Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, CptBill είπε

σουλουπωμενα οι ελαχιστες μετρημενες καταναλωσεις απο εμενα και τον @liakjim

Διορθωμενη η ελαχιστη του midea. Ναι φτανει τοσο. Φανταζομαι ο κατασκευαστης θα δινει ελαχιστο 50watt που το βρισκω ρεαλιστικο. 

Απο την αλλη η inventor δινει 50 watt στο Aria αλλα δεν βλεπω να φτανω τα 100watt για την ωρα.

Ειναι τοσο μα τοσο εντυπωσιακο το fujitsu! Ολοκληρο τερας 24000 btu και κατεβαινει τοσο χαμηλα. fucking impressive!

image.png.ebb4f6493c04b7f76b273737efda5c51.png

Σου έχω μια μικρή διόρθωση 🤓

Spoiler

S90724-180915.jpg.666c2a026091923bed247c40cc0b410a.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, energy52 είπε

Τρομερη ευκαιρια το fijitsu, χτυπα το!! Αν μπορουσα κι εγω θα το παιρνα με κλειστα ματια..υποδυεστερα τα υπολοιπα, καλα για toyotomi ουτε συζητηση..δες ποσο εχει ελαχιστη αποδοση στη θερμανση 6480btu....

τι να πω έχω καταμπερδευτεί..
βασικά με προβληματίζει πολυ ο θόρυβος που λενε ότι έχει, βλέπω και τα σχόλια στο skroutz και σήμερα είδα και ένα τελευταίο
 

Αναφορά σε κείμενο

Το μηχάνημα το έβαλα σε σαλονοτραπεζαρια 70 τετραγωνικά...σε αποδώση το περίμενα να βγάζει παγάκια να πιάσει 26 βαθμούς κ να σβήνει το είχα όλο το βράδυ με θερμοκρασία εξωτερική 30 βαθμούς κ δεν τους έπιασε ποτέ.. δεν έσβησε ποτέ όλη τη νύχτα...από θόρυβο παιδιά στο high εργοτάξιο δεν υπερβάλλω...Θα το αντικαταστήσω πηγαίνοντας το στο πατρικό μου Αφού το ψώνισα κ θα προτιμήσω ένα 18αρι Toshiba seiya το οποίο το έχω δει να δουλεύει κ είναι άψογο κ στην αποδώση του άλλα κ δεν ακούγεται καν ότι δουλεύει

@liakjim τι να κάνω το κρατάω ή όχι?
Παλεύεται ο θόρυβος? Να παω στο μιντεα μισσιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

τι να πω έχω καταμπερδευτεί..
βασικά με προβληματίζει πολυ ο θόρυβος που λενε ότι έχει, βλέπω και τα σχόλια στο skroutz και σήμερα είδα και ένα τελευταίο
 

@liakjim τι να κάνω το κρατάω ή όχι?
Παλεύεται ο θόρυβος? Να παω στο μιντεα μισσιον?

Στη μεγάλη σκάλα όλα λίγο πολύ κάνουν θόρυβο. Νομίζω είναι υπερβολικός ο χρήστης που δίνει το feedback στο Σκρουτζ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

τι να πω έχω καταμπερδευτεί..
βασικά με προβληματίζει πολυ ο θόρυβος που λενε ότι έχει, βλέπω και τα σχόλια στο skroutz και σήμερα είδα και ένα τελευταίο
 

@liakjim τι να κάνω το κρατάω ή όχι?
Παλεύεται ο θόρυβος? Να παω στο μιντεα μισσιον?

Στο max όντως κάνει θόρυβο αλλά βγάζει πάνω από 1000μ3.

Στην πραγματικότητα δουλεύει στο low όπου για μένα είναι ανεκτό.

Αθόρυβο δεν το λες σε καμία περίπτωση όμως.

Αν βοηθάειλίγο :

 

Από απόδοση σκίζει όμως. 60τμ τα φέρνει βόλτα με αστείες καταναλώσεις.

