Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στα 3 παρακάτω κλιματιστικά στα 12000btu με βάση τα χρήματα που έχω σκοπό να διαθέσω.

https://www.bestprice.gr/item/2155328521/midea-mission-ii-mb-12n8d6-imbt-12n8d6-o.html?from=search-single (αγορά + μεταφορικά στα 440€)

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html (αγορά + μεταφορικά στα 440€)

https://www.bestprice.gr/item/2155327577/haier-tundra-green-as35tabhra1u35beffra.html?seq=2 (αγορά + μεταφορικά στα 400€)

Γνωρίζω τα συν και τα πλην της εγγύησης για κάθε μηχάνημα. Σε ό,τι αφορά την απόδοση/αξιοπιστία του κάθε μηχανήματος σε σχέση με την τιμή του, ποιο πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή? Σκέφτομαι πρωτίστως το Midea.

Στο κοινό για το αρια βγάζει 549.που  βρήκες το 12αρι 440 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bill999r είπε

Λοιπόν μέτρηση κ από εμένα

Κλιματιστικού Morris WFIN 72112 24.000btu

Σήμερα με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς κελσίου σε 70 τμ περίπου ενιαίου χώρου ρυθμισμένο στους 28 βαθμούς κ στη λειτουργία mute (πολύ χαμηλός ανεμιστήρας) διότι υπάρχουν παιδιά :) στιγμιαία κατανάλωση 

IMG-20190703-185811.jpg
IMG-20190703-183830.jpg
ira baby name meaning

Καταπληκτικό! Τέλεια επιλογή το Morris!

Δλδ και το 24αρι το TCL έτσι θα πρέπεινα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Στο κοινό για το αρια βγάζει 549.που  βρήκες το 12αρι 440 ??

από kokotas.gr με επιστροφή 20% Μέσω eurobank

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-aria-ar1vi32-12wifi.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στα 3 παρακάτω κλιματιστικά στα 12000btu με βάση τα χρήματα που έχω σκοπό να διαθέσω.

https://www.bestprice.gr/item/2155328521/midea-mission-ii-mb-12n8d6-imbt-12n8d6-o.html?from=search-single (αγορά + μεταφορικά στα 440€)

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html (αγορά + μεταφορικά στα 440€)

https://www.bestprice.gr/item/2155327577/haier-tundra-green-as35tabhra1u35beffra.html?seq=2 (αγορά + μεταφορικά στα 400€)

Γνωρίζω τα συν και τα πλην της εγγύησης για κάθε μηχάνημα. Σε ό,τι αφορά την απόδοση/αξιοπιστία του κάθε μηχανήματος σε σχέση με την τιμή του, ποιο πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή? Σκέφτομαι πρωτίστως το Midea.

Και πολυ σωστα κανεις...το MIDEA ειναι πολυ καλο. Μηχανημα απο αυθεντικο κατασκευαστη, με πιστοποιηση EUROVENT. Εχουμε δει μετρησεις και δουλεύει ως πραγματικο inverter με χαμηλή κατανάλωση. Επισης, ψυκτικοι αναφερουν οτι ειναι και ευκολο στη συντηρηση και επισκευη λογω καλης κατασκευης. Το INVENTOR ειναι φασον MIDEA η GREE με καλυτερη εγγυηση αλλα χωρις πιστοποιηση EUROVENT. Θα το απέφευγα γιατι θεωρώ πιο ασφαλες να παρω αυθεντικο μηχανημα παρα φασον. Εχει μεν καλυτερη εγγυηση, αλλα δεν μου αρεσει η μη πιστοποιηση απο EUROVENT. Κανενας δεν με εξασφαλιζει οτι το κλιματιστικο εχει τις αποδοσεις που δηλωνει η εταιρεια.  Το HAIER εχει επισης EUROVENT και αναφερεται συχνα στο forum, αλλα δεν θυμαμαι να εχουμε δει μετρησεις. Για μενα τα κοιταζεις με την σειρα MIDEA, HAIER, INVENTOR.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταπληκτικό! Τέλεια επιλογή το Morris!

Δλδ και το 24αρι το TCL έτσι θα πρέπεινα είναι.

Φαντάζομαι έτσι είναι.

Αν έχει κάποιο μέλος ίσως να ποσταρε βμια μέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φαντάζομαι έτσι είναι.

Αν έχει κάποιο μέλος ίσως να ποσταρε βμια μέτρηση

Ο @danaos7

Έχει σηκώσει παρόμοιες με σένα μετρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που έχουν παραθέσει στο νήμα ως τώρα.

