Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να παραθέσω και εγω μια προσωπική μου εμπειρία με το Shorai στην ψύξη..ενω περίμενα ότι λόγω χρήσης αρκετών ωρών το κλιματιστικό θα "στέγνωνε" την ατμοσφαιρα του σπιτιού (αυτο ηταν ενα θέμα των On/OFF κλιματιστικων) και να έπεφτε  η σχετική υγρασία..εχω το ανάποδο.. Η σχετική υγρασία κάθε πρωι που ξυπνάω κυμαίνεται απο 60-65% (με εξωτερική σχετικη υγρασία συνηθως κάτω απο 30%) και γενικα οταν ειναι αναμμένο το κλιματιστικό εκεί κάπου κυμαίνεται.. Χθες δοκίμασα να ανοίξω και αφυγραντήρα (στα 65% η ατμόσφαιρα ειναι κάπως υγρή) αλλα  απο την μία να ψύχει το κλιματιστικό απο την αλλη να θερμαίνει ο αφυγραντηρας.. ειναι καπως χαζο.. Να προσθέσω οτι το κλιματιστικα δουλεύει στους 27C, το οποιο μάλλον σημαίνει οτι δουλεύει για λίγη ώρα στην αρχη δυνατά (αρα τότε κάνει και αφύγρανση) και μετα δουλευει πολλές ώρες συνεχως σε χαμηλες και πολυ χαμηλές στροφές (αρα μαλλον δεν κάνει αφύγρανση και ρίχνει σιγα σιγα την θερμοκρασία αρα ανεβάζει την σχετικη υγρασία).

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος το παραπάνω φαινόμενο? Αν ναι, πως το αντιμετωπίζετε?

πόσα btu φίλε; επίσης από θόρυβο πως τα πάει το shorai?

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, gsisr είπε

πόσα btu φίλε; επίσης από θόρυβο πως τα πάει το shorai?

18000 btu αθόρυβο μεσα εξω :)

1 λεπτό πριν, Waterfall1 είπε

Ετσι ειναι.

Βεβαια δεν μπορω να αφησω ασχολιαστο οτι το Inventor Aria και Carrier Crystal II ειναι ιδια[ιδιες διαστασεις, ιδιο βαρος, ιδιο εσωτερικο] και για το Carrier δεν υπαρχει καπου αναφορα για ιονιστη ενω στο site της Inventor στη σελιδα για το Aria αναφερει για ιονιστη!!!! [και τα δυο εχουν 8,2kg βαρος εσωτερικης μοναδας (ιδιες ειναι)] μου φαινεται τουλαχιστον..περιεργο!!

Υ.Γ . Α μια που ειπα για ιδια κλιματιστικα. Toyotomi Kuro και Inventor Nemesis ειναι επισης ιδια!!!

[και μαλλον οχι φασον Midea..]

Gree Amber του 2014 (με επιφύλαξη το έτος) ειναι αυτα τα δυο .. Ενω Toyotomi Izuru και ενα inventor δεν θυμαμαι πιο μοντέλο.. είναι Gree Lomo του 2014 πάλι..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τεράστιες εκπτώσεις από Κώτσο :

Screenshot-15.png.6f562c26dfeefe0b98cce1187548d87d.png

Ta GE δεν τα έχει αναφέρει ακόμη κάνεις τι ψάρια πιάνουν

Το 12αρι νομίζω πριν κανένα μήνα το είχε φθηνότερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να παραθέσω και εγω μια προσωπική μου εμπειρία με το Shorai στην ψύξη..ενω περίμενα ότι λόγω χρήσης αρκετών ωρών το κλιματιστικό θα "στέγνωνε" την ατμοσφαιρα του σπιτιού (αυτο ηταν ενα θέμα των On/OFF κλιματιστικων) και να έπεφτε  η σχετική υγρασία..εχω το ανάποδο.. Η σχετική υγρασία κάθε πρωι που ξυπνάω κυμαίνεται απο 60-65% (με εξωτερική σχετικη υγρασία συνηθως κάτω απο 30%) και γενικα οταν ειναι αναμμένο το κλιματιστικό εκεί κάπου κυμαίνεται.. Χθες δοκίμασα να ανοίξω και αφυγραντήρα (στα 65% η ατμόσφαιρα ειναι κάπως υγρή) αλλα  απο την μία να ψύχει το κλιματιστικό απο την αλλη να θερμαίνει ο αφυγραντηρας.. ειναι καπως χαζο.. Να προσθέσω οτι το κλιματιστικα δουλεύει στους 27C, το οποιο μάλλον σημαίνει οτι δουλεύει για λίγη ώρα στην αρχη δυνατά (αρα τότε κάνει και αφύγρανση) και μετα δουλευει πολλές ώρες συνεχως σε χαμηλες και πολυ χαμηλές στροφές (αρα μαλλον δεν κάνει αφύγρανση και ρίχνει σιγα σιγα την θερμοκρασία αρα ανεβάζει την σχετικη υγρασία).

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος το παραπάνω φαινόμενο? Αν ναι, πως το αντιμετωπίζετε?

