Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θέλω παραπάνω kills ή "αντρικά" 1v1. Laning phase θέλω... Δε ζητάω να αλλάξει κάτι στο mid ή στο late game. 

 

LoL θέλω και όχι HOTS.

 

Δε ξέρω αν το tp έφτιαξε το meta ή το meta το tp. Ξέρω ότι είναι αλληλοσυνδεόμενα, ότι το tp δε προσφέρει τίποτα "ομορφο" στο game και αν αφαιρεθεί τελείως θα το αλλάξει μάλλον προς το καλύτερο. 

 

Ναι αυτό λέω Σακαφλιά ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ίδιο και εγώ.Laning θέλω.Έχω να πάω 2+χ/0 στο bot εδώ και 100 games απλά και μόνο επειδή ξέρω ότι αν πάω ham θα έρθουν 3 άτομα bot και θα με σκοτώσουν.Δεν ειμαι που δεν ειμαι καλός στα trades και συνήθως περιμένω λάθος του αντιπάλου,εχω και τις random riven-irelia που με ενα brutalizer κανουν one shot τους παντες να έρχονται κάτω και να με ξεκοιλιάζουν.Πρέπει να κάνουν το tp να μπορείς να το κάνεις μόνο απο base.Έτσι ή θα κάνει bait το bot και ο άλλος θα το περιμένει λόγο mia η θα προσπαθήσεις να κάνεις play με tp πισω απτον αντιπαλο.

Επίσης πρέπει να βάλουν εκείνο το αντικείμενο που ήταν ιδιο με ie αλλά είχε και flash προς τα πισω γιατι με τοσα juggernauts τα adc είναι σε άθλια κατάσταση 

 

ps: ίσως για αυτο να ανέβηκα παίζωντας ezreal.Τους έβλεπες να με κάνουν dive 4vs2 και να κάνουμε ace.Trinity στο 12 και μετά τα κλασσικά "report my team" απτά αντίπαλα adc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νμζ οτι χαθηκε το laning phase...θα ελεγα μειωθηκε...Στα games που πανε καλα γινεται swap τρωει η καθε ομαδα απο εναν πυργο του αντιπαλου μετα ομως τι γινεται?lane phase...

Και οταν γινεται καποιο early λαθος η δεν γινει swap σωστο τρωει η μια ομαδα τον εναν πυργο και μετα τι γινεται?lane phase απλα υπαρχει ενα πλεονακτημα στην αλλη ομαδα...

Τωρα αν συζηταμε οτι επειδη εχει χαθει ο πρωτος πυργος στο top και επειδη εχει freezarei ο παιχτης το wave στον 2ο πυργο ο αντιπαλος Top laner ειναι ζουγκλα η Mid η bot για γκανκ εε τι να κανει ρε παιδια?να παει απεναντι του μεσα στην ζουγκλα του αντιπαλου χωρις vision και βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πάει ρε Αλέξανδρε το bot στο top σπάσει tower και μετά κατέβει να φαρμάρει και έχεις εσύ να παίξεις top χωρίς tower με τον enemy jungler να σε περιμένει πώς και πώς ν ανέβεις ελάχιστα πιο ψηλά δεν είναι lane phase αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι ρε συ Αλέξανδρε laning phase. Που τρώνε τα αποφάγια που τους έχει αφήσει το bot και παίζουν χεσμένοι όσο δε πάει γιατί δεν έχουν tower πίσω τους (λογικό)? Πιο πολύ με split pushing μοιάζει παρά με laning phase. To αντίστοιχο και στο bot lane.

