Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πολυαξiζει ο kog σε yoloq mid-low elo imo

Τρώει ξύλο early και late πρέπει να νιώθει το team για να κουβαλήσει

Αν είσαι adc main παίζεις Lucian/Ez και ανεβαίνεις αέρα

Ισχύει αλλά ακριβώς για αυτόν τον λόγο μπορεί να κουβαλήσει. Σε mid-low elo κανείς δεν εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες κάποιου champion. Όσο για late game, από τα δικά μου games έχω δει ότι δεν φτάνει ποτέ. Πάντα τελειώνει πιο γρήγορα. Τόσο σπασμένος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έναν Tahm θες ή κάτι παρόμοιο να μη ξεκολλάει από πάνω σου και μια χαρά κουβαλάει ο Kog.

Καλά για Udyr δε συζητάμε, μιλάμε για θεούλη :P 

Link.png Site: Ξέρωστο Silver ήταν τα games αλλά καταλαβαίνεις έτσι κι αλλιώς ότι είναι σπασμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω δεν είμαι ο μόνος που έχω χάσει πάνω από τα μισά παιχνίδια από καθαρό throw. Αυτά τα νέα death timers είναι ό,τι πιο fucked up υπάρχει αυτή τη στιγμή. Χάνεις όλο το game επειδή το τούβλο που έχεις για adc αποφάσισε να φαρμάρει στο 30λεπτο κάτω από το inhibitor tower τους. Και δε πα να σαι και 30-10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως random το matchmaking οπως το βλεπω. Στα μισα game και afk να παω θα νικησω, στα αλλα μισα ουτε ο faker δεν κουβαλαει. 

Το 90% των game στο 10λεπτο ειναι ειτε 10/0 ειτε 0/10, το πως σκατα παιζεις κανενα impact δεν εχει. Στα μισα game που νικαω εχω το πολυ 2 kills + assist (σε 30 λεπτα game!!) και στα μισα που χανω εχω 7/0. Δεν καταλαβαινω τι διαολο γινεται

Άστα να πάνε, εγώ επαιξα 2 game σε αυτή τη σεζόν και το παρατησα. Για να ευχαριστηθεις ranked στο lol, θα πρέπει να είσαι high elo δηλαδή κινεζακι που λένε. Σε άλλη περίπτωσή είναι σπάσιμο νεύρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινής ερώτηση για elo plat και κάτω.

 

Ας υποθέσουμε ένα σενάριο που παίζεις jax/trynd/xin/yi κτλ χωρίς teleport και καταφέρνεις να βγεις δυνατός με τον xyz τρόπο από το early game και στη πράξη μπορείς να κάνεις άνετα 1v1 ή και 1v2.

 

Έχεις 2 επιλογές:

Α) Group with team και yolo mid όπου είσαι ψιλοάχρηστος γιατί οι άλλοι έχουν αρκετό CC και ο αντίπαλος που ξεκώλιασες στο early είναι άπειρα πιο χρήσιμος από σένα στα teamfights και ας είναι 0-5 και συ 5-0 απλά επειδή είναι malphite/chogarth κτλ κτλ. Προφανώς και τα υπόλοιπα lanes είναι και σχετικά behind γιατί όταν κερδίζει ένα lane κάποιο άλλο συνήθως χάνει αλλιώς το παιχνίδι δεν φτάνει καν στο mid/late. 

Οπότε κάνεις μια συνειδητή επιλογή να μειώσεις σημαντικά τις πιθανότητες νίκης σας.

 

Β) Πας για split push μπας και τραβήξεις κανά δυο άτομα μαζί σου και οι υπόλοιποι 4v3 πάρουν κάτι. Μικρές πιθανότητες και αυτό να συμβεί λόγω χαμηλού elo. Πιο πιθανό να γυρνάν χωρίς λόγο στο map, το adc να φαρμάρει golems κτλ οπότε τα σενάρια είναι:

- Ψοφάς χωρίς λόγο και ας έχουν ερθει 5 άτομα top

- Ψοφάει το team σου γιατί αντί για wave clear κάνουν fight και φταίνε ή τους κάνουν hard-engange χωρίς να φταίνε απαραίτητα. Όπως και να χει το τρως το rage σου που δε κάνεις grp με το team.

