Προς το περιεχόμενο

Κοστος κατσκευης site


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επαγγελματίες λοιπόν τι τιμη προτείνουν ε pOLoS?

Για πες μας και μας.

Πες στον dancer ποσα θα του πάρεις για μια σελιδούλα να ακούσουμε και εμεις οι "ερασιτέχνες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πραγματικά παρακαλουθώ την συζήτηση και έχω μείνει άναυδος με αυτά που ακούω !

 

Ρε τι νομίζετε είναι να φτιάξεις ένα site ? 1 πακέτο καραμέλες να πας τις αγοράσεις από το περίπτερο ??

 

Πραγματικά ακούω τις τιμές και λέω ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ?

 

Ρε είστε σοβαροί? 100 και 200 ευρώ??

 

Ρε πάτε καλά?

 

Τα έχετε ισοπεδώσει όλα !

 

Προσωπικά, ας πούμε 2 πράγματα σωστά στον dancer !

 

Φίλε το συγκεκριμένο site κοστολογείται πολύ παραπάνω από 100, 200 και 300 ευρώ.. Εάν πας σε εταιρεία 2,000 στο νερό (και λίγα λέω).

 

Εάν πας τώρα σε κάποιους που νομίζουν ότι είναι προγραματιστές πολύ απλά δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που περιμένεις !

 

Το site από ότι είδα έχει βάση, γραφικά, flashakia, .... που ανεβάζουν την τιμή !

 

καλο θα ηταν οι μη γνωστες του αντικειμενου και οι "ερασιτεχνες" να μην μιλανε για τιμες

ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ !!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:46 ----------

 

admin interface λογικα καλο ειναι να υπάρχει τώρα αν θέλει και ηλεκτρονικό κατάστημα οπως λες και εσυ 2500αρικα στο νερο σίγουρα B)

Συγγνώμη κοστολογείς το site χωρίς e-shop 140-200 και με e-shop 2.500 !

Περιέργα μας τα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να μου πειτε περιπου το κοστος κατασκευης ενος πaρεμφερους site με αυτο εδω http://www.venetti.gr χωρις ομως ηλεκτρονικο καταστημα κτλ.

 

Αυτό ειναι το θέμα μας σε αυτό το τοπικ νομίζω..

Απο κει και περα δεν διάβασα απο κανέναν να λεει κοίτα φιλε το κόστος είναι αυτό πάνω κάτω με αυτά που ζητάς.

Πείτε για να ξυπνάνε και οι ερασιτέχνες σίγα σίγα άντε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα την γνώμη μου για την αξία πάνω κάτω εάν διαβάσεις το post μου.

 

Εσύ τα λες λίγο περίεργα. Τεσπα γνώμη σου είναι !

 

Η παραπληροφόρηση υπάρχει παντού !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα την γνώμη μου για την αξία πάνω κάτω εάν διαβάσεις το post μου.

 

Εσύ τα λες λίγο περίεργα. Τεσπα γνώμη σου είναι !

 

Η παραπληροφόρηση υπάρχει παντού !

 

Εσυ το συγκεκριμένο το κοστολογείς βάση τα λεγόμενα σου δίχως το e-shop του 300-400 σωστά?

 

Ναι βέβαια εδώ μέσα ακούσαμε τις προπαγάνδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερασιτεχνες κανα τιμολογιο κοβουνε? η το 19% επειδη ειναι ελλαδα χανεται στο δρομο?

εγω το κοστολογω στα 5 ευρω και πολλα δινω. το ανηψακι του μπατζανακι του αδερφου μου που περναει πολλες ωρες στο κομπιουτερ και αρα ξερει τοσα μου ζηταει.

σοβαρα τωρα μια σοβαρη οντοτητα(εταιρια,επαγγελματιας) χωρις εσοπ θα ζητησει απο 1000 και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμές δεν μπορούμε να πούμε αν δεν μιλήσουμε με κάποιον. Αν ξέρει ο πελάτης τι θέλει η τιμή είναι καλύτερη απ'το να ζητήσει αόριστα κάτι, επειδή προκύπτουν και απρόοπτα.

 

Για ένα τέτοιο site θα ζήταγα 1500€ χωρίς eshop (με κατοχύρωση domain, hosting, ΦΠΑ), με λίγα χρόνια προπληρωμένο hosting και δωρεάν διόρθωση των bug που τυχόν ανακαλυφθούν αργότερα. Μετά κάθε χρόνο μια μικρή συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Εμένα στις σελίδες μου βγάζει κάτι τέτοια...

ADODB.Field error '800a0bcd'

 

Either BOF or EOF is True, or the current record has been deleted. Requested operation requires a current record.

 

/categories.asp, line 438

 

Συνεπώς εγώ θα ζητούσα... τα λεφτά μου πίσω, γι αυτό το site. :lol:

 

 

Γνώμη μου:

- Για δυναμικά sites εννοείται θα πας σε έναν επαγγελματία (εμπειρία > καλύτερη γνώση > υποστήριξη) αρκεί να βρεις κάποιον που να μη ζητάει όσα του λείπουν.

- Για μικρής έκτασης στατικά sites, η κύρια διαφορά του επαγγελματία είναι η νομιμότητα (απόδειξη). Ο μη επαγγελματίας παίζει να έχει πλεονάζον μεράκι & φιλότιμο κι ενίοτε δύναται να κάνει και καλύτερη δουλειά με πολύ μικρότερο κόστος. Κατά τα άλλα, σιγά την τεχνολογία και σιγά τα ωά να φτιάξεις μια ρεκλάμα με λίγο XHTML/CSS και δυο-τρία γραφικά (το βαφτίσαμε και "προγραμματισμό" τώρα).

