Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ποσες βλακειες στο ανταποδιδω, γιατι οντως το τερματισες.

 

 

-- Εσύ δηλαδή βλέπεις να γίνονται τώρα ban στρατηγικές και όχι απλά gp/morde/lulu+3 random σωστά?

 

Nαι, το οποιο και οπως ΗΔΗ ειπα ειναι χαζο. Οπως επισης χαζο ειναι αυτο που ζητας εσυ, τα targeted bans. Τι ακριβως δεν καταλαβες? Κατσε να το κανω copy paste.  

 

γενικα ο σκοπος των ban θα επρεπε να ειναι να κανεις ban στρατηγικες, οχι να κανεις ban τα op of the month η τα champ που προτιμαει να παιζει ο αντιπαλος σου. 

 

Πως απο αυτο καταλαβες οτι γουσταρω που κανουν permaban τα op δεν ξερω.......

 

- Περιέργως όμως το Farm, το 1v1 και τα kills σου ΔΙΝΟΥΝ GOLD που όσο να πεις διευκολύνει να ρίξεις το nexus. Όσο να πεις παίζουν το ρόλο τους.

 

Δινουν gold σε αυτον που περνει τα kills, οχι σε αυτον που πεθαινει ομως. Αρα τι μας συμφερει σαν team να κανουμε, να ρισκαρουμε να κοπανιομαστε duels 24/7 η απλα να παρουμε champs που κανουν group pushing / split pushing και να παιξουμε safe, χωρις ρισκο? Αν η Χ ομαδα παρει assasins να παιζει φαπες και η Υ ομαδα παρει να pushari ποια βλεπεις να εχει τρελο ρισκο να χασει? 

 

 

- Αυτό με το νίκη χωρίς kills ότι θα ήταν και μάλιστα καλύτερα πώς προκύπτει? Δικό σου είναι? Θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί η νίκη με 0 kills είναι καλύτερη από τη νίκη με 20 kills. Είσαι σίγουρος ότι μιλάς για LoL και όχι για Metal Gear Solid? Τι σκατά σε ανθρωπιστή πέσαμε που εκτιμά τη ζωή των champs?

 

Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο να το βλεπεις, λεω οτι ειναι καλυτερο για το team, μιας και δεν περιλαμβανει ρισκα. Οσο μικροτερο το ρισκο, τοσο το καλυτερο. Απλο concept δεν νομιζεις? 

 

 

 Τop-lane δε προσπαθείτε να κάνετε σωστά trades,να πάτε 100-0 τον αντίπαλο, να πάρετε πρώτος tower, να κάνετε ενδεχομένως split push και να τραβήξετε πίεση από την ομάδα κτλ κτλ?

 

Oταν παιζω yolo queue προφανως, γιατι παιζω για την νταβλα μου. Ασε που και να ηθελα, δεν θα μπορουσα να κανω και κατι αλλο, μιας και ειμαστε 5 randomades που ουτε τους εχω ξαναδει ουτε θα τους ξαναδω οποτε συνενοηση 0. Αρα δεν ειναι οτι προσπαθω να νικησω το lane γιατι ειναι ο καλυτερος τροπος, προσπαθω να νικησω το lane γιατι ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος σε yolo queue να παρω νικη. Οταν παιζω team ομως αλλαζουν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φαντάζομαι αν μαζευτούμε από δω 11 άτομα να πάμε για μπάλα αυτό που θα παίξουμε τουλάχιστον σαν ιδέα θα μοιάζει με 4-4-2 ή με κάποιο από τα κλασσικά συστήματα. Άσχετα πως θα το εφαρμόζαμε.

 

Θα μου έκανε αίσθηση αν παίζαμε 1-4-5.

 

 

Λες και δεν καταλαβαίνεις ρε man

Ναι, θα παίζουμε κάτι που μοιάζει με κλασικό σύστημα ποδοσφαίρου όπως και στο lol παίζεις το meta(top mid jungle duo bot)

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πιο εξειδικευμένα τεχνικά θέματα που δε μπορείς να τα βάλεις στο παιχνίδι σου εφόσον δεν είσαι επαγγελματίας.

