Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα...

εγκατεστησα σημερα το Fujitsu ASYG 18000 BTU. Η εγκατασταση εγινε με αντλια κενου και -οριακα- 3 μ σωληνα,σε σαλονοκουζινα 30 τμ.

Πρωτες εντυπωσεις σε ψυξη ,θετικες απο αποψη αποδοσης, στους 27 βαθμους στο LOW ,  το μεσημερι με εξ. θερμοκρασια στους 33 σε 20 λεπτα επιασε τη θερμοκρασια. Περιμενα πιο αθορυβη την εσ. μοναδα αλλα δεν με ενοχλει αφου ειναι στο σαλονι. Αντιθετα πολυ ησυχη η εξ. μοναδα. 

Η επιλογη εγινε με βαση το "ονομα"  (και την αξιοπιστια που το συνοδευει )και την καταναλωση σε σχεση με φθηνοτερο ανταγωνισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, eastend7 είπε

Μόλις αγόρασα από Κότσο με πολύ σκληρό παζάρι τα κάτωθι.  

Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S   Fujitsu KG Series ASYG12KGTA

Εντυπώσεις σε λίγες ημέρες...

Πολύ καλές επιλογές , μπράβο!

Ανυπομονώ για εντυπώσεις και σύγκριση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eastend7 είπε

Μόλις αγόρασα από Κότσο με πολύ σκληρό παζάρι τα κάτωθι.  

Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S   Fujitsu KG Series ASYG12KGTA

Εντυπώσεις σε λίγες ημέρες...

Δέχονται και παζάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Kαλησπερα...

εγκατεστησα σημερα το Fujitsu ASYG 18000 BTU. Η εγκατασταση εγινε με αντλια κενου και -οριακα- 3 μ σωληνα,σε σαλονοκουζινα 30 τμ.

Πρωτες εντυπωσεις σε ψυξη ,θετικες απο αποψη αποδοσης, στους 27 βαθμους στο LOW ,  το μεσημερι με εξ. θερμοκρασια στους 33 σε 20 λεπτα επιασε τη θερμοκρασια. Περιμενα πιο αθορυβη την εσ. μοναδα αλλα δεν με ενοχλει αφου ειναι στο σαλονι. Αντιθετα πολυ ησυχη η εξ. μοναδα. 

Η επιλογη εγινε με βαση το "ονομα"  (και την αξιοπιστια που το συνοδευει )και την καταναλωση σε σχεση με φθηνοτερο ανταγωνισμο.

Τα 30τμ θα τα έχει για πρωινό . Το δικό μου το 24άρι είναι υπέρ αρκετό για τα 60τμ στη ψύξη τουλάχιστον!

Θα πρότεινα αυτό για προστασία https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html

Αυτό για μέτρηση κατανάλωσης : https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?ID=47184&cur_warehouse=CN

και αν θες wifi, το παρακάτω δουλεύει άψογα με το Fujitsu

https://www.gearbest.com/home-appliances/pp_357329.html?vip=21144720&gclid=Cj0KCQjwu-HoBRD5ARIsAPIPene2mKs84LlNX5uCIe9WxEpopwwOrA7T9wtnCHiVTOuY-o2EIKt4k0UaAugcEALw_wcB

ή https://www.banggood.com/Broadlink-Black-Bean-Smart-Home-Wifi-Remote-IR-Controller-Universal-Appliances-Smart-Control-p-1049494.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω μπας και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

Έχει μπει κλιματιστικό, έχουν γίνει όλες οι συνδέσεις κανονικά, έχει γίνει και κενό. 

Το μόνο που μένει είναι να ανοίξουν οι βάνες να κυκλοφορήσει το φρεον για να λειτουργήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω μπας και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

Έχει μπει κλιματιστικό, έχουν γίνει όλες οι συνδέσεις κανονικά, έχει γίνει και κενό. 

Το μόνο που μένει είναι να ανοίξουν οι βάνες να κυκλοφορήσει το φρεον για να λειτουργήσει? 

Ναι, ρεύμα και είσαι έτοιμος!

Σιγά σιγά άνοιγμα ώστε αν ακούσεις διαρροή να μη το χάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω μπας και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

Έχει μπει κλιματιστικό, έχουν γίνει όλες οι συνδέσεις κανονικά, έχει γίνει και κενό. 

Το μόνο που μένει είναι να ανοίξουν οι βάνες να κυκλοφορήσει το φρεον για να λειτουργήσει? 

Πως εμεινε ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, 24ρια

mitsubishi electric msz ap71vg στα 1125 τοποθετημένο ή

midea mission ii στα 865 τοποθετημένο?

θα μπεί σε εξοχικό με περιστασιακή χρήση. τα χρήματα δεν είναι θέμα.

Πρέπει να το παραγγείλω αυριο Σαββατο για αυτές τις τιμές!

pls help!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Πως εμεινε ετσι;

Ο μ@λ@κας ο τεχνικός. Το έβαλε και μου είπε δεν μπορώ να βάλω το ρεύμα γιατί δεν βιδώνει η βίδα της κλεμας που παίρνει ρεύμα (σφραγισμένο το κλιματιστικό) . Άλλαξε όλο το κλιματιστικό και πες μου να έρθω να το βάλω ξανά και να με πληρώσεις ξανά νέα εγκατάσταση! 

Η βίδα φυσικά βιδωθηκε μια χαρά την επόμενη μέρα,το έχω και το κοιτάω όμως! 

