Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Supreme Commander (το 1ο με το Forged Alliance x-pack, όχι το 2ο)

 

StarCraft 2 HoTS (δλδ το 2ο και πιο πρόσφατο μέρος της τριλογίας)

 

 

αυτά τα 2 rts είναι για μένα τα καλύτερα.

 

Έκαστο στο είδος του, το SupCom πιο αργό άλλα πολύπλοκο και σου δίνει την αίσθηση της τεράστιας πολεμικής σύρραξης άλλα και της οικονομίας & έρευνας που χρειάζεται από πίσω. Για τα δε "experimental" weapons, ούτε λόγος, instant-πόρωση :D.

 

Το SC από την άλλη είναι πιο γρήγορο και φέρνει σε σύγχρονη "σκακιέρα", όπου μία λάθος κίνηση μπορεί να σου στοιχίσει το παιχνίδι. Άλλα σε σχέση με το SupCom, έχει σαφώς απλούστερο macro-gaming.

 

Με δυο λόγια, θα περιέγραφα το SupCom ως παιχνίδι "στρατηγικής", ενώ το SC ως παιχνίδι "τακτικής". Για αυτό άλλωστε στο 1ο ένα παιχνίδι μπορεί να κρατήσει χαλαρά 1 ώρα, ένω στο 2ο μπορεί να τελειώσει στο 10-λεπτο.

 

Δυστυχώς το SupCom ήταν μπροστά από την εποχή του + ότι κανένας κώδικας δεν είναι τέλειος, και δεν είδε την επιτυχία του προκατόχου του Total Anihilation. Άλλα imho είναι ακόμη playable και διασκεδαστικό :)

 

 

 

Supreme Commander has many unique features that truly set it apart in the RTS realm :
  • Flux economy. Unlike the majority of RTS games, you don’t collect a finite amount of resources, but build resource-generating buildings. These buildings give you mass and energy per second.
  • Flux Army Creation. You don’t need to babysit your factories. You can make them produce and loop an infinite queue of units.
  • Strategic Zoom. Use your mouse scroll wheel to pan and zoom around the map. From the barrel of your tank to the whole map with a little move of your finger, you won’t need minimap anymore.
  • Unique Resource. In other RTS games, time is not a resource. A unit is built in X number of seconds, period. In Supreme Commander, if you really need a unit RIGHT NOW, you can assist its creation to have it quicker. On the contrary, if you don’t have enough resources, it can still be built, but will take longer to finish.
  • Improved User Interface. You can make patrols of units, tell a factory to build the same units as another, make automatic rally points using air transports… All you need for focusing on your fights and your strategies, not micromanaging your base.
  • Simulated projectiles. All the ballistic projectiles are physically simulated. You can dodge a bullet, avoid an artillery shell or avoid a missile in real time. A plane can collide with a missile, a projectile on a high arc trajectory can collide a plane, and even nuclear missiles can collide with your air force… It’s all accurately simulated.
  • Truly epic scale. The game is not without micro, but it’s mostly about large quantities of units. It’s not uncommon to give orders to hundreds of units at once while thousands have already died. The map size goes from  25 km2 up to 6561km !
  • Strategy is the key, not APM. As you command big armies, what will make the difference between a glorious win and the shame of a loss is your strategy, not how fast you can click.
  • Complete Intel System. You have radars, sonars, radar jammers, stealth units, stealth generators, and even unit cloaking !
  • Multi-Environment Battles. You fight on land, air, sea, and even in orbit. Fights can occur in forests, desert wastelands, in cities, in the middle of the ocean and hundreds of other settings.
  • BFU. Big F***** Units, also called Experimentals. Costly, dangerous and impressive ! They carry the strength of entire armies.
  • Nukes, giant robots and lasers. They are awesome. BOUM. Nuclear weapons that can shoot across the planet, artillery that can fire a shell ten miles, battleships, giant robots, submersible aircraft carriers, spider-bots and more add a level of detail and a sci-fi appeal found nowhere else in the genre.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίδες είμαι ανάμεσα σε Warhammer 40k Dawn of War II (πέτυχα το complete edition στο γερμανικό amazon) και στο company of heroes 2; 

 

Ξέρω ότι το Dawn of War II είναι αρκετά παλιό αλλά με ψήνει. Βαρέθηκα το c&c 3 Tiberium Wars και Starcraft 2 HoTS. :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω το company δεν το έχω παίξει αλλά το warhammer το είχα καταευχαριστηθεί. Πάντως έχει αρκετές ιδιαιτερότητες και διαφορές από τα κλασικά rts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα Conpany of Heroes 2.

