Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Να παραθέσω και εγω μια προσωπική μου εμπειρία με το Shorai στην ψύξη..ενω περίμενα ότι λόγω χρήσης αρκετών ωρών το κλιματιστικό θα "στέγνωνε" την ατμοσφαιρα του σπιτιού (αυτο ηταν ενα θέμα των On/OFF κλιματιστικων) και να έπεφτε  η σχετική υγρασία..εχω το ανάποδο.. Η σχετική υγρασία κάθε πρωι που ξυπνάω κυμαίνεται απο 60-65% (με εξωτερική σχετικη υγρασία συνηθως κάτω απο 30%) και γενικα οταν ειναι αναμμένο το κλιματιστικό εκεί κάπου κυμαίνεται.. Χθες δοκίμασα να ανοίξω και αφυγραντήρα (στα 65% η ατμόσφαιρα ειναι κάπως υγρή) αλλα  απο την μία να ψύχει το κλιματιστικό απο την αλλη να θερμαίνει ο αφυγραντηρας.. ειναι καπως χαζο.. Να προσθέσω οτι το κλιματιστικα δουλεύει στους 27C, το οποιο μάλλον σημαίνει οτι δουλεύει για λίγη ώρα στην αρχη δυνατά (αρα τότε κάνει και αφύγρανση) και μετα δουλευει πολλές ώρες συνεχως σε χαμηλες και πολυ χαμηλές στροφές (αρα μαλλον δεν κάνει αφύγρανση και ρίχνει σιγα σιγα την θερμοκρασία αρα ανεβάζει την σχετικη υγρασία).

Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος το παραπάνω φαινόμενο? Αν ναι, πως το αντιμετωπίζετε?

Υπάρχει και η λειτουργία DRY στο κλιματιστικο, (η οποία δεν εχω πολυκαταλάβει τι διαφορά εχει με την λειτουργία ψύξης εκτος απο το οτι ο εσωτερικός ανεμιστήρας δουλεύει μόνιμα σε ιδιαίτερα χαμηλές στροφές) στην οποια επίσης ορίζεις κανονικά θερμοκρασία χώρου..οπως και στην ψύξη δηλαδη..

Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι οτι το κάθε κλιματιστικό αφαιρούσε από τον χώρο σου διαφορετική θερμική ενέργεια. Για να επιτευχθεί η αφύγρανση ενός χώρου πρέπει να διέρχεται μονίμως ο αέρας από έναν ψυχρό εναλλάκτη ο οποίος θα κατακρατεί την υγρασία ώσπου η υγρασία να μειωθεί στο επιθυμητό επίπεδο. Αυτό μπορούσε να πραγματοποιηθεί με το παλαιό κλιματιστικό on-off οχι όμως με το καινούργιο το οποίο προφανώς κατεβάζει την ισχύ του επειδή μείωσε την θερμοκρασία στο επιθυμητό, υπάρχει μια διαφορά μεταξύ των δύο κλιματιστικών η οποία αποτυπώνεται στην υγρασία. Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι η ξεχωριστή χρήση αφυγραντήρα. Η λειτουργία dry στο κλιματιστικό είναι ουσιαστικά η αφύγρανση και οχι η ψύξη του χώρου, ασχέτως αν όταν βάζεις το κλιματιστικό καθαρά σε λειτουργία ψύξης αυτό κάνει και αφύγρανση, λογικό ο ανεμιστήρας να έχει χαμηλότερη ταχύτητα, δεν σε ενδιαφέρει εκεί καθαρά η ψύξη αλλά η αφαίρεση υγρασίας του αέρα.

10 ώρες πριν, panagiotis.8000 είπε

Καλημερα ειχα ανοιξει και θεμα αλλα φοβαμαι οτι θα χαθει και ειπα να το γραψω κι εδω ηπως γνωριζετε,

Θα ηθελα να αγορασω ενα φορητο κλιματιστικο για ημιυπογειο χωρο σε διαμερισμα το οποιο ειναι αδυνατο να γινει εγκατασταση ενος συμβατικου, οποτε αποκλειουμε δυστυχως αυτη τη λυση.

