Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για φθηνό, 9000 btu/h... Γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό........ Κλιματιστικό Inverter INTERCOOL ECO 9000 BTU/h  από το Leroy Merlin Τι προέλευσης είναι, που κατασκευάζεται κ.λ.π. Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες!!!   Γράφει....Εγγύηση 10 χρόνια, αλλά πια είναι η εταιρεία που εγγυάται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, marioboni είπε

Φίλε μου προσοχή γιατί από το συγκεκριμένο κατάστημα θα έχεις μόνον 2 χρόνια εγγύηση και όχι 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nodas_21greek είπε

Φίλε μου προσοχή γιατί από το συγκεκριμένο κατάστημα θα έχεις μόνον 2 χρόνια εγγύηση και όχι 10.

Σωστός, το λέει εδώ https://www.tclgreece.gr/

Ίσως παίζουν παραεισαγωγές από βουλγαρίες κτλ

@marioboni

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σωστός, το λέει εδώ https://www.tclgreece.gr/

Ίσως παίζουν παραεισαγωγές από βουλγαρίες κτλ

@marioboni

Να συμπληρώσω σε αυτό ότι το 18αρι υπάρχει σε ένα κατάστημα ακόμα (Κολομβούνης) που το σκεφτόμουν επειδή μάλιστα είναι στην περιοχή μου.

Τους κάλεσα να ρωτήσω για την εγγύηση (γιατί δεν το γράφουν στο site τους) και είναι και αυτά στα 2 χρόνια.

Μην την πατήσει κάποιος επειδή δεν αναγράφεται στο παραπάνω link

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σάκης Κάργας είπε

Ψάχνω για φθηνό, 9000 btu/h... Γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό........ Κλιματιστικό Inverter INTERCOOL ECO 9000 BTU/h  από το Leroy Merlin Τι προέλευσης είναι, που κατασκευάζεται κ.λ.π. Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες!!!   Γράφει....Εγγύηση 10 χρόνια, αλλά πια είναι η εταιρεία που εγγυάται?

Αφου κατι πολυ φτηνο και απο οτι καταλαβα κατω απο 300 ριξε μια ματια εδω στο best price το βρηκα

Screenshot_20190712-125256_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Αφου κατι πολυ φτηνο και απο οτι καταλαβα κατω απο 300 ριξε μια ματια εδω στο best price το βρηκα

Screenshot_20190712-125256_Chrome.jpg

Αυτός ο μπάκης είναι στη μαύρη λίστα της tcl μου φαίνεται; Ας το δει κάποιος γιατί μου το κόβει ο proxy στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, j2k είπε

Προσοχη το haier dawn ειναι η απολυτη σαβουρα το πηρα περυσι και το γυρισα πισω ο θορυβος που λεει ΔΕΝ

ειναι αληθινος και δεν κανει αρκετη ψυξη... στη ιδια θεση του haier στο ιδιο δωματιο εβαλα μετα που το γυρισα πισω ενα 9000btu mitsubishi

και ειναι η μερα με τη νυχτα πολυ καλυτερο στα παντα το mitsubishi σε θορυβο ψυξη μεγεθος κτλπ.

Μακρια απο τη σαβουρα που λεγεται haier dawn σε καμμια περιπτωση ο θορυβος δεν ειναι 15dB που λενε

γιατι κανει πολυ περισσοτερο απο το mitsubishi που ειναι 21dB.

Βεβαια το mitsubishi κανει 1000ευρω ενω το haier 500.

Το haier dawn ειναι κυριολεκτικα σαβουρα και ταλαιπωρηθηκα πολυ απο αυτο το κλιματιστικο μεχρι να ερθουνε

να το παρουνε πισω και να μου το αλλαξουμε με το mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG.

Ο λογος που το βγαλανε απο το site της inventor ειναι μαλλον οτι πηρανε χαμπαρι με καθυστερηση τη σαβουρα που κανανε εισαγωγη...

Προσοχη μην την πατησεις σαν και εμενα.

 

5 ώρες πριν, j2k είπε

Βεβαια εχω μετρησεις ... εχω και ντεσιμπελομετρο και εργαστηριακο ακουγραφο καλιμπραρισμενο.

