Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Συγκρίνεις 9αρι με 18αρι; Σοβαρά; 😂

Σε έχει στραβώσει το avatar και δεν βλέπεις ότι έχει βάλει το 10άρι? 🤣

4 ώρες πριν, s2000rr είπε

Αφου κατι πολυ φτηνο και απο οτι καταλαβα κατω απο 300 ριξε μια ματια εδω στο best price το βρηκα

Screenshot_20190712-125256_Chrome.jpg

Όντως είναι στην μαύρη λίστα της TCL 

21fab47c3882542857d4233501f3a6c2.png

 

Προσοχή λοιπόν. Δεν ξέρουμε τι παίζει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα

Θα ήθελα μια γνώμη για αυτο

Έχει εγγύηση 10 έτη και απότι διάβασα εχει τον ιδιο συμπιεστή με τα inventor και τα gree

Το θέλει ο αδερφός μου για το δωμάτιο της μικρής (παιδί ενός έτους-δωμάτιο ~15 τμ) και χρήση κατα βάση σε ψύξη.

Βασικά τωρα βλέπω οτι στην τιμή των 268 ειναι μονο κατόπιν παραγγελίας και μετα ανεβαίνει κατακόρυφα οπότε αν υπάρχει καμία άλλη οικονομική πρόταση είμαι όλος αυτιά :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, theo11 είπε

Σε ακουσα και χθες παρηγγειλα το δικο μου απο κοτσο,μου ειπαν οτι ηταν το τελευταιο,νομιζα οτι μου ελεγαν τις γνωστες μουφες.Μολις τελειωσε η εγκατασταση αλλα δυστυχως βλεπω να εχω μελλον,χανει ενα ποντο απο τη μια πλευρα και εχει ραγισει λιγο το πλαστικο κατω απο τις περσιδες.Ειναι στραβη η πλακα της πολυκατοικιας συμφωνα με τις πρωτες εκτιμησεις της εταιρειας εγκαταστασης...(ο τεχνικος χρησιμοποιησε αλφαδι αλλα δεν εχω δικο μου αυτη τη στιγμη να επιβεβαιωσω).Επισης κατα λαθος εξυσαν λιγο το πλεγμα της εξωτερικης μοναδας.Τα αφησαν ολα μ... καθαριζα μια ωρα,πολυ φυχοφθορα διαδικασια,ζητησα και αντλια κενου που δεν ειχαν και τους την εφεραν μετα..Κοστος εγκαταστασης: 120 σε κοτσο+50 για 2 μετρα χαλκοσωληνα(5 μετρα χρειαστηκαν συνολικα,δεν με ειχαν ενημερωσει απο κοτσο για επιπλεον κοστος)+10 για 2 μετρα καλωδιο μεχρι τη μπριζα=180 ευρω.

Σε οποιον σκεφτεται να αγορασει τωρα,ΒΡΕΙΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟ ΨΥΚΤΙΚΟ,θα εδινα και παραπανω να γλιτωσω ολο το σημερινο και αυτο που θα ακολουθησει.

Επανερχομαι στο θεμα μου για οποιον ενδιαφερεται.

Τα πραγματα κυλησαν οπως ειπαν ο guzel και ο liakjim.Μου προσφερθηκε δωρεαν αντικατασταση απο τον κωτσοβολο με αντιστοιχης αξιας κλιματιστικο(τo shorai δυστυχως ειναι εξαντλημενο και καταργημενο? απο οτι μου ειπαν) η 150 ευρω μετρητα σε περιπτωση που αποφασισω να το κρατησω.Επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της τοσιμπα και αναμενω απαντηση τη δευτερα σχετικα με τις ζημιες που εχουν γινει για να αποφασισω.Αν υπαρχει περιπτωση για προβλημα θα παω στο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca το οποιο ειχα απορριψει λογω μη πιστοποιησης eurovent(ασχετο αλλα ειπα να το αναφερω).

Μεσα σε  ολο το χαμο ξαναεμφανιστηκαν οι κατσαπλιαδες που εκαναν την εγκατασταση,επιβεβαιωσαν το σπασιμο στην εσωτερικη μοναδα και μου ειπαν οτι η ζημια στην εξωτερικη δεν επηρεαζει σε κατι και αν τους κατηγορω οτι το εκαναν αυτοι στο οποιο απαντησα οχι οτι δεν ειχα τι να κανω και πηρα ενα κατσαβιδι και το ξηλωσα.