Γνωριζοντας οτι η αποδοση των φορητων ειναι μειωμενη σε σχεση με τα κλασικα, θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα στην αποδοση ενος φορητου split κλιματιστικου οπως αυτο http://roomairconditioners.biz/2013/12/26/carrier-portable-air-conditioner-dehumidifier-quiet-two-piece-split-design/ 

το οποιο εχει εξωτερικη μοναδα που πρεπει να τοποθετηθει εξω συνδεδεμενο με μικρο σωληνα με την εσωτερικη μοναδα

και με αυτο το κλασικο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/portable/199749-general electric-gep12ha-19

που το δευτερο απαιτει αρκετα μεγαλο ευκαπτο σωληνα να βγει εξω. (δεν εχει εξωτερικη μοναδα, μονο τον σωληνα).

Λιγο που το εψαξα δεν εβγαλα ακρη, απλως απο δω κι απο κει που ειδα ισως το πρωτο αποδιδει σαν κλασικο κλιματιστικο . Απλως διατηρω επιφυλαξεις διοτι μαλλον η split λυση φορητου δεν φαινεται να εχει καινουργια μοντελα.

Φορητό θα αγοράσω και εγώ κάποια στιγμή το φθινόπωρο για ενίσχυση της θέρμανσης μαζί με το split που θα λειτουργεί καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα δεύτερου split. Από όσα έχω ψάξει, την φυσούνα δεν την γλιτώνεις, αν τα παράθυρα της οικίας σου είναι συρόμενα έχει καλώς, τοποθετείς ένα ειδικό πλαστικό πάνω στο οποίο συνδέεται το στόμιο εξόδου της φυσούνας και κλείνεις το παράθυρο μετά μαζί με το αφρολέξ. Το δικό μας σπίτι δεν έχει καν συρόμενα παράθυρα και η περίπτωση είναι ακόμα πιο δύσκολη, θα δω τι θα κάνω εγώ. Από τεχνικής άποψης, τα φορητά είναι σαν τα On/off κλιματιστικά τελών 90 αρχών 2000 με συντελεστές cop/eer γύρω στο 3 και με πολύ χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα. Θα βρεις με ισχύ μέχρι 10000-12000 BTU, σημασία έχει αν σε ενδιαφέρει ψύξη η θέρμανση καθώς στην θέρμανση είναι χαμηλότερα, το μόνο 13αρι σε ψύξη-θέρμανση στην Ελλάδα είναι ένα μοντέλο της argo στα 400 ευρώ περίπου, μετά πάμε σε ένα olympia splent στα 14000 που πάει 1000+ ευρώ, πάνω από 14αρι μόνο από εξωτερικό και σε τσουχτερές τιμές. Από μάκρες προτίμησε μόνο επώνυμα π.χ carrier, έχει και η inventor, GE, πουλάει και η mitsubishi αλλά πολύ ακριβά, μακριά από κάτι F&U και μάρκα μ' έκαψες.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους,

Παρατηρω τις διαφορες αναρτησεις με τα watt και εχω αρχισει να προβληματιζομαι. Διοτι βλεπουμε πχ. το FUJITSU του liakjim να εχει πολυ μικρες καταναλωσεις. Μεχρι τωρα, κοιταζε SEER/SCOP αλλα τωρα βλέπουμε οτι ισως πρεπει να βλέπουμε τα SEER/SCOP και το ποσο χαμηλα μπορει να παει ο κομπρεσσορας. Ο συνδυασμός των 2 ειναι που φαίνεται να φερνει οικονομια στο ρευμα και οχι μεμονωμένα. Αν καποιος φιλος του FORUM έχει παραπανω πληροφοριες στο θεμα, θα χαρω να τις ακουσω!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, liakjim said:

Να επαναλάβω πόσο εντυπωσιακή βρίσκω την κατανάλωση λαμπτήρα πυρακτώσεως του midea.