Διάβασα καμία 100 σελίδες την τελευταία εβδομάδα.

Είμαι κάτοχος ενός toyotomi izuru trn 535zr 12000 btu από το 2015.

Καλό είναι αλλά όπως έχουν πει πολλοί και πολλές φορές εδώ μέσα, στα λεφτά που ζητάει υπάρχουν καλύτερα. 

Αλλά την πάτησα τι να κάνουμε τώρα.

Με εξωτερική θερμοκρασία 37 και ζήτηση για 27 σε καλά μονωμενο διαμέρισμα, σε σαλοκουζινα 35-40 τετραγωνικά βλέπω μια κατανάλωση 600-800watt (έχω μετρητή που μετράει την κεντρική παροχή και αφαιρώ περίπου 200 watt που έχω δει ότι είναι η stanby κατανάλωση του σπιτιού.

Σκέφτομαι να πάω σε toshiba/daikin/mhi.

Έχω μια αδυναμία σε toshiba και η πρώτη μου επιλογή θα ήταν ένα DaiSeiKai 9 ras 16pkvpg. 

Νομίζω καταλαβαίνετε ότι θέλω κάτι καλό και θα προτιμήσω κάτι απο τις 3 αυτές εταιρίες.

Αλλά έχω μια απορία: γιατί το toshiba στα 16000 κοστίζει 1700€ ενώ ένα mhi στα 21000btu με το ίδιο SEER που προτάθηκε 2 σελίδες ποιο πίσω κοστίζει 1100€?

Ναι ξέρω ότι η toshiba έχει τεχνολογίες twin rotary κλπ αλλά και η mhi έχει φοβερή τεχνολογία και ποιότητα κατασκευής. Πώς δικαιολογείται αυτή η διαφορά;

Και αντίστοιχα πως η Ururu/Sarara σειρά της daikin κοστίζει πάνω από 2000€?

Θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό και δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι πραγματικές ποιοτικές διαφορές ανάμεσα σε αυτές τις κορυφαίες σειρές για να κάνω τη σωστή επιλογή.

Κάθε βοήθεια δεκτή

https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198940-toshiba-daiseikai-9-16pavpg-e/16pkvpg-e

https://airsamoilis.gr/product/ftxz50n-rxz50n/

Αρχικά ας μας εξηγήσεις τί θεωρείς καλό .  Τί ψάχνεις συγκριτικά με το toyotomi που έχεις;
Πιο αξιόπιστο;
Καλύτερες Καταναλώσεις;
Καλύτερη Εγγύηση και aftersales ;
Περισσότερες λειτουργίες;

Αν μιλάμε για την αξιοπιστία όλα όσα  παρέθεσες είναι αξιόπιστα μηχανήματα.

Οι τιμές των μηχανημάτων στην αγορά διαμορφωνονται απο πολλούς παράγοντες . 
Π.χ
1.Κόστος κατασκευής: Μην το συγχέεις με την ποιότητα κατασκευής  όμως . 
2.Brand name και Marketing . Με ένα αναγνωρισμένο όνομα θα μπορούσες να πουλήσεις και ακριβότερα και να αυξήσεις τα περιθώρια κέρδους αν το θές . 
3. Ποιο είναι το target group που σε ενδιαφέρει να πουλήσεις;


Αν σκεφτείς τα τρία παραπάνω που σου πα: Η τιμή πώλησης δεν αποδεικνύει σε καμία περίπτωση το πόσο αξιόπιστο , ποιοτικό ή καλύτερο σε καταναλώσεις είναι ένα μοντέλο . Δεν υπάρχει τέτοιο pattern .

Το Ururu/Sharara είναι ιδιαίτερο μηχάνημα όπου είναι το μόνο που κάνει ελεγχόμενη ύγρανση, αφύγρανση και είσοδο νωπού αέρα στο χώρο . 
Σαφώς λόγω περισσότερης τεχνολογίας που φορά (όπως ο μηχανικός αερισμός) έχει και μεγαλύτερο κόστος κατασκευής , αλλά μην ξεχνάμε και κάτι ακόμα  επειδή είναι το μοναδικό μοντέλο με αυτές τις δυνατότητες , δεν υπάρχει ανταγωνισμός . Δεν υπάρχει πίεση να ρίξει τις τιμές η Daikin στο μοντέλο αυτό . Το πουλάει όσο θέλει γιατί είναι μόνη της στην κατηγορία αυτή . 