Αυτοματισμούς, εναλλαγές θέσεων, εκτέλεση στημένων, επιθετικό/αμυντικό πλάνο, κομπίνες για το ποδόσφαιρο

Lane-swaps, double jungle, rotations mid, 4-man top dives για το lol

Ό,τι μπορεί ο casual παίκτης το αντιγράφει από το competitive: tp mid, bot να παίρνει camp για το lvl 2, top να παίρνει camp και tp στο lane κ.λπ

Τα υπόλοιπα είναι αδύνατον να τα κάνουν 5 άγνωστοι παίκτες μεταξύ τους χωρίς καν επικοινωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Περιέργως όμως το Farm, το 1v1 και τα kills σου ΔΙΝΟΥΝ GOLD που όσο να πεις διευκολύνει να ρίξεις το nexus. Όσο να πεις παίζουν το ρόλο τους.

 

Δινουν gold σε αυτον που περνει τα kills, οχι σε αυτον που πεθαινει ομως. 

 

Τζαμπα προσπαθουμε, το παιντι ντεν κανταλαμπενει

 

Όντως όσο να πεις έτσι δε το είχα σκεφτεί. Πάλι καλά που έχουμε και κάποιες διάνοιες και μας εξηγούν εμάς τους βλάκες κάτι τέτοιες δύσκολες έννοιες.

 

Να συνεχίσω και αυτή τη ψαγμένη πραγματικά σκέψη.

Όταν εσύ pushάρεις και παίρνεις towers, παίρνεις gold και μέτρα στο χάρτη αλλά ο αντίπαλος όχι.

Όταν πας να του σπάσεις το nexus εσυ κερδίζεις και ο αντίπαλος όχι.

Πως πιστεύει μια διάνοια σαν εσένα ότι αντιδρά ο αντίπαλος σε κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να ξοδέψεις 5' ακόμη στα τόσα που ξόδεψες και να μου πεις τόσες σελίδες ποιο ακριβώς είναι το παράπονό μου σε αυτά τα Worlds και με αυτό το meta?

 

Αν έχεις καταλάβει τι λέω πες και συ που διαφωνείς πάνω σε αυτό που λέω και να κάνουμε κουβέντα. Αν δεν έχεις καταλάβει δε μπορώ και δε μ'ενδιαφέρει να ζορίζομαι να εξηγήσω με 10 διαφορετικούς τρόπους πράγματα που ήμουν θέλω να πιστεύω ξεκάθαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο συγκρινεται το solo Q και τα Skills των παιχτων με το παγκοσμιο τοσο θα συνεχισετε να διαφωνειται...εδω οι ιδιοι παιχτες που παιζουν στο παγκοσμιο και κανουν ωραια plays αν τους δεις στο solo q θα πεις τι σκατα βλεπω?με κατι ελεινα σκορ με πουσαρισμα διχως αυριο που καταληγει σε θανατο!με αθλια baron/dragon fights οταν η αντιπαλη ομαδα ειναι νεκρη η εκτος θεσης και αλλα τετοια...

οποτε απλα μην συγκρινεται!

ειναι οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω σαν την μπαλα...αλλα κανουν οι επαγγελματικες ομαδες στο τσου λου και αλλα της γειτονιας η ομαδας με αντιπαλο την απεναντι γειτονια!

Βλεπεις 2 τριπλες και ας πουμε οτι της πετυχενεις δεν σημαινει ουτε οτι εισαι επαγγελματιας ουτε οτι αφου τις κανεις και εσυ ο επαγγελματιας ειναι ασχετος...αλλες συνθηκες αλλοι αντιπαλοι αλλη ψυχολογια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το παράδειγμα που χρησιμοποιείται με τη μπάλα, το παράπονό μου δεν είναι ότι στο Champions League δε παίζουν το αλαλούμ που παίζουμε στη γειτονιά. Είναι επίσης προφανές ότι δε πρόκειται εγώ να κάνω ραμπόνες, ούτε η ομάδα μας να κάνει τίκι τακα επιπέδου Barcelona/Bayern ή αντεπιθέσεις στύλ Κλοπ κτλ κτλ.

