Προς το περιεχόμενο

Κοστος κατσκευης site


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να προγραμματίζεις και να ασχολείσαι με την πληροφορική γενικότερα δεν ειναι μια απλή δουλεια αλλά επιστήμη επέτρεψε μου να πω φίλε μου.Επίσεις θα διαφωνήσω με το "κανετε μια απλη δουλεια την οποια "σπουδαζει" κανεις μεσα σε δυο χρονια" . Για να είσαι μέλος αυτού του forum λογικά έχεις σχέση με την πληροφορική,συνεπώς γνωρίζεις ότι η Επιστήμη αυτή αναπτύσεται ραγδαία,και συνεπώς γνωρίζεις ότι ο προγραμματισμός εξελίσεται συνέχεια και πόσο περισσότερο ο προγραμματισμός στο web..Όπως είπα και ποιο πάνω δεν χρειάζεται να σκάβω για να απαιτώ χρήματα για την δουλειά μου..αν ρωτήσεις άτομα που ασχολούνται σοβαρά με το επάγγελμα θα δείς ότι ΚΑΙ έχουν περάσει άπειρες ώρες πάνω από ένα βιβλίο και πρόκειται να περάσουν ακόμα περισσότερες γιατί απλά αυτό το πράγμα δεν το προλαβαίνεις...πρέπει να μαθαίνεις συνέχεια!...αυτά για μερικούς που το θεωρούν γελείο και απλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
φιλε μου οκ. εγω δεν εχω ιδεα. δεν σου φτανω ουτε στο μικρο σου δαχτυλακι. και δεν εχω λογο για τιποτα.

Ενημερωτικα μπορεις να μου πεις εσυ που οπως λες γνωριζεις, ποσες ωρες θα σου παρει και ποσο επιτελους, μεγαλοι διδασκαλοι και μαστορες του ιντερνετ κοστολογειτε την εργασιακη σας ωρα?

Γιατι απο το 6-7 ευρω την ωρα που ειναι ο μησθος του απλου εργαζομενου, στα 20 ευρω την ωρα που κοστολογισε ο φιλος σνικ, μεχρι τα 250 ευρω την ωρα που ακουστηκε βλακωδως εδω μεσα υπαρχει χαος.

 

Και στην τελικη, αν υποθεσουμε οτι ενα σιτε ειναι βιτρινα καταστηματος για ρωτηστε κανενα μαστορα που φτιαχνει βιτρινεσ καταστηματων ποσο χρεωνει την εργατοωρα και μετα φτιαξτε τις τιμες σας, γιατι 250 ευρω την ωρα εγω και ο καθε εγω ουτε για λουτρο σε χρισαφι δεν θα τα δηναμε με αρωματικα λαδια και μασαζ

Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι συγκρίσεις το μισθό σου με το κόστος που θα χρεώσει μια επιχείρηση χωρίς να φαντάζεσαι καν τι έξοδα υπάρχουν από πίσω. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εκεί που δουλεύεις παίρνεις 7 ευρώ την ώρα και κοστίζεις 11 ευρώ την ώρα. Επίσης το γραφείο που χρησιμοποιείς ή οτιδήποτε δεν κοστίζει 10 ευρώ, ούτε η καρέκλα που κάθεσαι ούτε ο υπολογιστής που γράφει. Αν χαλάσει δε κάτι (πράγμα που συμβαίνει δεν θα πέσει ένα 50ευρω από τον ουρανό και θα πάρεις το καινούργιο δίσκο που χάλασε. Όπως καταλαβαίνεις για να παίρνεις εσύ 7 ευρώ την ώρα ο εργοδότης σου πρέπει τους πελάτες του να τους χρεώνει τουλάχιστον 15-20 ευρώ την ώρα. Αν το μάθεις εσύ θα πεις "ο φούστης ο εργοδότης μου με πουλάει 20 ευρώ την ώρα και εγώ παίρνω μόνο 7". Αν κάνεις όμως τις πράξεις σου θα δεις ότι είναι θέμα επιβίωσης για τον εργοδότη σου να έχει κέρδος. Επίσης εσένα σε πληρώνει ο εργοδότης σου κάθε μήνα. Τον εργοδότη σου το ξέρεις ότι μπορεί να τον αργήσουν να τον πληρώσουν μήνες, χρόνια ή να μη τον πληρώσουν και καθόλου? Αν πιστεύεις ειλικρινά ότι είναι τόσο εύκολα τα πράγματα μπες κι εσύ να κολυμπήσεις στο χρυσάφι αλλά σου λέω από πριν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο ακούγονται. Σχετικά με τη τζαμαρία που λες, οι μόνες τιμές που βρήκα είναι 25 ευρώ/τμ χωρίς την εργασία οπότε κάνε τους υπολογισμούς μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην. Δεν ειμαι υπαλληλος (οχι οτι θα ηταν κακο να σου πω την αληθεια) . πιστεψε με ξερω πολυ καλυτερα τα εξοδα και το περιθοριο κερδους που εχει μια επιχειρηση, δεδομενου οτι μεσα σε δυο χρονια που σταματησα να εχω μησθο, εχω αποκτησει αισιως 2 και σε λιγους μηνες και τριτη επιχειρηση.

