Προς το περιεχόμενο

Κοστος κατσκευης site


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Εμένα στις σελίδες μου βγάζει κάτι τέτοια...

ADODB.Field error '800a0bcd'

 

Either BOF or EOF is True, or the current record has been deleted. Requested operation requires a current record.

 

/categories.asp, line 438

 

Συνεπώς εγώ θα ζητούσα... τα λεφτά μου πίσω, γι αυτό το site. :lol:

 

 

Γνώμη μου:

- Για δυναμικά sites εννοείται θα πας σε έναν επαγγελματία (εμπειρία > καλύτερη γνώση > υποστήριξη) αρκεί να βρεις κάποιον που να μη ζητάει όσα του λείπουν.

- Για μικρής έκτασης στατικά sites, η κύρια διαφορά του επαγγελματία είναι η νομιμότητα (απόδειξη). Ο μη επαγγελματίας παίζει να έχει πλεονάζον μεράκι & φιλότιμο κι ενίοτε δύναται να κάνει και καλύτερη δουλειά με πολύ μικρότερο κόστος. Κατά τα άλλα, σιγά την τεχνολογία και σιγά τα ωά να φτιάξεις μια ρεκλάμα με λίγο XHTML/CSS και δυο-τρία γραφικά (το βαφτίσαμε και "προγραμματισμό" τώρα).

Υ.Γ. Τα περί flash βερεσέ. Τί να το κάνεις το flash? Εξάλλου δε βλέπω πάντα flash που να λέει τα λεφτά του για την - anyway - τεχνολογία που προσφέρει, τα περισσότερα δύνανται να αντικατασταθούν από κάτι πιο λειτουργικό, εξίσου όμορφο και (για ποικίλλους λόγους) καλύτερο σε απλό κώδικα.

 

+1

Oσο για τους υπόλοιπους που βγάζουν το άμεσο συμπέρασμα του στυλ δεν ξέρεις τίποτα απο site οσοι έχουν συνεργαστεί μαζί μου το γνωρίζουν πολύ καλά οτι δεν ισχύει κατι τέτοιο.

Και 2τερων δεν ανάφερα ποτε στο σύνολο 140-200 ευρώ το domain & hosting αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για ασφάλειά σου πόσο πληρώνεις τον χρόνο;

Αν δεν πληρώνεις εσύ, ποιός την πληρώνει;

 

Με τις τιμές αυτές βγάζεις τα προς το ζην (σπίτι,λογαριασμοί, ασφάλεια, φαγητό, super market, κτλ) ή απλά ζητάς λιγότερα από τους γονείς σου;

Οι τιμές που λέμε είναι για κάποιον που το κάνει ως επάγγελμα, όχι για χαρτζιλίκι.

 

Βιβλία στην εφορία έχεις ανοίξει;

 

Από τα ποσά που συζητάμε για επαγγελματίες, ούτε τα μισά δεν είναι καθαρά. Τα υπόλοιπα πάνε σε φόρους, μεταφορικά (προς και από τον πελάτη), λογιστικά έξοδα, Hosting, απόσβεση εξοπλισμού, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αρχική σελίδα

2) Η εταιρεία

3) Νυφικά ( + 7 κατηγορίες x 2 σελίδες τουλάχιστον έκαστη)

4) Βραδυνό (+ 3 σελίδες

5) Παπούτσια

6) Εσώρουχα (+ 4 κατηγορίες)

7) Αξεσουάρ

8) Παρανυφάκια

9) Νέα

10) Επικοινωνία

11) Σημεία πώλησης

 

Πολλαπλασίασε επί 2 (είναι και στα αγγλικά όλα, αν πατήσεις στην αρχική σελίδα enter room).

 

Με 200€, ούτε 5€ η σελίδα δεν βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εγω βλέπω λάθος link τελικά...

Σωστά... εχμ, δηλαδή λάθος. :mrgreen:

Πάμε πάλι λοιπόν επί του θέματος όπως τέθηκε:

Θα ηθελα να μου πειτε περιπου το κοστος κατασκευης ενος πaρεμφερους site με αυτο εδω http://www.venetti.gr χωρις ομως ηλεκτρονικο καταστημα κτλ.