- Το adc πιάνεται στη μέση του πουθενά, χωρίς λόγο, χωρίς να έχει καν τους άλλους 3 κοντά του και γράφει ένα ωραιότατο "/all report noob jax not grouping with the team".

 

Αποτέλεσμα? 

Περνάς ένα από τα μεγαλύτερα τεστ "anger management" στη ζωή σου και ή απλά τρως report επειδή δεν έκανες group ή τρως report επειδή τους είπες κάτι βαρύ για τη μάνα τους, τον ενδεχόμενο βιασμό της, το θάνατό της, την ανάστασή της και τον ξαναβιασμό της.

 

 

Γενικά χωρίς ίχνος rage ποιος πιστεύετε είναι ο σωστός τρόπος να παίξεις jax/yi/tryn/xin κτλ.? Μήπως απλά να τους αποφύγεις πριν φτάσεις σε higher elo? Κάθε φορά που επιχειρώ να τους παίξω πραγματικά είναι 1v9 και δε με ενοχλούν τόσο οι 5 αντίπαλοι όσο οι 4 δικοί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινής ερώτηση για elo plat και κάτω.

 

Ας υποθέσουμε ένα σενάριο που παίζεις jax/trynd/xin/yi κτλ χωρίς teleport και καταφέρνεις να βγεις δυνατός με τον xyz τρόπο από το early game και στη πράξη μπορείς να κάνεις άνετα 1v1 ή και 1v2.

 

Έχεις 2 επιλογές:

Α) Group with team και yolo mid όπου είσαι ψιλοάχρηστος γιατί οι άλλοι έχουν αρκετό CC και ο αντίπαλος που ξεκώλιασες στο early είναι άπειρα πιο χρήσιμος από σένα στα teamfights και ας είναι 0-5 και συ 5-0 απλά επειδή είναι malphite/chogarth κτλ κτλ. Προφανώς και τα υπόλοιπα lanes είναι και σχετικά behind γιατί όταν κερδίζει ένα lane κάποιο άλλο συνήθως χάνει αλλιώς το παιχνίδι δεν φτάνει καν στο mid/late. 

Οπότε κάνεις μια συνειδητή επιλογή να μειώσεις σημαντικά τις πιθανότητες νίκης σας.

 

Β) Πας για split push μπας και τραβήξεις κανά δυο άτομα μαζί σου και οι υπόλοιποι 4v3 πάρουν κάτι. Μικρές πιθανότητες και αυτό να συμβεί λόγω χαμηλού elo. Πιο πιθανό να γυρνάν χωρίς λόγο στο map, το adc να φαρμάρει golems κτλ οπότε τα σενάρια είναι:

- Ψοφάς χωρίς λόγο και ας έχουν ερθει 5 άτομα top

- Ψοφάει το team σου γιατί αντί για wave clear κάνουν fight και φταίνε ή τους κάνουν hard-engange χωρίς να φταίνε απαραίτητα. Όπως και να χει το τρως το rage σου που δε κάνεις grp με το team.

- Το adc πιάνεται στη μέση του πουθενά, χωρίς λόγο, χωρίς να έχει καν τους άλλους 3 κοντά του και γράφει ένα ωραιότατο "/all report noob jax not grouping with the team".

 

Αποτέλεσμα? 

Περνάς ένα από τα μεγαλύτερα τεστ "anger management" στη ζωή σου και ή απλά τρως report επειδή δεν έκανες group ή τρως report επειδή τους είπες κάτι βαρύ για τη μάνα τους, τον ενδεχόμενο βιασμό της, το θάνατό της, την ανάστασή της και τον ξαναβιασμό της.

