Προς το περιεχόμενο

Κοστος κατσκευης site


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως οταν θελεις να θεωρησε επαγγελματιας δεν μπορεις να δινεις τις ιδιες τιμες που δινεις σε μια μεγαλη εταιρεια η οργανισμο και τις ιδιες τιμες σε ενα απλο ιδιωτη που δε θα εχει τα πολλα φραγκα και ουσιαστικα θα προσπαθεις να βγαλεις κερδος απο παντου.

 

Αν το θέτεις όπως το κατάλαβα διαφωνώ κάθετα(φιλικά πάντα).

Η τιμή είναι ανάλογη των απαιτήσων του πελάτη και όχι της ιδιότητάς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν το θέτεις όπως το κατάλαβα διαφωνώ κάθετα(φιλικά πάντα).

Η τιμή είναι ανάλογη των απαιτήσων του πελάτη και όχι της ιδιότητάς του.

 

+1

 

Οι επαγγελματιες δεν ειναι τυχοδιώκτες που χρεωνουν αναλογα με την οικονομικη δυνατοτητα του πελατη, αλλα αναλογα με τις απαιτησεις του και την δουλεια που χειαζεται να κανουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Οι επαγγελματιες δεν ειναι τυχοδιώκτες που χρεωνουν αναλογα με την οικονομικη δυνατοτητα του πελατη, αλλα αναλογα με τις απαιτησεις του και την δουλεια που χειαζεται να κανουν..

 

+1 και από εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πραγματικα δεν περιμενα να παρει τετοια εκταση το θεμα που ανοιξα, η τιμη που ζητησα ηταν χωρις host και domain, παντως καποιοι γραψανε για πανω απο 1000αρικο και με κουφανανε οταν απο 2 γνωστους που ειναι επαγγελματιες ο ενας μου ειπε 300 και ο αλλος γυρω στα 500,δεχτηκα και καποια πμ σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.

 

Παντως οταν θελεις να θεωρησε επαγγελματιας δεν μπορεις να δινεις τις ιδιες τιμες που δινεις σε μια μεγαλη εταιρεια η οργανισμο και τις ιδιες τιμες σε ενα απλο ιδιωτη που δε θα εχει τα πολλα φραγκα και ουσιαστικα θα προσπαθεις να βγαλεις κερδος απο παντου.

Εγώ θέλω αν καταλήξεις τελικά και σου κοστίσει 300 ή 500 ευρώ να μου στείλεις σε PM το link του site για να το δω και να συνεργαστώ με αυτόν που κάνει τέτοιες δουλειές για 300 και 500 ευρώ. Επίσης θέλω μετά από 3 μήνες να μου πεις πόσοι σε βρήκαν από το site και σε πήραν τηλέφωνο. Σχετικά με τη 2η παράγραφο απάντησαν οι προηγούμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οταν θελεις να θεωρησε επαγγελματιας δεν μπορεις να δινεις τις ιδιες τιμες που δινεις σε μια μεγαλη εταιρεια η οργανισμο και τις ιδιες τιμες σε ενα απλο ιδιωτη που δε θα εχει τα πολλα φραγκα και ουσιαστικα θα προσπαθεις να βγαλεις κερδος απο παντου.

 

Επειδή λογικά δεν έχεις καταλάβει το λάθος στο συλλογισμό σου θα κάνω μια αναγωγή σε άλλη περίπτωση παροχής υπηρεσιών. Είναι σα να περιμένεις ο ίδιος οδοντίατρος να χρεώσει λιγότερα για ένα σφράγισμα τον φτωχό σε σχέση με τον πλούσιο. Εντελώς αντιδεοντολογικό. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι ο πλούσιος δεν είναι χαζός, ξέρει να κλείνει συμφωνίες και γνωρίζει πως να μην τον πιάνουν "Κώτσο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση λοιπον γιατι τρεχουν οι επαγγελματιες οι δηθεν οι καλοι να βαλουν "βισματα" για να παρουν εργα του δημοσιου κτλ?επειδιη ξερουνε οτι θα κανουν προχειροδουλεια και θα φανε μπολικα και επειδη σε ιδιωτη δε μπορουν να τα κανουν.

