Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, theo11 είπε

10 σελιδες ειναι το εγχειριδιο εγκαταστασης και οι μισες ειναι εικονες.Το κλιματιστικο γραφει με μεγαλα ευαναγνωστα γραμματα σε δυο σημεια PUSH.Ο τεχνικος μου γκρινιαζε για την τιμη του χαλκου,του φρεον και για το ποσο δυσκολο και ακριβο ειναι να παρεις πιστοποιηση απο εταιρειες.

Το χειροτερο δεν το εχω αναφερει καν και ουτε προκειται εδω αλλα αφορα συμπεριφορα στον ανειδικευτο βοηθο του,που ολα αυτα που συζηταμε μπροστα του δεν εχουν την παραμικρη σημασια.Μιλαμε για καθαρμα.

Θα το ξαναπω. Email διαμαρτυρίας στον κωτσοβολο για το απαράδεκτο συνεργείο. Δεν μπορεί κάποια στιγμή θα ευθυγραμμιστουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτοχος από χτες του Midea Mission II στα 12000 btu και εγκατάσταση μέσω Media Markt.

Δεν ξέρω αν ακολουθήθηκε σωστά η διαδικασία εγκατάστασης, οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση την ολοκλήρωσαν χωρίς χρήση αντλίας κενού και την έβαλαν μόνο όταν επέμεινα εγώ ως τελευταία κίνηση στην εγκατάσταση. Δεν γνωρίζω αν τη διαδικασία την εκτέλεσαν αφού είχαν ήδη εισάγει στο κύκλωμα το ψυκτικό υγρό ή όχι. Επηρεάζει αυτό την ορθή εγκατάσταση?

Παράλληλα, ελέγχοντας την κατανάλωση ενέργειας, χωρίς να το έχω ανοικτό περισσότερο από 30 λεπτά, με εξωτερική θερμοκρασία στους 29.5 βαθμούς, εσωτερική στους 28 βαθμούς και στόχο στους 25-26 βαθμούς, η μέγιστη κατανάλωση έφτασε γύρω στα 800W (ακόμα και σε turbo mode). Είναι αυτό φυσιολογικό με δεδομένο ότι η μέγιστη  κατανάλωση είναι 1650W?

Τέλος, μπορεί κάποιος με Midea Mission II (@monoqoque) να μου επιβεβαιώσει αν το κουμπί μετακίνησης των εσωτερικών περσίοδων (με κίνηση δεξιά-αριστερά) δουλεύει, διότι στο δικό μου κλιματιστικό δεν βλέπω καμία απόκριση όταν κάνω αυτήν την επιλογή στο τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo11 είπε

Για την πιστοποιηση δεν το ειχα δει ως αναφορα καπου και επειδη μου εκανε εντυπωση τσεκαρα το φειδακηhttps://www.fgeurope.gr/el/categories/oikiakos-klimatismos?utf8=✓&2_20[]=25.

Αυτο που λες να μεινει ως εκκρεμοτητα θα ηταν το ιδανικο αλλα απο οτι μου ειπαν δεν θα το ξαναφερουν,μου ειπε οτι ειναι κατηργημενο,οτι ειναι παλιο μοντελο κατι τετοιο.Επισης το συγκεκριμενο συνεργειο δεν ξαναμπαινει σπιτι μου,αν δεν μπορουν να στειλουν αλλο θα πληρωσω απο την τσεπη μου δευτερη εγκατασταση.

και οι φωτο https://imgur.com/a/RnbS23V

@guzel Το κλιματιστικό σου πρέπει να είναι αυτό, αν θυμάμαι είχανε βγάλει μάσκα όταν ψάχνανε γιατί δεν ξεκινάει; 🤣  Εγώ σας τα λέω τόσο καιρό όταν σας κάνουν service μην σας λύνουν μάσκες τα πλαστικά σπάνε αβέρτα και μετά τρίζει. Υπάρχουν ειδικά χημικά που εισχωρούν μέσα.

35 λεπτά πριν, theo11 είπε

100% σιγουρος

Υποψιαζομαι οτι η ρωγμη εγινε οταν προσπαθουσε να το ασφαλισει πανω στη βαση και το επιανε απο οπου ναναι.Εκει επεσε και το πλαστικο που φαινεται να μην κουμπωνει.Στο εγχειριδιο γραφει συγκεκριμενα σημεια που πιεζεις,το γραφει κιολας και πανω στο κλιματιστικο.Επισης κοβεις ενα κομματι απο την κουτα και το βαζεις στην πλατη του κλιματιστικου για κλιση αλλα ουτε που ασχοληθηκαν,φανταζομαι ξερουν καλυτερα απο την toshiba.