 

Και ακόμη και να δεχτώ ότι ναι οκ δε το αφαίρεσαν αλλά το μείωσαν απίστευτα και πλεόν ξεκινάει στο lvl4 με items αντί για lvl1 χωρίς items. Το ερώτημα ειναι...ΓΙΑΤΙ? Τι ακριβώς κερδίζει το game από αυτό το γαμημένο το teleport? Τι θα χάναμε χωρίς αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα για το teleport εχετε δικιο!(τα λεγε ο Hayate πριν 2 χρονια...ααααααααχ xP) 

αλλα ειναι πλεον ενα εργαλειο το οποιο μπορει να μας φαινεται οτι ειναι σαν νακλεβεις το game αλλα απο την αλλη...πες οτι εχεις Lane pressure και διωχνεις τον αντιπαλο και γυρναει πισω με tp μην χασει farm και xp...Τι κανεις εσυ?Κερδιζεις απο το laning phase σου και χρησιμοποιεις το TP για να κανεις gang στο bot/mid και snowballαρεις ετσι!

Αρα δεν ειναι αμμεσα τα αποτελεσματα του lane pressure λογω του TP αλλα μπορει να κερδισεις κατι αν παιζεις καλα το lane phase!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή, όταν βαρεθεί η rito θα το αλλάξει το tp και του χρόνου στα worlds θα γκρινιάζουμε για κάτι άλλο :P

Να το αφαιρέσει τελείως δε νομίζω, λογικά θα το νερφάρει, π.χ. 6' cd (ακόμη και σε turret)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρε ναι οκ αλλά:

 

1ον) Αν έχω lane dominance είτε εγώ ή ο marin ο αντίπαλος πρέπει να χάσει farm και exp και να παρακαλάει για βοήθεια από κάπου. 

 

2ον) Αυτό που λες δεν ισχύει απαραίτητα γιατί αν τον burstάρω για παράδειγμα και κάνει recall-tp αφού κάνω push το wave θα γυρίσει πίσω με extra αντικείμενα, ενδεχομένως πάνω και από μένα και θα αναγκαστώ να κάνω το ίδιο ή θα δώσω δώρο όλο το lane pressure και το tower μου αν αποφασίσω να το κρατήσω για dragon/bot tp. Άρα? Νίκησα το trade, πήγαμε και οι δύο πίσω, ψωνίσαμε, κάναμε tp πίσω και απολαμβάνω τα +3cs που κέρδισα από το όλο outplay

 

3ον) Υπάρχουν ήδη champions με global pressure συν τον jungler της κάθε ομάδας. Δε νομίζω ότι έχει λόγο ύπαρξης το 5man bot που γαμάει και το bot lane.

 

Επίσης ξαναλέω ότι δε με ενοχλεί τόσο στο soloQ γιατί εκεί οκ βοηθάει λίγο στο laning αλλά μέσες άκρες ο δυνατότερος κάπως θα βγει από πάνω και θα έχει τη δυνατότητα να έχει το impact που του αξίζει στο mid/late game.

 

Στη pro σκηνή όμως αυτό που γίνεται είναι μια αηδία. 9 στα 10 παιχνίδια double jungle, lane swap, πρώτο tower και δράκος και freeze ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΤΣ. Είναι τόσο ίδια τα πρώτα 15' σε κάθε game που καταντάει κουραστικό.

 

Πώς να κρίνω ποιο είναι το καλύτερο adc στον κόσμο όταν δε τον βλέπω σε lane? Δηλαδή ο rekless (τον έφαγα τον άνθρωπο) τι κάνει σε σχέση με το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ adc στον κόσμο τα πρώτα 15'? Κάνει καλύτερο afk farming? Πατάει καλύτερα δεξί click πάνω στο tower? Περιμένει πιο υπομονετικά το tower να σκοτώσει και το τελευταίο minion πριν το ρίξει? Πάει πιο γρήγορα πίσω για να κάνει lane swap? 

 

Όταν τυχαίνει ακόμη και σε αυτό το meta και δε γίνεται lane swap. Δεν ευχαριστιέστε να χαζεύετε το matchup? 

 

Ο faker για παράδειγμα είναι ο faker σε μεγάλο βαθμό για τα mechanics του στο lane. Όλοι λένε πόσο τιμωρεί τα λάθη και πόσο δύσκολο είναι το csing εναντίων του.

