Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Σε τι βοηθα ο ιονιστης την ψυξη;

Στον καθαρισμο του αερα, δεν κανει τιποτα για την ψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλόνι/κουζίνας 25 τετραγωνικών, που όμως να δίνεται η δυνατότητα να ψύχονται (όσο είναι δυνατόν) και τα δωμάτια. Για τα 25τμ ο κανόνας είναι 12btu αλλά είμαι μπερδεμένος γιατί είναι κ τα δύο δωμάτια. Εάν βάλω μεγαλύτερο από 12άρι (για να πιάνει και τα δωμάτια) σκέφτομαι πως ίσως είναι πολύ δυνατό για το σαλόνι, για πείτε γνώμες. Σας δείχνω την κάτοψη και με πράσινο μια πιθανή θέση για τη μονάδα.

Screen Shot 2019-06-10 at 4.21.12 PM.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zoranb είπε

Θέλω ένα κλιματιστικό για σαλόνι 25 τετραγωνικά που όμως να δίνεται η δυνατότητα να ψύχονται (όσο είναι δυνατόν) και τα δωμάτια. Για τα 25τμ ο κανόνας είναι 12btu αλλά είμαι μπερδεμένος γιατί είναι κ τα δύο δωμάτια. Εάν βάλω μεγαλύτερο από 12άρι (για να πιάνει και τα δωμάτια) σκέφτομαι πως ίσως είναι πολύ δυνατό για το σαλόνι, για πείτε γνώμες. Σας δείχνω την κάτοψη και με πράσινο μια πιθανή θέση για τη μονάδα.

Screen Shot 2019-06-10 at 4.13.12 PM.png

Μπορεί να μπει πιο δεξιά όπως βλέπουμε, ώστε να είναι απέναντι από το άνοιγμα των δωματίων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

To όργανο μετράει σωστά;

Δοκίμασε να το τεστάρεις εύκολα στο σπίτι (το έκανα στα δικά μου)

Ναι μετράει σωστα. Έχω 3 μετρητές υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλόνι/κουζίνας 25 τετραγωνικών, που όμως να δίνεται η δυνατότητα να ψύχονται (όσο είναι δυνατόν) και τα δωμάτια. Για τα 25τμ ο κανόνας είναι 12btu αλλά είμαι μπερδεμένος γιατί είναι κ τα δύο δωμάτια. Εάν βάλω μεγαλύτερο από 12άρι (για να πιάνει και τα δωμάτια) σκέφτομαι πως ίσως είναι πολύ δυνατό για το σαλόνι, για πείτε γνώμες. Σας δείχνω την κάτοψη και με πράσινο μια πιθανή θέση για τη μονάδα.

Screen Shot 2019-06-10 at 4.21.12 PM.png

Το δωματιο β με ανοιχτη την πορτα θα εχει ωραιο αερακι ικανοποιητικο για να κοιμηθει καποιος ΜΗ απαιτητικος σε κατασταση καταψυξης. Εγγυημενο.

για το σαλονι, αν καθεσαι στο χωρο μπροστα-απεναντι απο το κλιματιστικο θα εχεις θεμα με οποιαδηποτε θερμοκρασια επειδη θα σε χτυπαει συνεχεια το κρυο ρευμα αερα, οπως και να γυρισεις τα πτερυγια.

σε αντιστοιχη κατασταση μεγαλυτερου απο 12αρι υπαρχει θεμα, δεν ειναι inverter ομως με οτι συνεπαγεται αυτο. Ακομη κ η χαμηλη ταχυτητα αερα ( δεν ειναι κ πολυ χαμηλη) ειναι ενοχλητικη οταν δουλευει το κομπρεσερ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορεί να μπει πιο δεξιά όπως βλέπουμε, ώστε να είναι απέναντι από το άνοιγμα των δωματίων;

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά είναι μάλλον αδύνατο, εκεί υπάρχουν ντουλάπια κουζίνας κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς στην Αθήνα που να κάνει τέτοια τοποθέτηση;

Το βλέπω και ζηλεύω πραγματικά. Και είναι κάτι τόσο απλό. Εδώ εκτός του ότι δεν κάνουν τα βασικά, αφήνουν και μερεμέτια. Τραγική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ovelix11 είπε

Κατι τελευταιο. Πού κυμαίνονται οι τιμές της εγκαταστασης για ενα 18 αρι με 3 μετρα σωληνας ?  Υπαρχει καποιος απο το φορουμ που αναλαμβανει ?

