Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, themis_81 είπε

Φιλε liakjim επειδή απο οτι διαβαζω το κατεχεις το αντικειμενο ... πριν λιγες σελιδες ειχα βαλει ενα  post για κατι VRV Daikin ... 

Εχεις χρονο να ριξεις μια ματια για να μου πεις τι προτεινεις ? 

Α δεν έχω ιδέα από αυτά, ίσως να ρώταγες κάποιον επαγγελματία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Α δεν έχω ιδέα από αυτά, ίσως να ρώταγες κάποιον επαγγελματία. 

χμμμ τον ψαχνω εδω τριγυρω ... γιατι απο μαγαζια μου τα λενε λιγο διαφορετικα ο καθενας ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tdap16 είπε

Να σας ρωτήσω κάτι? Το mitsubishi heavy SRK / SRC 35 ZS-W δεν έχει wifi? 🤔

Δεν πρέπει να παίρνει wi-fi . 

2 ώρες πριν, obigosu είπε

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την αγορά κλιματιστικού. Καθώς είμαι παντελώς άσχετος θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κλιματιστικό για χώρο υπνοδωματίου, γύρω στα 12-15τμ. Μάλλον θα προτιμήσω inventor κυρίως για την εγγύηση, αλλά έχω ακούσει ότι και τα mitsubishi είναι καλά με χαμηλά επίπεδα θορύβου.Γενικά το δωμάτιο βρίσκεται αρκετές ώρες στον ήλιο ειδικά το πρωί και γι' αυτό υπάρχει και υψηλή θερμοκρασία. Επιπλέον υπάρχει και ο υπολογιστής, που αν ανοίξει και κανένα παιχνίδι γίνεται το δωμάτιο φούρνος. Όσον αφορά τα inventor, ποια σειρά θα προτείνατε για την παραπάνω χρήση, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ καταλαβαίνω τις διαφορές μεταξύ τους, και νομίζω ότι ίσως η καλύτερη επιλογή θα ήταν το Passion ECO σαν αυτό ? Έχετε να προτείνετε κάτι εντελώς διαφορετικό?  Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά αυτή τη στιγμή, ή εάν γνωρίζετε από την εμπειρία σας, αν θα βγουν κάποιες προσφορές αργότερα μέσα στο καλοκαίρι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν το κλιματιστικό θα το χρησιμοποιείς για πολλές ώρες την ημέρα κάθε μέρα και στον ύπνο σου όσο πιο μεγαλύτερο SEER τόσο το καλύτερο . 
Επίσης να κοιτάξεις κλιματιστικά όπου στην χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα βγάζουν απο 23-24db θορύβου και κάτω  για υπνοδωμάτιο . 
Το Passion eco έχει 21 db άρα είναι πολύ όκ . Το seer του είναι καλό  seer=6.8 . 

Λίγο καλύτερο σε κατανάλωση και σε καλύτερη τιμή βρίσκεις το Aria αυτή την στιγμή . Με seer=7.1 και 20 db θορύβου στα  439 ευρώ απο Αθήνα  στέλνουν σε όλη την Ελλάδα οπότε μπορεί να σε συμφέρει . Ρώτα τους για το κόστος αποστολής.
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-aria-ar1vi32-09wifi.html?source=external&cash=1


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν πρέπει να παίρνει wi-fi . 

Αν το κλιματιστικό θα το χρησιμοποιείς για πολλές ώρες την ημέρα κάθε μέρα και στον ύπνο σου όσο πιο μεγαλύτερο SEER τόσο το καλύτερο . 
Επίσης να κοιτάξεις κλιματιστικά όπου στην χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα βγάζουν απο 23-24db θορύβου και κάτω  για υπνοδωμάτιο . 
Το Passion eco έχει 21 db άρα είναι πολύ όκ . Το seer του είναι καλό  seer=6.8 . 

Λίγο καλύτερο σε κατανάλωση και σε καλύτερη τιμή βρίσκεις το Aria αυτή την στιγμή . Με seer=7.1 και 20 db θορύβου στα  439 ευρώ απο Αθήνα  στέλνουν σε όλη την Ελλάδα οπότε μπορεί να σε συμφέρει . Ρώτα τους για το κόστος αποστολής.
https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-aria-ar1vi32-09wifi.html?source=external&cash=1


 

Ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση! Καταλαβαίνω αυτά που μου λες και συμφωνώ... Απλά το θέμα είναι όπως είπα και πιο πάνω, ότι καθώς θέλω να έχω μια άμεση εξυπηρέτηση όταν θα πρόκειται για κάποια βλάβη, θα ήθελα να έχω κάποιον αντιπρόσωπο στην πόλη μου. Ο κόκοτας, πέραν των μεταφορικών, εγκατάσταση δεν μπορεί να μου κάνει... Φαντάζομαι υποννοείς να στείλει το κλιμαστιστικό, και να βρω κάποιον από εδώ για να κάνει την εγκατάσταση, και όποια μελλοντική συντήρηση? Εάν εννοείς αυτό, τότε βγαίνουμε στα ίδια λεφτά με το Passion eco από κωτσόβολο που βρίσκεται και εδώ. Αν και καταλαβαίνω ότι το Aria είναι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, obigosu είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Επειδή ζω σε επαρχία (Καβάλα) Mediamarkt δεν υπάρχει, θα προτιμούσα να έχω ένα κατάστημα όπως Κωτσόβολος/Public ή κάποιον αντιπρόσωπο της Inventor εδώ, που να μπορώ να απευθυνθώ άμεσα σε περίπτωση κάποιας αστοχίας/βλάβης. Βλέπω ότι κύριο κριτήριό σου είναι το SEER, δεν υπάρχει κάποια άλλη αισθητή διαφορά μεταξύ των κατηγοριών της Inventor (life pro/aria/grande/premium/passion eco p9v/nemesis pro) ? Την King την αφήνω απ'έξω ξεφεύγει στην τιμή :P Την κατηγορία Passion ECO γιατί την απορρίπτεις? Μήπως θα ήταν προτιμότερο να περιμένω τις εκπτώσεις σε 20 περίπου μέρες μήπως βγει τότε κάποια καλή προσφορά?

Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά όπως είπα, είμαι παντελώς άσχετος 😛

Υ.Γ: Η δωρεάν εγκατάσταση δεν ισχύει για μένα 😛

Οι διαφορές μεταξύ των σειρών είναι :
Η στάθμη θορύβου, το SEER, το Scop, η παροχή του ανεμιστήρα, ελάχιστα και μέγιστα btu/h, ονομαστικά btu/h  και οι λειτουργίες του κάθε μοντέλου (φίλτρα, follow me, wi-fi κ.α) . Aν μπεις στο site τους και διαβάσεις αναλυτικά θα τις δείς τις διαφορές . 
Για αστοχία  ή βλάβη ο καλύτερος τρόπος για να εξυπηρετηθείς είναι απευθείας στην αντιπροσωπεία . Οπότε μην σε ενδιαφέρει απο που θα το αγοράσεις . Οι εταιρείες-αντιπροσωπείες έχουν δίκτυο τεχνικών  σε όλη την επικράτεια για τις βλάβες εντός εγγύησης .Αυτοί θα πάνε στην βλάβη . Ακόμα και αν απευθυνθείς στο κατάστημα, το κατάστημα ενημερώνει την αντιπροσωπεία μιας και αυτή παρέχει την εγγύηση  και αυτή θα καθορίσει τον τρόπο εξυπηρέτησης . 

Συνήθως προσφορές γίνονται Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και Απρίλιο-Μάιο , δηλαδή πριν αρχίσει η καλοκαιρινή season  . Δεν είναι όμως νόμος αυτό . 
Μπορείς να περιμένεις τις εκπτώσεις μπας και βάλει κάποιος μια καλή προσφορά .  

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Οι διαφορές μεταξύ των σειρών είναι :
Η στάθμη θορύβου, το SEER, το Scop, η παροχή του ανεμιστήρα, ελάχιστα και μέγιστα btu/h, ονομαστικά btu/h  και οι λειτουργίες του κάθε μοντέλου (φίλτρα, follow me, wi-fi κ.α) . Aν μπεις στο site τους και διαβάσεις αναλυτικά θα τις δείς τις διαφορές . 
Για αστοχία  ή βλάβη ο καλύτερος τρόπος για να εξυπηρετηθείς είναι απευθείας στην αντιπροσωπεία . Οπότε μην σε ενδιαφέρει απο που θα το αγοράσεις . Οι εταιρείες-αντιπροσωπείες έχουν δίκτυο τεχνικών  σε όλη την επικράτεια για τις βλάβες εντός εγγύησης .Αυτοί θα πάνε στην βλάβη . Ακόμα και αν απευθυνθείς στο κατάστημα, το κατάστημα ενημερώνει την αντιπροσωπεία μιας και αυτή παρέχει την εγγύηση  και αυτή θα καθορίσει τον τρόπο εξυπηρέτησης . 

Συνήθως προσφορές γίνονται Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και Απρίλιο-Μάιο , δηλαδή πριν αρχίσει η καλοκαιρινή season  . Δεν είναι όμως νόμος αυτό . 
Μπορείς να περιμένεις τις εκπτώσεις μπας και βάλει κάποιος μια καλή προσφορά .  

