Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δουλεια που είμαι παιρνουμε εκτακτους με συμβαση και χωρις συμβαση το ΙΚΑ δεν τους βγαζει Α.Μ.

 

Αν τον χρειαστείς βγαινει αμεσα παντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να ρωτησω και γω. Θα κανω πρακτικη τωρα το καλοκαιρι με χρηματοδοτηση του ΕΣΠΑ και πανεπιστημιακη ασφαλιση, και μας ζητησανε απο τη σχολη διαφορα, μαζι και ΑΜΙΚΑ και ΑΜΚΑ και μας ειπαν πως οποιος δεν εχει ΑΜΙΚΑ μολις ξεκινησει την πρακτικη μπορει να παει να βγαλει. 

Εγω ως τωρα δεν εχω δουλεψει ποτε νομιμα, ωστε να εχω βγαλει ΑΜΙΚΑ, αλλα η μανα μου ισχυριζεται πως εχει βγαλει αυτη για μενα και πως αναγραφεται πανω στο βιβλιαριο μου ( προστατευομενο μελος ), και πως μου το εκανε με την απογραφη. Κατι τετοιο μου ειπε.

Παιζει κατι τετοιο και να εχει η μανα μου δικιο ? Πως ακριβως μπορω να βεβαιωθω αν εχω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρωτησω και γω. Θα κανω πρακτικη τωρα το καλοκαιρι με χρηματοδοτηση του ΕΣΠΑ και πανεπιστημιακη ασφαλιση, και μας ζητησανε απο τη σχολη διαφορα, μαζι και ΑΜΙΚΑ και ΑΜΚΑ και μας ειπαν πως οποιος δεν εχει ΑΜΙΚΑ μολις ξεκινησει την πρακτικη μπορει να παει να βγαλει. 

Εγω ως τωρα δεν εχω δουλεψει ποτε νομιμα, ωστε να εχω βγαλει ΑΜΙΚΑ, αλλα η μανα μου ισχυριζεται πως εχει βγαλει αυτη για μενα και πως αναγραφεται πανω στο βιβλιαριο μου ( προστατευομενο μελος ), και πως μου το εκανε με την απογραφη. Κατι τετοιο μου ειπε.

Παιζει κατι τετοιο και να εχει η μανα μου δικιο ? Πως ακριβως μπορω να βεβαιωθω αν εχω ? 

 

 

ΑΜΚΑ  μπορει να σου εχει βγαλει αφου σε εχει ασφαλισμενο . Μες στο www.amka.gr δωσε τα στοιχεια σου και θα το δεις

 

ΑΜ ΙΚΑ όμως αποκλειεται να εχεις να δεν εχεις ξαναδουλεψει . Πας σε οποιο ΙΚΑ θελεις και βγαζεις και ειναι για ολη σου τη ζωη όπως και το ΑΜΚΑ. Ισως σου ζητησουν συμβαση εργασιας ή πρακτικης για να σου βγαλουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ισχύει. Πλέον οι γονείς μπορούν να βγάζουν ΑΜΑ στα παιδιά τους ακριβώς όπως και ΑΜΚΑ και μπορούν να εργαστούν με αυτόν τον αριθμό, έτσι έβγαλα και εγώ (μου το έβγαλε ο πατέρας μου) και εργάζομαι κανονικά. Ούτε βεβαίωση πρόσληψης ούτε τίποτα, απλά πάει ο γονιός με το βιβλιάριο το δικό του και του παιδιού που φαίνεται ότι είναι ασφαλισμένο σε αυτόν και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιβλιαριο που εχω, εχει εναν επταψηφιο αριθμο μητρωου , πανω απο το ονομα του πατερα μου (δηλαδη το δικο του ΑΜΙΚΑ) και κατω απο τη φωτογραφια μου εχει συμπληρωθει ενας αλλος επταψηφιος. Αν δεν ειναι ο δικος μου ΑΜΙΚΑ , τι αλλο μπορει να ειναι ?

