Προς το περιεχόμενο

Battlefield 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια αυριο περνω το παιχνιδι,υπαρχει κανενας ελληνικος server που μαζευοσαστε?

 

Αν και νομίζω ότι απαντήθηκε πρόσφατα, Link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα το ανέφερα από καιρό, άλλα είδα ένα petition για battlerecorder και είπα να το γράψω τώρα. Θα το ανεβάσω και στο Battlelog άλλα αμφιβάλλω αν θα ιδρώσει κανενός τ'αυτί. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

 

Λοιπόν παίδες, μετά από 6-7 μήνες, το παιχνίδι μου έχει αφήσει την ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια γεύση με το BC2. Δλδ, ένα μάπα καρπούζι, πετσοκομμένο Battlefield, 80% COD και 20% BF. Battlerecorder, commander, commorose, minimap, τι να πιάσω και τι ν'αφήσω...

 

Ποιες τελικά είναι οι τρομερές καινοτομίες (ή μήπως κενοτομίες) του BF3; Ας μου απαντήσουν παρακαλώ μόνο οι βετεράνοι της σειράς, γιατί οι νέοι δεν μπορούν να έχουν μέτρο σύγκρισης.

 

Μήπως το τρομερό Battlelog; Άλλα και το 2142 είχε τις ίδιες (και καλύτερες) λειτουργίες, απλά in-game.

Μήπως τα απίστευτα γραφικά & destruction 2.0; Τι να το κάνω όμως το περιτύλιγμα χωρίς ουσία;

Μήπως όμως είναι οι τεραστιώδεις χάρτες; Άλλα βλέπω την μικρότερη πίστα των παλιών BF να είναι διπλάσσια των τωρινών.

Άλλα σίγουρα είναι τα JETS και τα CHOPPAS, yeaaaah! Ωπ, μισό, αυτά τα είχε ήδη το BF2.

Άλλα κάτσε ρε Θανάση, το suppression mechanic, το bipod, τα laser, teiser, meizer που τα πας; - Τι να τα κάνω αυτά τα μπιχλιμπίδια ρε αδεφλέ, όταν ο support στήνει το bipod και ξεχνάει τον κόσμο γύρω του, ο medic δεν γνωρίζει τι εστί revive (άλλα γνωρίζει πόσα points δίνει το kill), στις squads ο καθένας είναι στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα και άλλα τέτοια πολλά;

 

ΤΕΛΙΚΑ ρε παιδιά, τι ΒΑΛΑΝΕ και τι ΒΓΑΛΑΝΕ; Που γέρνει η ζυγαρία; Βγαίνει θετικό το ισοζύγιο ή όχι;

 

Εγώ βλέπω να έχει βγει ο Commander που επιβράβευε, βοήθουσε με supplies, artillery, spotting (DICE: "we transfered the Commander abilities to player level" - και εννοούσαν το MAV & mortar, επιεικώς γελοίο) και το κυριότερο, έδινε μία κατεύθυνση στο παιχνίδι. Όταν παιχνίδια όπως το MechWarrior Online που ΠΟΤΕ δεν είχανε commander, τώρα τον εισάγουν, η DICE που τον πρωτοεφηύρε, τώρα τον αφαιρεί! Θα μου πούνε μερικοί, "εγώ δεν θέλω αφεντικό πάνω από το κεφάλι μου ρε φίλε, καλά κάνανε και τον βγάλανε", δεκτό φίλε, άλλα πότε ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕΣ να ακολουθήσεις αυτά που έλεγε ο Commander; Σε ΚΑΘΕ battlefield, αν ήθελες να είσαι lone wolf δεν μπορούσε ΚΑΝΕΙΣ να σου πει το αντίθετο. Οι υπόλοιποι 63 παίχτες όμως που ήθελαν Commander για να παίξουν BF και όχι COD, γιατί να μην έχουν αυτήν την δυνατότητα; Απαντάνε από την DICE ότι "το πρόβλημα ήταν ότι μόνο ένας παίχτης από κάθε ομάδα μπορούσε να είναι commander". Ο Μ G . Πραγματικά, πόση ώρα τους πήρε για να σκεφτούνε τέτοια απάντηση; Δλδ και στα ελικόπτερα και στα τανκς και και, μπαίνει συγκεκριμένος αριθμός παιχτών, μήπως να τα αφαιρέσουμε και αυτά; Να βάλουμε ένα tank cannon στα kit βρε αδελφέ, όποιος θέλει να είναι τανκς να μπορεί! Και μια έλικα για να γίνεται και chopper! Κάτι σαν transformers ένα πράγμα!