Αλλα ειτανε η διαφορα προφανης με γυμνο αυτι γιατι η διαφορα ειναι τεραστια.

Θορυβο εκανε η εξω μοναδα ειδικα οταν ξεκιναγε εκανε πολυ χαμηλης συχνοτητας θορυβο που ακουγοτανε 4 δωματια μεσα..

Ο θορυβος της εξωτερικης μοναδας ειτανε τοσο πολυς που υπερκαλυπτε την εσωτερικη μοναδα και ΔΕΝ ειτανε λογω λαθος τοποθετησης.

Καλο το παραμυθι περι πιστοποιησης αλλα η πιστοποιηση ειτανε μαλλον για το δειγμα που στειλανε και οχι για ολες τις μοναδες.

Ετσι την πατησα και εγω απο τα ψευτικα τεχνικα χαρακτηριστικα και το πηρα στην αρχη...

Επισης το ακουσανε οι τεχνικοι πριν το ξυλωσουνε και ακουσανε στο καπακι το mitsubishi που βαλανε η μερα με την νυχτα.

Στο διπλανο δωματιο ειχα ηδη τοποθετησει αλλο ενα mitsubishi MSZ/MUZ-LN25VG.

Προσοχη και ξανα προσοχη το dawn εχει προβλημα απο το εργοστασιο μαλλον για αυτο το βγαλανε και απο το site..

Απο πέρυσι η  ίδια ιστορία.....όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει τα όσα έχεις γράψει τόσο καιρό και ας κρίνει ποιά στέκουν και ποια όχι.
Έχω Dawn 12άρι . Το μηχάνημα είναι πραγματικά αθόρυβο . Βάλ το στο low . Ούτε καν στο Quiet . Ο μόνος τρόπος για να ακούσω την εσωτερική μονάδα να δουλεύει σε ήσυχο περιβάλλον είναι να βάλω το αυτή μου στα 5 εκατοστά από την προσαγωγή του αέρα . 

Όταν έχεις πρόβλημα με την ακοή σου όπως ο ίδιος το έχεις πει δημοσίως ... πως ακριβώς κρίνεις ένα μηχάνημα ; Εδώ το Mitsubishi σε ενοχλεί που και αυτό είναι αθόρυβο και ήθελες να βρεις τρόπο να μην το ακούς να δουλεύει . 

Aς μην θυμηθώ ότι υποστήριζες ότι το LN της Mitsubishi (9άρι και αυτό) ότι κατάλαβες  (πώς το κατάλαβες δεν έχω ιδέα)  ότι βγάζει τριπλάσια ψύξη απο το Haier  και αυτοί που έλεγξαν και μέτρησαν το Haier δεν  βρήκαν κανένα πρόβλημα . 
Το αποκορύφωμα να αμφισβητείς και την ίδια την Eurovent .

Η που έγραφες ότι η εξωτερική μονάδα το Dawn ακούγεται τέσσερις τοίχους (!!) πιο πέρα . Τί είναι ; Ντιζελογεννήτρια για να το καταφέρει αυτό; 

Η Eurovent όπως και οποιαδήποτε άλλη πιστοποίηση δεν γίνεται στο σύνολο των παραγόμενων μονάδων . Πιστοποιούνται τυχαία παραγόμενες μονάδες για την ορθότητα των χαρακτηριστικών .
Δεν γίνεται ότι παράγει ο κάθε κατασκευαστής να πηγαίνει για έλεγχο στη Eurovent πριν την πώληση.  Σκέψου δηλαδή κάθε αμάξι που βγαίνει απο την γραμμή παραγωγής να πηγαίνει στο NCAP για ...crash test .... :lol:

Eπειδή το κατάργησαν απο την αγορά,  η λογική σου λέει ότι ήταν κακό μηχάνημα ....Η πιθανότητα το μοντέλο να πάλιωσε εμπορικά  ή το εργοστάσιο να διέκοψε την παραγωγή του αυτό το σενάριο δεν παίζει ε; 
Με την ίδια λογική όταν και οι  άλλες εταιρείες καταργούν μοντέλα , ήταν και αυτά χρέπια  και αυτό αφορά όλες τις εταιρίες κλιματισμού στην Ελλάδα . Mitsubishi DAIKIN Toshiba, Midea κ.α.

