Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παει να πει 3 random teams?

 

Ηταν οι καλυτερες ( αποδεδειγμενα σε Bo5 και ομιλους με round robin ) . Αφου λοιπον εφτασαν εκει με την αξια τους , δεν βλεπω καποιο προβλημα . Δεν υπαρχει random factor , δεν εφτασαν εκει κατα τυχη , δεν μπηκα εγω/εσυ/whatever να παιξουμε με μια ομαδα της γειτονιας κ ειμαστε στους 4 . Για αυτο και δεν εφτασαν οι υπολοιποι . Γιατι ηταν σχετικα κακες ομαδες η γιατι πολυ απλα δεν τις ευνοει το meta 

 

Το παιχνιδι οταν παιζοταν σοβαρα , περιστρεφοταν ΠΑΝΤΑ γυρω απο τα objectives , δεν αλλαξε κατι 

Απλα υπαρχουν λιγοτερα 1v1 / 2v2 στο lane . Λογικο δεν ειναι σε Worlds ? Τι επρεπε να κανουν ? Να παιξουν φαπες και να χασουν το game στο 10λεπτο ? Δεν ειναι solo q

 

Μια χαρα dives και clutch plays εχεις δει 

Αν θες να δεις καποιον να κανει μπαλα τον αντιπαλο του σε 1v1 δες WarriorLady , αν περιμενεις να το δεις στα Worlds ξεχασε το

 

Εμενα δεν με απασχολουν τα 1v1 , με ενδιαφερει να δω καλα/ποιοτικα games με teamfights 

Αν κατι με καρκινιαζει ειναι το double tp meta που σκανε 10 ατομα στο bot lane , αλλα δεν μπορω να κανω κατι . Απο εκει κ περα αν θεωρεις οτι δεν εχεις δει κατι που δεν μπορεις να κανεις εσυ mechanically τοτε δεν ξερω , κατι λαθος βλεπεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φιλε jim αν θες να δεις dives σε turret lvl 3 επρεπε να παιζουν φιορα περυσι στο παγκοσμιο...αλλα δεν την επαιρνε κανεις τοτε...ξερεις γιατι?

 

Γιατι ειχε μηδενικο teamfight...τωρα αλλαξανε τα πραγματα και την παιζουν...Ολα ειναι γυρω απο την ομαδα τα 1vs1 ειναι σπανια,ομως ειναι σαν να μου λες βλεπω ποδοσφαιρο για να βλεπω τριπλες...Επειδη κανει ο Messi 3 τριπλες ανα αγωνα η ο C.Ronaldo δεν σημαινει αλλοι ποσοι χιλιαδες αξιολογοι παιχτες πρεπει να κανουν το ιδιο επειδη παιζουν ποδοσφαιρο...Αυτος που λες οτι δεν εχουν mechanincs μερικοι και δεν τους αξιζει,φαινονται ποιοι ειναι αυτοι...Ας πουμε TSM Dyrus (γκουχου γκουχου...)για αυτο και διωξανε το μισο τους ροστερ,δεν μπροουσαν να προσαρμοσουν!

 

FNC,Origen οχι μονο προσαρμοστηκαν αλλα παιζουν και εξυπνα το παιχνιδι!Ειδες προχθες οι Origeν 1το παιχνιδι αν θυμαμαι που νομιζανε οι αλλοι οτι θα πανε για πεμπτο δρακο και πηγανε ευθεια βαση...Αυτο δεν χρεαζεται mechanics δεν χρεαζεται 1vs1 skills...χρεαιζεται τον SOAZ και τον XPEKE με την εμειρια τους για να πουνε καντε αυτο!οσο και να μην σου αρεσει ειναι το 50% που χρειαζεσαι για να κερδισεις ενα παγκοσμιο με τοσους αγωνες και οχι το go4lol που κερδιζουν οι dd επειδη παιζουν με τα σκατονουμπια απο την πολωνια και τις τριγυρω περιοχες...

 

Μπορει να μην σου αρεσει ( αν και παραδεχεσαι οτι ειναι ωραιο στο θεαμα...) αλλα ετσι ειναι το game σημερα...σε εναν χρονο μπορει να μην υπαρχουν ADC οπως παει το πραγμα τωρα...θα λεμε πωωω θελω να παιξω adc ρε φιλε...εγω θα παιζω ADC ranked παει και τελειωσε,αλλα μαντεψε τι θα γινει...0/30 θα γινει αν δεν ειναι στο meta και θα βριζεις την RIOT...