Η πικρή αλήθεια είναι ότι πλέον το παιχνίδι είναι "χύμα στο κύμα", ο κάθε παίχτης/squad κάνει ότι κρίνει καλύτερο από την περιορισμένη οπτική της γωνία. ΑΥΤΗΝ είναι η αλήθεια, και όσοι ήταν/είναι ενάντια στον commander μάλλον ποτέ τους δεν έπαιξαν πραγματικό Battlefield.

 

Για τα υπόλοιπα, τι να πω; ΌΛΑ μα ΟΛΑ μαρτυρούνε ένα BC2.5. Είπανε ότι το BF3 ήτανε στα σκαριά 3 χρόνια. Αυτό που πιστεύω εγώ ότι έγινε (έχοντας και μία γνώση από Project Management) είναι ότι τα δύο παιχνίδια (BC2 + BF3) ήτανε στο ίδιο pipeline μέχρι ενός σημείου, και μετά χώρισαν, ώστε το BC2 να φέρει ένα budget και ταυτόχρονα να αποτελέσει ένα καλό test. Κυριολεκτικά δλδ δεν είπανε ψέμματα, άλλα αυτήν ακριβώς είναι η τέχνη του marketting. Να παρουσιάζεις κάτι όπως ο κόσμος περιμένει, ενώ παράλληλα είσαι καλυμμένος αν κάποιος σου "την πει".

 

Στοιχεία όπως:

-το Battlerecorder, που είναι το Α και το Ω για competitive games όπως επίσης και για anti-cheat protection.

-το πετσοκομμένο Commorose, που με χίλια ζόρια επιλέγεις το "i need medic", άλλα δεν βγάζει και ένα ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟ text message για να καταλάβεις ποιος το είπε (όπως στα παλιά BF).

-το τραγικό minimap, που είναι ελάχιστα ευδιάκριτο (σε σχέση με τα παλιά BF) και βέβαια

-η διακοσμητική φιγούρα το Squad Leader, που δεν μπορεί να δώσει συγκεκριμένες εντολές (μέσω του minimap), παρά μόνο attack/defence (και αυτά άμα πιάσουν). Βέβαια θα μου πείτε εδώ δεν έχει Commander, στον Squad Leader θα κολλήσουμε!

 

Όλα μαρτυρούνε ένα BC2.5 και όχι BF3 (btw, το commorose δεν το είχανε καν εξαρχής) .

 

Αφήνω κατά μέρους τα bugs, γιατί αυτά ήταν αναμενόμενα με την DICE. Άλλα εδώ δεν μιλάμε για bugs, μιλάμε για core gameplay features.

 

Κατ'εμέ, η DICE έχει πλέον χάσει την ταυτότητά της, γλυκάθηκε από το χρήμα που έρεε στο COD franchise και ήθελε μέρος στο φαγοπότι. Πήγε να κάνει μίξη των δύο τίτλων, άλλα της έπεσε περισσότερο COD από ότι έπρεπε. Κάτι σαν το ζιζανιοκτόνο της Coca Cola, μάλλον για "γεύση" ήθελαν να το βάλουν και αυτοί άλλα τους ξέφυγε η δόση!

 

Δυστυχώς το BF3 θα μείνει στην ιστορία ως ένα ένα ακόμη σημείο της κατηφόρας που έχει πάρει το franchise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι είναι bc 2.5 ...

διαφωνώ όμως στις τακτικές των παικτών, δεν έχει σχέση αυτό...

πάντα υπήρχαν και υπάρχουν καλοί κακοί και μπ@σταρδοι παίχτες.

 

επίσης, όλα τα bf είχαν παρόμοια προβλήματα και στο τέλος τα βαριόσουν...