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι πιανω μεγαλο φασμα εργασιακο και για αυτο μπορω και μιλαω και ταυτοχρονα (αντιθετα με οτι πιστευει πολυς κοσμος) γνωριζω πολλα περισσοτερα απο οτι μπορει να νομιζει ο καθενας εδω μεσα (δεν κρινω κανενα, γιατι και εγω δεν γνωριζω τι ξερει και τι μπορει να κανει εδω μεσα).

 

Η μια μου δουλεια λοιπον ειναι η ηχοληψια. Μπορω να σου πω λοιπον οτι για ενα ραδιοφωνικο σποτακι των 30" χρεωνω 150 ευρω την στιγμη που η υπολοιπη αγορα μπορει να χρεωσει 300-400 ευρω. και εγω εχω κοστος εξοπλισμου, μουσικων, συνεχους "εκπαιδευσης" για να μενω κοντα στα πραγματα, χωρου, συντηρησης μηχανηματων, υπαλληλων κτλ αλλα τι να κανουμε, και πολλα παιρνω για 8-9 ωρες δουλεια. σε εμενα λοιπον θα παρει το πολυ 8-9 ωρες για να δωσω το σποτ για να βγει αερα, πραγμα που σημαινει οτι αν χρεωσω τον πελατη μου 400 ευρω τον εχω κλεψει. και ο δικος μου ο πελατης θα βγαλει λεφτα απο το σποτακι "βιτρινα" που θα του φτιαξω. αυτο δεν σημαινει οτι θα με κανει συνεταιρο στα κερδη του.

 

Και εδω ερχομαι και ξαναλεω: δεν φταιει για την καταντια της ελλαδας το οτι δεν ειμαστε μπροστα σε καποια πραγματα, φταινε οι καλοθελητες που ζητανε παπαδες για κατι που δεν κανει παπαδες.

Σηγουρα εσυ και ο καθε εσυ θα φτιαξεις μια σελιδα καλυτερα απο εμενα, οπως και εγω θα μιξαρω ενα κομματι καλυτερα απο εσενα. Στην εποχη ομως που η πληροφορια ειναι τοσο ευραιως διαδεδομενη, δεν ειναι λογικο να ζητας εσυ περισσοτερα λεφτα απο οτι αναλλογουν στη δουλεια σου μονο και μονο επειδη εχεις μεγαλυτερα εξοδα.

Και δες το και αλλιως. Αν δεν βγαινεις οικονομικα με τους πελατες που εχεις τοτε σιγουρα εχεις αρκετο ελευθερο χρονο. για εσενα ο χρονος οποτε ειναι πολυ φθηνοτερος απο τον δικο μου που πιστεψε με ειναι πολυτιμος. Αρα πουλα τον χρονο σου που σου περισσευει φθηνοτερα και ζησε.

Γνωριζω, και σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω, τη σπουδεοτητα του επαγκελματος. Δεν ειμαι τρελος για να πω οτι ο πργραμματιστης η ο web designer ειναι για τα μπαζα.