Για την εξωτερικη το ειδα με τα ματια μου αλλα νομιζα αρχικα οτι δεν ηταν τιποτα.

Πληρωσα 20-30 ευρω παραπανω για τοποθετηση επομενης μερας,κανονικα θα περιμενα 7-8 μερες.

Το μηχάνημα πρέπει να κουμπώσει σωστά στην βάση, χαρτονακια κτλ μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν. Λέει κάτι τέτοιο στο manual η Toshiba; Δεν νομίζω στο πρώτο service που θα βραχεί το χαρτί πας για απεγκατάσταση χαχα.

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ανοίγουμε δικό μας συνεργείο εγκατάστασης;

Με τόσο διάβασμα που έχουμε ρίξει, θα τα κάνουμε καλύτερα από αυτούς...

Κρίμα πραγματικά.

Γνώμη μου είναι να ρωτάτε πόση ώρα θα κρατήσει η εγκατάσταση, όποιος σας πει 2 ώρες και πάνω ΙΣΩΣ κάνει τα προβλεπόμενα, αντίθετα αν πει 30 λεπτά θα πέσει εξαέρωση στο φουλ 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

@guzel Το κλιματιστικό σου πρέπει να είναι αυτό, αν θυμάμαι είχανε βγάλει μάσκα όταν ψάχνανε γιατί δεν ξεκινάει; 🤣  Εγώ σας τα λέω τόσο καιρό όταν σας κάνουν service μην σας λύνουν μάσκες τα πλαστικά σπάνε αβέρτα και μετά τρίζει. Υπάρχουν ειδικά χημικά που εισχωρούν μέσα.

Το μηχάνημα πρέπει να κουμπώσει σωστά στην βάση, χαρτονακια κτλ μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν. Λέει κάτι τέτοιο στο manual η Toshiba; Δεν νομίζω στο πρώτο service που θα βραχεί το χαρτί πας για απεγκατάσταση χαχα.

Γνώμη μου είναι να ρωτάτε πόση ώρα θα κρατήσει η εγκατάσταση, όποιος σας πει 2 ώρες και πάνω ΙΣΩΣ κάνει τα προβλεπόμενα, αντίθετα αν πει 30 λεπτά θα πέσει εξαέρωση στο φουλ 🤣

Ακριβως, άνοιξαν από την έξω μονάδα το καπάκι να δουν την πλακέτα. Τα κλιματιστικά που αλλάζουν υποθέτω τα χρεώνεται ο Κωτσόβολος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2019 στις 4:02 ΜΜ, kallair είπε

 .

Όλα τα μεγαλα μαγαζιά που δίνουν δωρεάν τοποθέτηση δίνουν 40€-45€ στο συνεργείο τι να πληρώσουν απο αυτά τα υλικά το την εφορία τον βοηθό για αυτό πάνε τα πετάνε όπως να ναι για να βγάλουν ποσότητα 

Επεξ/σία από iordanis78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Klausx είπε

@guzel Το κλιματιστικό σου πρέπει να είναι αυτό, αν θυμάμαι είχανε βγάλει μάσκα όταν ψάχνανε γιατί δεν ξεκινάει; 🤣  Εγώ σας τα λέω τόσο καιρό όταν σας κάνουν service μην σας λύνουν μάσκες τα πλαστικά σπάνε αβέρτα και μετά τρίζει. Υπάρχουν ειδικά χημικά που εισχωρούν μέσα.

Το μηχάνημα πρέπει να κουμπώσει σωστά στην βάση, χαρτονακια κτλ μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν. Λέει κάτι τέτοιο στο manual η Toshiba; Δεν νομίζω στο πρώτο service που θα βραχεί το χαρτί πας για απεγκατάσταση χαχα. 

Γνώμη μου είναι να ρωτάτε πόση ώρα θα κρατήσει η εγκατάσταση, όποιος σας πει 2 ώρες και πάνω ΙΣΩΣ κάνει τα προβλεπόμενα, αντίθετα αν πει 30 λεπτά θα πέσει εξαέρωση στο φουλ 🤣

Δεν εχω ιδεα  η συσκευασια της εσωτερικης εχει ενα πλαισιο που λεει κοψτε και στο εγχειριδιο γραφει αυτο:

3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, theo11 είπε

Δεν εχω ιδεα  η συσκευασια της εσωτερικης εχει ενα πλαισιο που λεει κοψτε και στο εγχειριδιο γραφει αυτο:

3.png

Μήπως είναι. Για πατρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν ανοίγουμε δικό μας συνεργείο εγκατάστασης;

Με τόσο διάβασμα που έχουμε ρίξει, θα τα κάνουμε καλύτερα από αυτούς...

