Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά διάβασα όλο το thread κ τελικά με πείσατε να βάλω 64bit 7 (τώρα έχω τα 32bit ultimate). Μια ερώτηση όμως επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τους διπύρηνους επεξεργαστές κλπ. έχω αυτόν τον επεξεργαστή: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Dual-Core-E5300-S775-2-6Ghz-B-BX80571E5300.htm

είναι 64bitos τελικά? μπορώ να περάσω 64bit windows ή όχι? ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ok δλδ απ'οτι κατάλαβα ένας διπύρηνος 32bitos μπορεί να λειτουργήσει ως μονοπύρηνος 64bitos. ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά είναι ο πρώτος intel που παίρνω κ έχω μπερδευτεί λίγο με τις πολλές εκδόσεις τους. οπότε θα το επιχειρήσω! thanks again!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λάθος κατάλαβες. Αν ένας επεξεργαστής είναι 32μπιτος, είναι 32μπιτος, τελεία και παύλα. Δε μπορεί να τρέξει εγγενώς 64μπιτο κώδικα, όσους πυρήνες και να έχει. Αν και η συγκεκριμένη συζήτηση έχει καθαρά φιλολογικό ενδιαφέρον: δε θυμάμαι κάποια οικογένεια desktop πολυπύρηνων επεξεργαστών, είτε της AMD είτε της Intel, που να μην ενσωμάτωνε 64μπιτα x86 extensions...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν σου πω οτι κατάλαβα θα σου πω ψέμματα!!! :S anyway o δικός μου επεξεργαστής πάντως απ'ότι κατάλαβα μπορεί να τρέξει 64άρια οπότε οκ.(?) Απλά η intel δν είναι κ πολύ επεξηγηματική με τις εκδόσεις των επεξεργαστών τις σε αντίθεση με την amd που σου γράφει με μεγάλα γράμματα x64!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! αλήθεια? δν έχω ασχοληθεί ποτέ μου ιδιαίτερα με oc. λες να το δοκιμάσω? απλά θέλει ψάξιμο μωρέ κ δν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ... άσε που προτιμώ ένα πιο σταθερό σύστημα.. άρκετα έχω περάσει τόσα χρόνια με bsod κλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 64bito λειτουργικό παίζει όλα τα παιχνίδια που παίζει το 32bito (Windows 7)?

 

Η εφαρμογές τρέχουν και στις δυο περίπτωσις? (p.x από filehippo.com ότι εφαρμογή κατεβάζω τρέχουν και στα δυο ήδη?) η η κάθε εφαρμογή βγάζει για το κάθε ένα είδος ξεχωριστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 64bito λειτουργικό παίζει όλα τα παιχνίδια που παίζει το 32bito (Windows 7)?

 

Η εφαρμογές τρέχουν και στις δυο περίπτωσις? (p.x από filehippo.com ότι εφαρμογή κατεβάζω τρέχουν και στα δυο ήδη?) η η κάθε εφαρμογή βγάζει για το κάθε ένα είδος ξεχωριστά?

Γενικά τα παιχνίδια δεν έχουν πρόβλημα με τα 64bit. Ίσως υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις (αν και δε γνωρίζω κάτι σχετικό).

Το ίδιο ισχύει συνήθως και για τις εφαρμογές εκτός από λίγες περιπτώσεις που πρέπει να χρησιμοποιήσεις την 64bit έκδοση (ίσως antivirus, firewall κ.ά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω από παλαιότερο μήνυμά μου:

 

Δεν υπάρχουν ακόμη τόσες 64μπιτες εκδόσεις προγραμμάτων και utilities όσες θα ήθελαν οι κάτοχοι 64μπιτων συστημάτων να υπάρχουν. Ένα γνωστό site για να ενημερώνεσαι σχετικά είναι το http://www.start64.com. Ρίξε του μια ματιά (στο μενού αριστερά: 64bit Software).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακούσει ότι κάποια πανεπιστήμια στην Ελλάδα έδιναν δωρεάν τα windows 7 στους φοιτητές τους.Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο και με τα ΤΕΙ?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...