Προς το περιεχόμενο

Κοστος κατσκευης site


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

20 ευρώ / ώρα είναι μια σχετικά χαμηλή τιμή για ένα freelancer χωρίς εμπειρία, και σίγουρα πολύ χαμηλή τιμή για μια μεγάλη εταιρεία.

στη διαφήμιση πληρώνεις γνώσεις - προϋπηρεσία - και ιδέα. Δεν υπάρχει τιμή ανα μονάδα. 10 γραμμές κώδικα = 1 ευρώ για παράδειγμα. δε γίνετε η χ εταιρεία που έχει στο ενεργητικό της μεγάλους πελάτες (σαν φίρμες) να δώσει χαμηλότερη τιμή από την ψ εταιρεία που ασχολείται με σαφώς μικρότερα έργα.

Και ποτέ δε δίνουμε προσφορά στο περίπου χωρίς να έχουμε μιλήσει και κατανοήσει ακριβός, τι θέλει να κάνει ο ενδιαφερόμενος, και τι κέρδη θέλει να έχει από αυτό που θα κάνει.

 

τι τσακώνεστε; θα επιθυμούσατε έναν πελάτη που θα του φτιάχνατε μια σωστή δουλειά με 1000 ευρώ, η 10 πελάτες ξεπέτα των 100 ευρώ, που πολλές φορές τελικά έχουν απαιτήσεις περισσότερες από αυτό που πληρώνουν; έναν πελάτη που θα σας άφηνε να κάνετε τη δουλειά σας ή κάποιον που θα σας έλεγε "θα το έκανα εγώ αλλά δεν έχω χρόνο;" (το έχω ακούσει και αυτό είχε πολύ γέλιο). Δώστε μια προσφορά (όσο μπορεί ναναι σωστή προσφορά χωρίς ένα υποτυπώδες brief, και μη προσπαθείτε να εξηγήσετε το ότι δε ζητάτε πολλά λεφτά. Αυτοί που δέ ξέρουν, δε πρόκειται ποτέ να μάθουν, γιατί ποτέ δε θα ενδιαφερθούν πραγματικά. ή είναι παιδάκια που έχουν μάθει λίγο photoshop λίγο joomla και σου λένε σου φτιάχνω portal με 100 ευρώ, ή είναι τύποι που είναι ικανοί να πάνε σε γιατρό και να του πούνε αφού σου πίρε 10 λεπτά να με εξετάσεις σου δίνω 5 ευρώ και πολλά σου είναι (τραβηγμένο i know).

 

 

και αν υπάρχει ένας λόγος που είναι πίσω το ιντερνετ στην Ελλάδα , δεν είναι γιατί οι εταιρείες ζητάνε πολλά λεφτά και θέλουν να πλουτίσουν, αλλά επειδή υπάρχουν άτομα που πέφτουν σαν λιγούρα πάνω στους ενδιαφερόμενους ( οι οποίοι στην πλειοψηφία είναι άσχετοι και δε ξέρουν τι αγοράζουν), και τους υπόσχονται με λιγοστά χρήματα παπάδες, και φυσικά το αποτέλεσμα είναι πολύ κατώτερο των προσδοκιών τις περισσότερες φορές .

 

anyway

ας ρίξει και μια ματιά εδώ το παιδί που ενδιαφέρετε https://www.psd2html.com/order-now.html να δει μερικές φθηνές τιμές (χωρίς το σχεδιαστικό μέρος - μακέτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι? Το πιο φθηνό από τα νυφικά του website πόσο κάνει? Πόση είναι η πραγματική αξία αγοράς για τον καταστηματάρχη και γιατί αυτή η τιμή διπλασιάζεται? Και αφού η τιμή αυτή διπλασιάζεται και σε περίπτωση που ο καταστηματάρχης νοικιάσει το νυφικό, βγάλει λοιπόν πολλές φορές τα λεφτά του, γιατί να τον λυπηθώ και να του κάνω ιδική τιμή μιας και δεν είναι πολυεθνική? Στην γυναίκα μου θα το δώσει το νυφικό 200 ευρώ ή η έμπνευση του σχεδιαστή είναι πιο ακριβή από του web designer?

