Χρήση πιο πολύ ζέστη λίγο κρύο . 

Παρακαλώ δώστε μου απαντήσεις .

Θα πήγαινα στο Mitsubishi Electric MSZ/MUZ DM35VA με τα χρήματα που διαθέτεις . Μειονέκτημα το r410 και ίσως να μην είναι το οικονομικότερο αλλά είναι ποιοτικό μηχάνημα.

10 ώρες πριν, NemeSis1990 είπε

Θελω την βοηθεια σας, ποιες οι διαφορες  DAIKIN: ATXC25A με FTXF25A?

Η A σειρά σίγουρα υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής (εσωτερική/εξωτερική) της F σειράς και σίγουρα ίσως να μην είναι η τόσο εμπορική σειρά της Daikin με ότι συνεπάγεται αυτό. (Πχ ανταλλακτικά). Επίσης δεν είναι διαθέσιμη στους περισσότερους daikin partners σε αντίθεση με την F.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, θελω να βαλω 2 aircond 9000btu, ενα στο υπνοδωματιο και ενα στο σαλονι. Μου πρότειναν αυτο  https://www.skroutz.gr/s/14844544/Gree-Lomo-GRS-101-EI-JLM1-N3.html αλλα να πω την αληθεια δεν εχω ξανακουσει την εταιρεια. Εχει καποιος αποψη? Απο την αλλη εχω δει αυτο https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html. Ποια να επιλεξω? Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cger είπε

 

Η A σειρά σίγουρα υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής (εσωτερική/εξωτερική) της F σειράς και σίγουρα ίσως να μην είναι η τόσο εμπορική σειρά της Daikin με ότι συνεπάγεται αυτό. (Πχ ανταλλακτικά). Επίσης δεν είναι διαθέσιμη στους περισσότερους daikin partners σε αντίθεση με την F.

οκ τελικα παμε στην σειρα F απο επισημο daikin partner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spyrkar21 είπε

Καλησπέρα σας μάλλον θα πάω στο invertor με 10 χρόνια εγγύηση . Invertor life

για τα 10 χρόνια σε υποχρεώνει να κάνεις ετήσιο σέρβις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, naive είπε

για τα 10 χρόνια σε υποχρεώνει να κάνεις ετήσιο σέρβις;

Γραφουν γενικα συνισταται σερβις.Αφηνουν ανοικτο να πουν το χαλασες εσυ ,δεν σε καλυπτουμε.Να εκανες εγκαιρα σερβις

Στις 20/9/2018 στις 8:40 ΠΜ, cger είπε

 

Η A σειρά σίγουρα υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής (εσωτερική/εξωτερική) της F σειράς και σίγουρα ίσως να μην είναι η τόσο εμπορική σειρά της Daikin με ότι συνεπάγεται αυτό. (Πχ ανταλλακτικά). Επίσης δεν είναι διαθέσιμη στους περισσότερους daikin partners σε αντίθεση με την F.

Θα εχει ανταλλακτικα και το φθηνο .Εκτος αν τα φερνει αλλος .Και οι daikin partners πουλανε τα φθηνα

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Γραφουν γενικα συνισταται σερβις.Αφηνουν ανοικτο να πουν το χαλασες εσυ ,δεν σε καλυπτουμε.Να εκανες εγκαιρα σερβις

Nαι, να δουμε τι θα συμβει όταν αρχισουν να χαλανε και θα χρειαστει αυτη η περιφημη 10ετης εγγυηση. Θα τα φτιαχνουν απροβλημάτιστα ή μηπως θα λενε "α δεν εχεις κανει αρκετα σερβις, λυπουμεθα"...

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rus είπε

Nαι, να δουμε τι θα συμβει όταν αρχισουν να χαλανε και θα χρειαστει αυτη η περιφημη 10ετης εγγυηση. Θα τα φτιαχνουν απροβλημάτιστα ή μηπως θα λενε "α δεν εχεις κανει αρκετα σερβις, λυπουμεθα"...

Τι θα συμβεί ;  Θα συμβεί ξεκάθαρα ότι αναφέρονται στους όρους της εγγύησης :
https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

5. Για την ορθή, αποδοτική και ασφαλή λειτουργία των κλιματιστικών μονάδων συνιστάται ως καλή πρακτική ο καθαρισμός και η συντήρησή τους σε τακτά χρονικά διαστήματα ανάλογα και με την χρήση τους από εξειδικευμένους προς τούτο και πιστοποιημένους τεχνικούς-συντηρητές.

Τι σημαίνει η λέξη συνιστάται: Το συνιστάται (τρίτο ενικό πρόσωπο του ρήματος συνιστώμαι) σημαίνει προτείνεται – υποδεικνύεται – δίδεται συμβουλή – γίνεται σύσταση, αλλά και ιδρύεται – συγκροτείται – .

