Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με έψησες ρε Ζέπο, πηγα στο 100% και θα το πάρω τότε, δε γ@@@ται!!! Σε κάνα 2μηνο πιστεύω θα το έχω στα χέρια μου.

 

10 το πολύ είπα, πέρυσι διάβασα 5 :D Καιρός είναι να ξεκινήσω να διαβάζω στα αγγλικά, πολύ καιρό το αναβάλω. Μέχρι στιγμής μόνο κόμιξ διάβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι 2μηνο; Αν το παραγγείλεις από Amazon, σε 2-3 μέρες θα το έχεις στα χέρια σου. Αν έχεις διαβάσει αγγλικά βιβλία στο παρελθόν, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Paperwhite. Το λεξικό του είναι μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει σε ereader και είναι πανεύκολο στη χρήση του. Μόλις το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2μηνο; Αν το παραγγείλεις από Amazon, σε 2-3 μέρες θα το έχεις στα χέρια σου. Αν έχεις διαβάσει αγγλικά βιβλία στο παρελθόν, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Paperwhite. Το λεξικό του είναι μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει σε ereader και είναι πανεύκολο στη χρήση του. Μόλις το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις :)

Το 2μηνο πάει για φράγκα όχι ότι θα κάνει τόσο καιρό να έρθει :P !!! Με το που το παίρνω εννοείται πως γράψω εντυπώσεις.

 

Το λεξικό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωρεάν αγγλοελληνικό λεξικό για Kindle

 

http://freeeneldict.wordpress.com/

 

 

Το δωρεάν Άγγλο-Ελληνικό λεξικό περιέχει περίπου 3900 λέξεις επιπέδου Lower και πάνω. Βρισκόμαστε ακόμα σε δοκιμαστική φάση αλλά σταδιακά το λεξικό θα βελτιωθεί σημαντικά.

 

Η έκδοση 2.2 περιέχει 3850 δύσκολες λέξεις. Δεν περιέχει ονόματα χωρών, πόλεων, ζώων και φυτών αλλά λέξεις που συναντάμε σε λογοτεχνικά, ιστορικά και επιστημονικά βιβλία. Οι ορισμοί των ουσιαστικών αντιστοιχούν στον ενικό κάθε λέξης. Στην επόμενη έκδοση θα εμφανίζονται και οι διαφορετικοί τύποι των ρημάτων ( π.χ. play-s, play-ed, play-ing).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα η amazon έχει σε έκπτωση το Kindle. (-10 pounds) Σε περίπτωση που κάποιος το θέλει, τώρα είναι μια καλή ευκαιρία. :)

 

Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007HCCOD0/ref=amb_link_173286127_1?ie=UTF8&nav_sdd=aps&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=1DTHNCDR3YCFNH9XJVM3&pf_rd_t=101&pf_rd_p=369628047&pf_rd_i=468294">Special One Day Offer on Kindle. Only £59 - you save £10. Monday, February 4th only.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To έβαλα χτες. Πολύ καλή προσπάθεια. Βέβαια είναι μικρό ακόμα αλλά στο μέλλον πιστεύω θα γίνει πολύ καλό. Μπράβο στα παιδιά που το φτιάξανε. Θα βοηθήσει πολύ κόσμο που δυσκολεύεται με το αγγλο-αγγλικό λεξικό.

 

Επίσης, μια ερώτηση που παίζει να έχει γίνει και παλιότερα αλλά δεν βρήκα κάτι. Για ελληνικά epub ποια μαγαζιά θεωρούνται καλά, δλδ να έχουν ποικιλία και καλές τιμές?  (Δέχομαι και πμ για συστάσεις θείου, γιατί στα γνωστά μέρη δεν βρίσκω τπτ ;) )

Επεξ/σία από remalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την ερώτηση του remalis, έψαξα σε μερικά ελληνικά site για ebooks και σοκαρίστηκα με τις τιμές που τα πουλάνε. Μου φαίνεται πέρα για πέρα παράλογο να αγοράζω ένα ebook στην ίδια τιμή που αγοράζω ένα paperback. Θα δώσω τόσα λεφτά να πάρω ένα ebook reader και θα πληρώνω τις ίδιες τιμές στα βιβλία? Ούτως ή άλλως βιβλία του θείου θα διαβάζω στο reader όταν το πάρω, αλλά πες ότι σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και δεν μπορεί να μου το φέρει ο θείος και θέλω να το διαβάσω οπωσδήποτε, τότε θα πληρώσω το ebook 14 ευρώ? Είναι για γέλια η κατάσταση, κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για το φαινόμενο αυτό. Πρώτον το μέγεθος της αγοράς (πολύ μικρή, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά στα ebooks) και δεύτερον ο... ΦΠΑ (βιβλίο και ebook φορολογούνται σε διαφορετική κλίμακα).

