Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε τι file system είναι ο σκληρός και σε τι το usb?

(στον υπολογιστή μου,δεξί κλικ στον δίσκο και μετά properties)

 

 

ο σκληρος ειναι NTFS και το στικακι FAT32..

θεωρεις πως εχει σημασια αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ενας φιλος πηρε προσφατα την lg42ld550. μπηκε στο κρυφο μενου και αλλαξε μια επιλογη και τωρα παιζει video apo to usb. με το Meliconi Fully 8 Universal Remote Control http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Home-Cinema-Systems/Universal-Remote-Controls/Meliconi-Fully-8-Universal-Remote-Control-FULLY-8.htm πρωτα το συντονιζεις να δουλευει με lg τηλεορασεις. η διαδικασια ειναι αυτη Press 'Enter Service Menu' on Meliconi. press 0413 and you'r in.

Under tool options go to "3. tool options", change divx “0" to divx “1" and exit system menu. ''μονο αυτο αλλαζεις γιατι μπορει να κανεις ζημια στην τηλεοραση''. παιζει avi και matroska, δεν υποστηριζει dts ηχο. λογικα το ιδιο πρεπει να γινεται και στη δικια σου

 

φιλαράκι σ ευχαριστώ.να σε ρωτίσω και κάτι αλλο.αν εγώ κάνω σωστά την διακικασία και αλλάξω μονο την ρύθμιση του DIVX και τίποτα άλλο υπάρχει περίπτωση έστω και μελλοντικά να παρουσιάσει πρόβλημα η TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, κανενα προβλημα, ειναι ετσι κι αλλιως μενου της ιδιας της τηλεορασης δεν βαζεις ας πουμε πειραγμενο firmware μονος σου ωστε να της δημιουργησεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκληρος ειναι NTFS και το στικακι FAT32..

θεωρεις πως εχει σημασια αυτο?

 

μάλλον ναι αυτό πρέπει να είναι, αν δεις το manual της τηλεόρασης σου πρέπει να το αναφέρει σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?

στην δικια μου TV οταν βαζω το στικακι ολα καλα. παιζει ταινιες -υποτιτλους-μουσικη κλπ

πηγα να συνδεσω τον 500αρη εξωτερικο μου σκληρο και δεν τον αναγνωριζει.

πως δουλεβει το ολο συστημα δλδ? μεχρι καποια gb μπορει να δει η τηλεοραση 'η φταιει κατι αλλο?

 

O εξωτερικος που βαζεις τι μαρκα ειναι; Ειναι 2,5 ιντσες η 3,5; Παιρνει εξωτερικη τροφοδοσια η τροφοδοτειται απο το usb;

 

Υπαρχουν πολλα μοντελα εξωτερικων σκληρων που δεν τα αναγνωριζει, για διαφορους λογους, καπου παραπανω θα διαβασεις πχ. για τον passport της wd που δεν τον βλεπει καθολου.

 

Οσον αφορα το file system δεν παιζει ρολο, ολα τα διαβαζει, εκει που κολλαει ειναι σε καποια συστηματακια που εχουν ειτε οι σκληροι, ειτε τα στικακια, για να αυξησουν ταχυτητες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τον διαβασε τον σκληρο με τα χιλια ζορια!!!

αλλα τωρα δεν παιζει τις ταινιες με καταληξη .mkv !¨:P

σε αυτο μαλλον φταει η τηλεοαραση...αν και το αναγνωριζει σαν αρχειο βιντεο οταν παταω να το παιξει

βγαζει κατι πρασινα καρε ...και μεχρι εκει...

 

by the way passport της wd ειναι ο σκληρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι φοβαμαι οτι ειναι προβλημα της συνεργασιας με το σκληρο, και οχι της τηλεορασης. Τα mkv μου τα παιζει κανονικα δεν ειχα ποτε προβλημα. Μηπως εισαι και ατυχος και το συγκεκριμενο mkv εχει καποιο προβλημα;

Δοκιμασε αν μπορεις να βαλεις καποιο mkv σε στικακι και αν παιζει τοτε φταιει ο δισκος

Ο φιλος sygletos σε πιο παλια ποστς εδω ειχε πει πως ενα passport που δοκιμασε δεν καταφερε να τον κανει να δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι φοβαμαι οτι ειναι προβλημα της συνεργασιας με το σκληρο, και οχι της τηλεορασης. Τα mkv μου τα παιζει κανονικα δεν ειχα ποτε προβλημα. Μηπως εισαι και ατυχος και το συγκεκριμενο mkv εχει καποιο προβλημα;

Δοκιμασε αν μπορεις να βαλεις καποιο mkv σε στικακι και αν παιζει τοτε φταιει ο δισκος

Ο φιλος sygletos σε πιο παλια ποστς εδω ειχε πει πως ενα passport που δοκιμασε δεν καταφερε να τον κανει να δουλεψει.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση, αυτο ειχα σκοπο να κανω, να δοκιμασω καποια αλλη ταινια...