Ειχα αποφασισει να αγορασω απο μεγαλο καταστημα για λογους after sales κατι που τελικα χρειαστηκε.Ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος για την γρηγορη επιλυση  απο τον Κωτσοβολο και προφανως θα τον ξαναπροτιμησω.Το μονο παραπονο που ειχα ηταν σχετικα με την ασυνενοησια για το επιπλεον κοστος εγκαταστασης το οποιο οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων ηταν ακριβως αυτο,ασυννενοησια και οχι κουτοπονηρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, theo11 είπε

Επανερχομαι στο θεμα μου για οποιον ενδιαφερεται.

Τα πραγματα κυλησαν οπως ειπαν ο guzel και ο liakjim.Μου προσφερθηκε δωρεαν αντικατασταση απο τον κωτσοβολο με αντιστοιχης αξιας κλιματιστικο(τo shorai δυστυχως ειναι εξαντλημενο και καταργημενο? απο οτι μου ειπαν) η 150 ευρω μετρητα σε περιπτωση που αποφασισω να το κρατησω.Επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της τοσιμπα και αναμενω απαντηση τη δευτερα σχετικα με τις ζημιες που εχουν γινει για να αποφασισω.Αν υπαρχει περιπτωση για προβλημα θα παω στο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca το οποιο ειχα απορριψει λογω μη πιστοποιησης eurovent(ασχετο αλλα ειπα να το αναφερω).

Μεσα σε  ολο το χαμο ξαναεμφανιστηκαν οι κατσαπλιαδες που εκαναν την εγκατασταση,επιβεβαιωσαν το σπασιμο στην εσωτερικη μοναδα και μου ειπαν οτι η ζημια στην εξωτερικη δεν επηρεαζει σε κατι και αν τους κατηγορω οτι το εκαναν αυτοι στο οποιο απαντησα οχι οτι δεν ειχα τι να κανω και πηρα ενα κατσαβιδι και το ξηλωσα.

Ειχα αποφασισει να αγορασω απο μεγαλο καταστημα για λογους after sales κατι που τελικα χρειαστηκε.Ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος για την γρηγορη επιλυση  απο τον Κωτσοβολο και προφανως θα τον ξαναπροτιμησω.Το μονο παραπονο που ειχα ηταν σχετικα με την ασυνενοησια για το επιπλεον κοστος εγκαταστασης το οποιο οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων ηταν ακριβως αυτο,ασυννενοησια και οχι κουτοπονηρια.

Καταρχάς το ASYG18KLCA , έχει κανονικά πιστοποίηση eurovent.

Άποψή μου να μη δεχτείς την αλλαγή του κλιματιστικού για κάτι άλλο, αλλά να μείνει ως εκκρεμότητα η αντικατάσταση όταν ξαναγίνει διαθέσιμο. 

Εννοείται να μη δεχθείς τα χρήματα να το κρατήσεις. Καινούργιο μηχάνημα, έλεος δλδ. 

Αλλά αυτή είναι η άποψή μου χωρίς να έχω δει τις ζημιές. 

Θα σε πείραζε να ανεβάσεις καθαρές υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες?

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theo11 είπε

Επανερχομαι στο θεμα μου για οποιον ενδιαφερεται.

Τα πραγματα κυλησαν οπως ειπαν ο guzel και ο liakjim.Μου προσφερθηκε δωρεαν αντικατασταση απο τον κωτσοβολο με αντιστοιχης αξιας κλιματιστικο(τo shorai δυστυχως ειναι εξαντλημενο και καταργημενο? απο οτι μου ειπαν) η 150 ευρω μετρητα σε περιπτωση που αποφασισω να το κρατησω.Επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της τοσιμπα και αναμενω απαντηση τη δευτερα σχετικα με τις ζημιες που εχουν γινει για να αποφασισω.Αν υπαρχει περιπτωση για προβλημα θα παω στο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca το οποιο ειχα απορριψει λογω μη πιστοποιησης eurovent(ασχετο αλλα ειπα να το αναφερω).

