Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο και το CaC αλλά είμαι πιο πολύ της παλιάς εποχής. Αν και το Generals δεν το έχω δοκιμάσει, θα το τσεκάρω  ;) .

Τώρα για το Warcraft, μετά το Warcraft II με ξενέρωσε η σειρά  :unsure: .

Αν είσαι λάτρεις των strategy και έχεις κοπέλα τότε.....μην ξεκινήσεις το generals.....δεν έχει σημασία πόσο παλιό είναι το παιχνίδι.Θα σε χωρίσει στα σίγουρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 χρόνια πριν το Tiberian Sun. Πόσο πιο παλιό θες. Τα προηγούμενης δεκαετίας δλδ τι έχουν και θέλεις σώνει και ντε πριν 2 δεκαετίες;

Εννοώ παλιάς εποχής με σπαθιά τόξα δούλους κτλ...thnx for the wiki...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κανένα καλό online strategy game;

 

Υπαρχει κατι καλο; Αντιστοιχο με age of mythology, age of empires, C&C Generals κτλ..

 

 

Age Of Empire III, Red Alert III, C&C Generals 2, Empire Earth III, δεν εχω ασχοληθει καθολου. Αξιζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό RTS εννοείς μιας και τα pure strategy είναι διαφορετικό είδος. Θα σου πρότεινα το πιο active αυτή την στιγμή που είναι το Starcraft 2. Αν θες πιο παλιό αυτά που ανέφερες θα την κάνουν την δουλειά, κόσμο όμως δε ξέρω πόσο θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RTS = Real Time Strategy

 

Tα XCOM είναι turn based και δεν έχουν καμία σχέση με RTS, στα RTS φτιάχνεις βάσεις, πολλά units και πας να κατακτήσεις τις βάσεις των αντιπάλων ενώ στο XCOM έχεις ένα squad με κάποια objectives. Τρομερό παιχνίδι μεν, αλλά μην βαφτίζουμε τα πάντα RTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Από τη σειρά Total War τί προτείνετε;

Έχω το pc στην υπογραφή μου.

Κάτι που να παίζεται ευχάριστα χωρίς κολλήματα κτλ όπως το Rome 2.

Όταν λέω ευχάριστα εννοώ να μην χρειάζεται να περιμένω ένα τέταρτο σε κάθε turn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω Empire χωρίς σκέψη!!!!!!
Μετά μπορείς απλά να παίξεις το Rome 1 και να δοκιμάσεις τα expansions (που έχει διάφορα καλά όπως το barbarian που μου έχουνε πει τα καλύτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω Empire χωρίς σκέψη!!!!!!

Μετά μπορείς απλά να παίξεις το Rome 1 και να δοκιμάσεις τα expansions (που έχει διάφορα καλά όπως το barbarian που μου έχουνε πει τα καλύτερα)

thanks!

Θα το κοιτάξω!  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

modern strategy μόνο military

έχετε να προτείνετε κανένα τύπου  world in conflict  , γιατί πλέον δεν βγαίνουν τέτοια καλά και έχουμε μπήξει σε ww2 , indies και μικρές παραγωγές .  Ωραία τα  command , τα supreme  , το ruse στην αρχή μεγάλη ελπίδα -> αποτυχία  
τώρα θα δω το Wargame  αλλά κρατάω μικρό καλάθι 
γιατί πλέον δεν βγαίνουν τέτοια ?

 

(ευχαριστώ το μοντ για την μεταφορά) 

Επεξ/σία από nickarmy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εδώ και καιρό ψάχνω να βρω ένα καλό strategy για να παίξω. Έχω παίξει όλα τα sequel του Civilization, τα Rome Total War (αν και απογοητεύτηκα από το τελευταίο) και το Europa Universalis 4. To EU4 μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε αλλά θα ήθελα κάτι σε πιο real time να δοκιμάσω. Έχει να προτείνει κανείς κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...