Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια, παλι μια αναζητηση για 2 κλιματιστικα.
Το ενα δωματιο ειναι 15m² και το αλλο περιπου 10m², στην Θεσσαλονικη. Χωρις μονωση παλιο σπιτι. με μπαλκονοπορτες αλουμινιου χωρις θερμοδιακοπτη.

Λογικα σε 9αρια παω και για τα δυο ετσι;

Τωρα παιζουν και προσφορες στα mediamarkt απ'οτι ειδα με δωρεαν μεταφορικα και εγκατασταση, αν και κατι λεει δεν ισχυει για πρωτο οροφο οτι να'ναι.
Που να ανεβαζαν καμια θωρακισμενη στον 5ο με τα ποδια. 
Τι να κοιταξω; προτιματε ατοκες δοσεις παντως αντι για cash.

Να παω σε mediamarkt με 400 ευρω στο καθε ενα; ή μπορω να βρω κατι πιο φθηνο και αξιοτιμο απ'αλλου πληρωνοντας 70-100 ευρω στο καθενα εγκατασταση και παλι να συμφερει;

σίγουρα 9 άρι. ειναι μικρά τα τετραγωνικά σου. θα προτεινα να εκμεταλευτεις την προσφορά γιατι εχει δωρεαν παραδοση, εγκατάσταση και 36 ατοκες, επισης και ανακυκλωση παλιου με δωροεπιταγη 50€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Djzan είπε

σίγουρα 9 άρι. ειναι μικρά τα τετραγωνικά σου. θα προτεινα να εκμεταλευτεις την προσφορά γιατι εχει δωρεαν παραδοση, εγκατάσταση και 36 ατοκες, επισης και ανακυκλωση παλιου με δωροεπιταγη 50€

Δυστηχως δεν υπαρχει παλιο καινουργιες εγκαταστασεις θα ειναι. Παιζει αν βρω κανεναν να μου χαρισει κανα σαπιο για πεταμα να το εκμεταλευτω ετσι; :P να τους το δωσω ξηλωμενο π.χ. χωρις freon? Καπου ειχα δει οτι χαριζονται δυο αρκει να τα ξηλωσει αυτος που τα θελει. 

Εντωμεταξυ λεει για 36 δοσεις αλλα εμενα στο site 24 μου βγαζει σαν επιλογη. 

Πρεπει να τραβηξω μπουατ ή κατι τετοιο στο σημειο που θα εγκατασταθουν πριν ερθουν ε; Γιατι δεν ειναι μελετημενο για κατι τετοιο το σπιτι, δεν εχει αναμονη δηλαδη. 2 καινουργιες ασφαλειες θα χρειαστω και 3x1.5 ή 3x2.5 στο καθενα; ποια ειναι η καλυτερη εγκατασταση; ή για τα inventor τωρα μπορω να τα χωσω σε μια; κτλ;

 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ExTaCy1337 είπε

Δυστηχως δεν υπαρχει παλιο καινουργιες εγκαταστασεις θα ειναι. Παιζει αν βρω κανεναν να μου χαρισει κανα σαπιο για πεταμα να το εκμεταλευτω ετσι; :P να τους το δωσω ξηλωμενο π.χ. χωρις freon? Καπου ειχα δει οτι χαριζονται δυο αρκει να τα ξηλωσει αυτος που τα θελει. 

Εντωμεταξυ λεει για 36 δοσεις αλλα εμενα στο site 24 μου βγαζει σαν επιλογη. 

Πρεπει να τραβηξω μπουατ ή κατι τετοιο στο σημειο που θα εγκατασταθουν πριν ερθουν ε; Γιατι δεν ειναι μελετημενο για κατι τετοιο το σπιτι, δεν εχει αναμονη δηλαδη.

ε αν βρεις καποιο να δωσεις θα την παρεις την δωροεπιταγη.δες τους ορους. νομιζω πρεπει να ειναι ανω των 399€ για να ισχυουν ολα αυτα.(δοσεις εγκατασταση etc)

τι εννοεις να τραβηξεις μπουατ? εννοεις δεν εχει αναμονη οτι δεν υπαρχει ρευμα ψηλα? αν οχι δεν εχει καποια πριζα κοντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, themis_81 είπε

ok , θεωρεις οτι μπορει να ειναι κ υπερβολικο σαν λυση γιατι το κοστος παει πολυ ψηλα ! 

Πρέπει να τα κοστολογίσεις  να δεις τι σε συμφέρει . Σε συμφέρει οικονομικά μια Κεντρική μονάδα και  3 εσωτερικές μονάδες ή σε συμφέρει να βάλεις 3 split κλιματιστικά με την δική του εξωτ. μονάδα το καθένα και να τελειώνει το θέμα; Αυτό πρέπει να δεις . Πάρε προσφορές και για τις 2 περιπτώσεις . 
 