Έ, λοιπόν εγώ αυτό το site όπως φαίνεται, ως ρεκλάμα δηλαδή (προφανώς για κάτι τέτοιο μιλάει ο φίλος), χωρίς τις σελίδες λειτουργίας παραγγελιών, δεν το κοστολογώ πάνω από 100-150Ε μέχρι 5-6 σελίδες περιεχόμενου (εννοείται χωρίς τα έξοδα domain και χώρου) άντε και άλλα 50 για ένα αντίγραφο στα αγγλικά (δεν έχει και τίποτα κείμενα).

Μ'αρέσει που κάποιοι ανέφεραν κάτι κοντά στο χιλιάρικο, για το ίδιο site κομμένο, χα! Για το έλεος όλο δηλαδή, μιλάμε για site μισής ημέρας δουλειάς, αν κρίνω από το υποτυπώδες design και τον κώδικα της πλάκας που έχει μέσα. Ποιά συμβατότητα, δυο στάλες κώδικας είναι με κάτι tables... και ούτε για HTML Transitional δεν κάνει validate. "Επαγγελματικός" κώδικας τουαλέτας είναι (και βλέπω και 2008-09 από κάτω). Αυτός που το έφτιαξε μάλλον θα διάβασε κανά παλιό βιβλιαράκι τύπου "for dummies" για HTML. :lol:

 

Όμως για να μην παρεξηγούμαι, αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση και το θέμα όπως τέθηκε. Για κάθε άλλη περίπτωση και σκεφτόμενοι λίγο διαφορετικά (και πονηρά) αλλάζουν τα πράγματα (από εδώ και πέρα δηλαδή ξεκινάω και δίνω δίκιο στον StavrosD που τα λέει αρκετά ορθά από την πλευρά του).

Για παράδειγμα, αν σκεφτείς πως ο άλλος θα χρησιμοποιεί αυτή την πολύ απλή έστω στατική σελίδα που θα του φτιάξεις για βιτρίνα μαγαζιού, τότε μπορείς να τον "κοπανήσεις" κάτι παραπάνω, έτσι σου, για να βγάλεις κι εσύ "κάτι".

Επίσης είναι τελείως διαφορετικό το να φτιάξεις ένα στατικό site με λιτό design όπως αυτό και με λίγο περιεχόμενο από το αντίθετο. Όχι διότι είναι κάτι δύσκολο/πολύπλοκο, αλλά επειδή προκειμένου να οργανώσεις ένα απλό στατικό site με αρκετό κείμενο και εικόνες θα φας αναγκαστικά κάποιες εργατοώρες, οπότε εκεί θα χρεώσεις κάτι παραπάνω, αναλόγως. Δε μπορείς να φτιάξεις ένα, απλοϊκό έστω, στατικό site πχ 20 σελίδων με κάποιο "α" βαρύ περιεχόμενο μόνο με 200 ευρώ, ακόμα κι αν είσαι "χομπίστας". Διότι θα φας κάποια μεροκάματα και αν είναι να ζήσεις με αυτά, τότε πολύ απλά δε ζεις. Ούτε για χαρτζηλίκι δεν αξίζει τον κόπο.

Τώρα για τα δυναμικά site εκεί αλλάζει πολύ το πράγμα, αλλά είμαστε offtopic για να συζητιέται αυτό.

 

Πάντως να σημειώσω για τον όποιο ενδιαφερόμενο που διαβάζει τούτο πως υπάρχουν κι επαγγελματίες που χρεώνουν όντως κάποια λογικά ποσά και συνήθως πρόκειται γι ανθρώπους που είναι φρέσκοι και ορεξάτοι που θέλουν να βρουν πελατεία και να πλουτίσουν το portfolio τους (διότι υπάρχουν κι εκείνοι που αν δε 'κονομήσουν δεν ασχολούνται καν, εξού και κάτι ωραίες τιμές αν τους ρωτήσεις). Επίσης, πρέπει να αναφέρω πως υπάρχουν και "χομπίστες" με 10 φορές καλύτερες ικανότητες από κάτι δήθεν επαγγελματίες. Όλα παίζουν, αναλόγως την περίπτωση, μην είμαστε απόλυτοι.