 

Εμένα όταν έρχεται κάποιος και μου λέει θέλω κάτι σαν αυτό δεν κοιτάζω να του φτιάξω την ίδια μαλακία. ΠΑΝΤΑ θα του φτιάξω το πιο ποιοτικό που μπορώ και ας έχει χάλια design και κώδικα αυτό που μου δείχνει. Η δουλειά μου πάντα είναι πάνω από συγκεκριμένα standards που έθεσα μετά από 10 χρόνια εμπειρίας. Και επειδή κι εγώ έφτιαξα sites με 200-300 euro στο ξεκίνημα μου μπορώ να πω με σιγουριά ότι sites των 200-300 όχι μόνο δεν αξίζουν μετά από λίγο και για τον κατασκευαστή αλλά και για τον πελάτη, αλλά και ο designer μετά από 3-4 δουλειές που θα έχει φάει ΤΟ σκατό από τους άχρηστους-άσχετους-ατάλαντους θα αναθεωρήσει για τα λεφτά που ζητάει αλλά θα είναι αργά. Γιατί όταν από τον 1-2 που τελικά ίσος να μην τους άρεσε το αποτέλεσμα αλλά τουλάχιστον ήταν φθηνό έρθουν άλλοι 1-2 πελάτες που είναι λίγο πιο απαιτητικοί αλλά έρχονται επειδή είσαι φθηνός τότε θα την φας και θα καταλήξεις να φτιάξει CUSTOM portal με CUSTOM CMS με 700 eυρώ μέχρι να πάρεις χαμπάρι ότι η δουλειά σου αξίζει παραπάνω.

 

Σοβαρευτείτε... Τίποτα που αγοράζετε κάθε μέρα δεν αξίζει όσα πληρώνετε. Όποιος έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με το εμπόριο το ξέρει. Για τις τιμές αυτές ευθύνονται άλλοι παράγοντες (πχ ποιότητα) και όχι το πραγματικό κόστος κατασκευής και από κάποιο σημείο και μετά ευθύνεται καθαρά και μόνο το όνομα που πληρώνεις. Κοστολογήστε σοβαρά την δουλειά σας και ας χάσετε ένα πελάτη. Δεν τρέχει τίποτα. Προσωπικά όσους πελάτες έχασα λόγο τιμής, ή καλύτερα που τους έχασα γιατί την ποιότητα που θέλανε δεν καταδέχομαι να την βγάζω ή που τελικά ήρθαν ξανά σε μένα αφού είχαν χάσει 200-300 ευρώ και 3-4 μήνες από την ζωή τους.

 

Η τιμή μου είναι γύρω στα 1000 ευρώ για ένα website όπως αυτό που μας έδειξε ο φίλος dancer (σε δομή και περιεχόμενο αλλά όχι ποιότητα) αν δεν μου δημιουργήσει προβλήματα (καθυστερήσεις, ασυνεννοησίες κτλ), και γύρω στα 1500 αν με μαλακίες με κάνει να χάσω χρόνο από άλλη δουλειά γιατί κάποιος πρέπει να πληρώσει για τα λεφτά που δεν βγάζω λόγο κακού πελάτη.

 

Φιλικά πάντα και προς όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

το σαιτ που ειδα:

1100 με eshop

600 σκετο

 

εχει παρα πολλα λαθη στον κωδικα, 1 λεπτο εκατσα και μου βγαλε 3 σφαλματα βασικης περιηγησης, δηλαδη θα τα φαει στην μαπα ο επισκεπτης στην 1η επισκεψη

και δεν ειναι δυνατον να μιλαμε για σφαλματα του τυπου:

http://localhost/venetti/products.asp?subcatID=20&subcatDesc=Bridal%20Shapers

επειδη ξεχασε να αλαχτει το path οταν ανεβηκε live!

οπως και τα "please select a brand" και πολλα πολλα αλλα δεν δουλευουν

 

κατι τιμες, που ακουω 200-300 ειναι τραγικες

οι τιμες που εδωσα και ειδικα για το eshop που ειναι ξεφτιλα, εχουν να κανουν με τα λαθη οπως προειπα.

και δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω account για να δω αν στελνει μειλς,καταχωρει την παραγκελια κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει 2,5 μήνες από τότε που άνοιξε το συγκεκριμένο θέμα και περιμένουμε να δούμε όλοι πιστεύω το site, τις δυνατότητες που έχει και την τιμή που πλήρωσε ο φίλος μας ο dancer για το site του (εάν το έχει φτιάξει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη καποιος ανεφερε το psd2html εγω απλα θα πω οτι εχουμε αναλαβει το front end μιας εταιριας (μεγαλη με eshop).

1. αλλος εκανε τη γραφιστικη δουλεια (τιμη? τσαμπα? priceless?)

2. psd2html το εκοψε (τιμη?)

3. και εμεις το στρωνουμε (τηλεφωνο με πελατη - βαλε ενα κενο εκει βαλε ενα χρωμα εκει κλπ)

το 1 και το 2 ειναι εξοδα πελατη.

το 3 εχει παρει σε εμας χοντρικα 5-7 ανθρωπομερες. βαλτε μια τιμη/ωρα και βγαλτε κοστη. και χωρις καν να μιλισουμε για development.