Ραντεβού τον χειμώνα σε λειτουργία θέρμανσης. Εκεί θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

Πάντως το Eurovent δεν δείχνει και τα καλύτερα νούμερα για το Midea. 6.92 / 4.0 δίνει. Και απορώ που το διαφημίζουν και στο κουτί πάνω. Εκτός και αν δεν ξέρω να διαβάζω 😛

Αν μπορει να εξηγήσει κάποιος και τα άλλα νούμερα θα χει ενδιαφέρον.

υ.γ Θέλει rename σε .pdf μάλλον δεν δουλεύει σωστά το attachment του insomnia

M2O-18FN8-QMT-09N8D6-IMT-09N8D6-I_1563994464.5525.pdf

edit: Κομπλέ βρήκα τι σημαίνουν.. θα τα ποστάρω μετά γιατί είμαι έξω.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gree bora 24 .Εξωτερική 24 ζητούμενη 26 έχει καθίσει κοντά στη μια ώρα στα 350 watts και δν κλείνει.Βγαζει ένα χαλαρό δροσερό αεράκι και η έξω μονάδα ίσα που την ακούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω ερώτηση , για 18αρι με ανακύκλωση παλιού ποιο προτείνεται ;;

κατα προτίμηση να έχει WiFi 🤩

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι οτι το κάθε κλιματιστικό αφαιρούσε από τον χώρο σου διαφορετική θερμική ενέργεια. Για να επιτευχθεί η αφύγρανση ενός χώρου πρέπει να διέρχεται μονίμως ο αέρας από έναν ψυχρό εναλλάκτη ο οποίος θα κατακρατεί την υγρασία ώσπου η υγρασία να μειωθεί στο επιθυμητό επίπεδο. Αυτό μπορούσε να πραγματοποιηθεί με το παλαιό κλιματιστικό on-off οχι όμως με το καινούργιο το οποίο προφανώς κατεβάζει την ισχύ του επειδή μείωσε την θερμοκρασία στο επιθυμητό, υπάρχει μια διαφορά μεταξύ των δύο κλιματιστικών η οποία αποτυπώνεται στην υγρασία. Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι η ξεχωριστή χρήση αφυγραντήρα. Η λειτουργία dry στο κλιματιστικό είναι ουσιαστικά η αφύγρανση και οχι η ψύξη του χώρου, ασχέτως αν όταν βάζεις το κλιματιστικό καθαρά σε λειτουργία ψύξης αυτό κάνει και αφύγρανση, λογικό ο ανεμιστήρας να έχει χαμηλότερη ταχύτητα, δεν σε ενδιαφέρει εκεί καθαρά η ψύξη αλλά η αφαίρεση υγρασίας του αέρα.

Φορητό θα αγοράσω και εγώ κάποια στιγμή το φθινόπωρο για ενίσχυση της θέρμανσης μαζί με το split που θα λειτουργεί καθώς δεν υπάρχει δυνατότητα δεύτερου split. Από όσα έχω ψάξει, την φυσούνα δεν την γλιτώνεις, αν τα παράθυρα της οικίας σου είναι συρόμενα έχει καλώς, τοποθετείς ένα ειδικό πλαστικό πάνω στο οποίο συνδέεται το στόμιο εξόδου της φυσούνας και κλείνεις το παράθυρο μετά μαζί με το αφρολέξ. Το δικό μας σπίτι δεν έχει καν συρόμενα παράθυρα και η περίπτωση είναι ακόμα πιο δύσκολη, θα δω τι θα κάνω εγώ. Από τεχνικής άποψης, τα φορητά είναι σαν τα On/off κλιματιστικά τελών 90 αρχών 2000 με συντελεστές cop/eer γύρω στο 3 και με πολύ χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα. Θα βρεις με ισχύ μέχρι 10000-12000 BTU, σημασία έχει αν σε ενδιαφέρει ψύξη η θέρμανση καθώς στην θέρμανση είναι χαμηλότερα, το μόνο 13αρι σε ψύξη-θέρμανση στην Ελλάδα είναι ένα μοντέλο της argo στα 400 ευρώ περίπου, μετά πάμε σε ένα olympia splent στα 14000 που πάει 1000+ ευρώ, πάνω από 14αρι μόνο από εξωτερικό και σε τσουχτερές τιμές. Από μάκρες προτίμησε μόνο επώνυμα π.χ carrier, έχει και η inventor, GE, πουλάει και η mitsubishi αλλά πολύ ακριβά, μακριά από κάτι F&U και μάρκα μ' έκαψες.