Αλλα οταν καποιος λεει, στην ελλαδα που απευθηνεσαι επι το πλιστον σε μικρομεσαιες επιχειρησεις, οτι χρεωνει, η πρεπει να χρεωνει, 2500 για μια σελιδα για νυφικα και μαλιστα χωρις καταστημα........Απλα γελαω απο θημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@man kerinoi Άρα σε τόσα threads μας κρίνεις χωρίς να ξέρεις τι περιλαμβάνει η δουλειά μας. Πώς θα σου φαινόταν να σου λέγαμε κι εμείς ότι είσαι ακριβός για ένα σποτ 30" να παίρνεις 150 ευρώ? Δεν το λέμε όμως, γιατί δεν ξέρουμε τι περιλαμβάνει η δουλειά σου και τη σεβόμαστε. Πώς θα σου φαινόταν να σου πω ότι βάζω το φίλο μου να μιλάει, αγοράζω και μια μουσικούλα με δικαιώματα, τα μιξάρω στο Soundforge και καθάρισα? Ξέρω όμως ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Support επίσης έχεις? Ή μήπως να το παρέχουμε και αυτό δωρεάν, έτσι γιατί τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην. Δεν ειμαι υπαλληλος (οχι οτι θα ηταν κακο να σου πω την αληθεια) . πιστεψε με ξερω πολυ καλυτερα τα εξοδα και το περιθοριο κερδους που εχει μια επιχειρηση, δεδομενου οτι μεσα σε δυο χρονια που σταματησα να εχω μησθο, εχω αποκτησει αισιως 2 και σε λιγους μηνες και τριτη επιχειρηση.

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι πιανω μεγαλο φασμα εργασιακο και για αυτο μπορω και μιλαω και ταυτοχρονα (αντιθετα με οτι πιστευει πολυς κοσμος) γνωριζω πολλα περισσοτερα απο οτι μπορει να νομιζει ο καθενας εδω μεσα (δεν κρινω κανενα, γιατι και εγω δεν γνωριζω τι ξερει και τι μπορει να κανει εδω μεσα).

 

Η μια μου δουλεια λοιπον ειναι η ηχοληψια. Μπορω να σου πω λοιπον οτι για ενα ραδιοφωνικο σποτακι των 30" χρεωνω 150 ευρω την στιγμη που η υπολοιπη αγορα μπορει να χρεωσει 300-400 ευρω. και εγω εχω κοστος εξοπλισμου, μουσικων, συνεχους "εκπαιδευσης" για να μενω κοντα στα πραγματα, χωρου, συντηρησης μηχανηματων, υπαλληλων κτλ αλλα τι να κανουμε, και πολλα παιρνω για 8-9 ωρες δουλεια. σε εμενα λοιπον θα παρει το πολυ 8-9 ωρες για να δωσω το σποτ για να βγει αερα, πραγμα που σημαινει οτι αν χρεωσω τον πελατη μου 400 ευρω τον εχω κλεψει. και ο δικος μου ο πελατης θα βγαλει λεφτα απο το σποτακι "βιτρινα" που θα του φτιαξω. αυτο δεν σημαινει οτι θα με κανει συνεταιρο στα κερδη του.

 

Και εδω ερχομαι και ξαναλεω: δεν φταιει για την καταντια της ελλαδας το οτι δεν ειμαστε μπροστα σε καποια πραγματα, φταινε οι καλοθελητες που ζητανε παπαδες για κατι που δεν κανει παπαδες.

Σηγουρα εσυ και ο καθε εσυ θα φτιαξεις μια σελιδα καλυτερα απο εμενα, οπως και εγω θα μιξαρω ενα κομματι καλυτερα απο εσενα. Στην εποχη ομως που η πληροφορια ειναι τοσο ευραιως διαδεδομενη, δεν ειναι λογικο να ζητας εσυ περισσοτερα λεφτα απο οτι αναλλογουν στη δουλεια σου μονο και μονο επειδη εχεις μεγαλυτερα εξοδα.

