Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει κανείς άλλος υψηλό ping τελευταία στον EUNE?

Απο 60-70 παίζω με 120+

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Yeap, εδω και μια βδομαδα ετσι παει

 

Στα του worlds, αν και origen fan, λιγο το xpeke vs faker και το soaz vs marin με τρομαζει. Γενικα παρολους τους επαινους, δεν μου γεμισε το ματι ο xpeke φετος, ουτε καν στα worlds. Σε ολα τα lanes ανεξαρτητος matchup εμενε πολυ πισω στα cs (μεχρι και 30αρες του ριχνανε), αν και καπως το αναπληρωνε με κατι ωραια plays με τον TF. Αλλα γενικα το βαρυ κουβαλημα το κανει το bot lane, ακομα και στο game με LGD που ολοι λεγανε για τον xpeke, κλαιν μαιν, ολη την δουλεια mithy και niels την κανανε. Νομιζω ηρθε η ωρα να αποσυρθει ο xPeke. Ο febiven για παραδειγμα δεν εχει χασει lane σε ολο το worlds, μεχρι και ο bjergsen καλυτερα το παει και ας φυγανε νωρις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap, εδω και μια βδομαδα ετσι παει

 

Στα του worlds, αν και origen fan, λιγο το xpeke vs faker και το soaz vs marin με τρομαζει. Γενικα παρολους τους επαινους, δεν μου γεμισε το ματι ο xpeke φετος, ουτε καν στα worlds. Σε ολα τα lanes ανεξαρτητος matchup εμενε πολυ πισω στα cs (μεχρι και 30αρες του ριχνανε), αν και καπως το αναπληρωνε με κατι ωραια plays με τον TF. Αλλα γενικα το βαρυ κουβαλημα το κανει το bot lane, ακομα και στο game με LGD που ολοι λεγανε για τον xpeke, κλαιν μαιν, ολη την δουλεια mithy και niels την κανανε. Νομιζω ηρθε η ωρα να αποσυρθει ο xPeke. Ο febiven για παραδειγμα δεν εχει χασει lane σε ολο το worlds, μεχρι και ο bjergsen καλυτερα το παει και ας φυγανε νωρις

Febiven χαλαρά καλύτερο midlane των φετινών worlds και η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα καθόλου, έχει σοβαρευτεί πολύ. Για xpeke έχεις δίκιο αλλά ποτέ δεν ξες τι μπορεί να κάνει και θα το δούμε vs SKT, ο Soaz τα πάει αρκετά καλύτερα απ ό,τι περίμενα. Λογικός τελικός FNC vs SKT αλλά ποτέ δεν ξες, δεν ξεγράφω Origen ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάντως το ότι οι FNC κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθούν τελικό και οι Origin είναι στους 4 λέει πολλά για την ποιότητα του LoL ή έστω του meta αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάντως το ότι οι FNC κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθούν τελικό και οι Origin είναι στους 4 λέει πολλά για την ποιότητα του LoL ή έστω του meta αυτή τη στιγμή.

τι ακριβως λεει δλδ?

οπως το λες ειναι σαν να υποβαθμιζεις τις ομαδες...

Δλδ οι Ευρωπαικες δεν δουλευουν και κερδιζουν μονο και μονο λογω του meta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως λεει δλδ?

οπως το λες ειναι σαν να υποβαθμιζεις τις ομαδες...

Δλδ οι Ευρωπαικες δεν δουλευουν και κερδιζουν μονο και μονο λογω του meta?

Τώρα έχει γίνει λίγο πιο πολύ τακτικής το game,αλλα και πάλι παίχτες όπως hai , marin ,bang,huni,bjergsen και άλλοι flashy παίχτες μπορούν ακόμα να κάνουν την διαφορά.Η μεγάλη διαφορά με παλιότερες σεζόν (εκτός του ότι κάτι που παλιά φενόταν τρομέρο,τώρα στο plat 3 το βλέπεις κάθε στιγμή) είναι ότι το mid δεν μπορεί να κάνει τρελό snowball επειδή θέλουν control mages και όχι assassins.Κάτι που κατα την γνώμη μου το κάνει πιο ωραίο καθός είναι δίκαιο για όλα τα lane

 

Όσο για το ότι είναι ευρωπαικές στους 4,άλλο ομάδα άλλο παιχτες.Δες lgd,clg,edg.Τι έκαναν?μια  τρύπα στο νερό.Αν και imp έπαιξε καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως λεει δλδ?