 

 

Πέρα από το παρόν θέμα, ποτέ μου δε συμπάθησα ανθρώπους που κάνουν μια δουλειά και το παίζουν αυθεντίες. Αυθεντία δεν υπάρχει για κανένα αντικείμενο πάνω στον πλανήτη Γη. Όλοι φτιάχνουμε 1001 πράγματα για το σπίτι μας και για κανά φίλο και καλό γείτονα, για εδώ και για εκεί, χωρίς να χρειάζεται να έχουμε πάρει καμιά 10αριά πτυχία κι επαγγελματικές άδειες. Φράσεις που ακούς με στυλάκι "ξέρω εγώ, αυτή τη δουλειά κάνω, εσύ τη δική σου" δείχνουν άλλα πράγματα. Το ότι οι κοινωνίες είναι οργανωμένες και οδηγούν τα άτομα στην εξειδίκευση δε σημαίνει πως οι υπόλοιποι είναι άχρηστοι και δεν αξίζουν να ασχολούνται με το ίδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά... εχμ, δηλαδή λάθος. :mrgreen:

"Επαγγελματικός" κώδικας τουαλέτας είναι (και βλέπω και 2008-09 από κάτω). Αυτός που το έφτιαξε μάλλον θα διάβασε κανά παλιό βιβλιαράκι τύπου "for dummies" για HTML. :lol:

Έχεις δίκιο, τώρα το πρόσεξα.

Τώρα για τα δυναμικά site εκεί αλλάζει πολύ το πράγμα, αλλά είμαστε offtopic για να συζητιέται αυτό.

Είναι δυναμικό site φτιαχμένο σε asp. Ενδιαφέρον, αν σκεφτεί κανείς ότι εδώ και χρόνια έχει αντικατασταθεί από .NET (aspx σελίδες).

Επίσης, πρέπει να αναφέρω πως υπάρχουν και "χομπίστες" με 10 φορές καλύτερες ικανότητες από κάτι δήθεν επαγγελματίες. Όλα παίζουν, αναλόγως την περίπτωση, μην είμαστε απόλυτοι.

Συμφωνώ απόλυτα. Ιδιαίτερα ο χομπίστας που θα το κάνει και επάγγελμα (έναρξη στην εφορία, κτλ) θα είναι από τους καλύτερους μετά από μερικές δουλειές, επειδή το μεράκι και η εμπειρία δεν αντικαθιστώνται με τίποτα.

 

Δυστυχώς "δήθεν" επαγγελματίες υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα. Εργάζομαι και ως μηχανικός και ως developer κατά περιόδους. Υπάρχουν παραμυθάδες που δυστυχώς είναι πολύ πειστικοί και χαλάνε την πιάτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε site έχει τις δικές του ξεχωριστές ιδιομορφίες, οπότε είναι δύσκολο να κοστολογήσεις στο περίπου. Καταρχήν πρέπει να ζητήσεις να καλυφθούν επακριβώς οι ανάγκες της επιχείρισης σου, αλλιώς γιατί να το φτιάξεις, για εφέ; Οι ανάγκες είναι που θα υποδείξουν και την τιμή. Βέβαια, ότι πληρώσεις παίρνεις, δεν έχουν όλοι οι web developers μόνιμη συνεργασία με γραφίστα κλπ.

 

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος και αναλαμβάνει τέτοια sites (αντίστοιχης ποιότητας) στις τιμές που προαναφέρθηκαν ας μου στείλει πμ να του στέλνω δουλειές. Καλύτερα να είσαι μεσάζοντας στην προκειμένη περίπτωση, συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστά... εχμ, δηλαδή λάθος. :mrgreen:

Πάμε πάλι λοιπόν επί του θέματος όπως τέθηκε:

 

Έ, λοιπόν εγώ αυτό το site όπως φαίνεται, ως ρεκλάμα δηλαδή (προφανώς για κάτι τέτοιο μιλάει ο φίλος), χωρίς τις σελίδες λειτουργίας παραγγελιών, δεν το κοστολογώ πάνω από 100-150Ε μέχρι 5-6 σελίδες περιεχόμενου (εννοείται χωρίς τα έξοδα domain και χώρου) άντε και άλλα 50 για ένα αντίγραφο στα αγγλικά (δεν έχει και τίποτα κείμενα).