 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Οποίος έχει γνώση του θέματος να αναρτήσει πίνακα που να λέει ποιο είναι φασόν ποιανού κατασκευαστή και ποια είναι τα πρωτότυπα , 

Οπου βλέπεις το "follow me" είναι φασον MIDEA. Οπου βλέπεις iFEEL είναι GREE η TCL. Αν δεν δεις αυτα τα δυο, τοτε ειναι φασον απο καποιο αλλο εργοστασιο οπως η CHIGO. Πχ, τα SENDO ειναι φασον CHIGO. Κατασκευαστες ειναι η DAIKIN,TOSHIBA,FUJITSU,MITSUBISHI HEAVY, MITUBISHI ELECTRIC,MIDEA,GREE,HAIER,HITACHI,PANASONIC κτλ.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bill999r είπε

Λοιπόν μέτρηση κ από εμένα

Κλιματιστικού Morris WFIN 72112 24.000btu

Σήμερα με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς κελσίου σε 70 τμ περίπου ενιαίου χώρου ρυθμισμένο στους 28 βαθμούς κ στη λειτουργία mute (πολύ χαμηλός ανεμιστήρας) διότι υπάρχουν παιδιά :) στιγμιαία κατανάλωση 

IMG-20190703-185811.jpg
IMG-20190703-183830.jpg
ira baby name meaning

Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στιγμιαία κατανάλωση ; 
Βλέπω kWh ότι μετράει . Δηλαδή η συνολική κατανάλωση στα 22 λεπτά  λειτουργίας του μετρητή . 

Εκτός και αν λόγο γωνίας θέασης φαίνονται τα "k" kai "h" ενεργοποιημένα στην οθόνη ενώ δεν είναι . Το πιο σπαστικό στον μετρητή αυτό είναι οι γωνίες θέασης . Δεν ξέρεις τι διαβάζεις . :P . 

Εχω τον ίδιο . 

1 ώρα πριν, mousmoulis είπε

Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στα 3 παρακάτω κλιματιστικά στα 12000btu με βάση τα χρήματα που έχω σκοπό να διαθέσω.

https://www.bestprice.gr/item/2155328521/midea-mission-ii-mb-12n8d6-imbt-12n8d6-o.html?from=search-single (αγορά + μεταφορικά στα 440€)

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-με-ιονιστή-1223088.html (αγορά + μεταφορικά στα 440€)

https://www.bestprice.gr/item/2155327577/haier-tundra-green-as35tabhra1u35beffra.html?seq=2 (αγορά + μεταφορικά στα 400€)

Γνωρίζω τα συν και τα πλην της εγγύησης για κάθε μηχάνημα. Σε ό,τι αφορά την απόδοση/αξιοπιστία του κάθε μηχανήματος σε σχέση με την τιμή του, ποιο πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή? Σκέφτομαι πρωτίστως το Midea.

Καλύτερο σε καταναλώσεις είναι το Mission II με SEER= 7.4 μετά το Aria με SEER=7.0 και μετά το Tundra Green με SEER=6.8 . 

Σε ονομαστική ψυκτική απόδοση καλύτερο είναι το  Τundra Green με 12280 btu/h  μετά το Inventor με 12000 btu/h και μετά το Mission II με 11600 btu/h

Σαν "πακέτο" δηλαδή λαμβάνοντας υπόψιν χαρακτηριστικά, τιμή και την διάρκεια της εγγύησης θεωρώ πιο VFM το ARIA 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στιγμιαία κατανάλωση ; 
Βλέπω kWh ότι μετράει . Δηλαδή η συνολική κατανάλωση στα 22 λεπτά  λειτουργίας του μετρητή . 

Εκτός και αν λόγο γωνίας θέασης φαίνονται τα "k" kai "h" ενεργοποιημένα στην οθόνη ενώ δεν είναι . Το πιο σπαστικό στον μετρητή αυτό είναι οι γωνίες θέασης . Δεν ξέρεις τι διαβάζεις . :P . 

Εχω τον ίδιο . 

Καλύτερο σε καταναλώσεις είναι το Mission II με SEER= 7.4 μετά το Aria με SEER=7.0 και μετά το Tundra Green με SEER=6.8 . 