 

Αυτο ειναι γενικα οχι μονο στο λολ αλλα παντου,πρεπει να προσαρμοζεσαι οσοι το κανουν πανε καλα οσοι οχι αντε γεαι!

 

ΥΓ: πραγματικα εχει κανεις παραπονο απο τα dives?σε bo5 βλεπουμε 10dives δλδ τι λετε?θα τρελαθουμε τελειως?αλλο world βλεπεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ: πραγματικα εχει κανεις παραπονο απο τα dives?σε bo5 βλεπουμε 10dives δλδ τι λετε?θα τρελαθουμε τελειως?αλλο world βλεπεται?

Εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα kill σε laning face ειναι 3 man dives συνηθως με counter tp απο το top lane.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο soaz εκανε ενα penta kill με darius,μην ξεκινησουμε να τον λεμε και καλο παικτη.

Ποτε μου δεν καταλαβα γτ τον επιλεγουν.
Τον θεωρω εναν απο τους χειροτερους top laner στο τουρνουα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα λογικό είναι οι ομάδες με τόση προπόνηση, τόσους προπονητές και αναλυτές να παίζουν το παιχνίδι με τον τρόπο που το παίζουν. Το meta κάθε φορά είναι ο βέλτιστος τρόπος να παίζεις το παιχνίδι.

 

Δε κατηγορώ τις ομάδες που παίζουν έτσι. Κατηγορώ τη riot που οδηγεί το παιχνίδι να παίζεται έτσι. Κατηγορώ το γαμημένο το teleport. Αυτή την αηδία που ρημάζει το competitive LoL εδώ και χρόνια. Και απλά φέτος καταστράφηκε και το μοναδικό lane που υπήρχε και ένα ενδιαφέρον να παρακολουθήσεις και παράγινε το κακό.

 

Δηλαδή κάθομαι ας πούμε να χαζέψω τον marin που είναι πολύ hyped να δω τι εστί marin (αφού δε παρακολουθώ LCΚ συχνά) και τι βλέπω?

- Να κάνει αυτό που κάνει ο Dyrus με double jungle (άλλη μια υπέροχη προσθήκη του tp)

- Nα παλεύει να πάρει exp ενώ οι άλλοι του παίρνουν το tower

- Eπειδή οι SKT κάνουν καλύτερα rotation να πηγαίνει mid με το team να πάρουν το tower πιο γρήγορα από τους άλλους

- Να γίνεται ένα teamfight και να παίζει σωστά τα κουμπιά του και να κερδίζουν επειδή ήταν και μπροστά λόγω vision και rotations.

 

Τι έχω δει εγώ από τον Marin που τον ξεχωρίζει από κάποιον άλλο top laner? Αν είναι μπροστά στο gold είναι λόγω ομάδας, rotation και calls και όχι λόγο skill. Ok παίζει καλύτερα τα skills του ενδεχομένως. Οκ έχει καλύτερο map awarness. Άλλο?

 

Ναι προφανώς οι ομάδες που προχωρήσαν  είναι οι καλύτερες σε αυτό το meta. Αλλά το individual skill πως μπορώ να το κρίνω εγώ σαν εξωτερικός παρατηρητής με μια μέση γνώση του game? Όλοι μπορούν να πουν τι κάνουν καλύτερο οι FNC από ας πούμε τους CLG σαν ομάδα αλλά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί ο Huni είναι καλύτερος από τον Zionspartan? Μη κολλήσετε στο παράδειγμα είναι ρητορική η ερώτηση οπότε μην αρχίσετε να μου αραδιάζετε missed ultis ή succesful ultis κτλ.

 

 

Και στο S2 που παιζόντουσαν φάπες μια χαρά ποιοτικά games και teamfights είχε. Απλά μπορούσες να δεις και το individual skill. Εδώ βλέπω Huni να failάρει με riven να πηδήξει baron wall, να failάρει τα πάντα vs fiora κάτω από tower και παράλληλα να τη σκοτώνει επειδή είχε πάρει tripple ή quantra μετά από TP στο bot. Αιντε πες τώρα αν αυτός είναι top tier top laner ή όχι. 

