Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ronyaldo είπε

γεια χαρά,

και εγώ πήγαινα για το Fuji αλλά λόγω τιμής (687+εγκατάσταση), παρόμοιων αποδόσεων, χαμηλότερου θορύβου και του ότι δε με ενδιέφεραν οι μεγάλες εσωτερικές διαστάσεις της μονάδας σε σχεση με το Fuji , προτίμησα το PRIME + (στο link εχεις το PRIME). Δεν έχω μετρήσει καταναλώσεις αλλά δεν το έχω δει ποτέ να σβήνει εντελώς. Το βάζω 26 στο auto και παίζει χωρίς να με ενοχλεί ο θόρυβος του. Αν θες φωτο πες.

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, JOHN ONLY είπε

Καλησπερα, μια γνωμη για αυτο το κλιματιστικο, ΑΝ θεωρησουμε οτι χρειαζομαστε 12αρι με wifi, με τον χειμωνα να πεφτει η θερμοκρασια συχνα στους -5 θα αντεπεξελθει το παρακατω σε ενα χωρο 16τμ;

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198998-bosch-serie-6-b1zai1250w 

Γενικα εχει εμπειρια κανεις απο τα bosch κλιματιστικα;

Τα BOSCH έιναι φασον κλιματιστικα, αλλα δεν ξερω ποιος τα φτιαχνει για την BOSCH. Ο φιλος liakjim ειδε ενα και ανεφερε οτι τα πλαστικα ειναι οκ. Απο κει και περα, τα χαρακτηριστικα αποδοσης ειναι καλα. Στα ιδια λεφτα παιρνεις και το DAIKIN με λιγο χειροτερη ψυξη, αλλα πιο αποδοτικο στην θερμανση, μοντελο ATXC35b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

γεια χαρά,

και εγώ πήγαινα για το Fuji αλλά λόγω τιμής (687+εγκατάσταση), παρόμοιων αποδόσεων, χαμηλότερου θορύβου και του ότι δε με ενδιέφεραν οι μεγάλες εσωτερικές διαστάσεις της μονάδας σε σχεση με το Fuji , προτίμησα το PRIME + (στο link εχεις το PRIME). Δεν έχω μετρήσει καταναλώσεις αλλά δεν το έχω δει ποτέ να σβήνει εντελώς. Το βάζω 26 στο auto και παίζει χωρίς να με ενοχλεί ο θόρυβος του. Αν θες φωτο πες.

Οπότε φίλε είσαι ευχαριστημένος όπως το είδες μέχρι τώρα?
Θεωρείς ότι έκανες καλή επιλογή? Για το 24άρι μιλάς ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία αυτό που γράφω. σήμερα μου έγινε εγκατάσταση του Toshiba Shorai Premium 24 αρι. θα φανεί με τη χρήση τι ψάρια πιάνει, πάντως σαν πρώτη εντύπωση η εξωτερική μονάδα με ένα mitsubish 18αρι FH50VE που έχω σε άλλο σπίτι είναι σχεδόν η μισή. Αυτά τα mitsubishi είναι γουρούνια μακάρι να μ έπαιρνε ο χώρος, πάλι mitsubishi θα βαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αν χρειαζεσαι wifi, ειναι extra στο Daikin. Εγω τα πηρα διοτι ειναι δυνατα στην θερμανση και αποδοτικα, και θα χρησιμοποιηθουν ως κυρια πηγη θερμανσης, οποτε μου εκαναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

Οπότε φίλε είσαι ευχαριστημένος όπως το είδες μέχρι τώρα?
Θεωρείς ότι έκανες καλή επιλογή? Για το 24άρι μιλάς ε?

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος, ναι το 24άρι το Prime+ .

Ο χώρος είναι γύρω στα 60-65τμ όχι ενιαίος με κουζίνα μέσα. Όταν πιάσει θερμοκρασία 25 (περίπου 10-15 λεπτά στο auto με εσωτερική 30, εξωτερική 38-39 και ζητούμενη 26), το πάω στο 28 γιατί αρχίζω και... κρυώνω :).

Πήρα με την ανακύκλωση και το wifi module (20€). Η εφαρμογή είναι απλή και σωστή, δεν κολλάει και παίζει χωρίς πρόβλημα.

Ο μόνος μου προβληματισμός είναι οι καταναλώσεις του που το fujitsu είναι κορυφή.

Πάντως για να δυσκολέψω τα πράγματα αν είχε 850κάτι που έχει τώρα, μάλλον θα πήγαινα στο Fuji με τα 999.

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gsisr είπε

παίδες δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία αυτό που γράφω. σήμερα μου έγινε εγκατάσταση του Toshiba Shorai Premium 24 αρι. θα φανεί με τη χρήση τι ψάρια πιάνει, πάντως σαν πρώτη εντύπωση η εξωτερική μονάδα με ένα mitsubish 18αρι FH50VE που έχω σε άλλο σπίτι είναι σχεδόν η μισή. Αυτά τα mitsubishi είναι γουρούνια μακάρι να μ έπαιρνε ο χώρος, πάλι mitsubishi θα βαζα.

