Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thx για τις απαντήσεις. Συμφωνώ στα περισσότερα.

 

Το post που έψαχνα είναι αυτό του κβαντικού υποθέτω. Μπορεί να μη μου αρέσει ή να μου φαίνεται λάθος αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τη λόγικη "σάλτα γαμήσου ρε μαλάκα που θα κάνουμε τις μαριονέτες σου 40' μπας και πάρεις το game".

 

Συνεπώς νομίζω για τη ψυχική μου υγεία καλύτερα να τους αποφύγω αυτούς τους champ. Ξαναλέω παιδιά δεν έχω θέμα με το win-ratio. Με τη ψυχολογία είχα θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Thx για τις απαντήσεις. Συμφωνώ στα περισσότερα.

 

Το post που έψαχνα είναι αυτό του κβαντικού υποθέτω. Μπορεί να μη μου αρέσει ή να μου φαίνεται λάθος αλλά καταλαβαίνω απόλυτα τη λόγικη "σάλτα γαμήσου ρε μαλάκα που θα κάνουμε τις μαριονέτες σου 40' μπας και πάρεις το game".

 

Συνεπώς νομίζω για τη ψυχική μου υγεία καλύτερα να τους αποφύγω αυτούς τους champ. Ξαναλέω παιδιά δεν έχω θέμα με το win-ratio. Με τη ψυχολογία είχα θέμα.

Περιμενα να το παρεις αρνητικα το point μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να το πάρω θετικά ή αρνητικά.

 

Προσπαθούσα να καταλάβω τη ψυχολογία των συμπαικτών και από μόνος μου ούτως ή άλλως πίστευα κάτι σαν αυτό που είπες.

Είναι παιχνίδι άλλωστε οπότε το fun και το δικό σου και των συμπαικτών μετράει ίσως και πιο πολύ από το αποτέλεσμα.

 

Και αυτοί όπως και γω θέλουν να νικήσουν οι ίδιοι το παιχνίδι τους και όχι απλά να "κουβαληθούν" οπότε είναι λογικές οι αντιδράσεις. Δεν είμαι μόνο εγώ που θέλω να το παίξω ιστορία. Και οι άλλοι το ίδιο θέλουν οπότε υποθέτω η μέση λύση είναι group up και πάμε σε teamfights αντί να σκοτωνόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρεις πόσα ζώα υπάρχουν ακόμη και σε plat elo που το θεωρούν καλή ιδέα να πάνε αν φαμράρουν μόνοι τους side lanes στο 40λεπτο.

Ζωα ειναι αυτοι που πανε για φαρμ και προειδοποιουν να μην παει η υπολοιπη ομαδα για μαχη 4vs5 ή η ομαδα που πηγαινει και χανει εν'τελει;

 

Γιατι να αφησω 20 minions wave να παει ακλαφτο; Δεν ειναι λιγα τα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx επειδή αυτό που λες μοιάζει με αυτό που ρώτησα...βασικά ζώα είναι και οι δύο.

 

Και ο "βλάκας" που δε ξέρει τι πρέπει να γίνει.

Και ο "έξυπνος" που ξέρει τι πρέπει να γίνει αλλά βασίζεται στο ότι ο "βλάκας" θα κάνει το "σωστό"...

 

Ή πας κάνεις το "σωστό" με ρίσκο ή να χάσεις το game ή κάποιο fight και να δεις ένα ωραιότατο "/all gg Luxx went to farm bot" και να τραβάς τα βυζιά σου και να tiltάρεις.

Ή απλά κάνεις το λάθος.

 

Εξαιρετικά δύσκολη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οταν χανονται τετοια παιχνιδια νομιζω οτι η υπολοιπη ομαδα οχι απλα δεν κοιταει το minimap, αλλα το εχει και κλειστο, εαν γινεται κατι τετοιο βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωα ειναι αυτοι που πανε για φαρμ και προειδοποιουν να μην παει η υπολοιπη ομαδα για μαχη 4vs5 ή η ομαδα που πηγαινει και χανει εν'τελει;

 

Γιατι να αφησω 20 minions wave να παει ακλαφτο; Δεν ειναι λιγα τα λεφτα.

 

όχι δε κατάλαβες πάει ο αλλος να φαρμάρει και τον περιμένει στο bush o αντίπαλος zed. αλλά πού μυαλό γενικά.

 

το να παίζεις split pusher και να κάθεσαι στο lane για pushing επειδή είσαι φινταρισμένος ή έχεις καλό waveclear και escape δεν είναι κακό απλά προφανώς δε θα σε περιμένει κανείς θα παιχτεί απλά 4v5  αυτό λέγαμε πιο πάνω.

 

 

με αυτή τη λογική σπαμάρω τελευταία shen εγώ αλλά πάλι παίζουν ΤΟΣΑ fights που ούτε το tp + ult μου φτάνει για να τους κάνω καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέπω με τα χρόνια τα mechanics των παικτών σε κάποιο βαθμό να βελτιώνονται ειδικά στο laning ανεξαρτήτως elo αλλά η κοινή λογική παραμένει επιδεικτικά απούσα και πάλι σχεδόν ανεξαρτήτως elo. Πραγματικά μπράβο στα παιδιά που έχουν υπομονή και παίζουν "σοβαρά" αυτό το game και καταφέρνουν να διατηρούν τη ψυχραιμία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέπω με τα χρόνια τα mechanics των παικτών σε κάποιο βαθμό να βελτιώνονται ειδικά στο laning ανεξαρτήτως elo αλλά η κοινή λογική παραμένει επιδεικτικά απούσα και πάλι σχεδόν ανεξαρτήτως elo. Πραγματικά μπράβο στα παιδιά που έχουν υπομονή και παίζουν "σοβαρά" αυτό το game και καταφέρνουν να διατηρούν τη ψυχραιμία τους.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι οι διαφορές στους παίκτες είναι αρκετά μικρές σε όλα τα έλο....