 

Το Dawn of War 2 είναι ένα ωραίο πλην ψιλομυστήριο υβρίδιο squad based tactical battle και character building στοιχεία όπου χειρίζεσαι ομάδες στρατιωτών, όπου ο leader της κάθε μίας έχει το δικό του εξοπλισμό, αντικείμενα (drops ουσιαστικά) και ένα απλό skill tree, και δεν παράγεις ή συλλέγεις τίποτα. Απλά μπαίνεις, τα σπας, χρησιμοποιείς κάποια beacons για να ανανεώσεις τις μονάδες σου και στο τέλος συνήθως σε περιμένει ένα boss fight. Έχω ασχοληθεί αρκετά μαζί του, σε διάφορες φάσεις, αλλά πάντα καταλήγει να με κουράζει και να χάνω το ενδιαφέρον μου μέχρι να μου ξαναλείψει.

 

Σκέψου το, αν θες, σαν ένα πολύ εξελιγμένο Cannon Fodder :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα βγαίνει και το Company of Heroes Ardennes Assault - τσέκαρέ το κι αυτό

Αυτό λογικά θα είναι expansion ε; όπως και να έχει τσίμπησα το company of heroes 2 για αρχή και βλέπουμε.

 Το Starcraft 2 δεν είναι παιχνίδι RTS... Είναι δουλειά RTS... :D

 

 Ρώτα τους καρπούς μας..

Αυτό ξανά πες το. Απλά για μένα δεν υπάρχει πλέον ο χρόνος αυτός.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Game of thrones games

Επειδη ειμαι ψιλο ασχετος με παιχνιδια αλλα μου αρεσουν τα στρατιγικης θελω να ρωτησω αν υπαρχει game of throwns παιχνιδι στρατιγικης και φυσικα αν ειναι καλο κλπ?

 

Γενικα μου αρεσουν τα στρατιγικης εποχης οπως το game of throwns . Πριν καποια χρονια ημουν λατρης του the battle of the middle erth 1 και 2.

Οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε και καποιο αλλο παιχνιδια για το PC  σε αυτο το  στιλ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αξίζει την προσοχή σας!

 

Μια από τις ελάχιστες λίστες, τόσο από πλευράς επιλογών όσο και από πλευράς αιτιολόγησης/ παρουσίασης με την οποία συμφωνώ (συμφωνώ επίσης και με τη γενίκευση του strategy σε tactics/ management). Τα 50 καλύτερα strategy games σύμφωνα με το RPS.

 

http://www.rockpapershotgun.com/2015/04/24/best-strategy-games/

 

Ο λόγος που γράφω είναι γιατί είδα και τα Myth (αναμενόμενο, και εξαιρετικό συνοδευτικό κειμενάκι) αλλά ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, το Warlords 3: Darklords Rising το οποίο έχω τη μεγάλη χαρά και τιμή να έχω αυθεντικό (και να μην υπάρχει πουθενά αλλού για αγορά!). Κορυφαίο παιχνίδι, πολύ δύσκολο, που δε συγχωρούσε και απλά σε μάγευε με τους στόχους, τις αποστολές και τις συμμαχίες.

 

Συζητείστε ελευθερα, είτε πάνω στη λίστα είτε στα δικά σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και δεν έχω παίξει ούτε τα μισά, μου έκανε εντύπωση που συμπεριλάβανε το CM01-02, θεωρούν το Master ofOrion 2 χειρότερο από το νέο XCOM το οποίο ήταν εντελώς υπεραπλουστευμένο και χωρίς στρατηγικό βάθος, και στην 8η θέση το Endless Legend με το εντελώς ανούσιο tactical battles και unbalanced factions.

 

Από τη λίστα λείπουν το Panzer General 2(!!!!), Dune 2, Red Alert 2, Civ 2+5, Warhammer Dark Omen, Rome Total War.

 

Επίσης, γιατί μπήκε στη λίστα το Jagged Alliance 2? Είναι πολύ καλύτερο strategy από το Fallout 2?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...