Υπάρχει και η λειτουργία DRY στο κλιματιστικο, (η οποία δεν εχω πολυκαταλάβει τι διαφορά εχει με την λειτουργία ψύξης εκτος απο το οτι ο εσωτερικός ανεμιστήρας δουλεύει μόνιμα σε ιδιαίτερα χαμηλές στροφές) στην οποια επίσης ορίζεις κανονικά θερμοκρασία χώρου..οπως και στην ψύξη δηλαδη.. 

201515135338656.jpg

1 ώρα πριν, c-max είπε

Πιστευω κατι δεν παει καλα με την συγκριση. Δεν αμφισβητω την ελαχιστη καταναλωση, αλλα αμφισβιστω την συνολικη ενεργεια που χρειαστηκε ενας χωρος 3 φορες μεγαλυτερος για να ψυχθει. Δεν μπορει ενεργειακα να στεκουν αυτα τα νουμερα, εκτος εαν το fujitsu εχει 300% καλυτερο συντελεστη αποδοσης απο το αλλο. Οποτε θεωρω οτι καποια παραμετρος διμιουργει αυτες τις ενδειξεις.

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Ίσως κάποια στιγμή να έκλεινε τελείως το Carrier και να μηδενίζοταν η κατανάλωση.

Πάντως δεν υπάρχει άλλη παράμετρος, παρά μόνο αυτό που σκέφτηκα.

Θα κάνω και πιο εκτενές σε διάρκεια τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι φυσιολογικό να σταματάει inverter κλιματιστικο οταν πιάσει θερμοκρασία;  Το mitsubishi που εχω 9ρι ακουω να σταματάει συχνα ή αυτη την εντυπωση εχω. Δηλαδη ο ανεμηστηρας πάει πολυ αργά και η εξωτερικη μοναδα σταματαει μαλον γιατι οταν ξεκιναει ξανα ακουω το ρελε που οπλιζει και το υγρο λιγο. Ρωτησα 1-2 του χωρου και δε νομιζω πως καταλαβαν αλλα μου ειπαν οτι το κανει για οικονομια.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

201515135338656.jpg

Γραψε βρε και ενα σχόλιο κατι της.. :P Η αληθεια ειναι το παραπανω με μπερδευει οπως το εμφανίζει.. Καμια λύση εχεις να προτείνεις να έχει στο σπίτι 55-60 σχετική υγρασία ? Χωρις αφυγραντηρα ή αγορα του Ururu Sarara? Ισως να το βάζω να δουλεύει δυνατα παραπανω (αντι για 27C 25C π.χ. και μετα να το βαζω παλι 27C και να το αφηνω εκει?)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Γραψε βρε και ενα σχόλιο κατι της.. :P Η αληθεια ειναι το παραπανω με μπερδευει οπως το εμφανίζει.. Καμια λύση εχεις να προτείνεις να έχει στο σπίτι 55-60 σχετική υγρασία ? Χωρις αφυγραντηρα ή αγορα του Ururu Sarara? Ισως να το βάζω να δουλεύει δυνατα παραπανω (αντι για 27 25 π.χ. και μετα να το βαζω παλι 27?)

Σου έχω απαντήσει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57266420

Μάλιστα βλέπω πως το διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Σου έχω απαντήσει εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57266420

Μάλιστα βλέπω πως το διάβασες.

Το διάβασα λύση ομως ψάχνω.. για να την κρατάω κάπως χαμηλά.. με ενοχλεί αυτη η αίσθηση υγρασίας στο σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Το διάβασα λύση ομως ψάχνω.. για να την κρατάω κάπως χαμηλά.. με ενοχλεί αυτη η αίσθηση υγρασίας στο σπίτι..

Ξήλωσε το Shorai και βάλε πίσω το Toyotomi!!!!! (αλήθεια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξήλωσε το Shorai και βάλε πίσω το Toyotomi!!!!! (αλήθεια)

Με το toyotomi δεν ειχα τέτοιο θέμα.. ειχα το αντίθετο :P Ξέραινε την ατμόσφαιρα λόγο επανεκκινήσεων (αρα δούλευε δυνατα πολλές φορές εστω και για λίγο)..

Ururu sarara (θα θελα :P )

Θα δοκιμάσω να το βάλω πιο χαμηλα.. π.χ. 25.. να δουλέψει παραπανω ωρα δυνατα το μηχανημα και μετα θα το ανεβάσω στους 27 που θέλω.. μηπως και γίνει κατι ..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kprimax είπε

Ο Κωτσόβολος έχει βάλει προσφορές σε κλιματιστικά.

Ενδιαφέρομαι μόνο για θέρμανση.( Και θα δουλεύει πολλές ώρες) . Οπότε μπορώ να περιμένω για προσφορές Σεπτέμβρη - Οκτώβρη. 

Αλλά τι λέτε γι` αυτό; 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

24άρι με τοποθέτηση στα 845 ευρώ. 

Να το χτυπήσω ή να περιμένω;  Μήπως βγει προσφορά toshiba ή Mitsubishi

Ξέχασα , και δωροεπιταγή 200 ευρώ για επόμενη αγορά.