Πρέπει να καταλάβεις ότι το πρόβλημα είναι στην ακοή σου και όχι τα μηχανήματα .






 

3 ώρες πριν, Σάκης Κάργας είπε

Ψάχνω για φθηνό, 9000 btu/h... Γνωρίζει κανείς κάτι γι'αυτό........ Κλιματιστικό Inverter INTERCOOL ECO 9000 BTU/h  από το Leroy Merlin Τι προέλευσης είναι, που κατασκευάζεται κ.λ.π. Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες!!!   Γράφει....Εγγύηση 10 χρόνια, αλλά πια είναι η εταιρεία που εγγυάται?

Ρώτα την LEROY ποια εταιρεία δίνει την εγγύηση . Εγώ θα σου πρότεινα να έβαζες λίγα παραπάνω λεφτά  και να πήγαινες σε μια εξίσου μεγάλη εγγύηση αλλά απο μια αντιπροσωπεία που είναι μεγάλη, πιο σίγουρο ότι είναι αξιόπιστη και δεν θα βαρέσει πιστόλι και φυσικά να εχει  καλή εξυπηρέτηση . 

1 ώρα πριν, naimore είπε

για 24αρι τι εχουμε;

Απ  όλα έχει η αγορά δόξα το θεο  ! :P

Μέχρι πόσα λεφτά ψάχνεις ;
Σε ενδιαφέρει να εχει ιονιστή wi-fi κτλ ;

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2019 στις 8:34 ΜΜ, kallair είπε

Eισαι σιγουρη για αυτο που γραφεις; μηπως εχεις μπερδευτει κ τα εγραψες λιγο αναποδα; πρακτικα δεν γινεται να σου τρεχει τον χειμωνα μεσα. τραβηξε καμια φωτο με τις σωληνωσεις της αποχετευσης και γενικα της εγκαταστασης, να δουμε..

Σήμερα τράβηξα φώτο. Αν μπορέσει κάποιος να δώσει τα φώτα του θα ειμαι υπόχρεη.

pixlr~01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mary είπε

Σήμερα τράβηξα φώτο. Αν μπορέσει κάποιος να δώσει τα φώτα του θα ειμαι υπόχρεη.

pixlr~01.jpg

Δυστυχως οι φωτο που εχεις βαλει δεν βοηθανε καθολου. βαλε πιο μακρινες να φαινεται ολοκληρη η εγκατασταση μεσα και εξω με ολες τις σωληνωσεις κ αν μπορεις γινε πιο αναλυτική στο προβλημα που αντιμετωπιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dare-Devil said:

Απ  όλα έχει η αγορά δόξα το θεο  ! :P

Μέχρι πόσα λεφτά ψάχνεις ;
Σε ενδιαφέρει να εχει ιονιστή wi-fi κτλ ;

μπα, δεν με ενδιαφερουν ιονιστης, wifi, μονο αποδοση και θορυβος,

διαβασα τις προηγουμενες σελιδες, μαζεψα καποιες προτασεις, ηθελα να δω αν μου ξεφυγε κατι..

τωρα για λεφτα δεν ξερω γιατι δεν ειναι για μενα..

κατι καλο πες και οχι υπερβολικα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2019 στις 3:30 ΜΜ, anergos13 είπε

Λοιπον μετα την -Αναμενομενη- αναμονη  τοποθετηθηκε το Fujitsu KM Series ASYG09KMTA

https://www.skroutz.gr/s/15157124/Fujitsu-KM-Series-ASYG09KMTA.html?from=recommendations#reviews

 σε αντικατάσταση του Nemesis...

κι απο οτι βλεπω το πηρα σε καλη τιμη (570€ ) ...

το κλιματιστικο δείχνει ποιοτικο σε συναρμογη και πλαστικα μερη......

τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα μοιαζουν πολυ με το Shorai ....