 

 

Γενικά χωρίς ίχνος rage ποιος πιστεύετε είναι ο σωστός τρόπος να παίξεις jax/yi/tryn/xin κτλ.? Μήπως απλά να τους αποφύγεις πριν φτάσεις σε higher elo? Κάθε φορά που επιχειρώ να τους παίξω πραγματικά είναι 1v9 και δε με ενοχλούν τόσο οι 5 αντίπαλοι όσο οι 4 δικοί μου.

Γενικα δεν υπαρχει σωστη απαντηση σε αυτο που ρωτας. Αναλογα την ομαδα βλεπεις τι ειναι καλυτερο καθε φορα. Γενικα παντως πιστευω οτι το teleport ακομα ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα spells στο τοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά χωρίς TP δεν πας για split push και στα teamfights όταν έχεις jax 5-0 το αντίπαλο mid ή adc είναι εκτός πριν αρχίσει ή περιμένεις να πέσουν τα CC και κάνεις το Penta σου άνετος, τώρα ο trynda που λες, με μια morgana στο team μπορεί να κουβαλήσει τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες είναι situational.

 

Μπορεί να έχω yi jungle feedαρισμένο οπότε το TP δε παίζει σαν εκδοχή. Μπορεί να μην έχω morgana που να νιώθει. Μπορεί να έχουν Naut/Lissandra/Alistar/Elise/ADC team για παράδειγμα οπότε το CC είναι ατελείωτο. Σε αυτό το team ειδικά αν το team σου είναι behind (που είναι και ο βασικός λόγος που κάνεις split push) απλά δε μπορείς να μπεις ή θα μπεις αφού πεθάνουν 2 δικοί σου. Εγώ τουλάχιστον δε μπορώ.

 

Μπορεί επίσης να μη προλάβεις ή να μη κάνεις σωστό TP οπότε δεν αλλάζουν πολλά. Μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για plat και under elo οπότε δε γίνεται να είναι όλοι noobάδες εκτός από αυτόν που κάνει split push που θα γίνει Marin ξαφνικά.

 

Η ερώτησή μου είναι περισσότερο θεωρητική και έχει να κάνει με τη ψυχολογία που δε μπορώ να απαντήσω τι ακριβώς πρέπει να κάνω γιατί καταλήγω tiltαρισμένος είτε πάω split push και οι άλλοι τα κάνουν πουτάνα και με μπινελικώσουν ή πάω να συμμαζέψω τα ασυμάζευτα σε teamfight δίπλα στο 0-10 adc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απάντηση σ αυτό που ρωτάς.

Άλλοτε είναι σωστό το ένα άλλοτε το άλλο.

Πάντως χωρίς tp δε θα κάνεις και πολλά πράγματα.

Όσο και να σε βοηθάει το ignite είναι άλλο πράγμα να κάνεις tp στο bot και να πάρεις ένα double.

Ή να κάνεις tp στο pushαρισμένο wave σου και να τα σπάσεις όλα ενώ οι enemies παίρνουν baron πχ.

Αυτά όλα με jax και trynda, γιατί με feedαρισμενο yi δε ξέρω τι κάνεις λάθος αλλά από plat και κάτω κερδίζεις game και με 1 απ την ομάδα σου afk δεν υπερβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω είναι ψυχολογική η ερώτηση. Το πόσο νουμπάς ή όχι είμαι το γνωρίζω και το λέει το εκάστοτε elo μου οπότε ή ξέρω να τα κάνω αυτά που λέτε ή δε θα μάθω ποτέ (ή τουλάχιστον όχι άμεσα).

 

Το TP δε το χρησιμοποιώ καλά για ganks στο bot κι επειδή το laning phase αυτών των champ είναι για το πούτσο και έχουν άπειρα counter δε μπορώ να πάω με το σταυρό στο χέρι και να ελπίζω να χάσω το lane...λίγο. Δηλαδή να πάρω με jax TP να πάρει και ο Malphite TP και να γελάνε και οι πέτρες τόσο στο laning όσο και σε ενδεχόμενο TP στο bot. Να μη τεθεί καν ερώτημα για split push ή όχι γιατί απλά δε θα μπορώ.