Αυτα που ανεφερα δεν ειναι για ολους ειναι για μια μεριδα επαγγελματιων που εχουν αντιδεοντολογικες χρεωσεις,δεν θελω να τα ισοπεδωνω ολα απλως αναφερθηκα σε καποιους και οι σωστοι επαγγελματιες ειναι λιγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση λοιπον γιατι τρεχουν οι επαγγελματιες οι δηθεν οι καλοι να βαλουν "βισματα" για να παρουν εργα του δημοσιου κτλ?επειδιη ξερουνε οτι θα κανουν προχειροδουλεια και θα φανε μπολικα και επειδη σε ιδιωτη δε μπορουν να τα κανουν.

Αυτα που ανεφερα δεν ειναι για ολους ειναι για μια μεριδα επαγγελματιων που εχουν αντιδεοντολογικες χρεωσεις,δεν θελω να τα ισοπεδωνω ολα απλως αναφερθηκα σε καποιους και οι σωστοι επαγγελματιες ειναι λιγοι.

Διαφωνω αρκετα πανω σε αυτο, εγω αν τυχει καποια στιγμη να αναλαβω καποιο μεγαλο εργο (δημοσιο η μη) θα το εκανα πρωτα απο ολα γιατι ετσι θα μεγαλωσω το πελατολογιο μου. Τωρα απο εκει και περα οσον αφορα το οικονομικο που και παλι δεν θα χρεωνα κατι παραπανω αλλα κανω την κοστολογιση μου βαση του εργου και οχι του βαση του πελατη. Τελος στα μεγαλα εργα παιζει και ο παραγοντας της προκλησης για το αν θα καταφερω και αν ειμαι ικανος να καταφερω ενα μεγαλο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεγάλα project υπάρχει και ποινική ρήτρα, οπότε βάζεις κάτι παραπάνω στην τιμή ώστε να αξίζει τον κόπο και να μπορέσεις να προσλάβεις επιπλέον άτομα να βοηθήσουν αν είναι πολύ σφιγμένο το πρόγραμμα.

 

Επιπλέον αν κάποιος σκοτώνει τις τιμές για να πάρει δουλειές σε τιμές κόστους ή παρακάτω, τότε θα κάνει εχθρούς και ο ανταγωνισμός θα τον φάει στο πρώτο του λάθος. Σε κανέναν δεν αρέσει ο αθέμιτος ανταγωνισμός (αθέμιτος στην προκειμένη περίπτωση είναι αυτός που κάνει δουλειά ανασφάλιστος, αφορολόγητα, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η παραπληροφόρηση συνεχίζεται !

 

Ξεκινήσαμε από τα 140 ευρώ, φτάσαμε στα 200 , 300 και μέχρι στιγμής από τον ίδιο τον dancer μας είπε ότι έναν επαγγελματία που ρώτησε του είπε μέχρι και 500 ευρώ !

 

Για να δούμε που θα φτάσουμε !

 

Υ.Γ. όταν ανέφερα την τιμή 2.000 ευρώ αναφερόμουνα σε εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η παραπληροφόρηση συνεχίζεται !

 

Ξεκινήσαμε από τα 140 ευρώ, φτάσαμε στα 200 , 300 και μέχρι στιγμής από τον ίδιο τον dancer μας είπε ότι έναν επαγγελματία που ρώτησε του είπε μέχρι και 500 ευρώ !

 

Για να δούμε που θα φτάσουμε !

 

Υ.Γ. όταν ανέφερα την τιμή 2.000 ευρώ αναφερόμουνα σε εταιρεία

 

Κανα 2000αρο παίζει να του φάει :lol:

2001-2002-2002 και το site παει στον κύριο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ειρωνευτώ και εγώ αλλά δεν θα το κάνω .

 

Είναι ανούσιο να μιλάς με έναν άνθρωπο που έθεσε σαν τιμή 100 - 200 ευρώ για το site που ήθελε ο dancer !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ειρωνευτώ και εγώ αλλά δεν θα το κάνω .

 

Είναι ανούσιο να μιλάς με έναν άνθρωπο που έθεσε σαν τιμή 100 - 200 ευρώ για το site που ήθελε ο dancer !

 

Ενα στατικό πορταλ ηθελε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανούσιο να μιλάς με έναν άνθρωπο που έθεσε σαν τιμή 100 - 200 ευρώ για το site που ήθελε ο dancer !