την ίδια γεύση άφησαν όλα τα bf σε μένα, και είμαι veteran 7

δε περίμενα κάτι άλλο...μέχρι το πάσχα το πολύ, μετά βγαίνουν αλλα games k το bf περνάει στο ντουλάπι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συμφωνώ, τα οχήματα είναι τελείως ανούσια πια, έχω να παίξω μήνες κάτι άλλο εκτος από metro, γιατί όντως έχει γίνει cod με τόσο nerf στα οχήματα. Δεν θυμάμαι BF2 να μην είμαι σε όχημα. Επίσης είναι άπειρο απίθανο να παίξεις σωστό game χωρίς φίλους. Commander ενώ έπαιζα πολύ συχνά δεν με ενοχλεί που δεν έχει αλλα το ότι δεν ακούγονται αυτά που λες είναι πια γελοίο...καλά για τα jet ούτε καν ξεκινάω να κράζω. Και σύμφωνο για το battlelog, ποιος είπε ότι εγώ θέλω να είναι ανοιχτός ο browser και να μου τρώει ram? Τέσπα όπως είπε και ο Tsakon σιγά σιγά θα πάει ράφι και είμαι ο τελευταίος από παρέα που παίζει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γι'αυτό Αθανάσιε εγώ στο Tribes: Ascend και περιμένω και το MW. :)

 

Όσο για τον Commander, δεν θυμάμαι ακριβώς στο Starsiege: Tribes, αλλά το Tribes 2 είχε orders κλπ που έδινε ο καθένας σχεδόν από το map screen, εκτός από deployables, ήταν το ίδιο πράγμα. ;) (το οποίο το Ascend δεν έχει :P)

 

Οπότε ούτε αυτό το έβαλε πρώτη φορά η DICE. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ καλά το άλλο το τραγικό που βάλανε (sry αν έχει ξανααναφερθεί) που μπορείς να πληρώσεις μέχρι και 50...αν θυμάμαι καλά δολλάρια για να έχει αυτός που ξεκινάει τώρα το παιχνίδι τα πάντα ξεκλείδωτα...(όπλα, οχήματα κτλ, κτλ..)...έλεος πλέον, φυσικά μαζί με όσα είπατε δεν σέβονται αυτούς που τους έκαναν και πλούτισαν και στην ουσία σου λέει ότι το παιχνίδι είναι callofdutyοειδές και σε όποιον αρέσει, αρκεί να αρμέξουμε όσο περισσότερο γίνεται....θα ξαναγυρίσω σε 2142 μου φαίνεται να παίξω κανά titan mode να γουστάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί δεν σε πετυχαίνω μέσα καμιά φορά βρε νουμπά, όλο με ξένους παίζω! :P

 

Γιατί αυτές τις μέρες Star Trekking across the universe... :P (άλλο F2P από εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, όλα τα bf είχαν παρόμοια προβλήματα και στο τέλος τα βαριόσουν...

Κάπως έτσι Γιάννη. Το ίδιο έπαθα κι εγώ. Πλέον έχω μήνες να ασχοληθώ με το παιχνίδι και πραγματικά προτιμώ να παίξω πασιέντζα παρά να μπω να δω τι γίνεται στο BF3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το παιχνιδι το εκανα uninstall λιγο αφου βγηκε το 'τρομερο' patch.

 

Ειχα κλεισει κοντα 400 ωρες, και δεν μου ελειπε αρκετα.

 

Το ξαναεβαλα προχθες επειδη εβρεχε καρακλοποδαρα και βαριομουν σπιτι:-)

 

Τα οχηματα τα εχουν φτιαξει καπως, δεν ειναι οπως το patch. Το armor τους εχει αυξηθει 15% (απο το -30%).

 

Ενω ειναι fun γενικοτερα δεν κρατησαν σχεδον τιποτα απο τα καλα του BF2 και ειναι πολυ κριμα. Αμφιβαλω εαν θα πουλησουν τα map packs που ετοιμαζουν. Ελπιζω να μαθουν απο τις κακες πωλησεις και να αλλαξουν την επομενη φορα(;) τακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...