Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και σε όλα τα macbook ενεργοποιείται αρκεί να πειράξεις τo command line για να εμφανιστεί η επιλογή.. εγώ έχω το mid 2010 .. απλά εχω βγάλει το DVD για να βάλω σκληρό δίσκο.

Το πρόβλημα είναι οτι το φλασάκι δημιουργείται κανονικά ,

τα partitions τα φτιάχνει μια χαρά και οταν επαννεκινει για να ξεκινήσει η εγκατάσταση κολάει στο boot ... εκεί είναι το πρόβλημα γενικοτερα για όσους έχουν βγάλει το DVD τους...

 

Οπότε καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα που προανάφερα πιο πάνω! 

 

 

΄΄Επίσης για όσους εχουν βαλει OptiBay, στον Mac τους, δεν εχω ακούσει, ουτε καταφέρει προσωπικά (στον παλιο Macbook Pro late 2009 που ειχα) να περάσω windows, με κανέναν απο τους παραπανω τροπους που αναφερονται. (π.χ rEFit)''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα που προανάφερα πιο πάνω! 

 

 

΄΄Επίσης για όσους εχουν βαλει OptiBay, στον Mac τους, δεν εχω ακούσει, ουτε καταφέρει προσωπικά (στον παλιο Macbook Pro late 2009 που ειχα) να περάσω windows, με κανέναν απο τους παραπανω τροπους που αναφερονται. (π.χ rEFit)''

ακριβώς! Το θέμα είναι αν υπάρχει τρόπος να το προσπεράσουμε αυτό..Μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχει βρεθεί μια λύση εως και σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια φαση ειχα ψάξει σε ολα τα αντίστοιχα φόρουμ (σχημα λογου), και δεν ειχα βρει τίποτα το σχετικό.

 

Περα απο εικασίες και πειραματισμούς χωρίς τέλος (και αποτέλεσμα), δεν ειχα βρει κάτι συγκεκριμένο. Σε κάποια φάση βαρέθηκα τα πειράματα, και το παράτησα.

 

Ισως να εχουν βρει καποια πατέντα (χακ) πλέον, αλλα δεν το γνωρίζω.

 

Αν κάποιος εχει καταφερει κατι χωρις εξωτερικό οπτικό δίσκο, θα του ήμουν ευγνώμων αν το μοιραζόταν μαζί μας. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους 

 

 Προσπάθησα να κατεβάσω ένα παιχνίδι στο νέο μου mac αλλα δυστηχώς δεν γίνεται επειδή θελει windows 

Πως μπορώ να κατεβάσω κατι παρόμοιο στο mac? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν παιχνιδια που βγαινουν και για τις 2 πλατοφορμες (MAC-WIN)

Oπως πχ. της Blizzard, της ΕΑ κτλπ.

 

Googlare το παιχνιδι που θελεις να κατεβασεις και δες αν υποστηριζεται στην σελιδα του κατασκευαστη και για ΜΑC.

 

Ποιο ειναι το παιχνιδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σταρ γουορς 

Mε αυτη σου την απάντηση πως να σε βοηθησω;

Έχουνε βγει άπειρα star wars.

Bρες τον τιτλο και googlare τον και ψαξε οτι σου πα πιο πριν.

 

Ενναλακτικα αμα κανεις Link.png Site: Boot camp θα εχεις και windows στο μακ σου και θα μπορεις να παιζεις παιχνιδια των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το θέμα ειναι οτι οταν παω να κάνω BOOT CAMP θέλει μετατροπή flash drive σε fat</p>

 

Δοκίμασε με parallels

 

Sent from somewhere using something

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα μου λεει να κανω το flash drive σε μοναδα fat? τι κανω?

Άνοιξε το disk utility και κανε erase το φλασακι με fat. Αν δεν τα καταφέρεις ζητά απο κάποιον που ξέρει να κάνει φορματ σε σκληρούς να στο κάνει fat 32, σε ένα PC με windows πχ. Αν πάλι δεν κατάλαβες τίποτα ζητά απο την ενότητα windows να σου πουν πως θα κάνεις bootable USB windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με parallels

Sent from somewhere using something

Ισως να υπαρχει και για μακ. Για κανε μια αναζητηση

Νομίζω ότι προσπαθεί να φτιάξει το USB flash drive με τους drivers ή το installation ISO του windows 7. Για να το κάνει αυτό χρειάζεται να συνδέσει ένα USB σκληρό που είναι fat 32. Αν κατάλαβα λάθος διορθώσετε με.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με parallels

 

Sent from somewhere using something

Με πρόλαβες !! Μόλις θα του έλεγα για paralells που μου πρότεινες ! Άκου τη μαριλίνα φίλε,καλύτερo από το bootcamp ;)

Νομίζω ότι προσπαθεί να φτιάξει το USB flash drive με τους drivers ή το installation ISO του windows 7. Για να το κάνει αυτό χρειάζεται να συνδέσει ένα USB σκληρό που είναι fat 32. Αν κατάλαβα λάθος διορθώσετε με.....

Nαι καλά κατάλαβες..Λογικά θα έχει ένα σκληρό σε NFTS  και τώρα πρέπει να τον κάνει διαμόρφωση σε fat32 για να τον χρησιμοποιήσει σε mac...

 

 

Το θέμα ειναι οτι οταν παω να κάνω BOOT CAMP θέλει μετατροπή flash drive σε fat

Φίλε.καταρχάς για να τον κάνεις διαμόρφωση το σκληρό σε FAT32 πρέπει να αδειάσεις όλα τα αρχεια που εχεις(αν έχεις ) μέσα,ώστε να διαμορφωθεί εκ νέου σε FAT32..Τα windows υποστηριζουν read-write ειτε σε NFTS ειτε σε FAT32 απλά με το μειονέκτημα ό,τι ένας FAT32 δίσκος δεν σαφήνει στα windows να περνας μεγάλα αρχεία πάνω από 2-3gb δεν θυμάμαι ακριβώς..Τα mac από την άλλη κάνουν μόνο read σε nfts  και read-write σε FAT32...Αν θέλεις να χρησιμοποιείς εξωτερικό δίσκο για windows στο mac πάρε έναν hdd άλλο κ τελείωσες..ούτως ή άλλως από τότε που βγήκαν οι SSD ξεφτιλίστηκαν οι τιμές HDD...250αρη στα 30 ευρώ,500αρη στα 40,1000αρη στα 60...Τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω και βγάζω το ψωμί μου με parallels εδώ και 2 χρόνια. Μιλάμε για πολύ βαριές εφαρμογές (MS project management server, MS Visio, Auto Cad και το κακό συναπάντημα). Κανένα πρόβλημα. Εξαιρετική επιλογή. Επίσης, μέσα από parallels τρέχω και Ubuntu, εννοείται και τα 3 λειτουργικά ταυτόχρονα ανοιχτά! Μιχάλης.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...