Με τόσο μεγάλες ελάχιστες τιμές ( 8.190 στη θέρμανση), να είσαι προετοιμασμένος για έντονα φαινόμενα on-off σε χαμηλά φορτία.

Αν μένεις σε δύσκολες περιοχές (πολλά κρύα , υγρασία κτλ), τότε σε πάω εδώ https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

Αν μένεις σε αστικό περιβάλλον πχ Αθήνα τότε στα 845€ με δωροεπιταγή στο Fujitsu που έχω https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

Αν δεν σε προβληματίζει το θέμα που προανέφερα, τότε το GE είναι μια καλούτσικη περίπτωση ( βέβαια δεν ξέρω τα πλαστικά τι είναι = θόρυβοι από διαστολές)

Ρώτα και τον @stazzy1978 που έχει το ίδιο να σου πει την άποψή του.

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Με το toyotomi δεν ειχα τέτοιο θέμα.. ειχα το αντίθετο :P Ξέραινε την ατμόσφαιρα λόγο επανεκκινήσεων (αρα δούλευε δυνατα πολλές φορές εστω και για λίγο)..

Ακριβώς, δούλευε τόσο ψηλά που έκανε αφύγρανση φουλ!

Το βλέπω και με το Fujitsu όπου με 145W πραγματικά δεν βγάζει σταγόνα όταν το 9άρι Carrier τα έχει κάνει όλα λίμπα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Είναι μάλλον το τίμημα του αποδοτικού inverter.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με τόσο μεγάλες ελάχιστες τιμές ( 8.190 στη θέρμανση), να είσαι προετοιμασμένος για έντονα φαινόμενα on-off σε χαμηλά φορτία.

Αν μένεις σε δύσκολες περιοχές (πολλά κρύα , υγρασία κτλ), τότε σε πάω εδώ https://airsamoilis.gr/product/srk-src-63zr-w/

Αν μένεις σε αστικό περιβάλλον πχ Αθήνα τότε στα 845€ με δωροεπιταγή στο Fujitsu που έχω https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

Αν δεν σε προβληματίζει το θέμα που προανέφερα, τότε το GE είναι μια καλούτσικη περίπτωση ( βέβαια δεν ξέρω τα πλαστικά τι είναι = θόρυβοι από διαστολές)

Ρώτα και τον @stazzy1978 που έχει το ίδιο να σου πει την άποψή του.

Ακριβώς, δούλευε τόσο ψηλά που έκανε αφύγρανση φουλ!

Το βλέπω και με το Fujitsu όπου με 145W πραγματικά δεν βγάζει σταγόνα όταν το 9άρι Carrier τα έχει κάνει όλα λίμπα.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Είναι μάλλον το τίμημα του αποδοτικού inverter.

Θα την βρω την λύση,δοκιμάσω αυτό με την θερμοκρασία,όπως επίσης θα δοκιμάσω και το power select στην αρχή όταν το αναβω (το κάνω π.χ. 12000 btu,άρα θα δουλεύει πιο πολύ ώρα "σχετικα δυνατά" η ακομα και 9000btu) και μετά να το γυρνάω στο κανονικό..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 12αρι Midea Mission 2 πιο φθηνά από το Media, στα 459€ στο πλαίσιο,με δωρεάν εγκατάσταση.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/Midea-Air-Condition-Mission-II2.htm

 

Νομίζω αρκετά VFM επιλογή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ειχα ανοιξει και θεμα αλλα φοβαμαι οτι θα χαθει και ειπα να το γραψω κι εδω ηπως γνωριζετε,

Θα ηθελα να αγορασω ενα φορητο κλιματιστικο για ημιυπογειο χωρο σε διαμερισμα το οποιο ειναι αδυνατο να γινει εγκατασταση ενος συμβατικου, οποτε αποκλειουμε δυστυχως αυτη τη λυση.

Γνωριζοντας οτι η αποδοση των φορητων ειναι μειωμενη σε σχεση με τα κλασικα, θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα στην αποδοση ενος φορητου split κλιματιστικου οπως αυτο http://roomairconditioners.biz/2013/12/26/carrier-portable-air-conditioner-dehumidifier-quiet-two-piece-split-design/ 

το οποιο εχει εξωτερικη μοναδα που πρεπει να τοποθετηθει εξω συνδεδεμενο με μικρο σωληνα με την εσωτερικη μοναδα

και με αυτο το κλασικο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/portable/199749-general electric-gep12ha-19

που το δευτερο απαιτει αρκετα μεγαλο ευκαπτο σωληνα να βγει εξω. (δεν εχει εξωτερικη μοναδα, μονο τον σωληνα).

Λιγο που το εψαξα δεν εβγαλα ακρη, απλως απο δω κι απο κει που ειδα ισως το πρωτο αποδιδει σαν κλασικο κλιματιστικο . Απλως διατηρω επιφυλαξεις διοτι μαλλον η split λυση φορητου δεν φαινεται να εχει καινουργια μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...