Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, kacey είπε

@liakjim ευχαριστώ.

@ronyaldo

δεν σε ρώταγα για το shorai κλπ, ανέφερα το όνομά σου γιατί απαντούσα σε εσε΄να που ρώταγες για τα scop κλπ, ότι όντως - όπως φαίνεται στη ταμπελίτσα που σου έδειχνα στο post μου - οτι παίζει average & θερμή ζώνη (στην οποία θερμή ανήκει η ελλάδα) και αλλάζει το scop.

Οκ γράψε λάθος!
Οπότε που καταλήγεις εσύ? Shorai ή Fujitsu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Hi all guys.

Πως ειστε παιδια; 

Ξερετε κανεναν για συντηρηση στη Θεσσαλονικη; καποιον καλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ειναι πολυ καλο, εχω 3 εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα ......

Στις 4/7/2019 στις 2:42 ΜΜ, Blueyellow είπε

Ειναι πολυ καλο, εχω 3 εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα ......

Στις 4/7/2019 στις 2:42 ΜΜ, Blueyellow είπε

Ειναι πολυ καλο, εχω 3 εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα ......

Στις 4/7/2019 στις 2:42 ΜΜ, Blueyellow είπε

Ειναι πολυ καλο, εχω 3 εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα ......

Στις 4/7/2019 στις 2:42 ΜΜ, Blueyellow είπε

Ειναι πολυ καλο, εχω 3 εδω και 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το καταλάβαμε-με-με ! 😛

Είναι μια κριτική για κάθε ένα από τα μηχανήματα; 😅

Χαχαχαχαχα!!!!! Εγώ μια φορά το έγραψα ...... 😏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντελώς άσχετος με κλιματιστικά. Τι παίζει και κοστίζει για σπίτι 30τμ(2 δωμάτια τω 15τμ)? Εγκατάσταση πόσο πάει?

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάνεις εμπειρία εγκατάστασης από την Κοκοτας; Λέω να πάρω το Midea Ultimate Comfort από εκεί αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα της εγκατάστασης που κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 18αρι shorai εξαντλήθηκε. Καλά τι απόθεμα άραγε είχαν και εξαντλήθηκε;

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198906-toshiba-shorai-premium-18j2avrg-e/18j2kvrg

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Εχει κάνεις εμπειρία εγκατάστασης από την Κοκοτας; Λέω να πάρω το Midea Ultimate Comfort από εκεί αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα της εγκατάστασης που κάνουν. 

Δεν εχουν δικο τους συνεργείο είναι εξωτερικά οπότε πληρώνεις παραπάνω ποσο λεει κοντα στα 100ευρώ. Εγω τα έδωσα επειδη ημουν αφελής και πίστεψα οτι ακολουθουν προδιαγραφες και εχουν iso που ελεγε ο πωλητής. 

Επισης δε ξέρεις σε ποιον θα πέσεις μπορει να πεσεις σε καλο συνεργειο μπορει και οχι. Παντως ο τεχνικος της mitsubishi οταν του ειπα οτι μου το εβαλε ο κοκοτας εσκασε στα γελια και αλλο ανταγωνιστικο καταστημα μου ειπε οτι καποιες εγκαταστασεις ειναι αριστες και καποιες εχουν προβληματα γιατι δεν εχει δικα του συνεργεία.

Η δικη μου εμπειρία:

  • Γαμωσταυρίδια και φωνές στο βοηθό να τελειώνει κτλ
  • Μπουνιες για να βάλει καπάκι εξω στη μονάδα και τον βοηθησα εγω να το βαλει γιατι δεν ειχε υπομονη
  • Κενο λιγοτερο απο 3 λεπτά
  • Σωληνες στον αέρα χωρις ροκα (η εξωτερικη μοναδα στο δαπεδο ειναι)
  • Γρατζουνιές στην εσωτερική μονάδα - αλλα δε φαινονται πολυ λογω χρωματος
  • Νευριάσε που ειχα στρωσει χαρτονια και πλαστικο να μη μου γεμισει σκονη στο κρεβατι και το δωματιο μου ειπε να μη βαλω.
  • Συντηρηση χωρις να κανει οσα περιγράφει το site 
  • Προχειρη στηριξη εσωτερικης βασης με αποτέλεσμα να τρίζει - αλλα φταίει και ο τοιχος μου, η βαση δεν ακουμπαει καλά
  • Βιασύνη και νευρα
  • Αφησε μέσα ταινιες που ελεγε remove after installation μεσα στην εσωτερικη μονάδα

και άλλα minor.