Πηγή: http://www.in.gr/2018/04/02/culture/glossakailogotexnia/synistatai-kai-synistatai/

Αυτή την στιγμή στην αγορά οι περισσότερες εταιρείες σε υποχρεώνουν με ετήσια συντήρηση για να ισχύει η π.χ 5ετής 7ετή κ.α εγγυήσεις . Δηλαδή σε υποχρεώνουν να πληρώνεις και έξτρα λεφτά ετησίως για συντηρήσεις ΑΣΧΕΤΑ με τις ώρες λειτουργίας του κλιματιστικού . Εσύ μπορεί το κλιματιστικό να το δουλεύεις 15 μέρες στους καύσωνες κάθε χρόνο και τέλος .Αν μία και μόνο συντήρηση δεν την έκανες μια χρονιά τότε παύει να ισχύει η εγγύηση και ισχύει μόνο η 2ετής εγγύηση  (Σχετική νομοθεσία Ε.Ε κα του Ελληνικού κράτους)

Απο την άλλη υπάρχουν ελάχιστες εταιρείες που δεν θεωρούν υποχρεωτική την ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση που σου παρέχουν. Eνα κλιματιστικό που δουλεύει μερικές ώρες τα καλοκαίρια κάθε μέρα και όχι καθημερινά χειμώνα καλοκαίρι δεν χρειάζεται συντήρηση κάθε χρόνο απαραίτητα (υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις που το μηχάνημα βρίσκεται π.χ μέσα σε ένα ξυλουργείο .)

Η υπ αριθμόν ένα κλασσικότερη βλάβη σε όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου είναι να σου κάψει εξωτερική πλακέτα.  Η πλακέτα δεν έχει να κάνει με την συντήρηση του κλιματιστικού σου .  Σκέψου τώρα να έχεις ένα π.χ toyotomi και να έρθουν να σου πουν έβγαλε ελάττωμα η έξω πλακέτα αλλά δεν θα σε καλύψουμε γιατί ξέχασες ή δεν ήθελες να κάνεις ετήσια συντήρηση .

Φυσικά χρειάζεται να γίνεται ετήσια ή ανα 2 χρόνια συντήρηση (ανάλογα με την χρήση του κλιματιστικού) για πιο σοβαρούς λόγους που είναι τα βακτήρια και οι μύκητες που αναπτύσσονται με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία σου συν ότι όσο μπουκώνει το στοιχείο και ο ανεμιστήρας με σκόνη που γίνεται πουρί πέφτει η απόδοση του κλιματιστικού άρα έχεις μειωμένη ψύξη και αυξημένες καταναλώσεις συν θόρυβο .  Αλλά μην τρελάθούμε .. υποχρεωτική ετήσια συντήρηση για ένα κλιματιστικό που δούλεψε 2 μήνες το καλοκαίρι είναι αστείο . 

 

Τέλος δεν υπάρχει ουδεμία εταιρεία-εισαγωγέας οποιουδήποτε διαρκή καταναλωτικού αγαθού στο κόσμο που να σου λέει στους όρους της ότι θα σου καλύψουν εντός εγγύησης οποιοδήποτε ελάττωμα που οφείλεται απο δικό σου λάθος ή εξωγενή παράγοντα ΕΦΟΣΟΝ αυτό αποδεικνύεται . Πάντα όμως αυτό παραμένει στην διακριτική ευχέρεια της κάθε εταιρείας αν θέλει να σε καλύψει για δικό σου λάθος. Αν στο παίξει μία εταιρεία τρελίτσα και αθετεί όρους υπάρχει και η νόμιμη οδός χωρίς κόστος.

Οι γραπτοί όροι μένουν και ισχύουν προς όφελος σου έχοντας και την προστασία της νομοθεσίας  και μια σοβαρή εταιρεία δεν θα διακινδυνέψει την φήμη της και το μέλλον της αθετώντας όρους . 

Στις 20/9/2018 στις 8:40 ΠΜ, cger είπε

Θα πήγαινα στο Mitsubishi Electric MSZ/MUZ DM35VA με τα χρήματα που διαθέτεις . Μειονέκτημα το r410 και ίσως να μην είναι το οικονομικότερο αλλά είναι ποιοτικό μηχάνημα.

Η A σειρά σίγουρα υπολείπεται σε ποιότητα κατασκευής (εσωτερική/εξωτερική) της F σειράς και σίγουρα ίσως να μην είναι η τόσο εμπορική σειρά της Daikin με ότι συνεπάγεται αυτό. (Πχ ανταλλακτικά). Επίσης δεν είναι διαθέσιμη στους περισσότερους daikin partners σε αντίθεση με την F.

To πόσο πουλάει ένα κλιματιστικό ή όχι δεν νομίζω ότι επηρρεάζει άμεσα τα αποθέματα ανταλλακτικών . Θεωρώ ότι η Daikin και η κάθε σοβαρή εταιρεία δεν έχει κλιματιστικά δεύτερης μοίρας σε υποστήριξη . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...