φυσικα με 200 ευρω που ειπαν καποιοι επερνα ενα free template, δεν εκανα ΚΑΜΙΑ αλλαγη και τους το πουλαγα. και θα επερνα ενα ....ιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω κατι?

 

Εχω αρχισει να ασχολουμε αρκετα με το web design (και λογο της σχολης μου)(και απλα για την παρτι μ και μονο)..

 

Μπορει παρακατω να πω βλακεια αλλα ειμαι σε αρχικο σταδιο.

 

Νομιζω η κοστολογιση αυτου του site με 100 και 200 ευρω ειναι εξευτελιστικη....

 

Ερωτηση επειδη ειδα οτι το site ειναι σε asp.Net .

Ποσο πρεπει ενας ερασιτεχνης web designer /developer να πληρωσει στην microsoft για να μπορει να κανει χρηση του δικου της framework και να μπορει να πουλαει οτι δημιουργει μεσω αυτου???? Λογικα δεν πρεπει να πληρωσει καποιες αδειες για την asp??

H παιρνω τα ετοιμα controls και τα πουλαω αβερτα οσο θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρατήρηση.

Είναι σε ASP, όχι σε ASP.NET.

 

Αν ήταν σε ASP.NET οι σελίδες θα τελείωναν σε .aspx, ενώ τελειώνουν σε .asp.

 

Χρησιμοποιώ ASP.NET, οπότε μπορώ να σου πω για το κόστος των εργαλείων είναι περίπου 3.000€ τον χρόνο (περιλαμβάνει Visual Studio, Office, SQL Server, λειτουργικά συστήματα, MSDN library, κτλ), αλλά υπάρχει και η lite έκδοσή τους (Web developer, SQL Server 2008 express, κτλ) που είναι δωρεάν αλλά με πολύ λιγότερες δυνατότητες και αυτοματισμούς.

 

Υποθέτω ότι τις δωρεάν εκδόσεις τις έχει κυκλοφορήσει για όσους γκρινιάζουν ότι μόνο στο Linux υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές για development.

 

Σχετικά με τα έτοιμα controls, υπάρχουν και δωρεάν αλλά υπάρχουν και επί πληρωμής. Τα ενσωματωμένα στο .net framework είναι δωρεάν.

Τα λεφτά τα παίρνει η microsoft από τους server στους οποίους θα εγκατασταθεί η εφαρμογή. Τα Windows Server κοστίζουν, όπως και ο SQL Server (πάνω από 10.000€ η enterprise έκδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρατήρηση.

Είναι σε ASP, όχι σε ASP.NET.

 

Αν ήταν σε ASP.NET οι σελίδες θα τελείωναν σε .aspx, ενώ τελειώνουν σε .asp.

 

Χρησιμοποιώ ASP.NET, οπότε μπορώ να σου πω για το κόστος των εργαλείων είναι περίπου 3.000€ τον χρόνο (περιλαμβάνει Visual Studio, Office, SQL Server, λειτουργικά συστήματα, MSDN library, κτλ), αλλά υπάρχει και η lite έκδοσή τους (Web developer, SQL Server 2008 express, κτλ) που είναι δωρεάν αλλά με πολύ λιγότερες δυνατότητες και αυτοματισμούς.

 

Υποθέτω ότι τις δωρεάν εκδόσεις τις έχει κυκλοφορήσει για όσους γκρινιάζουν ότι μόνο στο Linux υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές για development.

 

Σχετικά με τα έτοιμα controls, υπάρχουν και δωρεάν αλλά υπάρχουν και επί πληρωμής. Τα ενσωματωμένα στο .net framework είναι δωρεάν.

Τα λεφτά τα παίρνει η microsoft από τους server στους οποίους θα εγκατασταθεί η εφαρμογή. Τα Windows Server κοστίζουν, όπως και ο SQL Server (πάνω από 10.000€ η enterprise έκδοση).

 

Σορρυ τοτε γιατι εμεις στην σχολη ξεκινησαμε κατευθειαν με Asp.Net .. Παντως 3000 ευρω πολλα ειναι ... Πιστευω η αποσβεση να γινετε εις το δεκαπλουν μεσα στο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να ξεκινήσεις την ASP.NET.

H ASP έχει αντικατασταθεί από την ASP.NET από το 2003 αν δεν κάνω λάθος.

Υπάρχει και πιο οικονομική συνδρομή, με 1500€ αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν έχει ούτε τα μισά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια η σελιδα δεν εχει τιποτα το ιδιεταιρο απλα μερικα λινκς και φοτογραφιες ειναι html και css χωρις ηλεκτρονικο καταστημα ποσο μπορει να κανει αυτο? εγω συμφονω με τον street

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...