οπως το λες ειναι σαν να υποβαθμιζεις τις ομαδες...

Δλδ οι Ευρωπαικες δεν δουλευουν και κερδιζουν μονο και μονο λογω του meta?

 

Οι FNC είναι overhyped και οι ORIGIN τραγικοί. Σαν παίκτες τουλάχιστον.

Στο μάτι και για τον θεατή είναι σχετικά ωραίο το Worlds και είναι και καλό που επιτέλους δυτικές ομάδες φτάνουν ψηλά. 

Το πρόβλημά μου είναι ότι τα περισσότερα games κρίνονται στο champ select και όχι από κάποιο play ή λάθος. Και είδα αρκετά games.

 

Οπότε ή οι σχιστομάτηδες έχουν coach το Δέλλα και οι Ευρωπαίοι το Μουρίνιο ή το meta δε τους βολεύει καθόλου. Απλά δε γίνεται οι Origin να είναι top 4. Νιώθω ότι τελείως τυχαία και οι Dignitas ή κάτι άλλο τέτοιο αντίστοιχο θα μπορούσαν να είναι στη θέση τους.

 

Παρακολουθώ από S2 και ενώ είναι τα πιο ευχάριστα Worlds στο μάτι τέτοια έλλειψη σε προσωπικό skill που να κάνει τη διαφορά δεν έχω ξαναδεί.

 

Φτάσαμε να θεωρείται ο Rekless top-tier ADC...Ο Ευρωπαίος Cop. Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τους κρίνεις ως παίκτες αλλά ως ομάδα και σαφώς και αξίζουν και οι 2 τη θέση τους στην 4άδα

Δε νομίζω να υπάρχει ομάδα που να το άξιζε και να έμεινε εκτός, η Κορέα έχει 2 και όλοι οι υπόλοιποι ήταν από μέτριοι έως χάλια με αποκορύφωμα το πουλί που έφαγε η Κίνα

Καλώς ή κακώς το meta είναι αυτό, το παιχνίδι έχει γίνει πιο ομαδοκεντρικό, οι coaches έχουν πλέον καθιερωθεί...αν μια ομάδα δε μπορεί να προσαρμοστεί πρόβλημά της

 

Οι fnatic έχουν το πιο ολοκληρωμένο σύνολο πίσω από τους skt, σίγουρα hyped(not over) λόγω αήττητου split και επειδή είναι....fnatic, πάντα είχαν λαό από πίσω

Τώρα για τον rekkles, πέραν του ότι είναι σταθερότατος ως παίκτης, σκέψου ότι κουμπώνει καλύτερα από οποιοδήποτε top tier adc στους fnatic(πρώην ομάδα του, συνεργασία με yellowstar) και αποδίδει τα μέγιστα

Οι origen έχουν επίσης πολύ δυνατό bot duo και soaz peke μπορεί να μην είναι στα καλύτερά τους αλλά έχουν 100 κιλά εμπειρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το competitive έχει γίνει σαν το heroes of the storm. 

 

Δεν υπάρχει laning phase πουθενά:

- Top: lane swap

- Bot: lane swap

- Mid: TP meta. Και λάθος trade να κάνεις απλά recall-tp back.

- Jungle: Μόνο farm και early towers. Δεν υπάρχουν ganks.

 

Αποτέλεσμα? Κρύβονται οι αδυναμίες του κάθε low-mechanical-skill pro player σε μεγάλο βαθμό. Έχουμε φτάσει στο meta 'ο Χ top laner κάνει πολύ καλά TP"....

 

Προφανώς και πάλι παίζουν ρόλο τα mechanics αλλά έχει γίνει τόσο objective-centric το παιχνίδι που βλέπεις τύπους σαν το balls να επιβιώνουν και μάλιστα παραλίγο να περάσουν στους 8.

