Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ειναι φυσιολογικό να σταματάει inverter κλιματιστικο οταν πιάσει θερμοκρασία;  Το mitsubishi που εχω 9ρι ακουω να σταματάει συχνα ή αυτη την εντυπωση εχω. Δηλαδη ο ανεμηστηρας πάει πολυ αργά και η εξωτερικη μοναδα σταματαει μαλον γιατι οταν ξεκιναει ξανα ακουω το ρελε που οπλιζει και το υγρο λιγο. Ρωτησα 1-2 του χωρου και δε νομιζω πως καταλαβαν αλλα μου ειπαν οτι το κανει για οικονομια.

@Rnd1978 εσένα το κάνει συχνά όπως αναφέρει ο @ParhsG ?  Η απλά στο έχει κάνει συνολικά 2-3 φορές και είπες να το πεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, guzel είπε

@Rnd1978 εσένα το κάνει συχνά όπως αναφέρει ο @ParhsG ?  Η απλά στο έχει κάνει συνολικά 2-3 φορές και είπες να το πεις? 

Σταματάει πολύ σπάνια , να το εχω δει σταματημένο 2-3 φορές.. Αλλα δεν ειμαι απέξω να ελεγχω την μονάδα ποτε ανοιγει και ποτε κλείνει .. Το μονο σίγουρο ειναι οτι μέσα στο σπιτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά θερμοκρασίας μεσα στον χώρο,οπως με το Toyotomi.. 

Με λίγα λόγια και οταν κλείσει(τις 2-3 φορες που λεγαμε) , μεσα δεν θα ζεσταθείς... δεν καταλαβαίνεις διαφορά..

Αλλα δεν μπορω να πω οτι ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΟΤΕ.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισα τα φιλτρα του κλιματιστικου (εσωτερικη μοναδα), με νερο και ενα φυσητηρι αερα, και μετα τα ψεκασα και με detol.

Δεν το χρησιμοποιω πολυ, περιπου 1 ωρα τη μερα.

Ειναι ενταξει, η υπαρχει κινδυνος για την υγεια μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, guzel είπε

@Rnd1978 εσένα το κάνει συχνά όπως αναφέρει ο @ParhsG ?  Η απλά στο έχει κάνει συνολικά 2-3 φορές και είπες να το πεις? 

Εμενα σταματάει ισως 3-4 φορες την ωρα.  https://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html δε μπορώ να καταλάβω αν ειναι ετσι απο τη μανα του.

Επεξ/σία από ParhsG
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Εμενα σταματάει ισως 3-4 φορες την ωρα.  https://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html δε μπορώ να καταλάβω αν ειναι ετσι απο τη μανα του.

Περίεργο ακούγεται..(για mitsu) τι χώρος είναι? τι θερμοκρασία είχε ο χώρος οταν το αναψες? τι θερμοκρασία το βάζεις? σε τι θερμοκρασία χώρου σταματάει? σε τι θερμοκρασία χώρου ξαναανάβει? τι θερμοκρασία ειχε εξω οταν έκλεινε?

Πολλες ερωτήσεiς :P

Capacity - Cooling (min - max) : (MUZ-FH25VE-Α1)

1.4 - 3.5 kW

4776-11942 btu

Πολλα μου φαίνονται το ελάχιστο 4776 btu για την ελάχιστη απόδοση σε ψύξη..Ισως για αυτο να σου ανοιγοκλείνει..να ειναι απο μαμα ετσι.. Οπως και στην θέρμανση το ίδιο (εκει είναι ακόμα πιο μεγάλη η ελάχιστη απόδοση 1.8kw δηλαδη 6141btu)

Mόλις είδα και την σοκαριστική τιμή του 900 ευρω για 9000btu... σοκ

To 856ZR 18000btu Toyo (που ειχα στο σαλόνι) είχε ελάχιστη ψύξη 4300 btu.. και είχα On / Off συμπεριφορές (και ας ανοιγα ολες τις πόρτες του σπιτιου) εσενα έχει παραπάνω..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dante80 είπε

Ερώτηση κρίσεως. Φίλος με 9αρι κλιματιστικό Panasonic 20ετίας περίπου. Εδώ και λίγο καιρό το κλιματιστικό στην ψύξη δουλεύει κανονικά, αλλά ο αέρας που βγαίνει είναι θερμός/σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα δουλεύει κανονικά, οι ρυθμίσεις του AC είναι σωστές. Τι πρόβλημα θα μπορούσε να έχει;

Μπορεί να εχει χάσει το φρέον του . Διαρροή . Να καλέσει ψυκτικό να το δεί . 