Σε ονομαστική ψυκτική απόδοση καλύτερο είναι το  Τundra Green με 12280 btu/h  μετά το Inventor με 12000 btu/h και μετά το Mission II με 11600 btu/h

Σαν "πακέτο" δηλαδή λαμβάνοντας υπόψιν χαρακτηριστικά, τιμή και την διάρκεια της εγγύησης θεωρώ πιο VFM το ARIA 

 

Όντως η μέτρηση είναι πόσο έχει κάψει στα 22 λεπτά που έχει δουλέψει.σε αυτή τη περίπτωση είναι αρκετά αν και μπορεί να είναι στην αρχή που τραβάει μέχρι κ χώρος να κατεβάσει θερμοκρασία.αστο να γράψει μια φορά πιο πολύ ώρα.

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Καταπληκτικό! Τέλεια επιλογή το Morris!

Δλδ και το 24αρι το TCL έτσι θα πρέπεινα είναι.

Ναι από ότι φαίνεται καλά πάει.εγω μέσα 26 ζητούμενο  ρολαρει από 270 έως 400 συντήρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εκτός και αν λόγο γωνίας θέασης φαίνονται τα "k" kai "h" ενεργοποιημένα στην οθόνη ενώ δεν είναι . Το πιο σπαστικό στον μετρητή αυτό είναι οι γωνίες θέασης . Δεν ξέρεις τι διαβάζεις 

Έχεις δίκιο κ εγώ δεν έβλεπα καλά :)

θα το δω όταν επιστρέψω στο σπίτι αλλά τα συνολικά νομίζω τα έχει σε άλλη επιλογή.

Στη συγκεκριμένη ένδειξη ο μετρητής έπαιζε συνέχεια + - 

Επίσης έχει ανάλογη ένδειξη κ σε watt.

Αλλα θα το δω για σιγουριά αργότερα κ θα επανέλθω με φωτογραφικό υλικό.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στιγμιαία κατανάλωση ; 
Βλέπω kWh ότι μετράει . Δηλαδή η συνολική κατανάλωση στα 22 λεπτά  λειτουργίας του μετρητή . 

Εκτός και αν λόγο γωνίας θέασης φαίνονται τα "k" kai "h" ενεργοποιημένα στην οθόνη ενώ δεν είναι . Το πιο σπαστικό στον μετρητή αυτό είναι οι γωνίες θέασης . Δεν ξέρεις τι διαβάζεις . :P . 

Εχω τον ίδιο . 

Καλύτερο σε καταναλώσεις είναι το Mission II με SEER= 7.4 μετά το Aria με SEER=7.0 και μετά το Tundra Green με SEER=6.8 . 

Σε ονομαστική ψυκτική απόδοση καλύτερο είναι το  Τundra Green με 12280 btu/h  μετά το Inventor με 12000 btu/h και μετά το Mission II με 11600 btu/h

Σαν "πακέτο" δηλαδή λαμβάνοντας υπόψιν χαρακτηριστικά, τιμή και την διάρκεια της εγγύησης θεωρώ πιο VFM το ARIA 

 

 

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στιγμιαία κατανάλωση ; 
Βλέπω kWh ότι μετράει . Δηλαδή η συνολική κατανάλωση στα 22 λεπτά  λειτουργίας του μετρητή . 

Εκτός και αν λόγο γωνίας θέασης φαίνονται τα "k" kai "h" ενεργοποιημένα στην οθόνη ενώ δεν είναι . Το πιο σπαστικό στον μετρητή αυτό είναι οι γωνίες θέασης . Δεν ξέρεις τι διαβάζεις . :P . 

Εχω τον ίδιο . 

Καλύτερο σε καταναλώσεις είναι το Mission II με SEER= 7.4 μετά το Aria με SEER=7.0 και μετά το Tundra Green με SEER=6.8 . 

Σε ονομαστική ψυκτική απόδοση καλύτερο είναι το  Τundra Green με 12280 btu/h  μετά το Inventor με 12000 btu/h και μετά το Mission II με 11600 btu/h

Σαν "πακέτο" δηλαδή λαμβάνοντας υπόψιν χαρακτηριστικά, τιμή και την διάρκεια της εγγύησης θεωρώ πιο VFM το ARIA 

 

Αυτό που έχω προσέξει είαι πως το εύρος ψυκτικής απόδοσης για το Aria είναι 2.800-14.200 btu, ενώ για το Mission II είναι 4700-14700 btu, ενώ η ψυκτική απόδοση είναι 12000 και 11600 btu όπως αναφέρεις. Αυτό είναι λογικό? Τι είναι πιο σημαντικό, το εύρος απόδοσης ή η σκέτη απόδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...