 

Όλα τα games είναι πλέον τόσο ανοιχτά που με εξαίρεση τους skt όλα τα άλλα αποτελέσματα φαντάζουν random και αν ας πούμε βγουν οι FNC πρωταθλητές θα είναι επειδή τους βόλεψε το meta και ήταν η καλύτερη ομάδα τον Οκτώβριο. 

 

Θα μπορούσε που λέει ο λόγος και μια ομάδα από diamondάδες με καλό coach και προετοιμασία να το πάρουν αν είχαν καλή συννενόηση, rotations και pick/bans. Αυτό S2-S3-S4 απλά δε γινόταν.

 

(Αυτά που λέω ισχύουν μόνο για pro scene)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, μου τη δίνουν και μένα ως ένα σημείο αυτά

Ώρες ώρες μου θυμίζει φόρμουλα που ο νικητής κρίνεται στο πιο γρήγορο pit stop ή στο ποιός αποφάσισε πιο γρήγορα να βγάλει τα βρόχινα λάστιχα κ.λπ

Αυτό είναι το lol όμως τώρα, με βάση αυτά κρίνονται οι ομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το competitive έχει γίνει σαν το heroes of the storm. 

 

Δεν υπάρχει laning phase πουθενά:

- Top: lane swap

- Bot: lane swap

- Mid: TP meta. Και λάθος trade να κάνεις απλά recall-tp back.

- Jungle: Μόνο farm και early towers. Δεν υπάρχουν ganks.

 

Αποτέλεσμα? Κρύβονται οι αδυναμίες του κάθε low-mechanical-skill pro player σε μεγάλο βαθμό. Έχουμε φτάσει στο meta 'ο Χ top laner κάνει πολύ καλά TP"....

 

Προφανώς και πάλι παίζουν ρόλο τα mechanics αλλά έχει γίνει τόσο objective-centric το παιχνίδι που βλέπεις τύπους σαν το balls να επιβιώνουν και μάλιστα παραλίγο να περάσουν στους 8.

 

Όλα τα games είναι πλέον τόσο ανοιχτά που με εξαίρεση τους skt όλα τα άλλα αποτελέσματα φαντάζουν random και αν ας πούμε βγουν οι FNC πρωταθλητές θα είναι επειδή τους βόλεψε το meta και ήταν η καλύτερη ομάδα τον Οκτώβριο. 

 

Θα μπορούσε που λέει ο λόγος και μια ομάδα από diamondάδες με καλό coach και προετοιμασία να το πάρουν αν είχαν καλή συννενόηση, rotations και pick/bans. Αυτό S2-S3-S4 απλά δε γινόταν.

 

(Αυτά που λέω ισχύουν μόνο για pro scene)

και στο yolo q το ιδιο.Πανε οι παλκιες ωραιες μερες ,που κερδιζες το lane και κερδιζες το παιχνιδι.Πλεον ενα σωρο παικτες που φτιαχνεις φουλ life και κανουν παρπααπανω damage απο full damage[βλεπε elise],tp και αγιος ο θεος .Το παιχνιδι πλεον δεν ειναι skill,θελει team,καλα picks και πολυ cc.μικρο ρολο πλεον τα mechanics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θέλω να μου κάνετε πιο understood,που λένε και στο χωριό μου,τι σημαίνει για εσάς ο όρος mechanics?

 

Γιατι διαβάζω οτι ο reckless και οι παίχτες των OG δεν ειναι top tier. και τραβάω τα μαλλια μου...

 

Δηλαδή ποιο adc θεωρείτε καλύτερο του reckless?τον δικο μας η τον λουζερ τον trashlift?

 

Εγώ στα παιχνίδια με τους EDG είδα έναν reckless να κάνει οτι θέλει τον deft που θεωρείτε απο τους καλύτερους αν όχι ο καλύτερος στο ADC.

 

Σε παιχνίδια best of 5 περνάει κατα 99.9% πάντα ο καλύτερος!

 

ΥΓ: Εύχομαι ολόψυχα ενα 3-0 ήττα FNC απο SKT γιατι ο Febi έχει βγάλει όλους τους θρύλους του midlane άσχετους!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τον κάνει τον Deft ό,τι θέλει? Παίρνει kill/tower πρώτος ή έστω παραπάνω cs σε 2v2 καταστάσεις? Κάνει deny το αντίπαλο adc? Ή απλά η ομάδα του κάνει καλύτερο rotation και καταλήγει με παραπάνω cs λόγω call της ομάδας?