 

PS. Οι "φαπες" είναι μέρος του παιχνιδιού και του laning phase για lane dominance. Δεν είναι κάτι υποτιμητικό που τις χρησιμοποιούν οι Αούγκανοι ενώ οι intellectuelle λύνουν τις διαφορές τους με σκάκι. Οπότε μην υποτιμάτε τα mechanics του σωστού TRADE απλά χρησιμοποιώντας μια άλλη λέξη επειδή έτσι σας ήρθε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα mechanics και τα skills φαινονται σε κατι baron/dragon fight που γινονται 5vs5,στο positioning στο focus σε ολα αυτα...Η οταν παμε στα ihib tower μεχρι τοτε ναι εχεις δικιο δεν φαινονται τοσο πολυ...

ΑΛΛΑ!

ερχεται ο dyrus των tsm και τον βλεπεις οτι δεν την παλευει με τπτ...1st blood σε dive σε καθε game σχεδον!Ενω βλεπεις marin και huni και soaz ας πουμε να προσαρμοζονται και να την κανουν απο κει τσακα τσακα...μπορει να μην μας γεμιζει το ματι αλλα ετσι παιζεται το game...και αλλο ενα λαθος που κανεις νομιζω και αν κανω λαθος πειτε μου...η riot δεν κανονιζει το meta...ναι αλλαξε τα tank και τα εκανε OP αλλα δεν ειπε στον Rekkles παιξε kennen με btrk και hurricane και σχιστους ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι στημένα για να τερματιστεί η καριέρα του αρχηγού :P

 

Και στο S2 που παιζόντουσαν φάπες μια χαρά ποιοτικά games και teamfights είχε. Απλά μπορούσες να δεις και το individual skill. Εδώ βλέπω Huni να failάρει με riven να πηδήξει baron wall, να failάρει τα πάντα vs fiora κάτω από tower και παράλληλα να τη σκοτώνει επειδή είχε πάρει tripple ή quantra μετά από TP στο bot. Αιντε πες τώρα αν αυτός είναι top tier top laner ή όχι. 

 

Εδώ βλέπουμε είδαμε είδαμε τον Faker να failάρει τα πάντα με ahri μαζί με τον Marin σε dive και να τους παίρνει double o Huni

Its all in the game yo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βγάλαμε και τον Marin άσχετο τώρα.LOL

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Μάθε να διαβάζεις. Είπα ότι το meta είναι έτσι που δε μπορεί κάποιος άσχετος (άντε να βγάλουμε εμένα αφού βολεύει) να δει το skill του. Τι δεν καταλαβαίνεις?

 

Να το θέσω και κάπως διαφορετικά για πόσο γαμημένο είναι το meta σε επίπεδο individual skills:

- Ελάχιστα Targeted bans. Απλά bannaroun όλοι τα ίδια για λόγους που δεν είναι της παρούσης. Όταν είναι τόσο team based το παιχνίδι απλά banάρεις/pickάρεις comps και όχι champs

- Ένα region που θεωρείται εδώ και χρόνια bottom tier μαζί με το NA, ξαφνικά μετά από το χειρότερο split σε επίπεδο ανταγωνιστικότητας όλων των εποχών έχει 2 ομάδες στο final 4.

- Και το πλέον κλασσικό. Μια ομάδα που παίζει εδώ και κανά εξάμηνο, με παίκτες που θεωρούνταν τελειωμένοι (όχι από μένα) ξαφνικά όχι απλά βρίσκεται στα Worlds αλλά μπορεί να φτάσει τελικό και μάλιστα οι βετεράνοι "τελειωμένοι" παίκτες μπορεί να το πάρουν απέναντι στη παλιά τους ομάδα!!!!

 

Αυτό σαν σενάριο είναι εξαιρετικό. Λογικά αν γίνει βλέπω μετά να γίνεται και ταινία και anime κτλ.

 

Πέρα από την πλάκα αν τα παραπάνω δε σας εξηγούν πόσο σπασμένο είναι το game και πόσο "everyone's game" έχει γίνει τότε δεν έχει νόημα να γράψω κάτι άλλο. 

