Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας τοποθετήσει εδώ και κάποιες μέρες το inventor nemesis pro 12.000btu θα ήθελα να αφήσω μια κριτική για να βοηθήσω όσο πιο πολύ κάποιον που σκέφτεται να το βάλει.

Η τοποθέτηση έγινε στο δάπεδο, χρησιμοποιήθηκαν 3μετρα σωλήνα για τη σύνδεση και κατά την εγκατάσταση αντλία κενού μέχρι να δείξει -1 bar.(περίπου 3-4 λεπτά)

Αρχικά σαν κατασκευή φαίνεται αρκετά στιβαρή χωρίς περίεργους τριγμούς κατά τη λειτουργία (αν και έχει δουλέψει μόνο ψύξη).

Από κατανάλωση:με εξωτερική θερμοκρασία 30 βαθμούς και εσωτερική ρύθμιση στους 26 στην δεύτερη σκάλα σε 8 μιση ώρες με  μετρητή μου έδειξε 2,3kwh πράγμα που σημαίνει περίπου 270watts την ωρα κατά μέσο όρο.εγω το είδα στιγμιαία να πεφτει στα 220 με 230 watts.

Η εξωτερική μονάδα είναι αθόρυβη αρκετά.Παμε και στην εσωτερικη:στη 2η σκάλα παροχής αέρα το ακούς λιγο όμως και στην 4η 5η ακούγεται αρκετά.Εμενα δεν με ενοχλεί αλλά για κάποιο ευαίσθητο αυτί ίσως να δημιουργεί θέμα.Στο quiet φαντάζομαι θα είναι εξαιρετικό.

Συμπερασματικά είναι ένα δυνατό κλιματιστικο που ψύχει γρήγορα και με μικρές καταναλώσεις,αρκετά ποιοτικό στην κατασκευή χώρις τριγμούς αλλά με δυνατο ανεμιστήρα (τεράστια παροχή στην 5η σκάλα).

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοήθησαν στην επιλογή με τις γνώσεις τους.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στον Κωτσόβολο με παζάρι 24άρι Toyotomi  στα 700 ευρώ και δωρεάν εγκατάσταση.

https://www.kotsovolos.gr/site/bazaarfull.jsp?catid=10508932

Τι λέτε , αξίζει;

Ξέχασα, και δωροεπιταγή 100 ευρώ για επόμενη αγορά, αν ανακυκλώσεις παλιό κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kprimax είπε

Στον Κωτσόβολο με παζάρι 24άρι Toyotomi  στα 700 ευρώ και δωρεάν εγκατάσταση.

https://www.kotsovolos.gr/site/bazaarfull.jsp?catid=10508932

Τι λέτε , αξίζει;

Ξέχασα, και δωροεπιταγή 100 ευρώ για επόμενη αγορά, αν ανακυκλώσεις παλιό κλιματιστικό.

Παραδέχομαι ότι η τιμή του είναι εξαιρετικά δελεαστική για να αγνοήσεις τη μικρή εγγύηση και κάποια θέματα που έχουν αναφερθεί από μέλη εδώ μέσα για on-off συμπεριφορές στη θέρμανση που προέρχονται από κατασκευαστική μηχανολογική επιλογή να μην βγάζει θερμό αέρα κάτω από τους 42C. Όχι για αυτό το μοντέλο όμως, το συγκεκριμένο μπορεί να έχει άλλη φιλοσοφία. 

Τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά, χωρίς πιστοποίηση eurovent εννοείται.

Αν το οικονομικό είναι πρωταρχική προτεραιότητα και το θες πιο πολύ για ψύξη , τότε μάλλον να το έπαιρνες.

Αν θες να μη πειραματιστείς ή αν το θες και για θέρμανση, μάλλον θα σου πρότεινα για κάποιο Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu αλλά με πάνω από 1100€ στην καλύτερη.

Αλλά για 600€ με δωροεπιταγή και εγκατεστημένο, τι να πω, μάλλον go for it.

ΥΓ Με λίγα παραπάνω πας σε πιστοποιημένο, 5 χρόνια εγγύηση https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra1u68reffra.html

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα και έγινε εγκατάσταση ένα κλιματιστικό της Inventor, το L5VI32-18WFR/L5VO32-18.

Είναι η πρώτη φορά που αγοράζουμε κλιματιστικό και θεωρώ ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση, χωρίς να έχω όμως μέτρο σύγκρισης.

Αφού έγινε η εγκατάσταση μου είπε ο τεχνικός ότι η εξωτερική μονάδα έχει 2-3 κτυπήματα, αλλά δεν θα επηρεάσει την απόδοσή του. Σας παραθέτω photo για να μου πείτε την γνώμη σας.

IMG_20190702_141641.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παραδέχομαι ότι η τιμή του είναι εξαιρετικά δελεαστική για να αγνοήσεις τη μικρή εγγύηση και κάποια θέματα που έχουν αναφερθεί από μέλη εδώ μέσα για on-off συμπεριφορές στη θέρμανση που προέρχονται από κατασκευαστική μηχανολογική επιλογή να μην βγάζει θερμό αέρα κάτω από τους 42C. Όχι για αυτό το μοντέλο όμως, το συγκεκριμένο μπορεί να έχει άλλη φιλοσοφία. 

Τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ καλά, χωρίς πιστοποίηση eurovent εννοείται.

Αν το οικονομικό είναι πρωταρχική προτεραιότητα και το θες πιο πολύ για ψύξη , τότε μάλλον να το έπαιρνες.