Και δες το και αλλιως. Αν δεν βγαινεις οικονομικα με τους πελατες που εχεις τοτε σιγουρα εχεις αρκετο ελευθερο χρονο. για εσενα ο χρονος οποτε ειναι πολυ φθηνοτερος απο τον δικο μου που πιστεψε με ειναι πολυτιμος. Αρα πουλα τον χρονο σου που σου περισσευει φθηνοτερα και ζησε.

Γνωριζω, και σε καμια περιπτωση δεν υποτιμω, τη σπουδεοτητα του επαγκελματος. Δεν ειμαι τρελος για να πω οτι ο πργραμματιστης η ο web designer ειναι για τα μπαζα.

Αλλα οταν καποιος λεει, στην ελλαδα που απευθηνεσαι επι το πλιστον σε μικρομεσαιες επιχειρησεις, οτι χρεωνει, η πρεπει να χρεωνει, 2500 για μια σελιδα για νυφικα και μαλιστα χωρις καταστημα........Απλα γελαω απο θημο

 

Ισως η συνεχης ενασχοληση σου με τα σποτακια να σε εχει κανει λιγο "υπαλληλο", αλλα ξεχνας ενα βασικο στοιχειο το οποιο περιλαμβανει και η δικη σου δουλεια, και αυτο ειναι που πληρωνει τελικα ο πελατης. Η ΙΔΕΑ.

Μιξαρισμα πλεον ξερει και η κουτση μαρια. Αυτο που πουλας (και που ισως εχεις ξεχασει), ειναι το να φτιαξεις ενα ωραιο, πιασαρικο, δυνατο σποτακι που να γινει μια χρησιμη διαφημιση. Αυτο ειναι που πληρωνεσαι. Την τεχνη, και οχι το να βαλεις ενα τραγουδι μετα το αλλο. Εκτος και αν με τα 150ευρω το μονο που κανεις ειναι να περιμενεις απο τον πελατη, να εχει την ιδιεα, να βρει τα κομματια, να φτιαξει το κειμενο, και να ερθει σε εσενα απλα να του τα μιξαρεις.

Ετσι ειναι και η σελιδα. Η σελιδα ειναι διαφημιση, ειναι η ιδεα που θα σε τραβηξει σαν πελατη στο μαγαζι του διαφημιζομενου. Δεν ειναι μονο το να ξερεις τι μπαινει στο header και τι στο body, αλλα να εχεις και τη στοιχειωδη "καλιτεχνικη" φλεβα να μπορεις να βαλεις δυο χρωματα σε σειρα, να μπορεις να εχεις μια νεα ιδεα για καθε site και οχι copy-paste το ενα στο επομενο. Γιατι μπορω να σου δειξω δεκαδες site που στο λεπτο πανω θα σε πιασει πονοικεφαλος απο τη μιξη των ακυρων χρωματων, απο τις λαθος γραμματοσειρες, η που θα γελας με τις ωρες με τη διαταξη των εικονων.

Αν εσυ θελεις ενα τετοιο site για να διαφημισεις τη δουλεια σου ως ηχοληπτης, ελα να στο κανω με 100ευρω.

 

Τελος, μιας και μιλας για επαγγελματισμο λεγοντας για εξοπλισμο, μηχανηματα κλπ, σκεψου ποσο κανουν νομιμα τα windows, photoshop, micromedia suite, soundforge κλπ προγραμματα, καθως και τα ιδια γραφεια - υπαλληλοι με εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, μιας και μιλας για επαγγελματισμο λεγοντας για εξοπλισμο, μηχανηματα κλπ, σκεψου ποσο κανουν νομιμα τα windows, photoshop, micromedia suite, soundforge κλπ προγραμματα, καθως και τα ιδια γραφεια - υπαλληλοι με εσενα.