 

Το ότι ακριβώς για αυτή την ιστορία της Σταχτοπούτας και τους FNC έχει παραπάνω ενδιαφέρον από άλλα events ισχύει αλλά δεν αλλάζει ότι σε επίπεδο individual skill είναι ότι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δηλαδή κάθομαι ας πούμε να χαζέψω τον marin που είναι πολύ hyped να δω τι εστί marin (αφού δε παρακολουθώ LCΚ συχνά) και τι βλέπω?

- Να κάνει αυτό που κάνει ο Dyrus με double jungle (άλλη μια υπέροχη προσθήκη του tp)

- Nα παλεύει να πάρει exp ενώ οι άλλοι του παίρνουν το tower

- Eπειδή οι SKT κάνουν καλύτερα rotation να πηγαίνει mid με το team να πάρουν το tower πιο γρήγορα από τους άλλους

- Να γίνεται ένα teamfight και να παίζει σωστά τα κουμπιά του και να κερδίζουν επειδή ήταν και μπροστά λόγω vision και rotations.

 

Τι έχω δει εγώ από τον Marin που τον ξεχωρίζει από κάποιον άλλο top laner? Αν είναι μπροστά στο gold είναι λόγω ομάδας, rotation και calls και όχι λόγο skill. Ok παίζει καλύτερα τα skills του ενδεχομένως. Οκ έχει καλύτερο map awarness. Άλλο?

 

Ναι προφανώς οι ομάδες που προχωρήσαν  είναι οι καλύτερες σε αυτό το meta. Αλλά το individual skill πως μπορώ να το κρίνω εγώ σαν εξωτερικός παρατηρητής με μια μέση γνώση του game? Όλοι μπορούν να πουν τι κάνουν καλύτερο οι FNC από ας πούμε τους CLG σαν ομάδα αλλά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί ο Huni είναι καλύτερος από τον Zionspartan? Μη κολλήσετε στο παράδειγμα είναι ρητορική η ερώτηση οπότε μην αρχίσετε να μου αραδιάζετε missed ultis ή succesful ultis κτλ.

 

 

Και στο S2 που παιζόντουσαν φάπες μια χαρά ποιοτικά games και teamfights είχε. Απλά μπορούσες να δεις και το individual skill. Εδώ βλέπω Huni να failάρει με riven να πηδήξει baron wall, να failάρει τα πάντα vs fiora κάτω από tower και παράλληλα να τη σκοτώνει επειδή είχε πάρει tripple ή quantra μετά από TP στο bot. Αιντε πες τώρα αν αυτός είναι top tier top laner ή όχι. 

 

PS. Οι "φαπες" είναι μέρος του παιχνιδιού και του laning phase για lane dominance. Δεν είναι κάτι υποτιμητικό που τις χρησιμοποιούν οι Αούγκανοι ενώ οι intellectuelle λύνουν τις διαφορές τους με σκάκι. Οπότε μην υποτιμάτε τα mechanics του σωστού TRADE απλά χρησιμοποιώντας μια άλλη λέξη επειδή έτσι σας ήρθε. 

 

Δεν ειμαι ειδικος για να σου αναλυσω το πως παιζεται το top lane και τι κανει ο Marin για να ξεχωριζει, δεν παιζω καν top

Αυτα που αναφερεις tho δεν ειναι χαρακτηριστικα top laner . Ειναι πραγματα που γινονται αναγκαστικα λογω meta/lane swap/οτιδηποτε

 

Δεν χρειαζεται μονο να " παιζεις σωστα τα κουμπια σου " . Ασχετα αν ακομα κι αυτο σε τετοιο επιπεδο ειναι δυσκολο

 

Μερικα χαρακτηριστικα tho

 

Positioning

Flanking

Rotations

Χρηση του teleport 

Lane management

Peeling/Damage ( ποτε χρειαζεσαι τι )

Σωστα trades

Γνωση matchup

Map awareness / Ganking awareness

 

Ακουγονται πολυ generic , αλλα οι λεπτομερειες ειναι που κανουν την διαφορα 

Ο Marin δε , ηρθε ως τριτος καλυτερος top laner στα Worlds πισω απο Ssumday και Smeb

 

Κι ενα αρθρο για τον Marin , 8 Μαιου

 

Μια χαρα βλεπεις και το individual skill , δεν ειναι τοσο δυσκολο να το ξεχωρισεις