Μ'αρέσει που κάποιοι ανέφεραν κάτι κοντά στο χιλιάρικο, για το ίδιο site κομμένο, χα! Για το έλεος όλο δηλαδή, μιλάμε για site μισής ημέρας δουλειάς, αν κρίνω από το υποτυπώδες design και τον κώδικα της πλάκας που έχει μέσα. Ποιά συμβατότητα, δυο στάλες κώδικας είναι με κάτι tables... και ούτε για HTML Transitional δεν κάνει validate. "Επαγγελματικός" κώδικας τουαλέτας είναι (και βλέπω και 2008-09 από κάτω). Αυτός που το έφτιαξε μάλλον θα διάβασε κανά παλιό βιβλιαράκι τύπου "for dummies" για HTML. :lol:

 

Όμως για να μην παρεξηγούμαι, αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση και το θέμα όπως τέθηκε. Για κάθε άλλη περίπτωση και σκεφτόμενοι λίγο διαφορετικά (και πονηρά) αλλάζουν τα πράγματα (από εδώ και πέρα δηλαδή ξεκινάω και δίνω δίκιο στον StavrosD που τα λέει αρκετά ορθά από την πλευρά του).

Για παράδειγμα, αν σκεφτείς πως ο άλλος θα χρησιμοποιεί αυτή την πολύ απλή έστω στατική σελίδα που θα του φτιάξεις για βιτρίνα μαγαζιού, τότε μπορείς να τον "κοπανήσεις" κάτι παραπάνω, έτσι σου, για να βγάλεις κι εσύ "κάτι".

Επίσης είναι τελείως διαφορετικό το να φτιάξεις ένα στατικό site με λιτό design όπως αυτό και με λίγο περιεχόμενο από το αντίθετο. Όχι διότι είναι κάτι δύσκολο/πολύπλοκο, αλλά επειδή προκειμένου να οργανώσεις ένα απλό στατικό site με αρκετό κείμενο και εικόνες θα φας αναγκαστικά κάποιες εργατοώρες, οπότε εκεί θα χρεώσεις κάτι παραπάνω, αναλόγως. Δε μπορείς να φτιάξεις ένα, απλοϊκό έστω, στατικό site πχ 20 σελίδων με κάποιο "α" βαρύ περιεχόμενο μόνο με 200 ευρώ, ακόμα κι αν είσαι "χομπίστας". Διότι θα φας κάποια μεροκάματα και αν είναι να ζήσεις με αυτά, τότε πολύ απλά δε ζεις. Ούτε για χαρτζηλίκι δεν αξίζει τον κόπο.

Τώρα για τα δυναμικά site εκεί αλλάζει πολύ το πράγμα, αλλά είμαστε offtopic για να συζητιέται αυτό.

 

Πάντως να σημειώσω για τον όποιο ενδιαφερόμενο που διαβάζει τούτο πως υπάρχουν κι επαγγελματίες που χρεώνουν όντως κάποια λογικά ποσά και συνήθως πρόκειται γι ανθρώπους που είναι φρέσκοι και ορεξάτοι που θέλουν να βρουν πελατεία και να πλουτίσουν το portfolio τους (διότι υπάρχουν κι εκείνοι που αν δε 'κονομήσουν δεν ασχολούνται καν, εξού και κάτι ωραίες τιμές αν τους ρωτήσεις). Επίσης, πρέπει να αναφέρω πως υπάρχουν και "χομπίστες" με 10 φορές καλύτερες ικανότητες από κάτι δήθεν επαγγελματίες. Όλα παίζουν, αναλόγως την περίπτωση, μην είμαστε απόλυτοι.

 

 

Πέρα από το παρόν θέμα, ποτέ μου δε συμπάθησα ανθρώπους που κάνουν μια δουλειά και το παίζουν αυθεντίες. Αυθεντία δεν υπάρχει για κανένα αντικείμενο πάνω στον πλανήτη Γη. Όλοι φτιάχνουμε 1001 πράγματα για το σπίτι μας και για κανά φίλο και καλό γείτονα, για εδώ και για εκεί, χωρίς να χρειάζεται να έχουμε πάρει καμιά 10αριά πτυχία κι επαγγελματικές άδειες. Φράσεις που ακούς με στυλάκι "ξέρω εγώ, αυτή τη δουλειά κάνω, εσύ τη δική σου" δείχνουν άλλα πράγματα. Το ότι οι κοινωνίες είναι οργανωμένες και οδηγούν τα άτομα στην εξειδίκευση δε σημαίνει πως οι υπόλοιποι είναι άχρηστοι και δεν αξίζουν να ασχολούνται με το ίδιο.