 

Καλά όλα όσα λες, αλλά εδώ έχω μια ένσταση: Μπορείς άνετα να φτιάχνεις sites χρησιμοποιώντας αποκλειστικά προγράμματα open source από την αρχή μέχρι το τέλος. Για να μην είμαι και άδικος να αναφέρω ότι μόνο με flash υπάρχει περίπτωση να μη μπορέσεις να δουλέψεις άνετα με open source. Θα το καταλάβω να δώσεις 1000 ευρώ για να αγοράσεις μια οθόνη καλιμπραρισμένη να δείχνει με απόλυτη ακρίβεια τα χρώματα, αλλά να δώσεις 1000 τόσα ευρώ για το photoshop δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια μέρα έρθει ο εφοριακός σαν πελάτης να δω τι θα κάνετε. Μερικές φορές κάνουν τους πελάτες μέχρι να πληρώσουν για την δουλειά. Αν δεν πάρουν απόδειξη (δεν την ζητάνε εννοείται) έρχεται το χαράτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα όσα λες, αλλά εδώ έχω μια ένσταση: Μπορείς άνετα να φτιάχνεις sites χρησιμοποιώντας αποκλειστικά προγράμματα open source από την αρχή μέχρι το τέλος. Για να μην είμαι και άδικος να αναφέρω ότι μόνο με flash υπάρχει περίπτωση να μη μπορέσεις να δουλέψεις άνετα με open source. Θα το καταλάβω να δώσεις 1000 ευρώ για να αγοράσεις μια οθόνη καλιμπραρισμένη να δείχνει με απόλυτη ακρίβεια τα χρώματα, αλλά να δώσεις 1000 τόσα ευρώ για το photoshop δεν το καταλαβαίνω.

 

Γουστα ειπε ο βατραχος κι εφαγε το σαπουνι :-)

Τα εχουμε αναλυσει πολλες φορες, και η γνωμη μου ειναι σε ιδιωτικη επαγγελματικη δουλεια, δεν θα εμπιστευομουν κατι το "ανοικτο". Αν εισαι δημοσιο ναι, να αναγκσεις τους υπαλληλους, να τους κανεις κι ενα σεμιναριο να μαθουν αυτα που πρεπει. Εδω ομως ψαχνεις ετοιμο επαγγελματια ειδικευμενο πανω σε ενα προγραμμα, πχ το photoshop, και οχι καποιον που απλα ξερει να κανει αλλαγη στο brightness kai sto contrast.

Για μια επαγγελματικη δουλεια, με γραφεια κλπ, δεν τα κανεις ολα μονος σου, εχεις αλλον γραφιστα, αλλον για κωδικα, αλλον για μουσικη κλπ.

Οποτε ειναι πιο ευκολο να πληρωσεις μια φορα το προγραμμα και να πεις ψαχνω επγγελματια πανω στο photoshop παρα να πεις ψαχνω επαγγελματια πανω στο gimp (γνωμη μου παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα λάθη σε πόσο λίγο χρόνο από τόσους πολύς ανθρώπους. Μόλις κατάλαβα γιατί σταμάτησε ο στριτ φαιτερ να γράφει και γιατί δεν παίζει να αλλάξει το μαστορικο καθεστος του πολυξεριδη στην Ελλαδα. Έχετε όλοι δίκιο. Με συγχωρείτε. Μαμακία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα λάθη σε πόσο λίγο χρόνο από τόσους πολύς ανθρώπους. Μόλις κατάλαβα γιατί σταμάτησε ο στριτ φαιτερ να γράφει και γιατί δεν παίζει να αλλάξει το μαστορικο καθεστος του πολυξεριδη στην Ελλαδα. Έχετε όλοι δίκιο. Με συγχωρείτε. Μαμακία μου.

 

Θυμιζει λιγο το "τοσα αυτοκινητα, σε μονοδρομο, και πανε ολοι (εκτος απο εμενα) αναποδα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα λάθη σε πόσο λίγο χρόνο από τόσους πολύς ανθρώπους. Μόλις κατάλαβα γιατί σταμάτησε ο στριτ φαιτερ να γράφει και γιατί δεν παίζει να αλλάξει το μαστορικο καθεστος του πολυξεριδη στην Ελλαδα. Έχετε όλοι δίκιο. Με συγχωρείτε. Μαμακία μου.

 

πως να αλλάξει το "μαστόρικο καθεστώς του πολυξερίδη" όταν διάφοροι ξέμπαρκοι (πχ ηχολήπτες) έχουν και προσπαθούν να επιβάλλουν απόψεις για άσχετα-ξένα στους ίδιους θέματα ? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...