Κρίμα πραγματικά.

Και ένα καινούριο TIP γιατί το Κενό δεν είναι τίποτα μπροστά σε μια λάθος εκχείλωση
Με βάση το Manual Fujitsu:

Screenshot_61.png.18d633e3bff18bfda3427b73a59a7102.png

Εκχείλωση ενός λεπτού (και λιγότερο) χωρίς την κατάλληλη επεξεργασία (η γνωστή "Μάστορα θέλει φρεον" 🤣)
2.png.8a63a6ff539c724550a088ae746cb127.png

 

Εκχείλωση πέντε λεπτών (και περισσότερο) με την απαραίτητη επεξεργασία (η γνωστή ως "εργοστασιακή"):
1.png.6491168704f934dc7f1a5afe66069dbc.png


Όποτε καταλαβαίνετε γιατί κανείς ψυκτικός δεν έχει ροπόκλειδο.
 

Μόλις τώρα, theo11 είπε

Δεν εχω ιδεα  η συσκευασια της εσωτερικης εχει ενα πλαισιο που λεει κοψτε και στο εγχειριδιο γραφει αυτο:

3.png

Για να κρατήσει την μονάδα ώστε να γίνουν οι συνδέσεις πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Δεν ξέρω αν ακολουθήθηκε σωστά η διαδικασία εγκατάστασης, οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση την ολοκλήρωσαν χωρίς χρήση αντλίας κενού και την έβαλαν μόνο όταν επέμεινα εγώ ως τελευταία κίνηση στην εγκατάσταση. Δεν γνωρίζω αν τη διαδικασία την εκτέλεσαν αφού είχαν ήδη εισάγει στο κύκλωμα το ψυκτικό υγρό ή όχι. Επηρεάζει αυτό την ορθή εγκατάσταση?

Παίζει το δούλεμα σύννεφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2019 στις 8:35 ΜΜ, kprimax είπε

 

 To Fujitsu ASYG24KLCA έχει  Θερμική απόδοση Btu/h  3070 - 30710 και scop 6,40

To Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W έχει  Θερμική απόδοση Btu/h 6.824 - 36.851 και scop 5,7

Ποιο είναι πιο αποδοτικό σε θέρμανση;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Τι εννοείς? 

Λογικά έβαλαν την αντλία πάνω για το θεαθήναι . 

 

49 λεπτά πριν, kprimax είπε

 To Fujitsu ASYG24KLCA έχει  Θερμική απόδοση Btu/h  3070 - 30710 και scop 6,40

To Mitsubishi Heavy SRK/SRC-71ZR-W έχει  Θερμική απόδοση Btu/h 6.824 - 36.851 και scop 5,7

Ποιο είναι πιο αποδοτικό σε θέρμανση;  

Το ASYG. 

3 ώρες πριν, theo11 είπε

Για την πιστοποιηση δεν το ειχα δει ως αναφορα καπου και επειδη μου εκανε εντυπωση τσεκαρα το φειδακηhttps://www.fgeurope.gr/el/categories/oikiakos-klimatismos?utf8=✓&2_20[]=25.

Το πιστοποιητικό

AOYG18KLTAASYG18KLCA_1562963026.3977.pdf

3 ώρες πριν, theo11 είπε

και οι φωτο https://imgur.com/a/RnbS23V

Δεν είμαι σχετικός , αλλά η εξωτερική φθορά δεν επηρεάζει τη λειτουργία. Το μέσα επίσης . 

ΑΛΛΑ 

Προσωπικά δεν θα δεχόμουν να έχω ολοκαίνουργιο μηχάνημα σε αυτή τη κατάσταση. 

Μακάρι να έχεις καλή κατάληξη. 

ΥΓ Σε περίπτωση που δεν βρεθεί ίδιο Toshiba, θα ζητούσα αυτό https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186443-mitsubishi-msz-ap50vg-kirigamine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mousmoulis είπε

Κάτοχος από χτες του Midea Mission II στα 12000 btu και εγκατάσταση μέσω Media Markt.