Καλορίζικο. Η τεχνολογία προχωράει δεν υπάρχει λόγος για περιττό όγκο. 

Που το βρήκες ετοιμοπαραδοτο το shorai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2019 στις 9:19 ΜΜ, meletis_m είπε

Για καθαρισμό κλιματιστικού από μύκητες κ.λπ. τι τιμές κυμαίνονται.

Ρώτησα σε 2 και μου 50€ όταν για εγκατάσταση κλιματιστικού (με αντλία κενου) είχα δώσει 70€ και με απόδειξη.

Έχετε να προτείνετε κάποιο καθαριστικό ;

Καλο πλυσιμο των πλενομενων φιλτρων με νερο και σαπουνι απολυμαντικο πχ Ντετολ. Καλο στεγνωμα μετα κατα προτιμηση σε χωρο με ρευμα αερα και οχι σε καποιο κλειστο μπανιο για αποφυγη δημιουργιας μουχλας/μυκητα.

Ψεκασμο του στοιχειου της εσωτερικης μοναδας (προσοχη σε ηλεκτρικα μερη) με διαλυμμα νερου, οινοπνευματος και αιθεριου ελαιου tea tree (κατα των μυκητων) και λεβαντας (κατα των ακαρεων). Και τα δυο αιθερεα ειναι γενικα απολυμαντικα.

Αφηνουμε για λιγη ωρα να δρασει και μετα βαζουμε το κλιματιστικο στη λειτουργια αερα για 30+ λεπτα ωστε να στεγνωσει απο τυχον υγρασια το στοιχειο.

Επανατοποθετουμε τα φιλτρα.

Ανα χ μερες μετα απο λειτουργια του κλιματιστικου στην ψυξη το αφηνουμε σε λειτουργια απλου ανεμιστηρα για 30+ λεπτα ωστε να στεγνωνει το εσωτερικο στοιχειο απο την υγρασια και να αποφευγεται η δημιουργια μουχλας και συνεπακολουθων δυσαρεστων οσμων απο το κλιματιστικο.

Τα εφαρμοζω αρκετα χρονια σε 3+ κλιματιστικα (10 ετων το ενα, 15+ ετων τα αλλα) και προπερσι που ηρθε τεχνικος για γενικο ελεγχο και συμπληρωμα φρεον τα βρηκε ολα σε αριστη κατασταση και απορησε με την καθαριοτητα τους καθως δεν χρειαζοταν να κανει τιποτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sebu είπε

Καλο πλυσιμο των πλενομενων φιλτρων με νερο και σαπουνι απολυμαντικο πχ Ντετολ. Καλο στεγνωμα μετα κατα προτιμηση σε χωρο με ρευμα αερα και οχι σε καποιο κλειστο μπανιο για αποφυγη δημιουργιας μουχλας/μυκητα.

Ψεκασμο του στοιχειου της εσωτερικης μοναδας (προσοχη σε ηλεκτρικα μερη) με διαλυμμα νερου, οινοπνευματος και αιθεριου ελαιου tea tree (κατα των μυκητων) και λεβαντας (κατα των ακαρεων). Και τα δυο αιθερεα ειναι γενικα απολυμαντικα.

Αφηνουμε για λιγη ωρα να δρασει και μετα βαζουμε το κλιματιστικο στη λειτουργια αερα για 30+ λεπτα ωστε να στεγνωσει απο τυχον υγρασια το στοιχειο.

Επανατοποθετουμε τα φιλτρα.

Ανα χ μερες μετα απο λειτουργια του κλιματιστικου στην ψυξη το αφηνουμε σε λειτουργια απλου ανεμιστηρα για 30+ λεπτα ωστε να στεγνωνει το εσωτερικο στοιχειο απο την υγρασια και να αποφευγεται η δημιουργια μουχλας και συνεπακολουθων δυσαρεστων οσμων απο το κλιματιστικο.

Τα εφαρμοζω αρκετα χρονια σε 3+ κλιματιστικα (10 ετων το ενα, 15+ ετων τα αλλα) και προπερσι που ηρθε τεχνικος για γενικο ελεγχο και συμπληρωμα φρεον τα βρηκε ολα σε αριστη κατασταση και απορησε με την καθαριοτητα τους καθως δεν χρειαζοταν να κανει τιποτα.

Το Χ ημέρες, πόσο Χ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το Χ ημέρες, πόσο Χ ;

Εγώ το κάνω ανά δύο εβδομάδες όπως γράφει το manual πλύσιμο με ντετολ, τα αφήνω να στεγνώσουν και τα βάζω στεγνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, CptBill είπε

σουλουπωμενα οι ελαχιστες μετρημενες καταναλωσεις απο εμενα και τον @liakjim

Διορθωμενη η ελαχιστη του midea. Ναι φτανει τοσο. Φανταζομαι ο κατασκευαστης θα δινει ελαχιστο 50watt που το βρισκω ρεαλιστικο. 

Απο την αλλη η inventor δινει 50 watt στο Aria αλλα δεν βλεπω να φτανω τα 100watt για την ωρα.