39 λεπτά πριν, suedehead είπε

Έχω ένα Midea non inverter 12αρι το οποίο λειτουργεί χωρίς θέματα τα καλοκαίρια από το 2008. Έχω παρατηρήσει ότι παρόλο που γίνετε συντήρηση κτλ κτλ με μόλις λίγες ώρες λειτουργίες τα μικρά μου μπουκώνουν μύτες κτλ κτλ σαν αλλεργική ρινιτιδα. Σκέφτομαι να το διώξω και να πάρω κάτι αλλά αλλά δεν ξέρω τι. Διαβάζω για ιονιστες, φίλτρα εδώ, φίλτρα εκεί. Αν ξέρετε κάποιο μοντέλο πείτε καμία γνώμη. Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 1200 ευρώ, δεν ξέρω Αν αρκούν για καλό 18αρι γιατί μάλλον 18αρι χρειάζομαι.

Κάποιοι άνθρωποι εκ φύσεως δεν αντέχουν το κλιματιστικό . Απο την στιγμή που συντηρείται , δηλαδή γίνεται σε ετήσια βάση απολύμανση της μονάδας δεν είναι θέμα κλιματιστικού . 
Τα παιδιά σου μπορεί να έχουν αλλεργίες είτε γενικότερα να τους ενοχλεί ο κλιματισμός . Στη πρώτη περίπτωση ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξεις για έναν σοβαρό καθαριστή αέρα . Τα κλιματιστικά όσα φίλτρα και αν έχουν δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις δυνατότητες φιλτραρίσματος που δίνει ένας καλός καθαριστής αέρα . Κάνουν δουλειά (τα κλιματιστικά) ως ένα βαθμό.

Ίσως να πάρεις και μια γνωμάτευση γιατρού .

19 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια, παλι μια αναζητηση για 2 κλιματιστικα.
Το ενα δωματιο ειναι 15m² και το αλλο περιπου 10m², στην Θεσσαλονικη. Χωρις μονωση παλιο σπιτι. με μπαλκονοπορτες αλουμινιου χωρις θερμοδιακοπτη.

Λογικα σε 9αρια παω και για τα δυο ετσι;

Τωρα παιζουν και προσφορες στα mediamarkt απ'οτι ειδα με δωρεαν μεταφορικα και εγκατασταση, αν και κατι λεει δεν ισχυει για πρωτο οροφο οτι να'ναι.
Που να ανεβαζαν καμια θωρακισμενη στον 5ο με τα ποδια. 
Τι να κοιταξω; προτιματε ατοκες δοσεις παντως αντι για cash.

Να παω σε mediamarkt με 400 ευρω στο καθε ενα; ή μπορω να βρω κατι πιο φθηνο και αξιοτιμο απ'αλλου πληρωνοντας 70-100 ευρω στο καθενα εγκατασταση και παλι να συμφερει;

Απο Mediamarkt στα περίπου 400 ευρώ για 9άρι που κοιτάς και με δωρεάν εγκατάσταση δες αυτά:

1. Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και αν γίνεται ετήσια συντήρηση +7 χρόνια μόνο στον συμπιεστή. 
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-9-ma2-09nxd0-i-wifi-ready-1211219.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

2.  10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζεται ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση . 
 https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-με-ιονιστή-1223081.html

3.  5 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζεται ετήσια συντήρηση για την εγγύηση . 
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-tundra-green-09-as25tabhra-u2beffra-1218167.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

19 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Δυστηχως δεν υπαρχει παλιο καινουργιες εγκαταστασεις θα ειναι. Παιζει αν βρω κανεναν να μου χαρισει κανα σαπιο για πεταμα να το εκμεταλευτω ετσι; :P να τους το δωσω ξηλωμενο π.χ. χωρις freon? Καπου ειχα δει οτι χαριζονται δυο αρκει να τα ξηλωσει αυτος που τα θελει. 

Εντωμεταξυ λεει για 36 δοσεις αλλα εμενα στο site 24 μου βγαζει σαν επιλογη. 