Απλα ειναι δεν τοσο εξωφθαλμο του στυλ , α μπηκε lvl 2 και τον πηρε 1v1 . Ναι συμφωνω , τετοιο πραμα δεν θα δεις ευκολα . Υπαρχουν και τετοια βεβαια , δες το game μεταξυ SKT-AHQ ( νομιζω το 3ο ? ) . Fizz vs Kassadin /Westdoor vs Faker . Τον εκανε αλογο ο Westdoor με 2 solo kills . Μαλιστα στο πρωτο kill προβλεπει το flash του Faker και κανει preemptive flash 

 

Οταν μιλαω για φαπες , μιλαω για 1v1 σε φαση lvl 2/3

Αλλο το trade , αλλο το all in . Το οτι νικουσες το παιχνιδι με first blood στο lvl 2 στο season 2/3 ηταν εξισου καρκινιαρικο με το double tp meta btw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι δε περίμενα να δω τον hayate στα worlds. Αλλά θα ήθελα να δω laning phase και trades. Λόγω tp και πλέον double TP δε τα βλέπω.

 

Προφανώς ισχύουν όλα αυτά που λες και δε τα παραβλέπω μέσα από τις υπερβολές που χρησιμοποιώ. Αυτές τις χρησιμοποιώ για να γίνω πιο κατανοητός.

 

Ναι το snowball ήταν ίσως εκνευριστικό και χωρίς έλεγχο αλλά το προτιμώ επί 1000 σε σχέση με αυτό το snowball που προκύπτει απλά από calls και βλέπεις κάτι διαφορές 3000g στο 15' και αναρωτιέσαι πως τέλειωσε το ματς χωρίς να γίνει κάτι??

 

Το LoL έχει το action και το strategy κομμάτι του. Στο ένα φαίνεται το individual skill στο άλλο το teamwork. Είναι προφανές ότι εσένα σαν support σ'αρέσει το strategy κομμάτι και εμένα σαν (πρώην) adc το action κομμάτι παραπάνω.

Το κακό είναι ότι strategy κομμάτι υπήρχε πάντα, σε όλα τα seasons με objective/vision control και σωστά teamfights στα κατάλληλα μέρη αλλά υπήρχε και το action κομμάτι. Πλέον δεν υπάρχει γιατί απλά δεν υπάρχουν lanes ή υπάρχουν σπάνια.

 

Όλα αυτά που ανέφερες που είναι τα skills ενός καλού παίκτη υποσκελίζονται από το team strategy και τα calls. Μακιγιάρονται και κρύβονται. Οι C9 χωρίς jungler και top κυριολεκτικά παραλίγο να φτάσουν τους 8 και ένας θεός ξέρει αν θα σταματούσαν εκεί.

 

Θέλω απλά να δω το παιχνίδι που παίζω. Με laning phases, με τον καλύτερο στο lane να οδηγείται σε δυνατότερο mid/late game και την άλλη ομάδα να προσπαθεί να τον κάνει shut down κτλ κτλ. Στο SoloQ το μισό και παραπάνω παιχνίδι παίζεται στο laning phase. Δε περιμένω να γίνει το ίδιο στα worlds αλλά να μην έχει ΚΑΘΟΛΟΥ? 

 

Ξέρεις τι περιμένω από τον καλύτερο top laner στο κόσμο? Να κερδίσει το lane του (όχι απαραίτητα hayate style) και μετά να ζορίζονται οι άλλοι να τον κάνουν 1v2. Η αντίπαλη ομάδα να τον campάρει. Να του κάνει targeted bans. Μιλάμε για τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ και όχι απλά έναν καλό. Το ίδιο και στους καλούς στα υπόλοιπα roles. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολύ ωραίο. Και αυτό που ακολουθεί πολύ καλό.

 

 

 

 

Δε νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι λέω.

Δεν καταλαβαινω τι θες να δειξεις με το penta του Balls...οτι ακομα και ο καθε ασχετος μπορει να κανει? Που μονο ασχετος δεν ειναι ο Balls αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καθομαστε και συζηταμε ακομα...το παιχνιδι ειναι ετσι...

ελαχιστοι παιχτες που πηγαν στα worlds δεν αξιζουν να ηταν...ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ!ισως 2-3...

και κανεις απο αυτους δεν ειναι στην 4αδα και αν δεν με απατα η μνημη μου δεν ηταν ουτε στην 8αδα...οποτε αυτα περι ασχετων ας σταματησουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...