Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα Mac που δεν διαθέτουν ενσωματωμένο DVD Drive (MacBook Air & Mac Mini), το BootCamp επιτρέπει να κάνεις εγκατάσταση από USB και μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) αν έχεις τα Windows σε ISO μπορεί να σου τα γράψει σε USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απ ότι κατάλαβα θες να βάλεις windows για να δουλέψεις μουσική. έχω την εντύπωση ότι ΟΛΟΙ, όπως και εγώ, φεύγουν από τα windows για να πάνε σε περιβάλλον mac για μουσική (επεξεργασίας, ηχογράφησης κτλ), λόγω καλύτερου και επαγγελματικότερου περιβάλλον .. ;)

Για την ακρίβεια, σαφώς και χρειάζομαι τη σταθερότητα του Mac OS αλλά εξ αιτίας ορισμένων προγραμμάτων και vst plugins αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω και Windows 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Mac που δεν διαθέτουν ενσωματωμένο DVD Drive (MacBook Air & Mac Mini), το BootCamp επιτρέπει να κάνεις εγκατάσταση από USB και μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) αν έχεις τα Windows σε ISO μπορεί να σου τα γράψει σε USB.

γι αυτο τα αγαπαω τοσο πολυ! :) δε το ήξερα οτι γίνεται, θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι πως αν το Mac σου έχει ενσωματωμένο DVD Drive, το BootCamp δε σε αφήνει να κάνεις εγκατάσταση με USB, παρά μόνο αν πειράξεις κάποια αρχεία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα....εγω εγκατεστησα στο mac (macbook pro 13-inch, Late 2011) μου τα windows 7 τα οποια μου ειναι αυθεντικα λογω σχολης μου.......αλλα μεσα στο κουτι απο το mac δεν ειχε καποιο cd για να βρω τους drivers...και το ανοιξα εγω το κουτι και δεν πεταξα τιποτα κατα λαθος.....μηπως μπορω να τους βρω απο καποιο λινκ.....

 

Σας ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα....εγω εγκατεστησα στο mac (macbook pro 13-inch, Late 2011) μου τα windows 7 τα οποια μου ειναι αυθεντικα λογω σχολης μου.......αλλα μεσα στο κουτι απο το mac δεν ειχε καποιο cd για να βρω τους drivers...και το ανοιξα εγω το κουτι και δεν πεταξα τιποτα κατα λαθος.....μηπως μπορω να τους βρω απο καποιο λινκ.....

 

Σας ευχαριστω πολυ...

Δες στα utilities ,bootcamp αλλα καταρχας ποιό oS X χρησιμοποιείς? To dvd εγκαταστασης του OS X έχει το bootcamp, που εγκαθίστατε στα windows μαζί με τους drivers. Τα εγκατέστησες χωρίς bootcamp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bootcamp, πριν κάνει partition στο δίσκο για την εγκατάσταση των Windows, ζητάει να κατεβάσει τα drivers και να τα κάψει σε δισκάκι.

Σε σχέση με τα dvd εγκατάστασης των λειτουργικών, το dvd του Snow Leopard κατοχής μου δεν περιείχε τα drivers bootcamp, ενώ το αντίστοιχο του Leopard* τα είχε.

 

edit. *που συνόδευε τον υπολογιστή όταν αγοράστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να με πει πως το τρεχω με bootcamp??? και τι επιλογες πρεπει να επιλεξω ωστε να κατεβασει τους drivers?

Ακόμα δεν μας είπες σε τι λειτουργικό συστημα είσαι....στο OS X σου ανέφερα παραπάνω utilities->bootcamp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry.....OS X ειμαι.....10.7.3.....απλα το εχω στα ελληνικα...(μεγαλο λαθος μου)

 

και δεν μπορω να βρω που ειναι το boot camp.....:(....

No problem... πας στον φάκελο με τις εφαρμογές και ψάχνεις ένα άλλο φάκελο με που έχει συμβολα το κατσαβίδι και το κλειδί....

εκεί θα βρεις το bootcamp...

το βρήκα....."βοηθήματα" λέγεται ο φάκελος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή BootCamp Assistant στο Mac σου, εκτός του ότι θα σου χωρίσει το δίσκο σε δύο μέρη (ένα για το Mac OS X και ένα για τα Windows), θα σου επιτρέψει και να κατεβάσεις από την Apple τους απαραίτητους drivers για τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry.....OS X ειμαι.....10.7.3.....απλα το εχω στα ελληνικα...(μεγαλο λαθος μου)

 

και δεν μπορω να βρω που ειναι το boot camp.....:(....

 

system preferences - > language & text -> language (tab) πρωτη γλωσσα να ειναι αγγλικα (αν θελεις αγγλικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...