Μεσα σε  ολο το χαμο ξαναεμφανιστηκαν οι κατσαπλιαδες που εκαναν την εγκατασταση,επιβεβαιωσαν το σπασιμο στην εσωτερικη μοναδα και μου ειπαν οτι η ζημια στην εξωτερικη δεν επηρεαζει σε κατι και αν τους κατηγορω οτι το εκαναν αυτοι στο οποιο απαντησα οχι οτι δεν ειχα τι να κανω και πηρα ενα κατσαβιδι και το ξηλωσα.

Ειχα αποφασισει να αγορασω απο μεγαλο καταστημα για λογους after sales κατι που τελικα χρειαστηκε.Ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος για την γρηγορη επιλυση  απο τον Κωτσοβολο και προφανως θα τον ξαναπροτιμησω.Το μονο παραπονο που ειχα ηταν σχετικα με την ασυνενοησια για το επιπλεον κοστος εγκαταστασης το οποιο οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων ηταν ακριβως αυτο,ασυννενοησια και οχι κουτοπονηρια.

όπως σου λέει ο @liakjim κρατά το και όταν το φέρουν να κανουν απεγκατασταση το παλιό και εγκατάσταση το νεο. Το ότι σου είπαν οτι καταργήθηκε είναι για γέλια 😂 

ανέβασε φωτογραφία να δούμε τη ρωγμή 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς το ASYG18KLCA , έχει κανονικά πιστοποίηση eurovent.

Άποψή μου να μη δεχτείς την αλλαγή του κλιματιστικού για κάτι άλλο, αλλά να μείνει ως εκκρεμότητα η αντικατάσταση όταν ξαναγίνει διαθέσιμο. 

Εννοείται να μη δεχθείς τα χρήματα να το κρατήσεις. Καινούργιο μηχάνημα, έλεος δλδ. 

Αλλά αυτή είναι η άποψή μου χωρίς να έχω δει τις ζημιές. 

Θα σε πείραζε να ανεβάσεις καθαρές υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες?

Για την πιστοποιηση δεν το ειχα δει ως αναφορα καπου και επειδη μου εκανε εντυπωση τσεκαρα το φειδακηhttps://www.fgeurope.gr/el/categories/oikiakos-klimatismos?utf8=✓&2_20[]=25.

Αυτο που λες να μεινει ως εκκρεμοτητα θα ηταν το ιδανικο αλλα απο οτι μου ειπαν δεν θα το ξαναφερουν,μου ειπε οτι ειναι κατηργημενο,οτι ειναι παλιο μοντελο κατι τετοιο.Επισης το συγκεκριμενο συνεργειο δεν ξαναμπαινει σπιτι μου,αν δεν μπορουν να στειλουν αλλο θα πληρωσω απο την τσεπη μου δευτερη εγκατασταση.

και οι φωτο https://imgur.com/a/RnbS23V

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theo11 είπε

Για την πιστοποιηση δεν το ειχα δει ως αναφορα καπου και επειδη μου εκανε εντυπωση τσεκαρα το φειδακηhttps://www.fgeurope.gr/el/categories/oikiakos-klimatismos?utf8=✓&2_20[]=25.

Αυτο που λες να μεινει ως εκκρεμοτητα θα ηταν το ιδανικο αλλα απο οτι μου ειπαν δεν θα το ξαναφερουν,μου ειπε οτι ειναι κατηργημενο,οτι ειναι παλιο μοντελο κατι τετοιο.Επισης το συγκεκριμενο συνεργειο δεν ξαναμπαινει σπιτι μου,αν δεν μπορουν να στειλουν αλλο θα πληρωσω απο την τσεπη μου δευτερη εγκατασταση.

και οι φωτο https://imgur.com/a/RnbS23V

Αν μπεις στην eurovent θα το βρεις.

Το μοντέλο της τοσιμπα είναι ολοκαίνουργιο άρα μόνο καταργημενο δεν είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν μπεις στην eurovent θα το βρεις.

Το μοντέλο της τοσιμπα είναι ολοκαίνουργιο άρα μόνο καταργημενο δεν είναι .