Αν θες να μη πειραματιστείς ή αν το θες και για θέρμανση, μάλλον θα σου πρότεινα για κάποιο Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu αλλά με πάνω από 1100€ στην καλύτερη.

Αλλά για 600€ με δωροεπιταγή και εγκατεστημένο, τι να πω, μάλλον go for it.

ΥΓ Με λίγα παραπάνω πας σε πιστοποιημένο, 5 χρόνια εγγύηση https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra1u68reffra.html

Αυτο μάλλον δεν είναι είναι φασονάκι Gree, εχει τελείως διαφορετικό manual και λειτουργίες, πιο μαζεμένη εξωτερική μονάδα κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτο μάλλον δεν είναι είναι φασονάκι Gree, εχει τελείως διαφορετικό manual και λειτουργίες, πιο μαζεμένη εξωτερική μονάδα κτλ..

Ναι το είδα. Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ποιός ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ! Σκεφτομαι να αγορασω το κλιματιστικο TCL ELITE TAC 24000BTU για το σαλονι διαβαζοντας απο εδω τα σχολια που το προτεινατε,  το ιδιο ειχα κανει και στο παρελθον με 2 midea...και βγηκαν καλα κλιματιστικα.... η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης...στη σαλονοτραπεζαρια που θελω να κανω την τοποθετηση του κλιματιστικού δυστυχως εγινε τραγικο λαθος κατα τις ηλεκτρολογικες εργασιες και δεν εχει τοποθετηθει αποκλειστικη πριζα επανω ψιλα στο τοιχο με δικη της ασφαλεια για κλιματιστικο...στην προκειμένη κατασταση η λυση να φανταστω ειναι να τραβηξω καλωδιο μεχρι να παει απευθειας και να συνδεθει στο πινακα....αυτη τξν δουλεια την αναλαμβανει ο τεχνικος που βαζει το κλιματιστικο ή πρεπει να φωναξω και εξτρα ηλεκτρολογο? Το κοστος ειναι εξτρα να φανταστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον  liakjim και όλους τους συμφορουμίτες που αφιερώνουν το χρόνο τους για να  μας απαντήσουν, να μας πουν την άποψή τους και ενημερώσουν, ώστε να κάνουμε την καλύτερη επιλογή.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ρε παιδια την αποχετευση της εσωτερικης μοναδας ολοι την ριχνουν στη εξωτερικη, κι εμενα ολα τα κλιματιστικα ετσι ειναι ,δηλαδη αυτο γιατι ειναι λαθος; Ειδαλλως θα θελαμε 2 καναλια να κατεβαινουν..

11 λεπτά πριν, xoxlasae είπε

Καλησπερα ! Σκεφτομαι να αγορασω το κλιματιστικο TCL ELITE TAC 24000BTU για το σαλονι διαβαζοντας απο εδω τα σχολια που το προτεινατε,  το ιδιο ειχα κανει και στο παρελθον με 2 midea...και βγηκαν καλα κλιματιστικα.... η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης...στη σαλονοτραπεζαρια που θελω να κανω την τοποθετηση του κλιματιστικού δυστυχως εγινε τραγικο λαθος κατα τις ηλεκτρολογικες εργασιες και δεν εχει τοποθετηθει αποκλειστικη πριζα επανω ψιλα στο τοιχο με δικη της ασφαλεια για κλιματιστικο...στην προκειμένη κατασταση η λυση να φανταστω ειναι να τραβηξω καλωδιο μεχρι να παει απευθειας και να συνδεθει στο πινακα....αυτη τξν δουλεια την αναλαμβανει ο τεχνικος που βαζει το κλιματιστικο ή πρεπει να φωναξω και εξτρα ηλεκτρολογο? Το κοστος ειναι εξτρα να φανταστω?

Πρεπει να το κανει ηλεκτρολογος και φυσικα ειναι εξτρα κοστος..Εγω ειχα δωσει 60ευρω θυμαμαι..

Αν το θες και για θερμανση που θα δουλευει πολλες ωρες σκεψου το καλυτερα για το TCL...

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι το είδα. Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ποιός ξέρει;

Ψηφίζω AUX οτι ειναι. Ειδα τις οδηγίες χρήσης και εχει δυο "ιδιαίτερες" λειτουργίες όπως την ELE.H και την λειτουργία COSY.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ψηφίζω AUX οτι ειναι. Ειδα τις οδηγίες χρήσης και εχει δυο "ιδιαίτερες" λειτουργίες όπως την ELE.H και την λειτουργία COSY.

Εγώ έχω ένα Arieli που έχει λειτουργία ELE.H αυτό τίνος φασόν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγώ έχω ένα Arieli που έχει λειτουργία ELE.H αυτό τίνος φασόν είναι ?

Ισως ειναι της AUX και αυτο, εχει και iClean η COSY λειτουργία? Με πολυ μεγάλη επιφύλαξη και για το Αrieli οπως και για το Toyotomi το καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ισως ειναι της AUX και αυτο, εχει και iClean η COSY λειτουργία? Με πολυ μεγάλη επιφύλαξη και για το Αrieli οπως και για το Toyotomi το καινούργιο.

I clean έχει το έχω στο πατρικό μου αυτό οποτε δε μπορώ να δω χειριστήριο αλλά είναι αγορασμένο πριν από 2-3 χρόνια αλλά έχει και I feel και κανα δυο αλλά περίεργα που μου είχαν κάνει εντύπωση για την μάρκα και τα λεφτά του , το είχα πάρει κάπου στα 280 ευρώ τότε  από e shop 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...