 

Anyway αφορμή για τα post μου ήταν ένα video που είδα χθες που έλεγε ότι μη προσπαθείτε να παίξετε το παιχνίδι "σωστά" στα under diamond elo γιατί δεν έχει νόημα και συγκεκριμένα ποιο το νόημα να κάνεις split push αν η ομάδα σου ή θα σε tiltάρει με ατελείωτο QQing επειδή είσαι top ή θα κάνει το ένα fight μετά το άλλο.

 

Οπότε δε θέλω συμβουλή για το πώς να παίξω. Αλλά θέλω να μάθω πώς αντιμετωπίζετε σε τέτοια περίπτωση τους συμπαίκτες σας που δε τους βασίζεστε?

Mute όλους και όλο ευθεία "αρχηγικά" με κίνδυνο τα report?

Προσπάθεια να τους εξηγήσετε γιατί ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε split push και τι να κάνουν και όταν τα κάνουν σκατά μπινελίκι πάνω στο μπινελίκη με σίγουρο το report?

ARAM με το team και απλά προσευχή μπας και τυχαία κερδίσετε teamfight που δε πρέπει να κερδίσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν όμως μιλάς για plat under elo, plat under elo δεν θα είναι μόνο ο jax θα είναι και το αντίπαλο team έτσι, ποιος κρατάει τα spell του στο bronze και στο silver για τον feedαρισμένο της αντίπαλης ομάδας; όποιος είναι μπροστά τους τον βαράνε, λίγες φορές έχεις δει να μπαίνει η leona με Ε στην αντίπαλη ομάδα και να τραβάει όλο το CC; γενικά ισχύει "ο feedαρισμένος κουβαλάει".

 

 

 

Οπότε δε θέλω συμβουλή για το πώς να παίξω. Αλλά θέλω να μάθω πώς αντιμετωπίζετε σε τέτοια περίπτωση τους συμπαίκτες σας που δε τους βασίζεστε?

Mute όλους και όλο ευθεία "αρχηγικά" με κίνδυνο τα report?

Προσπάθεια να τους εξηγήσετε γιατί ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε split push και τι να κάνουν και όταν τα κάνουν σκατά μπινελίκι πάνω στο μπινελίκη με σίγουρο το report?

ARAM με το team και απλά προσευχή μπας και τυχαία κερδίσετε teamfight που δε πρέπει να κερδίσετε?

γενικά προσπαθώ να μην flamάρω, όποιος spamάρει τρώει mute και οι feeders τρώνε ignore.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει απλά όταν ξες να κάνεις στοιχειωδός split push στα low elo τους παίρνεις και τα σώβρακα...μπορείς στα 25 λεπτά όσο τα τζιμανια εκατέρωθεν βαράνε τον ανούσιο στα τελευταία patch δράκο εσύ να φτάσεις inh tower και να σολο  κιλλαρεις το άλλο τοπ 2-3 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γενικά χωρίς ίχνος rage ποιος πιστεύετε είναι ο σωστός τρόπος να παίξεις jax/yi/tryn/xin κτλ.? Μήπως απλά να τους αποφύγεις πριν φτάσεις σε higher elo? Κάθε φορά που επιχειρώ να τους παίξω πραγματικά είναι 1v9 και δε με ενοχλούν τόσο οι 5 αντίπαλοι όσο οι 4 δικοί μου.

Καταρχας στο plat και πανω δεν ειναι ΤΟΣΟ τραγικα οσο τα παρουσιαζεις. Αν εισαι επικοινωνιακος και γραψεις 2 πραματα στο chat για το τι πρεπει να κανουν νομιζω οτι γενικα ακουνε. Μην περιμενεις reflexes τυπου SKT αλλα μια γενικη ιδεα για το σκοπο που κανεις split pushing θα την παρουνε.