Δεν ξέρω αν ακολουθήθηκε σωστά η διαδικασία εγκατάστασης, οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση την ολοκλήρωσαν χωρίς χρήση αντλίας κενού και την έβαλαν μόνο όταν επέμεινα εγώ ως τελευταία κίνηση στην εγκατάσταση. Δεν γνωρίζω αν τη διαδικασία την εκτέλεσαν αφού είχαν ήδη εισάγει στο κύκλωμα το ψυκτικό υγρό ή όχι. Επηρεάζει αυτό την ορθή εγκατάσταση?

Παράλληλα, ελέγχοντας την κατανάλωση ενέργειας, χωρίς να το έχω ανοικτό περισσότερο από 30 λεπτά, με εξωτερική θερμοκρασία στους 29.5 βαθμούς, εσωτερική στους 28 βαθμούς και στόχο στους 25-26 βαθμούς, η μέγιστη κατανάλωση έφτασε γύρω στα 800W (ακόμα και σε turbo mode). Είναι αυτό φυσιολογικό με δεδομένο ότι η μέγιστη  κατανάλωση είναι 1650W?

Τέλος, μπορεί κάποιος με Midea Mission II (@monoqoque) να μου επιβεβαιώσει αν το κουμπί μετακίνησης των εσωτερικών περσίοδων (με κίνηση δεξιά-αριστερά) δουλεύει, διότι στο δικό μου κλιματιστικό δεν βλέπω καμία απόκριση όταν κάνω αυτήν την επιλογή στο τηλεχειριστήριο.

Δεν γίνεται να έκαναν την διαδικασία του κενού αν είχαν ανοίξει το κύκλωμα του ψυκτικού υγρού ,το κύκλωμα του  φρέον ανοίγει από την ίδια βαλβίδα που συνέδεσαν την αντλία κενού στην εξωτερική μονάδα με ένα εργαλειακι σαν ίσιο Allen,( εγκάρσια διαδρομή σαν βίδα,στο κέντρο της 3 οδης βαλβίδας που έβαλαν την αντλία  )θυμάσαι να έκαναν κάτι τέτοιο πριν την αντλία ? Πάντως η τελευταία κίνηση ειναι να ανοίξουν το κύκλωμα του φρέον αφού έχουν κάνει κενό και δεν είχαν διαρροή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Δεν γίνεται να έκαναν την διαδικασία του κενού αν είχαν ανοίξει το κύκλωμα του ψυκτικού υγρού ,το κύκλωμα του  φρέον ανοίγει από την ίδια βαλβίδα που συνέδεσαν την αντλία κενού στην εξωτερική μονάδα με ένα εργαλειακι σαν ίσιο Allen,( εγκάρσια διαδρομή σαν βίδα,στο κέντρο της 3 οδης βαλβίδας που έβαλαν την αντλία  )θυμάσαι να έκαναν κάτι τέτοιο πριν την αντλία ? Πάντως η τελευταία κίνηση ειναι να ανοίξουν το κύκλωμα του φρέον αφού έχουν κάνει κενό και δεν είχαν διαρροή 

Δεν θυμάμαι καθόλου δυστυχώς αν έκαναν ή όχι αυτήν την κίνηση. Εγώ τους ζήτησα να κάνουν τη δαδικασία του κενού όταν  κάποια στιγμή αντιλήφθηκα ότι τελείωναν την εγκατάσταση χωρίς να έχω δει αντλία (τον είδα να κλείνει ένα εξωτερικό καπάκι στον συμπιεστή - νομίζω καλύπτε την ηλεκτρολογική σύνδεση - και μου έδωσε την εντύπωση ότι ολοκλήρωσε την εγκατάσταση) και εκείνη τη στιγμή ζήτησα να εφαρμόσουν οπωσδήποτε αντλία κενού παρόλο που ο εγκαταστάτης αρνιόταν ότι αυτό χρειάζεται(!!!) Την αντλία (την οποία την είχε αφήσει στο αμάξι του και κατέβηκε να τη φέρει όταν του το ζήτησα εγώ!!) τη συνέδεσε για κάτι λιγότερο από 10 λεπτά και όταν την αποσυνέδεσε από τη βαλβίδα του συμπιεστή ακούστηκε ένας θόρυβος σαν να βγαίνει αέρας με πίεση και βιάστηκε να την κλείσει. Δεν ξέρω αν από αυτό μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με το αν όντως εφάρμοσε το κενό ή όχι, δυστυχώς δεν ήμουν πάνω από το μανόμετρο για να δω αν όντως οι τιμές μειώνονταν. Μπορεί και να πούλησε παππά...

Επεξ/σία από mousmoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...