Μηπως εχει δικιο η μανα μου , οπως λεει και το afentiko ?

 

Αυτη τη στιγμη δεν εχω προχειρο το AΦΜ θα το δοκιμασω το απογευμα να δωσω τα στοιχεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε γίνεται και έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να στείλει ο λογιστής ΑΠΔ χωρίς το ΑΜΑ του υπαλλήλου.

για αυτό είναι και απαραίτητο για να του βάζεις τις εισφορές του, να του "κολλάς" ένσημα.

 

 

Για να γίνει πρόσληψη θες αφμ, αριθμό ταυτότητας και αμκα

 

Χωρίς κάτι από τα παραπάνω δε μπορείς να κάνεις νόμιμη πρόσληψη, χωρίς αμα μπορείς.

 

Όμως όταν έρθει η ώρα να φύγει η απδ και δεν έχεις το αμα του υπαλλήλου τον ήπιες άσχημα για αυτό και κανονικά αν ο άλλος δεν έχει βγάλει βιβλιάριο πρέπει να τον στείλεις άμεσα χωρίς πολλά πολλά να βγάλει

Στη δουλεια που είμαι παιρνουμε εκτακτους με συμβαση και χωρις συμβαση το ΙΚΑ δεν τους βγαζει Α.Μ.

 

Αν τον χρειαστείς βγαινει αμεσα παντως .

Χωρίς αμα τους περνετε απλά μαύρους..

 

Οι συμβάσεις είναι απαραίτητες μόνο για μερική απασχόληση, ορισμένου χρόνου ή εκ περιτροπής

 

Σε μια νορναλ πρόσληψη full time που δεν είναι απαραίτητη καμιά σύμβαση παίρνεις απλά τη πρόσληψη σου σφραγισμένη/υπογεγραμμένη και βγάζεις αμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια χαρα σε ολους.Ειμαι 19 και σπουδαζω σε ΙΕΚ και μου ζητησαν απο εκει τον αριθμο μητρωου μου λογικα για την πρακτικη που κανουμε στο τελος.Εγω δεν εχω αμα και θα θελα να ξερω με ποιο τροπο και αν γινεται να βγαλω τωρα αλλα χωρις καποια βεβαιωση εργοδοτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους.Ειμαι 19 και σπουδαζω σε ΙΕΚ και μου ζητησαν απο εκει τον αριθμο μητρωου μου λογικα για την πρακτικη που κανουμε στο τελος.Εγω δεν εχω αμα και θα θελα να ξερω με ποιο τροπο και αν γινεται να βγαλω τωρα αλλα χωρις καποια βεβαιωση εργοδοτη.

 

Σου ζήτησαν ΑΜΚΑ ή ΑΜ ΙΚΑ. Το ΑΜΚΑ βγαίνει εύκολα από ένα ΚΕΠ. Για ΑΜ του ΙΚΑ θα υπογράψεις κάποια σύμβαση με το ΙΕΚ όταν ξεκινήσεις την πρακτική, όπως συνέβαινε δηλαδή σε εμάς με την πρακτική στο ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζήτησαν ΑΜΚΑ ή ΑΜ ΙΚΑ. Το ΑΜΚΑ βγαίνει εύκολα από ένα ΚΕΠ. Για ΑΜ του ΙΚΑ θα υπογράψεις κάποια σύμβαση με το ΙΕΚ όταν ξεκινήσεις την πρακτική, όπως συνέβαινε δηλαδή σε εμάς με την πρακτική στο ΤΕΙ.

Οχι αμκα φιλε.ΑΜΑ θελουνε.Αριθμο Μητρωου απο το ΙΚΑ.Εμας μας το ζητησαν απο τωρα ενω πρακτικη θα κανουμε πολυ αργοτερα και πρεπει να βγαλω τωρα οποτε.Απλα θα δω μηπως μπορω να παρω καποια βεβαιωση απο το ΙΕΚ και να βγαλω με αυτην ΑΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...