Δυστυχώς ο αφυγραντήρας βγάζει ζέστη (αρκετούς βαθμούς παραπάνω από την θερμοκρασία του χώρου) και υπάρχει κόντρα μεταξύ shorai και juro pro (ψύξη ,θέρμανση αντίστοιχα). 

Όμως μάλλον κατάλαβα κάτι,το πρόβλημα δεν είναι ότι δουλεύει πολύ χαμηλά το κλιματιστικό και δεν κάνει αφυγρανση.. Το πρόβλημα είναι ότι δουλεύει δυνατά για μικρό χρονικό διάστημα ,ρίχνει δηλαδή πολύ γρήγορα την θερμοκρασία και δεν προλαβαίνει να κάνει αφυγρανση..(μετά ρίχνει τις στροφές) (υπό συνθήκες όπως τώρα που έχει έξω 26C)

Δοκίμασα κάτι μόλις,είχα 61% σχετική υγρασία,και 28.8 στο θερμοκρασία χώρου.

Έβαλα κλασικά το κλίμα 27C και έριξα στο 75% την μέγιστη ισχύ του (power select), ώστε να δουλεύει σαν 12000btu..Άργησε λιγο παραπάνω να ρίξει την θερμοκρασία,εφτασε ο χώρος 26.7C, όμως η υγρασία έχει πέσει στο 57% !!τώρα έχει κατανάλωση περίπου 260w άρα λογικά (και ελπίζω) να σταθεροποιηθεί εκεί η υγρασία.. Θα είμαι σίγουρος το πρωί ότι βρήκα λύση :)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς ο αφυγραντήρας βγάζει ζέστη (αρκετούς βαθμούς παραπάνω από την θερμοκρασία του χώρου) και υπάρχει κόντρα μεταξύ shorai και juro pro (ψύξη ,θέρμανση αντίστοιχα). 

Όμως μάλλον κατάλαβα κάτι,το πρόβλημα δεν είναι ότι δουλεύει πολύ χαμηλά το κλιματιστικό και δεν κάνει αφυγρανση.. Το πρόβλημα είναι ότι δουλεύει δυνατά για μικρό χρονικό διάστημα ,ρίχνει δηλαδή πολύ γρήγορα την θερμοκρασία και δεν προλαβαίνει να κάνει αφυγρανση..(μετά ρίχνει τις στροφές) (υπό συνθήκες όπως τώρα που έχει έξω 26C)

Δοκίμασα κάτι μόλις,είχα 61% σχετική υγρασία,και 28.8 στο θερμοκρασία χώρου.

Έβαλα κλασικά το κλίμα 27C και έριξα στο 75% την μέγιστη ισχύ του (power select), ώστε να δουλεύει σαν 12000btu..Άργησε λιγο παραπάνω να ρίξει την θερμοκρασία,εφτασε ο χώρος 26.7C, όμως η υγρασία έχει πέσει στο 57% !!τώρα έχει κατανάλωση περίπου 260w άρα λογικά (και ελπίζω) να σταθεροποιηθεί εκεί η υγρασία.. Θα είμαι σίγουρος το πρωί ότι βρήκα λύση :)