 

Κατανοητή ως εδώ η διαφορά?

 

Αυτό που μου τρώει τα σωθικά και το παράπονό μου είναι ότι εμείς στην αλάνα δε θα κάνουμε ΠΟΤΕ καθυστερήσεις, δε θα βουτάμε σαν να μας πυροβολούν σε κάθε τζατζάρισμα. Πράγματα που τα βλέπεις σε επαγγελματίες παίκτες από τον Ρονάλντο μέχρι το Κουτσοσπύρο.

 

Γιατί τα κάνουν? Γιατί είναι αποδοτικό και κυρίως επειδή κανονισμοί και διαιτητές τους το επιτρέπουν. Δε φταίνε οι παίκτες ή οι ομάδες. Φταίει η Fifa η Ουέφα η ΚΕΔ η ΕΠΟ κτλ. Είναι κατά κάποιο τρόπο στο meta του ποδοσφαίρου.

 

 

Αντίστοιχα στο lol το meta μέσω του TP ας δούμε λίγο τι επιτρέπει:

- Αποφεύγεις τελείως το lvl1 που είναι πολύ κρίσιμο στο top. Απλά πας με TP lvl2 στο top.

- Αποφεύγεις τελείως το laning phase μέσω lane swap τόσο για bot όσο και για top. Είτε είσαι καλός στο laning ή κακός που και αυτό ένα skill είναι και μάλιστα βασικό δεν έχει καμία σημασία

- Αν κάνεις καμιά παπαριά σε κανά trade στο lane κανένα πρόβλημα. Recall-tp back και δεν έχεις χάσει καν minion και είσαι και ένα item πάνω από τον αντίπαλο που αναγκάζεται να κάνει το ίδιο. Αυτό ήταν πρόβλημα του top lane και το μετέφεραν και σε mid-lane τώρα. Ολόκληρος faker και δε ξέρω πόσα solo kills έχει πάρει mid σε 6 ματς λόγω αυτής της παπαριάς. (Αυτό το τελευταίο αγνοείστε το αν δε σας αρέσει. Μη ξεκινήσουμε κουβέντα και για Faker όπως άνοιξε στο ξεκάρφωτο για marin/doublelift/rekless)

- Αν είσαι στο 50' εκτός position στο χάρτη ή για κάποιο λόγω σε burstάρουν και πρέπει να κάνεις recall και πάλι κανένα πρόβλημα. TP στο baron.

 

Τόσα πολλά λάθη που σου διορθώνει ένα spell που δεν έπρεπε να υπάρχει. Καταστρέφει και τα 3 lane και τη ζούγκλα.

Αυτό μείωσε το individual skill required για να είσαι σε top tier team και κάνουν καριέρα οι πάντες.

Αν πχ το top lane παιζόταν κανονικά με flash ignite θα ήθελα πολύ να δω που θα έφτανε ο Dyrus και το πραγματικό skill του. Θα τον κάναν μπάλα οι πάντες? Μήπως είναι καλύτερος από αυτό που παρουσιαζόταν? Δε θα μάθουμε ποτέ. God bless TP.

 

Βγάλτε το το ρημάδι να δούμε LoL. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτο αλλά που κολλάει? 

 

Να υποθέσω ο επόμενος θα σχολιάσει ΕΠΟ ΚΕΔ και παρασκήνιο? 

 

Νιώθω λες και botάκια αντιδρούν σε λέξεις κλειδιά.

 

(Btw δε θελω να σε προσβάλω Σακαφλια και δε πάει τόσο σε σενα το σχόλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε σχέση με το παράδειγμα που χρησιμοποιείται με τη μπάλα, το παράπονό μου δεν είναι ότι στο Champions League δε παίζουν το αλαλούμ που παίζουμε στη γειτονιά. Είναι επίσης προφανές ότι δε πρόκειται εγώ να κάνω ραμπόνες, ούτε η ομάδα μας να κάνει τίκι τακα επιπέδου Barcelona/Bayern ή αντεπιθέσεις στύλ Κλοπ κτλ κτλ.

 

Κατανοητή ως εδώ η διαφορά?

