Προς το περιεχόμενο

Οπτική ίνα στο σπίτι σχεδιάζει η κυβέρνηση


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

ναι μπορεί να έχει ιδιώτης τύπου Λάτση FTTH αν μένει στου διαόλου την μάνα γιατί ζητάει να σκάψουν να περάσουν οπτική ίνα μέχρι το σπίτι του, έχει λεφτά και τα σκάει :P

 

anyway thnx για τις πληροφορίες με κάλυψες, είμαστε πίσω και από την Τουρκία στο ftth :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει email το [beep] να του στείλουμε να τον ενημερώσουμε πόσο [beep] είναι με αυτά που δηλώνει?

 

Αλλά δε φταίει το [beep]. Η πλειοψηφία των πολιτών φταίει. Όταν οι άλλοι είχαν 54kbps εμείς δεν ξέραμε τι είναι το internet. Όταν οι άλλοι είχαν isdn εμείς πανηγυρίζαμε με τα modem και τη χρονοχρέωση. Όταν οι άλλοι είχαν adsl εμείς αποκτούσαμε την ΥΠΕΡΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ isdn. Τώρα που οι άλλοι πάνε σε fiber εμείς κάνουμε την προσευχή μας να συγχρονίσει ψηλά το router. Ε, για να πάμε εμείς σε fiber πρέπει οι άλλοι να βρουν την... επόμενη τεχνολογία...

 

Μέχρι τότε, ας ακούμε τον Στυλιανίδη. [bee], ε [beep]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει όρεξη κανείς να συντάξει μια επιστολή να αρχίσουμε να τη στέλνουμε όλοι? Δεν την παλεύω αυτή τη στιγμή, αλλά αν κανείς δεν πάρει την πρωτοβουλία, ίσως συντάξω κάτι αύριο μεθαύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν υλοποιηθει εχει καλως αλλα και παλι ειναι καλες οι ταχυτητες πλασματικα εδω στην κυπρο κανεις παροχος δεν προσφερει καν 24mbit και οι τιμες για ταχυτητα 1mbit ειναι αθλιες ,αναρωτιεμαι αν τελικα στη κυπρο ειμαστε τεχνολογικα υπαναπνικτοι και αν υπαρχει καποια νομοθεσια ευρωπαικη που να τους υποχρεωνει να βελτιωσουν τις ταχυτητες τους ,δεν γινεται εν τελει 2009 και ακομα να εχουμε 1-2 Mbit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε σχετική ανακοίνωση καλή είναι. Αν μέχρι το 2012 έχουμε οπτικές στο σπίτι καθόλου δεν θα με χαλάσει. Όπως δεν με χαλάει η 24ρα (12ρα ουσιαστικά) που έχω σήμερα. Υπερκαλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου και δεν νομίζω να έχω προβλήματα στο προσεχές μέλλον. Σκάψιμο για δίκτυο έχω δεί και εγώ και δεν νομίζω οτι θα αργήσει όσο λέτε. Ευρυζωνικότητα είδαμε επιτέλους μέχρι και στα κορφοβούνια της καβάλας. Θεωρώ οτι το dsl πήγε χρονικά καλά σε σχέση με το συνολικό επίπεδο ανάπτυξης της χώρας μας. Η οπτική είναι το επόμενο λογικό βήμα. Αν είχαμε και περισσότερα hotspots προσωπικά θα ήμουν υπερευχαριστημένος απο το ίντερνετ στην ελλάδα. Παραπάνω είναι καθαρά και μόνο για torrent d/l etc που δεν είναι τουλάχιστον για μένα αυτοσκοπός(πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνετε να έχετε άθλιες ταχύτητες εκεί στην Κύπρο όταν είσαι στα Γιάννενα;

 

;)φοιτητης ημουν στα γιαννενα τωρα εχω τελιωσει εδω που ειμαι κυπρο απο ταχυτητες ειναι αθλιες

ps:ευχαριστω που με θυμισες να αλλαξω τη περιοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The unique problem facing Japan's broadband situation is due to the popularity of high-speed FTTH. Operators struggle to maintain enough bandwidth to allow maximum usage of the service by customers. Even the largest operators have capacities in the region of tens of gigabits while customers with gigabit FTTH services (or higher) may number in the thousands.

Τους τρέχει από τα μπατζάκια, δύστυχοι

The Japanese model of optic fiber deployment is difficult to compare to other markets. The last kilometre is often done on pylons, shared between operators, even non-telco. This distribution technique reduces the vulnerability to earthquakes and lowers costs dramatically.

Hint και για μας. Βέβαια αν πάρουμε νοοτροπία έλληνα (πελάτη, πολίτη, πολιτικού, εργολάβου, οποιουδήποτε) και νοοτροπία γιαπωνέζου, ζήτω που καήκαμε.|

 

 

inb4 "κάνεις μεγάλο λάθος που συγκρίνεις τις δύο χώρες, άλλα οικονομικά μεγέθη κτλ κτλ" [tip: δεν κάνω αυτό]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λέμε τώρα... Αν πάρεις τηλ στον γιαπωνέζο provider να τους πεις ότι κάτι δεν πάει καλά στη γραμμή σου, μπορεί να κάνει και χαρακίρι από την ντροπή του.

 

Για δοκιμάστε να πάρετε σε support ελληνικού παρόχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λέμε τώρα... Αν πάρεις τηλ στον γιαπωνέζο provider να τους πεις ότι κάτι δεν πάει καλά στη γραμμή σου, μπορεί να κάνει και χαρακίρι από την ντροπή του.

 

Για δοκιμάστε να πάρετε σε support ελληνικού παρόχου...

 

Και που το ξέρεις αυτό; Μπορεί να σου πει στα γιαπωνέζικα "φταίει ο ΟΤΕ". Έχεις καμία εμπειρία εσύ ή γνωστός σου με γιαπωνέζο prvider; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οπτική ίνα εστί να μην χρησιμοποιείται καθόλου το χάλκινο last mile του δικτύου τηλεφωνίας...

 

οι ταχύτητες είναι 100mbit και πάνω αν θυμάμαι καλά...

 

περισσότερες πληροφορίες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Fiber_to_the_x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...