Ίσως δεν είναι καλός ο αφυγραντήρας, αυτό που κάνει είναι να ψύχει τον αέρα στον πρώτο εναλλάκτη και μετά να αυξάνει την θερμοκρασία για να εξέρχεται στην ίδια θερμοκρασία με αυτή της ατμόσφαιρας. Ενδέχεται να είναι και αυτό που ανέφερες όμως, η πτώση της υγρασίας απαιτεί σταθερό φορτίο και για μεγάλο χρονικό διάστημα για να μειωθεί στο επιθυμητό, μπορεί να γίνει στην λειτουργία dry του κλιματιστικού μόνο που εκεί δεν προσφέρει καθαρά ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ίσως δεν είναι καλός ο αφυγραντήρας, αυτό που κάνει είναι να ψύχει τον αέρα στον πρώτο εναλλάκτη και μετά να αυξάνει την θερμοκρασία για να εξέρχεται στην ίδια θερμοκρασία με αυτή της ατμόσφαιρας. Ενδέχεται να είναι και αυτό που ανέφερες όμως, η πτώση της υγρασίας απαιτεί σταθερό φορτίο και για μεγάλο χρονικό διάστημα για να μειωθεί στο επιθυμητό, μπορεί να γίνει στην λειτουργία dry του κλιματιστικού μόνο που εκεί δεν προσφέρει καθαρά ψύξη.

Ο αφυγραντήρας βγάζει πάντα λίγο πιο ζεστό αέρα (αν είναι με συμπιεστή) η πολύ ζεστό αερα αν είναι με ζεόλιθο. 

Μάλλον βρήκα λύση με την μείωση ισχύος του κλιματιστικού 26.4C 55% σχετική υγρασία τώρα.. Πριν στο κανονικό (18000btu) υπό τέτοιες συνθήκες (βράδυ δροσουλα έξω),το έβλεπα οτι έπεφτε γρήγορα η θερμοκρασία (29 σε 27) και ταυτόχρονα ανέβαινε η σχετική υγρασία.. 

Τώρα αντιθέτως βλέπω να πέφτει πιο αργά η θερμοκρασία και να πέφτει και η σχετική υγρασία... και το μπαλκόνι έχει νερά! Άρα μάλλον problem solved :)

Ίσως κάτι ήξερε ο Ιάπωνας και έβαλε αυτήν την λειτουργία...

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, argitt είπε

Gree bora 24 .Εξωτερική 24 ζητούμενη 26 έχει καθίσει κοντά στη μια ώρα στα 350 watts και δν κλείνει.Βγαζει ένα χαλαρό δροσερό αεράκι και η έξω μονάδα ίσα που την ακούς...

Συνεχίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πάντως το Eurovent δεν δείχνει και τα καλύτερα νούμερα για το Midea. 6.92 / 4.0 δίνει. Και απορώ που το διαφημίζουν και στο κουτί πάνω. Εκτός και αν δεν ξέρω να διαβάζω 😛

Αν μπορει να εξηγήσει κάποιος και τα άλλα νούμερα θα χει ενδιαφέρον.

υ.γ Θέλει rename σε .pdf μάλλον δεν δουλεύει σωστά το attachment του insomnia

M2O-18FN8-QMT-09N8D6-IMT-09N8D6-I_1563994464.5525.pdf 964 kB · 7 downloads

Κοιτάς λάθος κλιματιστικό ( 18αρι multi split )

56 λεπτά πριν, CorumD είπε

Καλησπέρα σε ολους,

Παρατηρω τις διαφορες αναρτησεις με τα watt και εχω αρχισει να προβληματιζομαι. Διοτι βλεπουμε πχ. το FUJITSU του liakjim να εχει πολυ μικρες καταναλωσεις. Μεχρι τωρα, κοιταζε SEER/SCOP αλλα τωρα βλέπουμε οτι ισως πρεπει να βλέπουμε τα SEER/SCOP και το ποσο χαμηλα μπορει να παει ο κομπρεσσορας. Ο συνδυασμός των 2 ειναι που φαίνεται να φερνει οικονομια στο ρευμα και οχι μεμονωμένα. Αν καποιος φιλος του FORUM έχει παραπανω πληροφοριες στο θεμα, θα χαρω να τις ακουσω!