Πρεπει να τραβηξω μπουατ ή κατι τετοιο στο σημειο που θα εγκατασταθουν πριν ερθουν ε; Γιατι δεν ειναι μελετημενο για κατι τετοιο το σπιτι, δεν εχει αναμονη δηλαδη. 2 καινουργιες ασφαλειες θα χρειαστω και 3x1.5 ή 3x2.5 στο καθενα; ποια ειναι η καλυτερη εγκατασταση; ή για τα inventor τωρα μπορω να τα χωσω σε μια; κτλ;

Οι ψυκτικοί δεν τραβάνε καλωδιώσεις στην τιμή της εγκατάστασης. Έρχονται και συνδέουν.  Πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει καλωδιώσεις ή να πάρει ρεύμα απο γραμμή και να σου φτιάξει τις αναμονές εκεί που θα μπουν τα κλιματιστικά  (θα κρίνει ο ηλεκτρολόγος). Βέβαια όταν καταλήξεις σε μοντέλο, πάρε και ένα τηλ την αντιπροσωπεία να ρωτήσεις τι προτείνει για την ηλεκτρολογική σύνδεση (με φίς ή χωρίς φίς, ξεχωριστή γραμμή και με τί ασφάλεια κτλ )

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Djzan είπε

ε αν βρεις καποιο να δωσεις θα την παρεις την δωροεπιταγη.δες τους ορους. νομιζω πρεπει να ειναι ανω των 399€ για να ισχυουν ολα αυτα.(δοσεις εγκατασταση etc)

 τι εννοεις να τραβηξεις μπουατ? εννοεις δεν εχει αναμονη οτι δεν υπαρχει ρευμα ψηλα? αν οχι δεν εχει καποια πριζα κοντα ?

Βρε υπαρχουν κανονικο σπιτι ειναι του 60-70 αλλα δεν εχει ξεχωριστη γραμμη, μια ασφαλεια ξερω γω 2-3 δωματια καπως ετσι παει, που να πεταξω στην ιδια ασφαλεια και κλιματιστικο.

Εννοω να πρεπει να τραβηξω ξεχωριστη ασφαλεια για το καθε κλιματιστικο;αν βεβαια τα παιρνει μεσα απο τις παλιες σωληνες και δεν χρειαζεται καινουργιο σκαψιμο.

Ή να βαλω μια 15αρα ασφαλεια που να δινουν μονο στα δυο κλιματιστικα; ή δυο 15αρες απο μια στο καθενα; το να το βαλω στο υπαρχων δικτυο πιστευω θα ειναι too much ετσι οπως τα εχουν μοιρασει εδω. στο 15m2 δωματιο να φανταστεις δινει με μια 10αρα ασφαλεια και στο διπλα δωματιο, και στην κουζινα και στο ψυγειο στην αλλη ακρη του σπιτιου, οτι να'ναι. βεβαια ειναι 380v ασφαλειες αλλα πλεον το ρευμα μονοφασικο, δεν ξερω τι παιζει, παντως δεν υπηρχε ποτε προβλημα να πεφτουν κτλ.

ο παππου μου που τα θελει με ειπε οχι Midea, οποτε ειμαι και εγω αναμεσα στο inventor και το heier, εχετε να πειτε διαφορες εκτος της εγγυησης; μονο για ψυξη θα ειναι τα aircons. 

24 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Απο Mediamarkt στα περίπου 400 ευρώ για 9άρι που κοιτάς και με δωρεάν εγκατάσταση δες αυτά:

1. Εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και αν γίνεται ετήσια συντήρηση +7 χρόνια μόνο στον συμπιεστή. 
 https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-9-ma2-09nxd0-i-wifi-ready-1211219.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

2.  10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζεται ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση . 
 https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-με-ιονιστή-1223081.html

3.  5 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζεται ετήσια συντήρηση για την εγγύηση . 
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_haier-tundra-green-09-as25tabhra-u2beffra-1218167.html#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Αιρ κοντισιον που υπάρχει ήδη εγκατεστημένο σε σπίτι, εάν το βγάλω και το πάρω θα υπάρχει θέμα; 

Kανένα θέμα .  Αρκεί να το ξηλώσει ψυκτικός . Όχι εσύ  :P

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gbras είπε

Το Άρια.

Μεγάλη πάντως η διακύμανση στα χρήματα οπότε λίγο άκυρη η σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το Άρια.

Μεγάλη πάντως η διακύμανση στα χρήματα οπότε λίγο άκυρη η σύγκριση.

Τα λαμβανω ολα υποψην. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα τρια αλλα δεν μπορω να καταληξω. Απο το μαγαζι που θελω να το αγορασω μου προτεινουν επισης το aria. Επιης για τα tcl οσοι το εχουν αγορασει εχουν μεινει ευχαριστημενοι οπως και οι εγκαταστατες λενε καλα λογια. Το premium μου αρεσει σαν σχεδιαση περισσοτερο απο ολα και δεν βλεπω σημανιτκες διαφορες περα απο το seer σε σχεση με το aria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...