Όλη η συζήτηση είναι ανούσια, όταν δεν καταλαβαίνεις πως στο παρόν θέμα απλά αξιολογήθηκε ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ site που έφερε ως παράδειγμα (όπως επ'ακριβώς τέθηκε και το ερώτημα, δηλαδή ίδιας ποιότητας κατασκευής + με λιγότερες σελίδες + στατικό) που είναι μια τελείως υποτυπώδη κατασκευή με δυο στάλες αρχαίο κώδικα, όπως βλέπεις.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ένας επαγγελματίας δε θα του πάρει 100-200 ευρώ για κάτι φρέσκο, ανεξάρτητα του τί θα φτιάξει (προσωπικά ζητώ συγνώμη που δεν το διευκρίνησα νωρίτερα).

 

Πάντως μη τρελαινόμαστε και πολύ με τα δήθεν έξοδα και τις εργατοώερες, μερικά στατικά sites που βλέπω τα φτιάχνεις τελείως για τη πλάκα (πες μου τώρα πως θες και Phostoshop για να κάνεις κανά fade σε μια φωτό να γελάσω). Τώρα αν κάποιος θέλει να το παίξει "εκλεπτυσμένος προφεσιονάλε" και να του πάρει 600 για 5 απλοϊκές στατικές σελίδες μιας ρεκλάμας αντί για 300, μπορεί να το κάνει, δεν του το απαγορεύει κανένας. Βάζεις και λίγο σάλτσα με κάτι υπηρεσίες SEO και κτλ και το φτιάχνεις το πακετάκι (και καλά κάνεις, δε λέω, αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι).

 

Ο καθένας την τέχνη του την πουλάει όσο γουστάρει. Ακόμα και σε πράγματα που έχουν υλική και υπολογίσιμη αξία, για παράδειγμα έβαλα ένα μικρό επιμήκες στέγαστρο στο σπίτι μου και ο πρώτος που ήρθε μου πούλησε τρελή επιστήμη και μου ζήτησε γύρω στα 2000Ε, ενώ ο δεύτερος με ακριβώς τα ίδια υλικά και χωρίς μπλαμπλα επιστημοσύνες και περίεργα μπλοκάκια να σημειώνει μου έκανε ακριβώς την ίδια δουλειά με 800Ε. Πρώτη φορά ακούτε μερικοί για διαφορές κόστους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Το συγκεκρικίμένο site είναι δυναμικό και έχει πάνω από 20 διαφορετικές σελίδες (μαζί και στις δύο γλώσσες) χώρις το eshop και χωρίς το admin interface (δεν φαίνεται οπότε δεν ξέρω πόσες σελίδες είναι). Δεν μετράω τις σελίδες των προϊόντων που φτιάχνονται δυναμικά (ελπίζω δυναμικά γιατί βλέπω asp).

 

Β) Για το στέγαστρο, ελπίζω ο δεύτερος να σου έβγαλε άδεια. Αν όχι, με την πρώτη καταγγελία πληρώνεις τετραψήφιο πρόστιμο, συν τα ένσημα του ΙΚΑ αν τυχόν δεν τα έχει κολλήσει.

 

Ξέρω περίπτωση εργολάβου (Α) που έκανε προσφορά σε φίλο του 100.000€ για μια δουλειά (ενδεικτικές τιμές). Ο φίλος του βρήκε προσφορά από άλλον εργολάβο (Β) με 90.000€. Επειδή μεταξύ φίλων υπάρχει κατανόηση, ο (Α) δεν είχε αντίρρηση να πάει ο φίλος του στον (Β). Στο τέλος όμως φάνηκε γιατί ήταν οικονομικός ο (Β). Ήταν οικονομικός επειδή όλα τα τιμολόγια τα έκοψε στο όνομά του και περάσαν στα έξοδά του. Έλα όμως που για να πάρει ρεύμα κάποιος σε ένα σπίτι πρέπει να έχουν κατατεθεί και τα τιμολόγια στο όνομα του ιδιοκτήτη της οικοδομής.

Τελικά ο ιδιοκτήτης πλήρωσε ξανά 19% ΦΠΑ για να μπορέσει να πάρει ρεύμα (ήταν ήδη πληρωμένο, αλλά δεν μετράνε τιμολόγια κομμένα στο όνομα άλλου), οπότε του κόστισε 107,100€ συνολικά. Ο (Β) είχε κερδίσει μόνο από το ΦΠΑ πάνω από 14.000€, χώρια το κανονικό του κέρδος.

Πείτε μου τώρα ποιος ήταν ο πιο οικονομικός, ο (Α) ή ο (Β);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...