Κι εγω αυτο νομιζα και αυτο της ειπα,μετα μου ειπε πως δεν ειναι ειδικος στα τεχνικα.Δεν βλεπω παντως το λογο να μου πει ψεμματα,τωρα τι εννοει καταργημενο δεν εχω ιδεα.

Δεν επιμενω για το eurovent φανταζομαι ξερεις καλυτερα,απλα σε πολλα μαγαζια που κοιταξα δεν το αναφερουν και για αυτο το ειχα ψαξει.Οπως και να εχει οι καταναλωσεις του ειναι καλες που ειναι και το ζητουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, theo11 said:

και οι φωτο https://imgur.com/a/RnbS23V

Δεν μου κάνει εντύπωση για Κωτσόβολο. Ξέρω και για μεταχειρισμένα PS4 που τα δίναν για καινούρια. Εντύπωση μου κανει που είχαν συνεργείο τόσο γρήγορα.. Είσαι σίγουρος οτι τα καναν ολα αυτοι ή μηπως ήταν απο πριν έτσι ? Μήπως ήρθαν τόσο γρήγορα για να μην προλάβεις να δεις την ζημιά?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Δεν μου κάνει εντύπωση για Κωτσόβολο. Ξέρω και για μεταχειρισμένα PS4 που τα δίναν για καινούρια. Εντύπωση μου κανει που είχαν συνεργείο τόσο γρήγορα.. Είσαι σίγουρος οτι τα καναν ολα αυτοι ή μηπως ήταν απο πριν έτσι ?

100% σιγουρος

Υποψιαζομαι οτι η ρωγμη εγινε οταν προσπαθουσε να το ασφαλισει πανω στη βαση και το επιανε απο οπου ναναι.Εκει επεσε και το πλαστικο που φαινεται να μην κουμπωνει.Στο εγχειριδιο γραφει συγκεκριμενα σημεια που πιεζεις,το γραφει κιολας και πανω στο κλιματιστικο.Επισης κοβεις ενα κομματι απο την κουτα και το βαζεις στην πλατη του κλιματιστικου για κλιση αλλα ουτε που ασχοληθηκαν,φανταζομαι ξερουν καλυτερα απο την toshiba.

Για την εξωτερικη το ειδα με τα ματια μου αλλα νομιζα αρχικα οτι δεν ηταν τιποτα.

Πληρωσα 20-30 ευρω παραπανω για τοποθετηση επομενης μερας,κανονικα θα περιμενα 7-8 μερες.

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω εδω πέρα έχω τρομάξει.. όσοι έχουν πληρώσει παραπάνω για να τους κανουν καλή δουλειά έχουν ΤΑ προβλήματα.. δεν θέλω καν να φανταζομαι τι θα στειλουν για την δωρεαν εγκατάσταση... πρέπει μέσα στο σ/κ να έχω γίνει εξπερ στα ψυκτικά για να ξέρω τι να προσέχω όταν το βάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγουμε δικό μας συνεργείο εγκατάστασης;

Με τόσο διάβασμα που έχουμε ρίξει, θα τα κάνουμε καλύτερα από αυτούς...

Κρίμα πραγματικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν ανοίγουμε δικό μας συνεργείο εγκατάστασης;

Με τόσο διάβασμα που έχουμε ρίξει, θα τα κάνουμε καλύτερα από αυτούς...

Κρίμα πραγματικά.

10 σελιδες ειναι το εγχειριδιο εγκαταστασης και οι μισες ειναι εικονες.Το κλιματιστικο γραφει με μεγαλα ευαναγνωστα γραμματα σε δυο σημεια PUSH.Ο τεχνικος μου γκρινιαζε για την τιμη του χαλκου,του φρεον και για το ποσο δυσκολο και ακριβο ειναι να παρεις πιστοποιηση απο εταιρειες.

Το χειροτερο δεν το εχω αναφερει καν και ουτε προκειται εδω αλλα αφορα συμπεριφορα στον ανειδικευτο βοηθο του,που ολα αυτα που συζηταμε μπροστα του δεν εχουν την παραμικρη σημασια.Μιλαμε για καθαρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...