 

Συμβαίνουν και στο εξωτερικό πάντως. Πλέον δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις (μάλλον το αντίθετο) που ακόμα και το Amazon πουλάει το ebook σε ίδια ή ακόμα και ακριβότερη τιμή σε σχέση με το χάρτινο βιβλίο.

 

Ας είναι καλά ο θείος, αυτό έχω μόνο να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για τον ΦΠΑ δεν έχω ιδέα τι παίζει, πώς βγαίνει κλπ κλπ, αλλά το ότι είναι μικρή η αγορά δε σημαίνει ότι πρέπει να μια πιάνουν κορόιδα. Απ' ότι έχω δει γενικώς στην ξένη αγορά υπάρχει μια διαφορά στην τιμή και μάλιστα μεγάλη, αλλά έχω πετύχει και αυτό που λες, να είναι ακριβότερο το ebook. Απλά μου φαίνεται εντελώς παράλογο.

 

Και indeed, ναι είναι καλά ο θείος γιατί αλλιώς θα μας έτρωγε το μαύρο το σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μεγαλη καθυστερηση λογω φορτου εργασιας να σας ενημερωσω οτι απεκτησα το Kobo glo και σας ευχαριστω ολους που με βοηθησατε να το επιλεξω. 

 

μου το εφερε φιλος απο usa (99€) και το εχω λιγο πανω απο 2 μηνες. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αν και ειναι πρωτη μου επαφη με τετοιο γκατζετ. ειναι παναλαφρο , ευκολο στη χρηση και καταπληκτικο ομοιομορφο φωτισμο που δεν κουραζει καθολου. ηδη εχω διαβασει ολο το wool(1-6) στα αγγλικα , 3 βιβλια του Νεσμπο στα ελληνικα και το Metro 2033 επισης στα ελληνικα. Το αγγλοαγγλικο του λεξικο δεν με εχει απογοητευσει ως τωρα . Το wifi του δουλευει μια χαρα , αγοραζεις και κατεβαζεις το βιβλιο αμεσα . Εχει δεκαδες παραμετρους για να φερεις το βιβλιο στα μετρα σου(μεγεθος χαρακτηρων, περιθωρια, αποσταση γραμμων ,στοιχιση) . Εχει εναν υποτυπωδη -λιγο αργο-browser ,μπαινεις κανονικα σε σελιδες , facebook κλπ. 

 

Ρωτηστε οτι θελετε , θα απαντησω σε ολα γιατι αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλο χρονο . Στο θεμα των τιμων των βιβλιων στα ελληνικα εχω να πω οτι το εψαξα πολυ και ειμαστε πολυ πισω . Μου αρεσει να διαβαζω ελληνικα και αν βρω το βιβλιο στα 5-7€ θα το παρω (π.χ.Metro 2033) . Aν οχι το παιρνω στα αγγλικα και ειμαι οκ . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποριας αξιον,

 

εχω στον υπολογιστη κατεβασμενο απο διαδυκτιο αρχειο mobi kindle τιτλοφορουμενο azw ή clip, κανω διπλο κλικ για να δω ποιο αρχειο ειναι, ανοιγει το kindle for pc με ενα αρχειο που ειχα κατεβασει πριν δυο χρονια, ετσι δεν ξερω ποιο ειναι το αρχειο που εχω κατεβασει στον υπολογιστη, πρεπει να το μεταφερω στη συσκευη για να το δω, εχετε σχετικα κατι υπ' οψην ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι Γερμανία ή έχει γνωστό στην Γερμανία και θέλει ένα πάμφθηνο και εξαιρετικά μικρό e-reader μπορεί να πάρει από τα Media Markt το Trekstor Pyrus Mini στα 49€ και στις 4.3'.

To είδα από κοντά και πιστεύω ότι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του,είτε ως αρχική συσκευή για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει την εμπειρία ενός ereader πριν δώσει 120+€ για μια καλή ή κάποιος που θέλει δεύτερη "αναλώσιμη" συσκευή.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...