Ειναι τοσο μα τοσο εντυπωσιακο το fujitsu! Ολοκληρο τερας 24000 btu και κατεβαινει τοσο χαμηλα. fucking impressive!

image.png.ebb4f6493c04b7f76b273737efda5c51.png

Ωραιος αλλα υπο ποιες προυποθεσεις και δεδομενα εγιναν οι μετρησεις?

Πχ αν ο χωρος ειναι 30 τετραγωνικα και εχει οριστει επιθυμητη θερμοκρασια 26 βαθμοι το Fujitsu ειναι 24αρι και μπορεί να τον εχει για πλακα στην ψυξη οποτε δουλευει χωρις να ζοριζεται στο ρελαντι του ενω πχ το 12αρι inventor να ειναι τσιτα τα γκαζια για να επιτυχει και να διατηρησει τη θερμοκρασια σε μεγαλο χωρο.

 

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το Χ ημέρες, πόσο Χ ;

Το ανα Χ μερες αναφερεται στο να το γυριζω σε απλο ανεμιστηρα αντι να το κλεισω μετα απο λειτουργια ψυξης ωστε να στεγνωσει το εσωτερικο στοιχειο.

Κατα κανονα το κανω 1 φορα τη βδομαδα. Δλδ αντι να πατησω το off, το γυριζω σε ανεμιστηρα και το προγραμματιζω να κλεισει μιση με 1 ωρα.

Δεν ειχα ποτε προβληματα οσμων ετσι. Παλαιοτερα που δεν το εφαρμοζα υστερα απο καποιες μερες λειτουργιας εβγαινε μια βαρια μυρωδια απο τα κλιματιστικα που ηταν σαν μουχλιλα και ηταν προφανως απο τη συγκεντρωση υγρασιας που δεν στεγνωνε σωστα.

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ το κάνω ανά δύο εβδομάδες όπως γράφει το manual πλύσιμο με ντετολ, τα αφήνω να στεγνώσουν και τα βάζω στεγνά 

Τον γενικο καθαρισμο τον κανω προ-εποχιακα δλδ μεσα στο Μαιο και ξανακανω μετ'εποχιακο τον Οκτωβρη ωστε να ειναι καθαρα αν χρειαστει να χρησιμοποιηθουν για θερμανση.

Ο ψυκτικος που ειχε ερθει για τον ελεγχο μου ειχε πει απλο νερακι και σαπουνι αρκει και την μοναδα μονο με βρεγμενο πανι να φευγουν οι σκονες και οι πολλες βρωμιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 3:34 ΜΜ, marioboni είπε

Σε on off παίζει ρόλο η ταχύτητα του ανεμιστήρα, ή η κατανάλωση είναι ίδια όπως και να έχει;

Πχ ρυθμισμένο στους 28 με εσωτερική 30 στο αυτόματο με το turbo θα υπάρξει διάφορα;

Κάποιος έμπειρος να μου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stazzy1978 είπε

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος, ναι το 24άρι το Prime+ .

Ο χώρος είναι γύρω στα 60-65τμ όχι ενιαίος με κουζίνα μέσα. Όταν πιάσει θερμοκρασία 25 (περίπου 10-15 λεπτά στο auto με εσωτερική 30, εξωτερική 38-39 και ζητούμενη 26), το πάω στο 28 γιατί αρχίζω και... κρυώνω :).

Πήρα με την ανακύκλωση και το wifi module (20€). Η εφαρμογή είναι απλή και σωστή, δεν κολλάει και παίζει χωρίς πρόβλημα.

Ο μόνος μου προβληματισμός είναι οι καταναλώσεις του που το fujitsu είναι κορυφή.

Πάντως για να δυσκολέψω τα πράγματα αν είχε 850κάτι που έχει τώρα, μάλλον θα πήγαινα στο Fuji με τα 999.

δεν ξέρω είναι λίγο μπέρδεμα. SEER 7.1 έχει και το prime+ και αν δεισ και τις ετησιες καταναλώσεις λεει ίδιες με το fujitsu πάνω κάτω
c10501812-2.jpg


το fujitsu έχει 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ταπείνη διαφορά.. οσο παραπάνω καίει ενας απλος ανεμιστήρας οταν βάζεις απο την 1η σκάλα στην 2η πιο γρήγορη σκάλα κτλ..

 

5 λεπτά πριν, ronyaldo είπε

δεν ξέρω είναι λίγο μπέρδεμα. SEER 7.1 έχει και το prime+ και αν δεισ και τις ετησιες καταναλώσεις λεει ίδιες με το fujitsu πάνω κάτω
c10501812-2.jpg


το fujitsu έχει 

 

image.png

Συγκρινε και την αποδοση (ελαχιστη - μέγιστη των δυο μηχανημάτων).. το Prime+ θα καίει (κατανάλωση το ελάχιστο)  σαν να έχεις ενα 9000btu μηχανημα , και οταν θα ξεπερνάει την θερμοκρασία που θες θα κλεινει.

Αν θα το δουλευεις μόνο οταν εχει καυσωνα η οταν εχει πολυ κρύο μόνο , και οχι πολλες ώρες οκ το Prime+. Αλλιως εγω θα πηγαινα fuji..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...