6 ώρες πριν, c-max είπε

Πιστευω κατι δεν παει καλα με την συγκριση. Δεν αμφισβητω την ελαχιστη καταναλωση, αλλα αμφισβιστω την συνολικη ενεργεια που χρειαστηκε ενας χωρος 3 φορες μεγαλυτερος για να ψυχθει. Δεν μπορει ενεργειακα να στεκουν αυτα τα νουμερα, εκτος εαν το fujitsu εχει 300% καλυτερο συντελεστη αποδοσης απο το αλλο. Οποτε θεωρω οτι καποια παραμετρος διμιουργει αυτες τις ενδειξεις.

Το ίδιο ήθελα να σου πω @liakjim . Είναι πολύ κουλό . Πάντως πέφτουν εξίσου χαμηλά σε στιγμιαία ισχύ και τα δύο  στην περίπτωση σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Η General electric είναι αξιόπιστη μάρκα για κλιματιστικά; έχουν πιστοποίηση eurovent;

Δεν νομίζω. εγώ που έψαχνα κλιματιστικό με πιστοποίηση eurovent βρήκα τα MIDEA.
Τα αγόρασα από ένα μαγαζί στο κέντρο Θεσσαλονίκης λέγετε ΤΕΨΕ AE. 

πήγα από κοντά και μου έκαναν καλύτερη τιμή σε ένα 12,000αρι ΒLANC ME WIFI.

 

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Καθαρισα τα φιλτρα του κλιματιστικου (εσωτερικη μοναδα), με νερο και ενα φυσητηρι αερα, και μετα τα ψεκασα και με detol.

Δεν το χρησιμοποιω πολυ, περιπου 1 ωρα τη μερα.

Ειναι ενταξει, η υπαρχει κινδυνος για την υγεια μας;

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ Η ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΨΥΚΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ.

3 ώρες πριν, nodas_21greek είπε

To 12αρι Midea Mission 2 πιο φθηνά από το Media, στα 459€ στο πλαίσιο,με δωρεάν εγκατάσταση.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/Midea-Air-Condition-Mission-II2.htm

Νομίζω αρκετά VFM επιλογή

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΜΙDEA BLANC 12ΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ AΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΤΕΨΕ ΑΕ. 
ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ ΜΕ ΕΣΩΣΕ . Α  ΕΧΕΙ ΚΑΙ WIFI - ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ- 

ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. 

ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ.

 

Επεξ/σία από MARIA_THESSAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ειναι φυσιολογικό να σταματάει inverter κλιματιστικο οταν πιάσει θερμοκρασία;  Το mitsubishi που εχω 9ρι ακουω να σταματάει συχνα ή αυτη την εντυπωση εχω. Δηλαδη ο ανεμηστηρας πάει πολυ αργά και η εξωτερικη μοναδα σταματαει μαλον γιατι οταν ξεκιναει ξανα ακουω το ρελε που οπλιζει και το υγρο λιγο. Ρωτησα 1-2 του χωρου και δε νομιζω πως καταλαβαν αλλα μου ειπαν οτι το κανει για οικονομια.

Ναι φυσιολογικό είναι . Όλα τα inverter μπορεί να κλείσουν . Εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του χώρου οι οποίες αλλάζουν π.χ εξωτερική θερμοκρασία και θερμοκρασία χειριστηρίου που έχεις ορίσει . 

5 ώρες πριν, Waterfall1 είπε

Ετσι ειναι.

Βεβαια δεν μπορω να αφησω ασχολιαστο οτι το Inventor Aria και Carrier Crystal II ειναι ιδια[ιδιες διαστασεις, ιδιο βαρος, ιδιο εσωτερικο] και για το Carrier δεν υπαρχει καπου αναφορα για ιονιστη ενω στο site της Inventor στη σελιδα για το Aria αναφερει για ιονιστη!!!! [και τα δυο εχουν 8,2kg βαρος εσωτερικης μοναδας (ιδιες ειναι)] μου φαινεται τουλαχιστον..περιεργο!!

Υ.Γ . Α μια που ειπα για ιδια κλιματιστικα. Toyotomi Kuro και Inventor Nemesis ειναι επισης ιδια!!!

[και μαλλον οχι φασον Midea..]

Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι ίδια μοντέλα ; Έχουν ίδια εργοστασιακή κωδικοποίηση ; Το χεις ψάξει απο κάπου ;
Δε ξέρω που είδες ότι δεν έχει ιονιστή. Το Carrier crystall II έχει ιονιστή . 
https://www.ahi-carrier.gr/el/product/crystall-ii-inverter-r32/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και η αντλια θερμοτητας μου θα σταματησει οταν ο θερμοστατης της δειξει οτι εφτασε ο χωρος επιθυμητη θερμοκρασια και ηδη εχει κατεβασει τη θερμοκρασια νερου σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια. Ολα σταματανε. Το ζητημα ειναι ποσο smooth διαχειριζονται το σταμάτημα. 

Εαν μπορει να κατεβει χαμηλα σε watt η μοναδα, θα βγαζει οσο ψυχρο αερα χρειαζεται (στη περιπτωση του midea ultimate comfort, ενα ελαφρυ δροσερο αερα) απλα για να διατηρει τη θερμοκρασια και δεν θα χρειαζεται να κλεισει. Εαν η μοναδα τερματιζει πχ στα 200-300w (minimum) τοτε θα κλεινει πιο συχνα. Που δεν το προτιμω γιατι μετα συμβαινει το φαινομενα που εξηγησε ο liakjim με την υγρασια και σου δινει μια αισθηση "ζεστης/υπερβολικης υγρασιας". Με τρελαίνει αυτο το συναισθημα. 

Επισης οταν ακουω τα "μα το δικο μου κλεινει, εμενα το δικο μου κλεινει¨ και βλεπω κλιματιστικα με ανοιχτες πορτες κτλ, με ξεπερναει. Φυσικα και δεν θα κλεισει ποτε η μοναδα σου οταν δεν εχεις φροντισει να σφραγισεις το χωρο που δουλευει.

Προσωπικα εφτασα στο σημειο και  εγκατεστησα μεχρι και cat flaps σε καποιες εσωπορτες μου ωστε να μπορουν οι γατες μου να μπαινοβγαινουν σε δωματια και οι πορτες να παραμενουν κλειστες. Τρελη σπαταλη ενεργειας το κλιματιστικο με ανοιχτες πορτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panagiotis.8000 είπε

Καλημερα ειχα ανοιξει και θεμα αλλα φοβαμαι οτι θα χαθει και ειπα να το γραψω κι εδω ηπως γνωριζετε,

Θα ηθελα να αγορασω ενα φορητο κλιματιστικο για ημιυπογειο χωρο σε διαμερισμα το οποιο ειναι αδυνατο να γινει εγκατασταση ενος συμβατικου, οποτε αποκλειουμε δυστυχως αυτη τη λυση.

Γνωριζοντας οτι η αποδοση των φορητων ειναι μειωμενη σε σχεση με τα κλασικα, θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα στην αποδοση ενος φορητου split κλιματιστικου οπως αυτο http://roomairconditioners.biz/2013/12/26/carrier-portable-air-conditioner-dehumidifier-quiet-two-piece-split-design/ 

το οποιο εχει εξωτερικη μοναδα που πρεπει να τοποθετηθει εξω συνδεδεμενο με μικρο σωληνα με την εσωτερικη μοναδα

και με αυτο το κλασικο https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/portable/199749-general electric-gep12ha-19

που το δευτερο απαιτει αρκετα μεγαλο ευκαπτο σωληνα να βγει εξω. (δεν εχει εξωτερικη μοναδα, μονο τον σωληνα).

Λιγο που το εψαξα δεν εβγαλα ακρη, απλως απο δω κι απο κει που ειδα ισως το πρωτο αποδιδει σαν κλασικο κλιματιστικο . Απλως διατηρω επιφυλαξεις διοτι μαλλον η split λυση φορητου δεν φαινεται να εχει καινουργια μοντελα.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν φορητά splits αλλά δεν έχω βρεί ούτε ένα μοντέλο στην ελληνική αγορά . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Σε on off παίζει ρόλο η ταχύτητα του ανεμιστήρα, ή η κατανάλωση είναι ίδια όπως και να έχει;

Πχ ρυθμισμένο στους 28 με εσωτερική 30 στο αυτόματο με το turbo θα υπάρξει διάφορα;

Κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν έχω μετρητή κατανάλωσης να το δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Περίεργο ακούγεται..(για mitsu) τι χώρος είναι? τι θερμοκρασία είχε ο χώρος οταν το αναψες? τι θερμοκρασία το βάζεις? σε τι θερμοκρασία χώρου σταματάει? σε τι θερμοκρασία χώρου ξαναανάβει? τι θερμοκρασία ειχε εξω οταν έκλεινε?