Το πόσο χαμηλά κατεβαίνει ο συμπιεστης , επηρεάζει τη σταθερή επίτευξη θερμοκρασίας. Οι βαθμοί απόδοσης δίνουν οικονομία.

Αν και, πιθανολογώ και μάλλον είναι λογικό, ένα μηχάνημα που δουλεύει σταθερά να έχει καλύτερη ενεργειακή απόδοση από ένα άλλο που έχει ίδια SEER, scop αλλά δουλεύει πιο διακοπτομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το κλιματιστικό Fujitsu ASYG24KLCA έχει φτάσει Κωτσόβολο και μου έρχεται Παρασκευή οπότε η ερώτηση είναι το κρατάω ή το αλλάζω τελευταία στιγμή?

Σκέφτηκα το mitsubishi αλλά μου είπαν ότι είναι βαριά η εξωτερική μονάδα και θα μπει κάτω. Οπότε το απορίπτω

Οπότε μένω με το https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

ή πάω σε κάποιο άλλο? Το midea είναι επιλογή? https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mb-24n8d0-i-mission-wifi-1211230.html 

Κάποιο άλλο? 

izuru toyotomi

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr

carrier coastal

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198303-carrier-42qhb24d8sc-coastal-plus

general electric prime +

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185592-general electric-ges-nx2g70-prime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σουλουπωμενα οι ελαχιστες μετρημενες καταναλωσεις απο εμενα και τον @liakjim

Διορθωμενη η ελαχιστη του midea. Ναι φτανει τοσο. Φανταζομαι ο κατασκευαστης θα δινει ελαχιστο 50watt που το βρισκω ρεαλιστικο. 

Απο την αλλη η inventor δινει 50 watt στο Aria αλλα δεν βλεπω να φτανω τα 100watt για την ωρα.

Ειναι τοσο μα τοσο εντυπωσιακο το fujitsu! Ολοκληρο τερας 24000 btu και κατεβαινει τοσο χαμηλα. fucking impressive!

image.png.ebb4f6493c04b7f76b273737efda5c51.png

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

λοιπόν το κλιματιστικό Fujitsu ASYG24KLCA έχει φτάσει Κωτσόβολο και μου έρχεται Παρασκευή οπότε η ερώτηση είναι το κρατάω ή το αλλάζω τελευταία στιγμή?

Σκέφτηκα το mitsubishi αλλά μου είπαν ότι είναι βαριά η εξωτερική μονάδα και θα μπει κάτω. Οπότε το απορίπτω

Οπότε μένω με το https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186364-fujitsu-asyg24klca

ή πάω σε κάποιο άλλο? Το midea είναι επιλογή? https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-mb-24n8d0-i-mission-wifi-1211230.html 

Κάποιο άλλο? 

izuru toyotomi

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr

carrier coastal

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198303-carrier-42qhb24d8sc-coastal-plus

general electric prime +

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185592-general electric-ges-nx2g70-prime

Τρομερη ευκαιρια το fijitsu, χτυπα το!! Αν μπορουσα κι εγω θα το παιρνα με κλειστα ματια..υποδυεστερα τα υπολοιπα, καλα για toyotomi ουτε συζητηση..δες ποσο εχει ελαχιστη αποδοση στη θερμανση 6480btu....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, liakjim said:

Κοιτάς λάθος κλιματιστικό ( 18αρι multi split )

Γιατί? Το αρχείο λέει MT-09N8D6 ... δεν νομίζω οτι υπάρχει άλλο τέτοιο?

οκ τώρα είδα τι είναι το Multi split... μάλλον δίνουν παρόμοια ονόματα :P Νομίζω βρήκα το σωστό και δίνει τα ίδια με τα specs του Midea. Nice

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_daikin-sensira-9-atxc25b-arxc25b-1223550.html έγινε η αγορά ... Ελπίζω να μην απογοητευτώ , ήθελα κάτι ποιο οικονομικό αλλά υπέπεσα στο όνομα . Θα επανέλθω με review κατανάλωσης κτλ κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...