 

Αυτό που μου τρώει τα σωθικά και το παράπονό μου είναι ότι εμείς στην αλάνα δε θα κάνουμε ΠΟΤΕ καθυστερήσεις, δε θα βουτάμε σαν να μας πυροβολούν σε κάθε τζατζάρισμα. Πράγματα που τα βλέπεις σε επαγγελματίες παίκτες από τον Ρονάλντο μέχρι το Κουτσοσπύρο.

 

Γιατί τα κάνουν? Γιατί είναι αποδοτικό και κυρίως επειδή κανονισμοί και διαιτητές τους το επιτρέπουν. Δε φταίνε οι παίκτες ή οι ομάδες. Φταίει η Fifa η Ουέφα η ΚΕΔ η ΕΠΟ κτλ. Είναι κατά κάποιο τρόπο στο meta του ποδοσφαίρου.

 

 

Αντίστοιχα στο lol το meta μέσω του TP ας δούμε λίγο τι επιτρέπει:

- Αποφεύγεις τελείως το lvl1 που είναι πολύ κρίσιμο στο top. Απλά πας με TP lvl2 στο top.

- Αποφεύγεις τελείως το laning phase μέσω lane swap τόσο για bot όσο και για top. Είτε είσαι καλός στο laning ή κακός που και αυτό ένα skill είναι και μάλιστα βασικό δεν έχει καμία σημασία

- Αν κάνεις καμιά παπαριά σε κανά trade στο lane κανένα πρόβλημα. Recall-tp back και δεν έχεις χάσει καν minion και είσαι και ένα item πάνω από τον αντίπαλο που αναγκάζεται να κάνει το ίδιο. Αυτό ήταν πρόβλημα του top lane και το μετέφεραν και σε mid-lane τώρα. Ολόκληρος faker και δε ξέρω πόσα solo kills έχει πάρει mid σε 6 ματς λόγω αυτής της παπαριάς. (Αυτό το τελευταίο αγνοείστε το αν δε σας αρέσει. Μη ξεκινήσουμε κουβέντα και για Faker όπως άνοιξε στο ξεκάρφωτο για marin/doublelift/rekless)

- Αν είσαι στο 50' εκτός position στο χάρτη ή για κάποιο λόγω σε burstάρουν και πρέπει να κάνεις recall και πάλι κανένα πρόβλημα. TP στο baron.

 

Τόσα πολλά λάθη που σου διορθώνει ένα spell που δεν έπρεπε να υπάρχει. Καταστρέφει και τα 3 lane και τη ζούγκλα.

Αυτό μείωσε το individual skill required για να είσαι σε top tier team και κάνουν καριέρα οι πάντες.

Αν πχ το top lane παιζόταν κανονικά με flash ignite θα ήθελα πολύ να δω που θα έφτανε ο Dyrus και το πραγματικό skill του. Θα τον κάναν μπάλα οι πάντες? Μήπως είναι καλύτερος από αυτό που παρουσιαζόταν? Δε θα μάθουμε ποτέ. God bless TP.

 

Βγάλτε το το ρημάδι να δούμε LoL.

 

Μην παρουσιάζεις την κατάσταση σαν να είναι ότι το tp έφτιαξε το meta, το meta έκανε το tp ποιο χρηστικό. Το παράδειγμα με το ποδόσφαιρο ήταν άσχετο.

Σε αυτό που λέγατε ποιο πάνω για gold,kills,farm καταλαβαίνω γιατι θες ποιο πολλά duels και ποιο πολλά 1v1 αλλά ο σκοπός είναι το nexus τα kills και το farm είναι τα μέσα (για να φτάσεις) και τα tower είναι προϋπόθεση για να φτάσεις nexus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που λέει αν καταλαβαίνω καλά είναι ότι έχει χαθεί το 1 vs 1 ή 2 vs 2 στο top και στο bot αντίστοιχα που είναι απ τα πιο skill based parts του παιχνιδιού.

Και τώρα με το tp πάει να γίνει το ίδιο και στο mid.

Είπαμε είναι team game, αλλά γεράσαμε να τους βλέπουμε να θέλουν 4 άτομα για να κάνουν dive έναν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...