θα δοκιμασω αν ειναι και καποιον αλλο εξωτερικο σκληρο...μπορει να φταιει και και ο σκληρος...

κριμα να μην παιζει .mkv η τηλεοραση , θα ηταν πολυ ωραια η εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδια ξέρει κανείς για την LG 32LD350 αν παίζει ταινίες απο την θύρα USB και επισης το http://lgusb.wikispaces.com/ δεν λειτουργει ξερει κανεισ που μπορω να βρω οδηγιες και τα Firmware που θα χρειαστω?

επισης καπου ειχα διαβασει οτι ανεξαρτητα με το firmware μπορεις να κανεις upgrade σε ενα συμβατο και μετα downgrade sto 3.15 για να κανεις την δουλεια σου ισχυει?

edit

ακομα μια ερωτηση, ολα τα universal remote λειτουργουν? και αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από χρήση 2-3 ημερών η Samsung LE22C450 βλέπω ότι παίζει όλες τις ταινιες που έχω δοκιμασει ως τώρα. Η εικόνα είναι αρκετα ικανοποιητική. Εντάξει 22΄΄ είναι κάπως μικρή οθόνη αλλά για υπνοδωμάτιο που η απόσταση είναι περίπου 2 μέτρα δεν φαίνεται τόσο το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πήρα την Samsung την LE22C450 οπως είπα παραπανω. Ακόμα στο κουτί είναι οπότε μπορώ να πω αν βγήκε καλή τις επόμενες μέρες

Ναι το ξέρω 22" δεν είναι και πολύ μεγάλη αλλα για την απόσταση που θα μπει στο υπνοδωματιο μια χαρα φενεται.

 

Φίλε μου τό'χουμε πει πάμπολλες φορές!

 

Τηλεόραση για υπνοδωμάτιο, ανεξαρτήτως αποστάσεων θέασης, δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 32 ίντσες και λίγο είναι!!

Για να δεις Full High Definition εικόνα, δηλαδή 1920 Χ 1080 (ή 1080ρ) πρέπει η οθόνη να είναι τουλάχιστον σαραντάρα!!!

Διότι σε μικρότερη οθόνη το μάτι δεν αντιλαμβάνεται την υψηλή ανάλυση.

 

Οπότε, σε κάτω των 40 ιντσών οθόνες, είτε πάρεις Full HD είτε HD Ready είναι το ίδιο και το αυτό!!!

 

 

Υ.Γ. Για να δεις το πραγματικό μέγεθος της τηλεόρασης σου, βάλτη σε λειτουργία 4:3 (με μαύρα πλαίσια δεξιά κι αριστερά).

Μέτρησε μετά με ένα μέτρο, τη διαγώνιο που ξεκινά από τη πάνω αριστερή γωνία που ξεκινά η εικόνα (όχι η οθόνη!) μέχρι την απέναντι κάτω δεξιά γωνιά.

Ε, λοιπόν αυτή είναι ή πραγματική διάσταση της τηλεόρασής σου (στην παρακολούθηση τηλεοπτικού σήματος, έτσι?).

Δηλαδή μιά 22άρα LCD είναι περίπου όσο μια 14άρα ή 16άρα παλαιάς τεχνολογίας (CRT).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να υπήρχε το οικονομικό να πάρω 32 ιντσων και στο υπνοδωματιο :D :D :D

Δεν πειραζει βεβαια αφου για HD αποδόσεις υπάρχει καλή οθόνη στο σαλόνι ;)

Απλα εγώ ανέφερα ότι κάποιος που αναζητα μια μκρή τηλεοραση, ξέροντας ότι δεν θα έχει φοβερες αποδόσεις, η παραπάνω τηλεοραση πάιζει όλα τα αρχεία (αυτό άλλωστε νομιζω ότι είναι ο αρχικός σκοπός του συγκεκριμένου post)

και λόγω ψηφιακου δέκτη η εικόνα είναι αρκετα ικανοποιητική. Όποιος διαθέτει το οικονομικό βέβαια σίγουρα θα μπορουσε να κοιταξει σε περισσοτερες ιντσες που η επιλογες είναι πολύ περισσότερες. Από 22-26 ίντσες επειδη το έψαξα αρκετα κυκλοφορον 4-5 μοντέλα με USB που αναπαραγάγουν όλα τα είδη αρχείων πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερο το forum παιδια. μολισ πηρα τη SAMSUNG UE32C6620UWXXH και μου λυθηκαν αρκετα θεματα απο εδω. οποιος χρειαστει κατι ασ με ρωτησει (κι ας λιγο ασχετος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δε μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα.προσπάθησα να κανω την παραπάνω Τι-Βι οθόνη P/C μεσω VGA και jack(δεν εχω άλλες εξόδους απο το P/C), αλλα δε συνεργάζονται. ξέρει κανείς καμια λυση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...