Αν σε βγάλει ο δρόμος σου Ωρωπό, πες μου να περάσεις να το ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 'sleep/night mode' κλιματιστικου, τι συμβαινει; Χαμηλοτερη καταναλωση αν το εχεις ανοιχτο ολη νυχτα; Και η λειτουργια του; Αν κανει δουλεια - δροσιζει το δωματιο, γιατι να μην το εχει σε αυτο το mode καποιος, και κατα τη διαρκεια της μερας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σε 'sleep/night mode' κλιματιστικου, τι συμβαινει; Χαμηλοτερη καταναλωση αν το εχεις ανοιχτο ολη νυχτα; Και η λειτουργια του; Αν κανει δουλεια - δροσιζει το δωματιο, γιατι να μην το εχει σε αυτο το mode καποιος, και κατα τη διαρκεια της μερας;

Ανεβάζει / κατεβάζει την επιλεγμένη θερμοκρασία ανα τακτα χρονικά διαστήματα. Π.χ.ψύξη το εχεις βάλεi 25C . Οταν ανοίξεις το sleep mode, μετα απο 2 ώρες ανεβάζει 1 βαθμό (αρα πάει στο 26C),οταν περάσουν 3 ώρες πάει 27 κτλ. (πρεπει να δεις τις οδηγίες για το τι κάνει ακριβως το κλιματιστικό σου) Επίσης χαμηλώνει τον ανεμιστήρα για να μην κάνει θόρυβο το κλιματιστικό. Τέλος, σε κάποια απο αυτα οταν περάσουν κάποιες ώρες,που εσυ δηλώσεις το κλιματιστικό κλείνει.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ανεβάζει / κατεβάζει την επιλεγμένη θερμοκρασία ανα τακτα χρονικά διαστήματα. Π.χ.ψύξη το εχεις βάλεi 25C . Οταν ανοίξεις το sleep mode, μετα απο 2 ώρες ανεβάζει 1 βαθμό (αρα πάει στο 26C),οταν περάσουν 3 ώρες πάει 27 κτλ. (πρεπει να δεις τις οδηγίες για το τι κάνει ακριβως το κλιματιστικό σου) Επίσης χαμηλώνει τον ανεμιστήρα για να μην κάνει θόρυβο το κλιματιστικό. Τέλος, σε κάποια απο αυτα οταν περάσουν κάποιες ώρες,που εσυ δηλώσεις το κλιματιστικό κλείνει.

Ευχαριστω για την εξηγηση.

Δηλαδη η ουσιωδης διαφορα με την 'κανονικη' λειτουργια, ποια ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ευχαριστω για την εξηγηση.

Δηλαδη η ουσιωδης διαφορα με την 'κανονικη' λειτουργια, ποια ειναι;

Χαμήλωμα στροφων ανεμιστήρα και αύξηση επιθυμητής θερμοκρασίας (στην ψύξη) ανα τακτά χρονικα διαστήματα και απενεργοποίηση κλιματιστικου (σε μερικά μοντέλα)

Θεωρητικά σου λέει οτι το βράδυ δεν χρειάζεσαι τοσο μεγάλη ψύξη οταν κοιμάσαι.. αρα ανεβάζει μόνο του το κλιματιστικό την θερμοκρασία. Ετσι κάνει και οικονομία και θεωρητικά κοιμάσαι πιο καλα..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στο max όντως κάνει θόρυβο αλλά βγάζει πάνω από 1000μ3.

Στην πραγματικότητα δουλεύει στο low όπου για μένα είναι ανεκτό.

Αθόρυβο δεν το λες σε καμία περίπτωση όμως.

Αν βοηθάειλίγο :

Από απόδοση σκίζει όμως. 60τμ τα φέρνει βόλτα με αστείες καταναλώσεις.

Αν σε βγάλει ο δρόμος σου Ωρωπό, πες μου να περάσεις να το ακούσεις.

φίλε ευχαριστώ πολύ και για τις πληροφορίες και για την πρόσκληση..! Είμαι Θεσσαλονίκη όμως οπότε είμαστε μακριά!
Να πω την αλήθεια μου καρφώθηκε τώρα το general electric prime+ 

χαμηλού θορύβου μέσα έξω με 1200m3/h, 7.1 seer, συμπιεστής mitsubishi.
Σήμερα το απόγευμα είναι η τελική μέρα απόφασης αν θα αλλάξω το fujitsu ή όχι
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

Επεξ/σία από ronyaldo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Χαμήλωμα στροφων ανεμιστήρα και αύξηση επιθυμητής θερμοκρασίας (στην ψύξη) ανα τακτά χρονικα διαστήματα και απενεργοποίηση κλιματιστικου (σε μερικά μοντέλα)

Θεωρητικά σου λέει οτι το βράδυ δεν χρειάζεσαι τοσο μεγάλη ψύξη οταν κοιμάσαι.. αρα ανεβάζει μόνο του το κλιματιστικό την θερμοκρασία. Ετσι κάνει και οικονομία και θεωρητικά κοιμάσαι πιο καλα.. 

A μαλιστα, καταλαβα.