Η απάντηση ήταν οτι δε μπορει να κανει κατι, απλά να του πω συνεργείο για "κυρώσεις" δεν ασχοληθηκα δικό του προβλημα. Επισης οταν καλεσα για προβλημα με πήρε 22:30 ενας τεχνικος τους βράδυ για ραντεβου αλλά τελικα πηγα απο αντιπροσωπεια.

Προσωπικη μου άποψη αν σου κανει καλη τιμη πάρτο αλλα προτίμισε δικο σου εγκαταστάτη. Εξάλλου και σε σχόλιο αν δεις στο google τους λένε οτι η αντλία ειναι περιττή. https://goo.gl/maps/XTVNtcog7yRu6fX48  Μπορει δηλαδη να σου φερει συνεργειο και να σου κανει υποδειγμα εγκατάσταση μπορει να σου φέρει και οτι να 'ναι. Δηλαδη δε μπορεις να πεις αν κανει καλη εγκατάσταση η οχι ειναι οπως ειναι και σε ολα τα μαγαζιά που εχουν εξωτερικους συνεργάτες δε πιστευω πως υπαρχει μαγαζι χωρις εξωτερικους

Επεξ/σία από ParhsG
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν εχουν δικο τους συνεργείο είναι εξωτερικά οπότε πληρώνεις παραπάνω ποσο λεει κοντα στα 100ευρώ. Εγω τα έδωσα επειδη ημουν αφελής και πίστεψα οτι ακολουθουν προδιαγραφες και εχουν iso που ελεγε ο πωλητής.

Επισης δε ξέρεις σε ποιον θα πέσεις μπορει να πεσεις σε καλο συνεργειο μπορει και οχι. Παντως ο τεχνικος της mitsubishi οταν του ειπα οτι μου το εβαλε ο κοκοτας εσκασε στα γελια και αλλο ανταγωνιστικο καταστημα μου ειπε οτι καποιες εγκαταστασεις ειναι αριστες και καποιες εχουν προβληματα γιατι δεν εχει δικα του συνεργεία.

Η δικη μου εμπειρία:

  • Γαμωσταυρίδια και φωνές στο βοηθό να τελειώνει κτλ
  • Μπουνιες για να βάλει καπάκι εξω στη μονάδα και τον βοηθησα εγω να το βαλει γιατι δεν ειχε υπομονη
  • Κενο λιγοτερο απο 3 λεπτά
  • Σωληνες στον αέρα χωρις ροκα (η εξωτερικη μοναδα στο δαπεδο ειναι)
  • Γρατζουνιές στην εσωτερική μονάδα - αλλα δε φαινονται πολυ λογω χρωματος
  • Νευριάσε που ειχα στρωσει χαρτονια και πλαστικο να μη μου γεμισει σκονη στο κρεβατι και το δωματιο μου ειπε να μη βαλω.
  • Συντηρηση χωρις να κανει οσα περιγράφει το site του κοκοτα
  • Προχειρη στηριξη εσωτερικης βασης με αποτέλεσμα να τρίζει - αλλα φταίει και ο τοιχος μου, η βαση δεν ακουμπαει καλά
  • Βιασύνη και νευρα
  • Αφησε μέσα ταινιες που ελεγε remove after installation μεσα στην εσωτερικη μονάδα

και άλλα minor.

Η απάντηση ήταν οτι δε μπορει να κανει κατι, απλά να του πω συνεργείο για "κυρώσεις" δεν ασχοληθηκα δικό του προβλημα

Προσωπικη μου άποψη αν σου κανει καλη τιμη πάρτο αλλα προτίμισε δικο σου εγκαταστάτη.

Αυτά γιατί δεν τα βαζεις ακριβώς όπως τα έγραψες στο Σκρουτζ στην κριτική του καταστήματος; Εμείς οι καταναλωτές έχουμε δύναμη. Μόνο έτσι θα στρώσουν χαρακτήρα.

ΥΓ προσωπικά θα τους έδιωχνα στο 5' κ τηλέφωνο στο κατάστημα. Παναγίες μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτά γιατί δεν τα βαζεις ακριβώς όπως τα έγραψες στο Σκρουτζ στην κριτική του καταστήματος; Εμείς οι καταναλωτές έχουμε δύναμη. Μόνο έτσι θα στρώσουν χαρακτήρα.