Πολλες ερωτήσεiς :P

Capacity - Cooling (min - max) : (MUZ-FH25VE-Α1)

1.4 - 3.5 kW

4776-11942 btu

Πολλα μου φαίνονται το ελάχιστο 4776 btu για την ελάχιστη απόδοση σε ψύξη..Ισως για αυτο να σου ανοιγοκλείνει..να ειναι απο μαμα ετσι.. Οπως και στην θέρμανση το ίδιο (εκει είναι ακόμα πιο μεγάλη η ελάχιστη απόδοση 1.8kw δηλαδη 6141btu)

Mόλις είδα και την σοκαριστική τιμή του 900 ευρω για 9000btu... σοκ

To 856ZR 18000btu Toyo (που ειχα στο σαλόνι) είχε ελάχιστη ψύξη 4300 btu.. και είχα On / Off συμπεριφορές (και ας ανοιγα ολες τις πόρτες του σπιτιου) εσενα έχει παραπάνω..

Γενικά φτάνει τη θερμοκρασια που θέλω. Το βαζω 25 κυριως το βράδυ. Ισως επειδη ειναι 9τμ το δωματιο σταματαει. Ειχε καλο seer/scop οταν βγηκε παντως αλλα δε πέφτει χαμηλα οσο τα πιο νεα μοντέλα.  Γενικα δεν πωλείται πλεον ισως ειναι στοκ αυτα

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πώς είσαι σίγουρος ότι είναι ίδια μοντέλα ; Έχουν ίδια εργοστασιακή κωδικοποίηση ; Το χεις ψάξει απο κάπου ;
Δε ξέρω που είδες ότι δεν έχει ιονιστή. Το Carrier crystall II έχει ιονιστή . 
https://www.ahi-carrier.gr/el/product/crystall-ii-inverter-r32/

Δεν έχει ιονιστη. Φίλτρο ιονισμου. Λίγο μούφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Περίεργο ακούγεται..(για mitsu) τι χώρος είναι? τι θερμοκρασία είχε ο χώρος οταν το αναψες? τι θερμοκρασία το βάζεις? σε τι θερμοκρασία χώρου σταματάει? σε τι θερμοκρασία χώρου ξαναανάβει? τι θερμοκρασία ειχε εξω οταν έκλεινε?

Πολλες ερωτήσεiς :P

Capacity - Cooling (min - max) : (MUZ-FH25VE-Α1)

1.4 - 3.5 kW

4776-11942 btu

Πολλα μου φαίνονται το ελάχιστο 4776 btu για την ελάχιστη απόδοση σε ψύξη..Ισως για αυτο να σου ανοιγοκλείνει..να ειναι απο μαμα ετσι.. Οπως και στην θέρμανση το ίδιο (εκει είναι ακόμα πιο μεγάλη η ελάχιστη απόδοση 1.8kw δηλαδη 6141btu)

Mόλις είδα και την σοκαριστική τιμή του 900 ευρω για 9000btu... σοκ

To 856ZR 18000btu Toyo (που ειχα στο σαλόνι) είχε ελάχιστη ψύξη 4300 btu.. και είχα On / Off συμπεριφορές (και ας ανοιγα ολες τις πόρτες του σπιτιου) εσενα έχει παραπάνω..

Ναι, έχει υψηλές ελάχιστες τιμές για αυτό ανοιγοκλείνει συχνά το Mitsu του @ParhsG

Το ASYG24KLCA από την άλλη που έχει ελάχιστες 3000btus, αυτήν την στιγμή με εξωτερική 30.8:

0c45cd05ea3b05b4a74bcbb521f5a5c6.png

κάθεται με ζήτηση στους 27 και μέσα 26.9

S90724-171612.jpg.c2360ae19955e1866c6df0620dd07b56.jpg

στα 136Watts ....😎

a74b56917f3422f2aca03a1b31f3b57c.png

και είναι κάπως έτσι :

 

Την ίδια στιγμή το 9αρι Carrier με ECO στους 28C (δλδ ένα βαθμό πάνω ) :

f5f1aa14db51d41c7ab151fbd7f54db5.png

 

 

@c-max, πες μου τι να κάνω για να το εξηγήσουμε ενεργειακά....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...