η εξωτερικη ειναι μικρη σε μεγεθος 

η λειτουργια του απο πλευρας θορυβου δείχνει υποδειγματικη , τοσο η εσωτερικη οσο και η εξωτερικη μοναδα στην χαμηλη σκαλα ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ....(20db χαμηλη σκαλα)

τηλεχειριστηριο επισης ποιοτικο ευαναγνωστο με βασικες λειτουργιες....

γενικα το μηχανημα δεν εχει πολλα ''μπιχλιμπιδια'' αλλα φαινεται να κανει τα Βασικα (πολυ) καλα!!  (το πολυ θα φανει!!)

σε επομενο post θα επιστρεψω με μετρήσεις και καταναλωσεις.

και λιγα λογια για το Service......

Για αλλη μια φορα πρεπει να πω Καλα Λογια για τη  συνολικη αντιμετωπιση απο πλευρας Inventor ....

και εδω θα φανει παλι η διαφορα πχ με την Toshiba.....

έχω δώσει βλαβη για το led στο Shorai εδω και περιπου μια εβδομαδα.....

το  εξουσιοδοτημενο service στην Πατρα ειναι κοινο για Inventor και Toshiba....

ρωτω λοιπον εχθες το βραδυ που με πηρε ο Ευγενικος Ιδιοκτητης του Service- για να κλεισουμε το σημερινο ραντεβου -εαν εχουν την βλαβη για το Toshiba....

μου απαντα οτι δεν του την εχουν στειλει.....

σημερα λοιπον που μιλησαμε του  υπεδειξα το προβλημα  το κατεγραψε εβγαλε φωτοτυπια την αποδειξη και θα επικοινωνησει όταν του στειλουν την βλαβη (καποια στιγμη)

απο την Toshiba......και βεβαια αναρωτιεμαι.....Την εστειλαν????

Σε αντιθεση με την Ιnventor που απο οτι μου ειπε τον ενοχλησαν 2-3 φορες για να επισπευση της τοποθετησης...

κατα αλλα  η σημερινη εγκατασταση έγινε με τηρηση των απαραιτητων  διαδικασιων  (κενο ,3m σωληνα )

το συγκεκριμενο service αποτελειται απο 6 συνεργεια και κανουν καθημερινα  συνολικα περι τις 60 εγκαταστασεις....

εκ των οποιων οι 40 ειναι απ τον Κωτσοβολο......

20190702_150933-873x1842.jpg

20190702_101847-1843x874.jpg

20190702_101811-1612x763.jpg

ειδες φως με το led?

Επανέρχομαι με αναφορά σχετικά με την συμπεριφορά και την κατανάλωση του Fujitsu....

Τελικά σε τρόπο λειτουργίας,απόδοσης,ποιότητα πλαστικών, τριξιματα,θόρυβο,κατανάλωση.....απέχει πολύ από το Nemesis....

Εδώ ΌΛΑ είναι ένα level πάνω και μάλιστα χωρίς αστερισκους....είναι ΕΜΦΑΝΕΣ 100%...

Όλα είναι όπως πρέπει.....

Ειναι σίγουρα ένα ακριβό 9αρι (λίγο πάνω από το Nemesis) αλλά σε αποζημιώνει με το παραπάνω....

Ειδικά για υπνοδωμάτιο με τα 20db.....θα ησυχασουν τα Αυτάκια σας....

Και ναι @guzel. σε σχέση με το αντίστοιχο Shorai είναι καλύτερο σχεδόν σε όλους τους τομείς.....(Για το 9αρι μιλάω)

 

Και εδώ ένδειξη κατανάλωσης....έξω 32...μέσα 28.....στο χειριστήριο 26....

4F3E1AD0-9644-4B8B-B4A2-BEFD7D211836.jpeg

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, naimore είπε

κατι καλο πες και οχι υπερβολικα λεφτα

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-63ZR-W.html

https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-71ZR-W.html

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG.html

4 λεπτά πριν, anergos13 είπε

σε σχέση με το αντίστοιχο Shorai είναι καλύτερο σχεδόν σε όλους τους τομείς.....(Για το 9αρι μιλάω)

Μήπως θα μπορούσες να το αναλύσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...