 

Θα σας φαινόταν λογικό πχ:

-Καλύτερο support στον κόσμο ο τάδε επειδή κάνει φοβερά enganges στα teamfights, map control και αρχίδια μύδια αλλά στο lane δε μπορεί να σταυρώσει skillshot.

-Καλύτερο adc στον κόσμο ο τάδε λόγω positioning, kda, %dmg, αλλά στο lane τον κάνουν γιο-γιο

-Καλύτερο top ο τάδε κάτι αντίστοιχο.

 

Ε αυτή τη στιγμή αυτό συμβαίνει ή μάλλον να το θέσω λίγο καλύτερα δε ξέρουμε τι συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοτώνεις κάποιον,πουσάρεις wave,πας πίσω, items-wards-pots,πας gank mid η bot η counter jungle,πας πισω,tp lane,έχασες το πολύ 1 wave κέρδισες pressure η και gold αν πηγε καλα το gank.

 

Τώραα......gold-low plat (και σε ορισμένες περιπτώσεις low diamond)...Παίρνουν kill top,πάνε κατευθείαν πίσω,γυρνάνε lane χωρις wards και με 2 dorans + longsword τρωνε κατευθειαν gank επειδή το lane πουσάρει μιας και δεν το είχαν πουσαρει και μετά είναι τοσο πισω που δεν μπορούν ούτε να φαρμάρουν

 

http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/1266918636/29404672

 

18% contribution to kill εγώ
ο απέναντι jungler "elise you don't worth win" .ok np free elo γράφω εγώ.

 

Δείτε που έκανε λάθη και πείτε πως κατάφερα να νικήσω τόσο εύκολα με τέτοιο σκορ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κουβαλησαν τα solo lanes? :P

suuuuure :P

 

θα το εξηγήσω αλλιώς.

Το bot μας ήταν αλλού παπάς αλλού το ευαγγέλιο.premade ελληνες full ham οπότε και να πήγαινα συνέχεια κάτω δεν είχε καμία αξία

Το mid δεν ειχε stun και η leblanc ξεφευγει έυκολα οπότε πήγαινα μόνο αν ήξερα οτι θα μπεί να φάει την lulu

Τι μας μένει? Ένα top lane που αν το φηντάρω θα κουβαλήσει.Οπότε,βάζω wards στο αντίπαλο jungle να ξέρω που βρίσκεται η vi,τρώω τα scuttlers με το που εμφανίζονται και πάω να κάνω τον nasus να κλάψει.

 

Η vi τι μπορούσε να κάνει ώστε να βοηθήσει το team?Να εστιάσει στο αστείο bot μας.Ανταυτού τί έκανε?Dive ενώ έλειπε το adc τους και έδωσε double στην vayne.Τι άλλο?Dive σε lulu που ήταν 3-0.Τι άλλο?Πήγε για δράκο ενώ το mid και bot τους φάρμαρε.Εγώ απτο 12 και μετά γελούσα με το τί έκαναν.Είχαν επι 20 λεπτα ερχόντουσαν ενας ενας και πέθαιναν :P

 

επική συζήτηση στο τέλος 

nasus "report my jungler,no ganks"

vi "nasus you had 0 wards and you never helped bot"

nasus " i was losing.i don't need wards when i am losing"

 

nasus plat 1 23lp και πλησιάζει diamond.

 

1ο game ο darius ο δικός μας τρώει gank πεθαίνει στο 5? καπου εκει "i troll now" .δεν ξερω τι να πω

2ο game,9/2 εγώ στο bot,15-15 το σκορ.Στα 30 πρωτα κιλλ της ομαδας μου ο jungler μας ειχε 0/1/4....Περιττό να πώ χάσαμε.Από 61 lp στα 16,και κλάμα ο σακιζ

Επεξ/σία από Sakiz105
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...