Πιο passive adc πεθαίνεις. Δεν είναι κακός. Απλά όταν κερδίζουν οι FNC φαίνεται καλώς και όταν χάνουν δε κουβαλάει. Ο Ευρωπαίος Cop.

 

Για τους Origin δεν έχω να πω κάτι. Αν δω τον xpeke παγκόσμιο πρωταθλητή θα νιώσω υποθέτω όπως νιώθαν οι ξένοι όταν ο Ζαγοράκης το σήκωνε. Αν τώρα ο xpeke θεωρείται top tier μάλλον κακώς δεν ασχολήθηκα πιο σοβαρά με το lol ή έστω με τη μπάλα (εκεί αντίστοιχα ο Βύντρα έκανε καριέρα).

 

Δεν έχει σημασία ποιον θεωρώ καλύτερο. Παγκοσμίως μειώθηκαν φέτος τα plays οπότε πως να ξεχωρίσω κάποιον. Αλλά ναι έχω δει doublelift, deft, imp, piglet, forg1ven να κουβαλάνε παραπάνω από τον rekless έστω στο παρελθόν.

 

Βαριέμαι να εξηγήσω τι είναι mechanics.

Όποιος κατάλαβε την παρομοίωση με heroes of the storm τη κατάλαβε. 

 

Στο soloQ ακόμη υπάρχει το laning phase οπότε διαφωνώ Socrati.

 

Αφαιρέστε επιτέλους το γαμημένο το TP να δούμε και λίγο skill. Αν είναι να βλέπουμε μόνο calls το HOTS είναι απλά καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλατε τα μυαλα σας απο το season 2 που παιζατε μονο φαπες και νικουσατε το παιχνιδι επειδη παιρνατε first blood

Καλως η κακως ετσι ειναι το παιχνιδι , double tp meta , lane swaps για να μην χασουν το lane σε κακο matchup κτλ κτλ

 

Τι επρεπε να κανουν δηλαδη οι OG/FNC για να πουμε οτι αξιζουν που ειναι στους 4?Κωλοτουμπες?

Ισως τα πιο balanced worlds βλεπουμε ( και τα πιο δικαια ) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά άξια έφτασαν εκεί που έφτασαν. Αυτό δεν αλλάζει ότι top 4 αυτή τη στιγμή είναι οι SKT+ 3 random teams. Έτσι όπως είναι το meta θα μπορούσαν και οι DD να φτάσουν top 4 και να γελάει ο κόσμος. Να σου πετούσε και κανά holo holo ο μπακαλιάρος και άιντε overhyped παγκοσμίως.

 

Ναι έτσι όπως το λες είναι το παιχνίδι και είναι για το πούτσο. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ότι έτσι είναι. Μπορώ τώρα να γράψω ότι το προτιμούσα όπως ήταν season 2? Δεν καταλαβαίνεις ότι το παιχνίδι γίνεται HOTS όλο και πιο πολύ αντί το HOTS να γίνεται lol? 

 

Δε ξέρω για σένα αλλά εγώ παρακολουθώ την pro scene για να δω κανά dive, κανά καλό clutch play, κανά εντυπωσιακό gank, κάποιον που συνεχώς κάνει μπάλα τον αντίπαλό του. Γενικά να δω κάτι που δε μπορώ να κάνω εγώ MECHANICLY. Σόρρυ που δε με ευχαριστεί να βλέπω ένα διαρκές γύρω γύρω από objectives.

Δηλαδή εσένα δε σε ευχαρίστησε το χθεσινό fiora vs darius 1v1? 

 

Αν παλιά ήταν το LoL σαν το NBA με τους top tier παίκτες της κάθε ομάδας να κάνουν τη διαφορά τώρα γίνεται σαν τη τακτική Euroleague σε εποχές Λιμόζ του Μάλκοβιτς. Ε δε θυμάμαι ούτε ένα παίκτη από τη Λιμόζ του Μάλκοβιτς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...