Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελείωσα το "to the moon". 

Στό τέλος του παιχνιδιού μπήκαν οι γνωστοί νίντζα με τα κρεμύδια στα χέρια....

 

Πάρα πολύ καλό και ωραία ιστορία. Περιμένω το επεισοδιο 2 με αγωνία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τελείωσα το "to the moon". 

Στό τέλος του παιχνιδιού μπήκαν οι γνωστοί νίντζα με τα κρεμύδια στα χέρια....

 

Πάρα πολύ καλό και ωραία ιστορία. Περιμένω το επεισοδιο 2 με αγωνία.

Χάρη σε σένα, το έψαξα και μου άρεσε το concept. Μόλις το αγόρασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σήμερα πέτυχα το video από stream που ανέβασε ο TotalBiscuit για το "Guise of the Wolf" (βασικά έχει κάνει και ένα "wtf is..." με την περίληψη). 

Το "Guise of the Wolf" είναι adventure game (κυρίως) με 3d movement από το indie dev studio FUN Creators, που έγινε greenlit στο Steam πριν μερικές μέρες. 

 

Βάσει των όσων δείχνει ο TB στο video του, το παιχνίδι είναι αρκετά απαράδεκτο σχεδόν σε όλους τους τομείς: γραφικά (σχεδιασμός των maps, κακό collision detection, low res rextures, κακό rendering, πρόχειρα model animations), ήχο (μέτριο voice-over, καθόλου προσεγμένη ένταση στις ομιλίες, φτωχά/άστοχα sound effects), cutscenes (προχειροφτιαγμένα scripted events), gameplay (προβληματικός χάρτης, απαράδεκτο "stealth" system, φτωχοί γρίφοι, απότομοι/άδικοι θάνατοι). Και έχει πολλά bugs*. Δεν γνωρίζω αν σώζεται από την ιστορία του, αν και τα δείγματα από τα αρχικά κομμάτια της υπόθεσης δεν είναι ενθαρρυντικά.

 

Το βίντεο σίγουρα προσφέρει γέλιο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα γελάει κάποιος που πλήρωσε full price (τρέχουσα τιμή στο steam είναι περίπου 8€ - σε προσφορά) για αυτό.

 

 

 

 

 

* Παρόμοια περιγραφή, αν και μάλλον ευτυχώς όχι στον ίδιο βαθμό, θα μπορούσε να κάνει κανείς και για το Deadly Premonition, τουλάχιστον ως προς πρώτη άποψη. Ωστόσο, προσωπικά το Deadly Premonition παρόλα τα προβλήματά του (για αρκετά από τα οποία υπάρχουν μέθοδοι διόρθωσης/παράκαμψης) το βρίσκω πολύ πιο playable και ενδιαφέρον από αυτό που είδα στο Guise of the Wolf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το διάβασα το μεσημέρι στο update του kickstarter, χρόνο πρέπει να βρούμε.

Επίσης 11 Μαρτίου κυκλοφορεί το 1954 Alcatraz της Daedalic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντος πολύ καλό αλλά οδύσσεια για να το ολοκληρώσουν. Από τι βλέπω υπάρχει ακόμα ένα επεισόδιο που ετοιμάζουν να βγει. Το έχω και εγώ αλλά θέλω να περιμένω να κυκλοφορήσουν όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακόμα δύο απομένουν για το The Dream Machine, και όντως έχουν βγει εκτός του αρχικού προγραμματισμού τους (αρχικά επίσης, ήθελαν να βγάλουν 5 επεισόδια, αλλά πριν μερικούς μήνες αποφάσισαν να σπάσουν το τελευταίο σε δύο μέρη). Το έχουν δικαιολογήσει, αλλά όπως και να έχει είναι πάρα πολύς ο χρόνος μεταξύ των επεισοδίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...