 ΥΓ προσωπικά θα τους έδιωχνα στο 5' κ τηλέφωνο στο κατάστημα. Παναγίες μετά

Ημουν μ* για αυτο και στο τηλεφωνο μου ελεγε οτι εχει αντλια κτλ. Απο την άλλη εχει θετικες κριτικές οπότε μπορει εγω να ειμαι περιεργος και να εχω απαιτήσεις.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δεν εχουν δικο τους συνεργείο είναι εξωτερικά οπότε πληρώνεις παραπάνω ποσο λεει κοντα στα 100ευρώ. Εγω τα έδωσα επειδη ημουν αφελής και πίστεψα οτι ακολουθουν προδιαγραφες και εχουν iso που ελεγε ο πωλητής.

Επισης δε ξέρεις σε ποιον θα πέσεις μπορει να πεσεις σε καλο συνεργειο μπορει και οχι. Παντως ο τεχνικος της mitsubishi οταν του ειπα οτι μου το εβαλε ο κοκοτας εσκασε στα γελια και αλλο ανταγωνιστικο καταστημα μου ειπε οτι καποιες εγκαταστασεις ειναι αριστες και καποιες εχουν προβληματα γιατι δεν εχει δικα του συνεργεία.

Η δικη μου εμπειρία:

  • Γαμωσταυρίδια και φωνές στο βοηθό να τελειώνει κτλ
  • Μπουνιες για να βάλει καπάκι εξω στη μονάδα και τον βοηθησα εγω να το βαλει γιατι δεν ειχε υπομονη
  • Κενο λιγοτερο απο 3 λεπτά
  • Σωληνες στον αέρα χωρις ροκα (η εξωτερικη μοναδα στο δαπεδο ειναι)
  • Γρατζουνιές στην εσωτερική μονάδα - αλλα δε φαινονται πολυ λογω χρωματος
  • Νευριάσε που ειχα στρωσει χαρτονια και πλαστικο να μη μου γεμισει σκονη στο κρεβατι και το δωματιο μου ειπε να μη βαλω.
  • Συντηρηση χωρις να κανει οσα περιγράφει το site 
  • Προχειρη στηριξη εσωτερικης βασης με αποτέλεσμα να τρίζει - αλλα φταίει και ο τοιχος μου, η βαση δεν ακουμπαει καλά
  • Βιασύνη και νευρα
  • Αφησε μέσα ταινιες που ελεγε remove after installation μεσα στην εσωτερικη μονάδα

και άλλα minor.

Η απάντηση ήταν οτι δε μπορει να κανει κατι, απλά να του πω συνεργείο για "κυρώσεις" δεν ασχοληθηκα δικό του προβλημα. Επισης οταν καλεσα για προβλημα με πήρε 22:30 ενας τεχνικος τους βράδυ για ραντεβου αλλά τελικα πηγα απο αντιπροσωπεια.

Προσωπικη μου άποψη αν σου κανει καλη τιμη πάρτο αλλα προτίμισε δικο σου εγκαταστάτη. Εξάλλου και σε σχόλιο αν δεις στο google τους λένε οτι η αντλία ειναι περιττή. https://goo.gl/maps/XTVNtcog7yRu6fX48

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Οπότε μάλλον πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για εγκαταστάτη. Αν έχεις κάποιος κάποιον να προτείνει, ελεύθερα. 

Όσο για την τιμή του Midea είναι νομίζω η πιο χαμηλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Οπότε μάλλον πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για εγκαταστάτη. Αν έχεις κάποιος κάποιον να προτείνει, ελεύθερα. 

Όσο για την τιμή του Midea είναι νομίζω η πιο χαμηλή. 

Εξαρτάται τι απαιτήσεις εχεις. Λιγο δυσκολο να βρεις τετοια περιοδο. Δηλαδη δε ξερω αν εχει διαφορά. Μπορεις να παρεις του κοκοτα και αν δε σου κανουν οπως τα θες τους διωχνεις οπως λεει ο liakjim. Αν βρεις εγκαταστατη της προκοπης πες μου και εμένα. Δηλαδη και τυχαια να βρεις εχεις ιδιες πιθανοτητες να παθεις παρομια ισως και χειροτερα αν παρεις καποιον ασχετο χωρις καν αδεια. Απλα μη κανεις το λαθος να θεωρήσεις "α εξιδεικευμενο Χ καταστημα 50 χρονια που εχει κανει εγκαταστασεις σε τεραστια κτηρια είναι καλοί" . Οχι δεν σημαινει τιποτα αυτο

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...