Τα διάβασα τα συγκριτικά, οκ τα περισσότερα τα κατάλαβα, απλά δεν κατάλαβα πιο καλύπτει εμένα περισσότερο :P φαντάζομαι ότι επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα το έχω αρκετές ώρες ανοιχτό θα προτιμήσω το υψηλό SEER να μην καίμε τα μαλλιοκέφαλά μας... Οπότε δηλαδή και από σκουτζομάγαζο να το πάρω και να μου το στείλει πχ, θα πρέπει να μιλήσω με την Inventor για να μου στείλει κάποιον τεχνικό της στο σπίτι μου? Δεν έχει σημασία αν το πάρω από κάποιον αντιπρόσωπο της Inventor στην Καβάλα?

Θα περιμένω τις εκτπώσεις κυρίως γιατί γκρινιάζουν οι γονείς, αλλά ενδεικτικά τα μοντέλα που θα πρότεινες να επικεντρωθώ είναι: Nemesis PRO, ARIA, Passion ECO με αυτήν την σειρά έτσι? Κάποιο από άλλη εταιρία να έχω επίσης στα υπόψιν?

Σε ευχαριστώ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!

Υ.Γ:Ο κόκοτας, δεν μου βάζει μεταφορικά, μου βάζει υποχρεωτική την εγκατάσταση 79€ χωρίς όμως να είμαι Αθήνα (η εγκατάσταση λέει ότι ισχύει μόνο για Αθήνα)... Τί φάση? Άκυρο τελικά 😛

Επεξ/σία από obigosu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themis_81 είπε

Φιλε liakjim επειδή απο οτι διαβαζω το κατεχεις το αντικειμενο ... πριν λιγες σελιδες ειχα βαλει ενα  post για κατι VRV Daikin ... 

Εχεις χρονο να ριξεις μια ματια για να μου πεις τι προτεινεις ? 

Για VRV συστήματα η Daikin είναι μια εξαιρετική επιλογή .  Καλές σειρές τα εσωτερικά που  κοιτάς αλλά το κομμάτι είναι εξειδικευμένο . Πρέπει να μιλήσεις με μηχανολόγο μηχανικό για να σου λύσει οποιαδήποτε απορία και φυσικά να είναι γνώστης των συστημάτων VRV της Daikin . Αν σε προβληματίζει η αξιοπιστία των VRV της Daikin δεν χρειάζεται καν να σε προβληματίζει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για VRV συστήματα η Daikin είναι μια εξαιρετική επιλογή .  Καλές σειρές τα εσωτερικά που  κοιτάς αλλά το κομμάτι είναι εξειδικευμένο . Πρέπει να μιλήσεις με μηχανολόγο μηχανικό για να σου λύσει οποιαδήποτε απορία και φυσικά να είναι γνώστης των συστημάτων VRV της Daikin . Αν σε προβληματίζει η αξιοπιστία των VRV της Daikin δεν χρειάζεται καν να σε προβληματίζει . 

ok , θεωρεις οτι μπορει να ειναι κ υπερβολικο σαν λυση γιατι το κοστος παει πολυ ψηλα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας, γράφω πρώτη φορά.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός κλιματιστικού για ας πούμε επαγγελματικό χώρο (γραφείο - χώρος ιδιαίτερων μαθημάτων) χοντρικά μιλαμε για 15 περίπου τετραγωνικά με τρομακτική ζεστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα ήτοι από μόνωση έχουμε αρκετό θέμα το οποίο δε μπορεί να βελτιωθεί άμεσα..

Το μπάτζετ θα ήθελα να ειναι μέχρι το πολύ 300 ευρώ.. Προς τα που θ έπρεπε να κινηθώ; Έχω βάλει πχ στο μάτι τα cvmore ή aux που πάνω κάτω εκεί κινούνται..

Υπόψιν το κλιματιστικό ας πούμε θα λειτουργεί κατά μέσο όρο χοντρικά 4 ώρες τη μέρα πενθήμερο οπότε και η κατανάλωση είναι κάτι που προφανώς έχω σαν προτεραιότητα. 

Ανακεφαλαιωνοντας vfm κλιματιστικό για κακομονωμενο δωμάτιο καλοί μου φίλοι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VilosopheR είπε

Καλησπέρα σε όλους σας, γράφω πρώτη φορά.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός κλιματιστικού για ας πούμε επαγγελματικό χώρο (γραφείο - χώρος ιδιαίτερων μαθημάτων) χοντρικά μιλαμε για 15 περίπου τετραγωνικά με τρομακτική ζεστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα ήτοι από μόνωση έχουμε αρκετό θέμα το οποίο δε μπορεί να βελτιωθεί άμεσα..

Το μπάτζετ θα ήθελα να ειναι μέχρι το πολύ 300 ευρώ.. Προς τα που θ έπρεπε να κινηθώ; Έχω βάλει πχ στο μάτι τα cvmore ή aux που πάνω κάτω εκεί κινούνται..