 

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, ρεύμα και είσαι έτοιμος!

Σιγά σιγά άνοιγμα ώστε αν ακούσεις διαρροή να μη το χάσεις. 

Αν είχε διαρροή δεν θα φαινόταν όταν έκαναν κενό?

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ο μ@λ@κας ο τεχνικός. Το έβαλε και μου είπε δεν μπορώ να βάλω το ρεύμα γιατί δεν βιδώνει η βίδα της κλεμας που παίρνει ρεύμα (σφραγισμένο το κλιματιστικό) . Άλλαξε όλο το κλιματιστικό και πες μου να έρθω να το βάλω ξανά και να με πληρώσεις ξανά νέα εγκατάσταση! 

Η βίδα φυσικά βιδωθηκε μια χαρά την επόμενη μέρα,το έχω και το κοιτάω όμως! 

Αν είχε διαρροή δεν θα φαινόταν όταν έκαναν κενό?

Τι φάση; 

Μήπως υπάρχει κάτι στο ρεύμα και στις κλεμες που δεν έχεις δει;

Μήπως να μη το έκανες μόνος σου; Αυτός δεν έχει αφεντικό ;

Χωρίς ρολογια πως ξέρεις ότι δεν έχασε κενό;

Πώς θα έχεις δελτίο εγκατάστασης για την εγγύηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Δέχονται και παζάρια;

Ναι.Από 725+805=1530€, έκανα ψαλίδι 100€  (από 50€ στο καθένα ζήτησα να μου κάνει).      Και με ανακύκλωση ενός παλιού πήρα μια δωροεπιταγή 50€. Δηλαδή βγήκε 1370€ σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω μπας και μπορεί να βοηθήσει κάποιος. 

Έχει μπει κλιματιστικό, έχουν γίνει όλες οι συνδέσεις κανονικά, έχει γίνει και κενό. 

Το μόνο που μένει είναι να ανοίξουν οι βάνες να κυκλοφορήσει το φρεον για να λειτουργήσει? 

17 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ο μ@λ@κας ο τεχνικός. Το έβαλε και μου είπε δεν μπορώ να βάλω το ρεύμα γιατί δεν βιδώνει η βίδα της κλεμας που παίρνει ρεύμα (σφραγισμένο το κλιματιστικό) . Άλλαξε όλο το κλιματιστικό και πες μου να έρθω να το βάλω ξανά και να με πληρώσεις ξανά νέα εγκατάσταση! 

Η βίδα φυσικά βιδωθηκε μια χαρά την επόμενη μέρα,το έχω και το κοιτάω όμως! 

Αν είχε διαρροή δεν θα φαινόταν όταν έκαναν κενό?

Σοβαρά τώρα τον πλήρωσες χωρίς να σου παραδώσει μηχάνημα σε λειτουργιά; Πώς να το αλλάξεις αφού στο άφησε εγκατεστημένο;

Και δεν έχει σφίξει τα ρακορ γιατί δεν βίδωνε η βίδα;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eastend7 είπε

Ναι.Από 725+805=1530€, έκανα ψαλίδι 100€  (από 50€ στο καθένα ζήτησα να μου κάνει).      Και με ανακύκλωση ενός παλιού πήρα μια δωροεπιταγή 50€. Δηλαδή βγήκε 1370€ σύνολο.

Σε φυσικό κατάστημα αυτό;

και επίσης η ανακύκλωση πως γίνετε; πρέπει τη στιγμή της αγοράς να παραδώσεις το παλιό κλιματιστικό ή μπορείς να το δώσεις όταν παραλάβεις το νέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι φάση; 

Μήπως υπάρχει κάτι στο ρεύμα και στις κλεμες που δεν έχεις δει;

Μήπως να μη το έκανες μόνος σου; Αυτός δεν έχει αφεντικό ;

Χωρίς ρολογια πως ξέρεις ότι δεν έχασε κενό;

Πώς θα έχεις δελτίο εγκατάστασης για την εγγύηση ;

Το καλώδιο ήταν 4mm και δεν μπορούσε να το πιάσει. Μετά έχασε τη βίδα και μου είπε ότι ποτέ δεν είχε. 

Αφού δεν είχε βίδα και δεν μπορούσε να πιάσει το καλώδιο μου πούλησε παπατζα. Την επομένη μέρα τη βρήκα τη βίδα όμως. Του είχε πέσει μέσα στο κλιματιστικό γιατί την είχα ακούσει και για αυτό την έψαξα 

Στο κενό, είχε δείκτες και δεν έχασε καθόλου. Οπότε από που να χάσει τώρα? 

Η εγγύηση δεν θέλει νομίζω δελτίο εγκατάστασης

12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σοβαρά τώρα τον πλήρωσες χωρίς να σου παραδώσει μηχάνημα σε λειτουργιά; Πώς να το αλλάξεις αφού στο άφησε εγκατεστημένο;

Και δεν έχει σφίξει τα ρακορ γιατί δεν βίδωνε η βίδα;
 

Πλήρωσα 125€ μαύρα και δεν έχω κλιματιστικό! Και το χειρότερο είναι πως δεν είναι και στην Αθήνα να υπάρχουν τεχνικοί εύκαιροι. 

Πως να το αλλάξω? Ελα μου ντε. Να έρθει η εταιρεία να το βγάλει ώστε να το αντικαταστήσει υποθέτω! 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...