Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα σε ενα usb stick τα windows μεσα απο το bootcamp αλλα στο σημείο που κάνει restart το macbook μου λέει press any key και μετα δεν κάνει τίποτα. Μήπως ξέρει κανείς τι φταίει; Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το ISO των Windows ?

Ευχαριστώ

το superdrive είναι μέσα στο μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 6 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

 

 

Αυτό μας ρωτάει πόσο χώρο του δίσκου θέλουμε να διαθέσουμε στα Windows και φτιάχνει ένα partition ειδικά γι αυτά (δεν διαγράφει το υπάρχον partition του Mac OS X, το κάνει resize).

Θέλω να εγκαταστήσω Windows σε Mac και το Βootcamp βγάζει error: The startup disk could not be partitioned or restored to a single partition. Όπως είναι ο σκληρός τώρα, έχει 2 partitions το 1 Macintosh HD Και το άλλο έχει το λειτουργικό. Αν σβήσω το μικρότερο partition που έχει το λειτουργικό, σίγουρα δε θα χάσω τα δεδομένα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να εγκαταστήσω Windows σε Mac και το Βootcamp βγάζει error: The startup disk could not be partitioned or restored to a single partition. Όπως είναι ο σκληρός τώρα, έχει 2 partitions το 1 Macintosh HD Και το άλλο έχει το λειτουργικό. Αν σβήσω το μικρότερο partition που έχει το λειτουργικό, σίγουρα δε θα χάσω τα δεδομένα μου;

Το άλλο partition (με το λειτουργικό όπως λες)όνομα δεν έχει? Συνήθως το Mac OS βρίσκεται στο macintosh hd.

Τέλος πάντων αν δεν κάνει τίποτα το nvram reset ,ίσως χρειαστείς φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos OSX reserved λέγεται το 2ο partition και το 1ο, που είναι το μεγαλύτερο, Macintosh HD. Αν διαγράψω το partition OSX Reserved θα σβηστούν και τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos OSX reserved λέγεται το 2ο partition και το 1ο, που είναι το μεγαλύτερο, Macintosh HD. Αν διαγράψω το partition OSX Reserved θα σβηστούν και τα δεδομένα;

Δεν ξέρω γιατί βλέπεις αυτό το partition , αν είναι πολύ μικρό γύρω στα 700 mb μπορεί να είναι το το restore partition για να ξανά εγκαταστάσεις το Mac OS. Στη θέση σου θα έκανα timemachine backup , δημιουργία boot USB stick με το disk maker X και μετά θα πειραματιζομουνα με το partitioning.

Το συγκεκριμένο partition ,αν είναι αυτό που λέμε ,έχει δεδομένα για το restore του μηχανήματος και απλά άμα το σβήσεις δεν θα μπορέσεις να επιδιορθώσεις το μηχάνημα με τα εργαλεία που έχει. Μετα θα χρειαστεί να το συνδέσεις στο internet, για να τα ξανά κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos OSX reserved λέγεται το 2ο partition και το 1ο, που είναι το μεγαλύτερο, Macintosh HD. Αν διαγράψω το partition OSX Reserved θα σβηστούν και τα δεδομένα;

Όταν διαγράφεται ένα partition του δίσκου, διαγράφονται όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα σε αυτό.

Αν για παράδειγμα έχει κάποιος έναν δίσκο ο οποίος έχει 2 partitions όπου το 1ο ονομάζεται Macintosh HD και εμπεριέχει το λειτουργικό (macOS) και το 2ο ένα που ονομάζεται Test (π.χ.) και αποφασίσει να διαγράψει το 2ο, δηλαδή το Test, τότε όλα τα δεδομένα του Test θα διαγραφούν!

To OSX reserved είναι ένα partition που το έχεις δημιουργήσει εσύ;

Γιατί αυτό που δημιουργεί το λειτουργικό ονομάζεται Recovery HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...