Υπόψιν το κλιματιστικό ας πούμε θα λειτουργεί κατά μέσο όρο χοντρικά 4 ώρες τη μέρα πενθήμερο οπότε και η κατανάλωση είναι κάτι που προφανώς έχω σαν προτεραιότητα. 

Ανακεφαλαιωνοντας vfm κλιματιστικό για κακομονωμενο δωμάτιο καλοί μου φίλοι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Μάλλον θα σε καλύψει το 9άρι, αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις και για 20€ διαφορά από το 9αρι, θα έλεγα για 12άρι :

https://www.bestprice.gr/item/2155493112/tcl-elite-plus-tac-12chsaxa412.html?qid=3jKxOebTe52_529f8&seq=1

Χρησιμοποιημένο από μέλος εδώ μέσα ( @mplevris ), με πολύ καλά αποτελέσματα και 10 έτη εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, VilosopheR είπε

Καλησπέρα σε όλους σας, γράφω πρώτη φορά.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός κλιματιστικού για ας πούμε επαγγελματικό χώρο (γραφείο - χώρος ιδιαίτερων μαθημάτων) χοντρικά μιλαμε για 15 περίπου τετραγωνικά με τρομακτική ζεστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα ήτοι από μόνωση έχουμε αρκετό θέμα το οποίο δε μπορεί να βελτιωθεί άμεσα..

Το μπάτζετ θα ήθελα να ειναι μέχρι το πολύ 300 ευρώ.. Προς τα που θ έπρεπε να κινηθώ; Έχω βάλει πχ στο μάτι τα cvmore ή aux που πάνω κάτω εκεί κινούνται..

Υπόψιν το κλιματιστικό ας πούμε θα λειτουργεί κατά μέσο όρο χοντρικά 4 ώρες τη μέρα πενθήμερο οπότε και η κατανάλωση είναι κάτι που προφανώς έχω σαν προτεραιότητα. 

Ανακεφαλαιωνοντας vfm κλιματιστικό για κακομονωμενο δωμάτιο καλοί μου φίλοι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Να βάλεις κάτι καλύτερο , ίσως οι μαθητές θα αποδίδουν καλύτερα με κατάλληλο κλίμα εντός της αίθουσας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2019 στις 8:15 ΜΜ, liakjim είπε

Με τα κριτήρια που έθεσες, για μένα μονόδρομος αυτό https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198906-toshiba-shorai-premium-18j2avrg-e/18j2kvrg

Βγαίνει με παζάρι στα 908€ με δωρεάν εγκατάσταση. 

Δυστυχώς δεν το αγόρασα αμέσως και η τιμή πλέον είναι στα 1149...

Σαν εναλλακτική επιλογή αυτό που παραθέτω είναι υποδεέστερο;

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198569-general electric-ges-njgb50-future-black

 

Αλλιώς κάποια άλλη επιλογή μέχρι τα 1000;

Τα κριτήρια που είχα θέσει είναι αυτά:

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλησπέρα, 

θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιο αξιόλογο air condition για χώρο 45 τ.μ. ;

Δεν είναι κρεβατοκάμαρα οπότε ο θόρυβος δεν είναι προτεραιότητα. 

Προτεραιότητα είναι η αξιοπιστία και η (όσο το δυνατόν) χαμηλή κατανάλωση.

Είναι διαμέρισμα πολυκατοικίας του 2007 με άλλον έναν όροφο από πάνω. Τζάμια διπλά. Το χρειάζομαι και για θέρμανση και για ψύξη.

 

 

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μάλλον θα σε καλύψει το 9άρι, αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις και για 20€ διαφορά από το 9αρι, θα έλεγα για 12άρι :

https://www.bestprice.gr/item/2155493112/tcl-elite-plus-tac-12chsaxa412.html?qid=3jKxOebTe52_529f8&seq=1

Χρησιμοποιημένο από μέλος εδώ μέσα ( @mplevris ), με πολύ καλά αποτελέσματα και 10 έτη εγγύηση.

Το θέμα είναι με το 12αρι αυξάνεται η κατά μ.ο. η κατανάλωση ή μειώνεται; Να βάλω 12αρι αλλά θέλω κατι οικονομικό, η χρήση του δε θα είναι μόνιμη ας πούμε ότι ένα μήνα τώρα μετά προς  τέλος Αυγούστου έως ας πούμε Σεπτεμβρη και ξανά με θέρμανση από Νοέμβρη και βάλε και μιλάμε για 4 περίπου ώρες τη μέρα..

Τα cvmore και τα aux γιατί απορρίπτονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Να υποθέσω ότι για να δουλέψει πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο χώρο με το κλιματιστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...