 

With that said, μην κανεις split pushing. Eιναι εκνευριστικο και για το team σου. Δεν μπαινει ο αλλος game να κατσει afk στο tower του 10 λεπτα μεχρι να τραβηξεις κοσμο top για να κανει και αυτος τιποτα. Δηλαδη σκεψου να εισαι εσυ τωρα mid και να παρακολουθεις το top σου να τον παιζει μονος του στο lane και εσυ να αραζεις tower να περιμενεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway αφορμή για τα post μου ήταν ένα video που είδα χθες που έλεγε ότι μη προσπαθείτε να παίξετε το παιχνίδι "σωστά" στα under diamond elo γιατί δεν έχει νόημα και συγκεκριμένα ποιο το νόημα να κάνεις split push αν η ομάδα σου ή θα σε tiltάρει με ατελείωτο QQing επειδή είσαι top ή θα κάνει το ένα fight μετά το άλλο.

 

 

Αυτό ισχύει. Αλλά αυτό δε θα πει και πως θα παίξεις όπως στο silver. Ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω όσον αφορά τα rotations τα εκμεταλλεύεσαι.

 

Καταρχήν ignite παίρνεις ΜΟΝΟ αν ΠΡΕΠΕΙ να παίξει snowball στο laning. Αν παίζεις riven ας πούμε. Σε jax/trynd/yi κλπ η πρώτη σου πρωτεραιότητα είναι να μη φας shutdown οπότε εδώ το ignite δε σου δίνει τόσα πολλά. Αν παίζεις jax vs malph πχ και στο 15λεπτο είστε ίσα στο CS έχεις ήδη πάρει το lane και ο άλλος αδυνατεί να παίξει 1v1.

 

To καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να παίξεις σωστά το map. Νικάς top lane -> σπας tower χωρίς να το σκεφτείς καν. Χώνεις 2 καλά deep wards στο jungle του άλλου και αρχίζεις το pressure mid top. Μόνο και μόνο από αυτό δίνεις αβαντάζ στο bot σου και ένα φινταρισμένο bot κουβαλά πολύ πιο εύκολα πλέον. Τσεκάρεις objectives αν βγαίνει drake και δεν έχεις tp πας καρφωτός και force fight. Δεν ισχύει πως γενικά κι αόριστα δεν έχεις pressure σε team fights όταν είναι 3-0-0 και παίζεις στο 15λεπτο είσαι θεός. Και ο άλλος αντίστοιχα που θα είναι 0-3-0 ή θα κάτσει πίσω να φαρμάρει ή θα έρχεται για 5v5 ίσα να μοιράσει kills. Σε τέτοια περίπτωση μέχρι να βγάλουν οι άλλοι items να σε κάνουν καλά θα έχουν κάνει catch up και οι δικοί σου.

 

Επίσης γενικά αυτό το "το team σου θα παίζει aram όσο εσύ θα πουσάρεις ισχύει κγια για τους άλλους. Ξέρεις πόσα ζώα υπάρχουν ακόμη και σε plat elo που το θεωρούν καλή ιδέα να πάνε αν φαμράρουν μόνοι τους side lanes στο 40λεπτο. Αυτό όταν εσύ παίζεις hyper carries είναι πρωινό. Πας για end 4v5 μετά. Έτσι κερδίζονται δυστυχώς τα παιχνίδια πλέον.

 

// επίδης από gold έλο και πάνω πλέον δε χριεάζεται να νιώθουν όλοι από objectives για να νικήσεις. Παίρνετε fight αν αρχίσεις εκεί και σπαμάρεις ping drag θα σε ακολουθήσουν. Απλά εκεί πρέπει όπου κρίνεις πως χρειάζετια να πατήσεις λίγο πόδι και για αυτό και βολεύει αρκετά να σαι jungler εκεί σε ακούνε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...