Υ.Γ. Τα περί flash βερεσέ. Τί να το κάνεις το flash? Εξάλλου δε βλέπω πάντα flash που να λέει τα λεφτά του για την - anyway - τεχνολογία που προσφέρει, τα περισσότερα δύνανται να αντικατασταθούν από κάτι πιο λειτουργικό, εξίσου όμορφο και (για ποικίλλους λόγους) καλύτερο σε απλό κώδικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επαγγελματίας είναι σίγουρα πιο ακριβός από κάποιον που το κάνει περιστασιακά, αλλά ξέρεις ότι θα πάρεις τουλάχιστον μια καλή ποιότητα. Αν δεν παράγει σωστό προϊόν θα κλείσει σύντομα.

 

Ο χομπίστας, σίγουρα μπορεί να σου κάνει κάτι καλύτερο και πιο οικονομικό. Το βασικό είναι η λέξη "ΜΠΟΡΕΙ". Ίσως κάνει κάτι καλύτερο, αλλά στην πλειοψηφία τους κάνουν απλά μόνο Site, χωρίς δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,

μιλάμε για ένα δύγλωσσο site, που και χωρις e-shop, απλα με καταλογο, θα χρειαστει admin console, θα χρειαστει κάποια γραφιστικα, και κάποιος θα αφιερώσει αρκετό χρόνο να το κάνει αυτο...

Ας μην ξεχνάμε και την φορολογία, που μας ανεβάζει το κόστος 19%

και την περαίωση του πωλητη που θα είναι 1% επι του τζιρου....

γιατί σε καποιο μαγαζι θα παει κάποιος να κάνει αυτη τη δουλεια και όχι σε κάποιον πιτσιρικα που με την πρωτη πατάτα θα εξαφανιστει και μετα αντε βρές τον...

 

μιλάμε για κάποια ιστοσελιδα για μαγαζι, με εμπορικό σκοπο.... και αν υπαρχει θέμα πωλησης με πιστωτικές κάρτες, το module το δίνουν οι τράπεζες με 4800€ φτηνότερη τιμη.... ας σοβαρευτούμε λιγο street fighter.... http://www.isol.gr/

εδώ θα βρείς κάποιες ενδεικτικές τιμές για να μην λες πως κανει 130 με 200€ η όλη υποθεση, αλλα αυτα τα χρήματα δεν φτάνουν ούτε για να ξεκινήσεις...

 

καμιά φορά δεν είναι κακό να παραδεχτούμε πως κάτι δεν το γνωρίζουμε....

και εσυ απ'οτι φαινεται απο ιστοσελίδες δεν γνωρίζεις τιποτα φίλε μου....

οπότε σταμάτα να κάνεις τον ξερόλα και να σε κράζουν όλοι απο όσο διαβάζω στο forum.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό έχουμε γεμίσει με site που μας βγάζουν τα μάτια, γιατί κάποιοι τα φτιάχνουν με 100 και 200 ευρώ. Εμπρός πίσω όπως έλεγε και ο Ποποτας.

 

Φίλε dancer αν δεν υπάρχει χρήμα, στήσε ένα wordpress που είναι και δωρεάν και καθάρισες, themes υπάρχουν.

 

Απλά μην περιμένεις ποτέ την δουλειά που θα σου κάνει μια σωστή και τονίζω σωστή εταιρεία, να ανταποκρινεται σε σελίδες των 200 ευρώ. Η μέρα με την νύχτα.

 

Αλλάξτε νοοτροπία! Ενα site είναι επένδυση δεν είναι μια σοκολάτα που θα την φας ή θα λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι τα sites και γενικά η προώθηση μέσω internet είναι ακόμη σε χαμηλή εκτίμηση από τον μέσο Ελληνα...παρόλο που δεν έχει καιρό που ασχολούμαι (αλλά ελπίζω να μπορέσω να ασχοληθώ επαγγελματικά μετά την σχολή) , οι τιμές που λέω σε φίλους και γνωστούς σε συζητήσεις μας για web sites τους φαίνονται εξωφρενικές!Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι η αυτό το πράγμα είναι το μέλλον , και η ενασχόληση μ'αυτό (επαγγελματική) δεν είναι εύκολο πράγμα.Και το γεγονός ότι για την δουλειά μου δεν θα σκάβω αύριο μεθάυριο δεν σημαίνει ότι θα αναταμοίμοβαι με 100-200 ευρώ.Όπως προείπανε τα παιδιά αυτό καλύπτει το hosting-domain ίσα ίσα..ας λογικευτούμε.Σίγουρα 100-200 ευρώ για κάποιον ερασιτέχνη είναι αρκετά με την λογική ότι το κάνει για χομπυ,με χαμηλες προσδοκίες κτλπ...για μια σοβαρή δουλειά όμως στην οποία ο άλλος θα στηρίξει το μαγαζί ή την επιχείρηση του...απλα ας μην το ξευτιλίσουμε το θέμα..Ρωτήστε πόσο κοστολογείται ένα γραφικό από έναν γραφίστα (flash,ολοκληρο template κτλ..) και μετά πείτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...