Κακούς παίκτες θα δεις μόνο σε Bronze και lower silver. Μόνο εκεί θα βρεις παίκτες που έχουν πρόβλημα και στα mechanics και στο game sense. Από εκεί και πέρα οι διαφορές είναι πολύ λεπτές. Ο κάθε παίκτης ξέρει τί κάνει ο χαρακτήρας του και πως πρέπει να παίξει όσον αφορά τα fights κτλπ.

 

Εκεί που χάνουν οι παίκτες σταδιακά ξεκινώντας από το challenger και πηγαίνοντας μέχρι το silver είναι το game sense. Κυρίως υπάρχουν ερωτηματικά στο πως να κάνουν snowball, πώς να συνεργαστούν με τα υπόλοιπα champion της ομάδας, πώς να κλείσουν ένα παιχνίδι και φυσικά τί είναι καλύτερο για την ομάδα ανά δεδομένη στιγμή και κατάσταση. Συνήθως η σωστή απάντηση του τί είναι βέλτιστο να κάνουμε ως ομάδα κάθε στιγμή είναι μία, αλλά λόγω απειρίας οι απόψεις διήστανται... Αποτέλεσμα να κάνει ο καθένας τα δικά του και να καταλήγουμε σε λάθος call και κακά plays. Συγκρινόμενο με το Pro-play αυτό είναι πάντα αναμενόμενο, αφού κάθε φορά τυχαίνουμε με άσχετα άτομα που ο καθένας έχει το δικό του Playstyle και θα διαλέξει το Χ champion επειδή αυτό παίζει και θέλει, χωρίς να κοιτάξει το υπόλοιπο team.

 

Σ' αυτό δεν βοηθάει καθόλου και η ηλίθια, εντυπωμένη στο μυαλό των περισσότερων παικτών, άποψη ότι για να ανέβεις ELO και να το αξίζεις, εσύ πρέπει να κουβαλήσεις το game και εσύ πρέπει να κάνεις τα plays, εσύ πρέπει να πάρεις το φαρμ, εσύ να έχεις τα kills κτλπ. Οπότε ο καθένας κάνει τα δικά του και θεωρεί ότι το υπόλοιπο team δεν ξέρει τίποτα... Για αυτό και η ψυχραιμία χάνεται εύκολα, αφού εγώ ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ξεκίνησα γρήγορα και έφτασα αρκετά ψηλά κάπου plat 2 την πρωτη βδομάδα , τα trolls ζουν ανάμεσα μας...δεν υπάρχει σωτηρία

Τώρα μόνο νορμαλς με της παρέα και τρολλοbuilds

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το καινουριο patch δε καταλαβαινω τις εξης αλλαγες :

 

We enabled the champ grid at all phases of champ select so it's easier to think through prospective team comps and bans.  

 

 

You can now change your pick intent at all phases prior to final pick.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα μπορείς να βλέπεις τους champions σε όλη τη διάρκεια του champ select όπως παλιότερα, ενώ τώρα τους βλέπεις μόνο όταν είναι η σειρά σου να επιλέξεις

2. Θα μπορείς να αλλάξεις τον champ που είχες δηλώσει ότι θέλεις να παίξεις πριν έρθει η σειρά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Θα μπορείς να αλλάξεις τον champ που είχες δηλώσει ότι θέλεις να παίξεις πριν έρθει η σειρά σου

 

Αυτή τη βλακεία θα πρεπε να την αφαιρέσουν τελείως. Χάσιμο χρόνου είναι και οι περισσότεροι δεν δηλώνουν καν τι champ θα επιλέξουν. Δεν θέλει πολύ να βρεθεί ενα τρολ στο team σου που θα σου μπανάρει το champ που θες επείδη δεν του αρέσει ή επειδή είναι εκτός μέτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη βλακεία θα πρεπε να την αφαιρέσουν τελείως. Χάσιμο χρόνου είναι και οι περισσότεροι δεν δηλώνουν καν τι champ θα επιλέξουν. Δεν θέλει πολύ να βρεθεί ενα τρολ στο team σου που θα σου μπανάρει το champ που θες επείδη δεν του αρέσει ή επειδή είναι εκτός μέτα...

 

από την άλλη όμως ένα μη-τρολ μπορεί να εκμεταλλευτεί πολύ καλά αυτή την πληροφορία... Μπορεί να προσαρμόσω το pick μου βλέποντας το τί θέλει να πάρει ο συμπάικτης μου και κερδίζεται πολύ χρόνος στην συζήτηση για τα picks της ομάδας. Επίσης μπορεί να σκοπεύω να μπανάρω π.χ. xin αλλά βλέπω ότι ο jungler θέλει να τον πικάρει, οπότε κάνω ban κάτι άλλο. Το τρολλ θα βρεί τρόπο να σε τρολλάρει όπως και να `χει...

Γενικώς το νέο Match-making και champion select είναι εξαιρετικά. Μετά από 5 χρόνια για πρώτη φορά δεν έχω δει ποτέ καυγάδες στο champ select.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...