 

 

+1 σε ολα.

Επιτέλους και ένας λογικός άνθρωπος σε αυτό το τοπικ.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:14 ----------

 

Κάθε site έχει τις δικές του ξεχωριστές ιδιομορφίες, οπότε είναι δύσκολο να κοστολογήσεις στο περίπου. Καταρχήν πρέπει να ζητήσεις να καλυφθούν επακριβώς οι ανάγκες της επιχείρισης σου, αλλιώς γιατί να το φτιάξεις, για εφέ; Οι ανάγκες είναι που θα υποδείξουν και την τιμή. Βέβαια, ότι πληρώσεις παίρνεις, δεν έχουν όλοι οι web developers μόνιμη συνεργασία με γραφίστα κλπ.

 

Σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος και αναλαμβάνει τέτοια sites (αντίστοιχης ποιότητας) στις τιμές που προαναφέρθηκαν ας μου στείλει πμ να του στέλνω δουλειές. Καλύτερα να είσαι μεσάζοντας στην προκειμένη περίπτωση, συμφέρει...

 

Eσυ για μαλάκες ψάχνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να δώσει τιμή για μια ιστοσελίδα τύπου:

δες το site http://www.thelwkaiegwtoidio.gr και πες μου πόσο κάνει

 

Δεν γίνεται να βγάλεις προσφορά που να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα απλά "διαβάζοντας" μία άλλη ιστοσελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το http://www.thelwkaiegwtoidio.gr/ θα ζήταγα 50€ στην επαρχία ή το πολύ 100€ στην Αθήνα (είναι και τα μεταφορικά και ο χρόνος στον δρόμο), και σχεδόν θα αισθανόμουν κλέφτης.

20€ για την κατοχύρωση του domain, κανα εικοσάρικο ακόμα για μένα (αν δεν ήταν για φίλο) και 19% ΦΠΑ.

Δεν έχει καν έξοδα hosting αυτή την στιγμή που το βλέπω (Address Not Found).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το http://www.thelwkaiegwtoidio.gr/ θα ζήταγα 50€ στην επαρχία ή το πολύ 100€ στην Αθήνα (είναι και τα μεταφορικά και ο χρόνος στον δρόμο), και σχεδόν θα αισθανόμουν κλέφτης.

20€ για την κατοχύρωση του domain, κανα εικοσάρικο ακόμα για μένα (αν δεν ήταν για φίλο) και 19% ΦΠΑ.

Δεν έχει καν έξοδα hosting αυτή την στιγμή που το βλέπω (Address Not Found).

 

:D

είσαι ακριβός, ο ανιψιός μου το κάνει τσάμπα και μου φτιάχνει και forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προσλαμβάνω.

καλώς,

θα τον ειδοποιήσω να σε καλέσει καθώς προς το παρών λιώνει στον ύπνο ενώ απο αύριο θα την κάνει για κανα δίμηνο, διακοπές στη Ν. Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πραγματικα δεν περιμενα να παρει τετοια εκταση το θεμα που ανοιξα, η τιμη που ζητησα ηταν χωρις host και domain, παντως καποιοι γραψανε για πανω απο 1000αρικο και με κουφανανε οταν απο 2 γνωστους που ειναι επαγγελματιες ο ενας μου ειπε 300 και ο αλλος γυρω στα 500,δεχτηκα και καποια πμ σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.

 

Παντως οταν θελεις να θεωρησε επαγγελματιας δεν μπορεις να δινεις τις ιδιες τιμες που δινεις σε μια μεγαλη εταιρεια η οργανισμο και τις ιδιες τιμες σε ενα απλο ιδιωτη που δε θα εχει τα πολλα φραγκα και ουσιαστικα θα προσπαθεις να βγαλεις κερδος απο παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...