Επειδη παρηγγειλα ενα 18αρι και θελω να αποφυγω συζυγικές μουρμουρες απο μερεμετια.... υπαρχει καποιος εγγυημένος εγκαταστατης για Αθηνα-Αγιο Δημητριο. Ας μου στειλει καποιο pm. Θα παραλαβω σε 2-3 μερες

Επεξ/σία από ovelix11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, zoranb είπε

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά είναι μάλλον αδύνατο, εκεί υπάρχουν ντουλάπια κουζίνας κλπ!

Κανονικά το ξέρεις ότι θέλει ένα 12-16αρι και 2 Χ9αρια.

Μόνο έτσι θα έχεις απόλυτο έλεγχο των χώρων.

Αλλιώς θα γίνει αυτό που υποψιάζεσαι δλδ ένα αναγκαστικά κρύο σαλόνι ώστε να έχεις δύο υποφερτα δωμάτια και το ανάποδο τον χειμώνα. Χώρια η φασαρία από το fan που θα πρέπει να είναι σε υψηλή σκάλα.

Όχι ότι δεν γίνεται, τα περισσότερα σπίτια έτσι είναι. Όχι το σωστό όμως.

Το κόστος δεν είναι τραγικό, με 3 TCL πας στα περίπου 1000€ , όσο ένα πολύ καλό 18αρι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Camal είπε

Υπάρχει κανείς στην Αθήνα που να κάνει τέτοια τοποθέτηση;

Το βλέπω και ζηλεύω πραγματικά. Και είναι κάτι τόσο απλό. Εδώ εκτός του ότι δεν κάνουν τα βασικά, αφήνουν και μερεμέτια. Τραγική κατάσταση.

αυτα ειναι !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2019 στις 10:42 ΜΜ, liakjim είπε

Το TCL XA412 , το έχει κανονικά https://www.bestprice.gr/item/2155493111/tcl-elite-plus-tac-09chsaxa412.html

Οπότε με 10 έτη εγγύηση, 19dB και καλές αποδόσεις, το XA412 είναι VFM και καλή περίπτωση.  

Χωρίς να έχω δει το ποστ σου, όπερ θα με γλύτωνε από πολύ ψάξιμο, χτύπησα δύο με 300€ έκαστο προχτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανονικά το ξέρεις ότι θέλει ένα 12-16αρι και 2 Χ9αρια.

Μόνο έτσι θα έχεις απόλυτο έλεγχο των χώρων.

Αλλιώς θα γίνει αυτό που υποψιάζεσαι δλδ ένα αναγκαστικά κρύο σαλόνι ώστε να έχεις δύο υποφερτα δωμάτια και το ανάποδο τον χειμώνα. Χώρια η φασαρία από το fan που θα πρέπει να είναι σε υψηλή σκάλα.

Θα κάνω ότι μπορώ για να βάλω ένα πάνω από τα ντουλάπια εκεί που είπες κι εσύ... αλλά λες πως μάλλον θα θέλει αυτό να είναι 16άρι;
Για το χειμώνα μάλλον με βλέπω με θερμοπομπούς γιατί δεν μπορώ να ακούω τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού ΚΑΙ το χειμώνα... έλεος! :-)

Άσχετο αλλά υπάρχει δυνατότητα να μπεί μια εξωτερική μονάδα που να διαχειρίζεται 2 9άρια;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ειμαι σε αναζητηση κλιματιστικου για δωματιο 12 τ.μ. σε σπιτι 80 τ.μ.

Προτεραιοτητα ειναι το δωματιο, αλλα θα ηθελα να εχει και καποια αποτελεσματικοτητα, εστω μικρη, για το υπολοιπο σπιτι (εστω και με κλειστες πορτες καποιων δωματιων)

Εχω καταληξει σε αυτο το 12ρι:

https://www.skroutz.gr/s/8612976/Crown-CDCI-12FO38.html

πιστευετε οτι ειναι καλη επιλογη, η θα μπρουσα να βρω κατι φθηνοτερο-ιδιας αποδοσης η ποιοτικοτερο-με αυτα τα λεφτα;

Για τοποθετηση να υπολογισω κανενα 70ρι φανταζομαι. Ειμαι σε εδρα νομου επαρχια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κανείς που να έχει φορητό κλιματιστικό; Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα καθως θα μείνω για λίγο διάστημα σε σπίτι χωρίς κλιματισμό. Με τη ζέστη αρρωσταίνω και με τους ανεμιστήρες δε γίνεται δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...