Απο πλευρας καταναλωσης υπαρχει διαφορά, ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

φίλε ευχαριστώ πολύ και για τις πληροφορίες και για την πρόσκληση..! Είμαι Θεσσαλονίκη όμως οπότε είμαστε μακριά!
Να πω την αλήθεια μου καρφώθηκε τώρα το general electric prime+ 

χαμηλού θορύβου μέσα έξω με 1200m3/h, 7.1 seer, συμπιεστής mitsubishi.
Σήμερα το απόγευμα είναι η τελική μέρα απόφασης αν θα αλλάξω το fujitsu ή όχι
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

Αν δεν σε απασχολεί που δεν κατεβαίνει κάτω από τα 700watts φαίνεται μια καλουτσικη επιλογή.

34 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

φίλε ευχαριστώ πολύ και για τις πληροφορίες και για την πρόσκληση..! Είμαι Θεσσαλονίκη όμως οπότε είμαστε μακριά!
Να πω την αλήθεια μου καρφώθηκε τώρα το general electric prime+ 

χαμηλού θορύβου μέσα έξω με 1200m3/h, 7.1 seer, συμπιεστής mitsubishi.
Σήμερα το απόγευμα είναι η τελική μέρα απόφασης αν θα αλλάξω το fujitsu ή όχι
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

Πάντως και τα dB του prime δεν είναι λίγα. Τα βλέπω κάπου 30/37 κάτι όταν το asyg είναι 33/38 κάτι.

Είμαι από κινητό και δεν μπορώ να ψάξω αλλά προσπάθησε να βρεις ποσα κυβικά αντιστοιχούν σε κάθε σκάλα.

Σου ανεβάζω το τεχνικό εγχειρίδιο του asyg

 

asyg18klca.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

φίλε ευχαριστώ πολύ και για τις πληροφορίες και για την πρόσκληση..! Είμαι Θεσσαλονίκη όμως οπότε είμαστε μακριά!
Να πω την αλήθεια μου καρφώθηκε τώρα το general electric prime+ 

χαμηλού θορύβου μέσα έξω με 1200m3/h, 7.1 seer, συμπιεστής mitsubishi.
Σήμερα το απόγευμα είναι η τελική μέρα απόφασης αν θα αλλάξω το fujitsu ή όχι
https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198529-general electric-ges-nmg70-prime

Fujitsu με κλειστα ματια...ειναι  φοβερο...ποσο μπορει να κατεβει σε καταναλωση σε 24 αρι.αν εχει και κανα db παραπανω νομιζω δεν ειναι τοσο τραγικο δεν θα εχεις πιστευω σε κρεβατοκαμαρα😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, smav82 είπε

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_daikin-sensira-9-atxc25b-arxc25b-1223550.html έγινε η αγορά ... Ελπίζω να μην απογοητευτώ , ήθελα κάτι ποιο οικονομικό αλλά υπέπεσα στο όνομα . Θα επανέλθω με review κατανάλωσης κτλ κτλ. 

Εχω το ιδιο 12αρη,μεχρι στιγμης ολα καλα. Εμενα μου βγαζει καταναλωση περιπου 140-150w στο ECO αλλα το κομπρεσσερ ειναι στην ταρατσα και το βαραει ο ηλιος. Ποιοτητα κατασκευης, πλαστικα, αρκετα καλα τα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αν δεν σε απασχολεί που δεν κατεβαίνει κάτω από τα 700watts φαίνεται μια καλουτσικη επιλογή.

Πάντως και τα dB του prime δεν είναι λίγα. Τα βλέπω κάπου 30/37 κάτι όταν το asyg είναι 33/38 κάτι.

Είμαι από κινητό και δεν μπορώ να ψάξω αλλά προσπάθησε να βρεις ποσα κυβικά αντιστοιχούν σε κάθε σκάλα.

Σου ανεβάζω το τεχνικό εγχειρίδιο του asyg

asyg18klca.pdf 1 MB · 1 download

Δυστυχώς δεν βρήκα για κάθε σκάλα για το prime+, μόνο την μέγιστη απόδοση 1200m3/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια γνωμη για αυτο το κλιματιστικο, ΑΝ θεωρησουμε οτι χρειαζομαστε 12αρι με wifi, με τον χειμωνα να πεφτει η θερμοκρασια συχνα στους -5 θα αντεπεξελθει το παρακατω σε ενα χωρο 16τμ;

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198998-bosch-serie-6-b1zai1250w 

Γενικα εχει εμπειρια κανεις απο τα bosch κλιματιστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...