Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλώς σας βρήκα.

Εχω ενα sony prs-t1 και ειμαι καλυμένος απόλυτα απο τό εργαλείο.

Το μέγα θέμα ειναι το υλικό για να ταιστούμε εγω και αυτό.

Εχω φτιαξει αρκετα ψηφιακα βιβλία μόνος μου από την βιβλιοθήκη μου σε μορφή e pup.

Εδω μπορείται να δείτε μια λιστα: καταλογος

Υπαρχει κανένας χριστιανός εδώ μεσα να για να κάνουμε μία συλλογικη "αναγνωση" ψηφιακων βιλίων;;

Εχει κανει κανέις κατι παρόμοιο, να παμε λίγο παραπέρα επιτέλους;

Σκεφτεται κάποιος κατι προς αυτην την κατευθυνση;

Τα εργαλεία υπαρχουν , Δόξα τω Θεό, δεν ειναι ωρα να κάνουμε κατι για αυτο΄;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σκεφτόμουν το εξής: Ας πουμε ο,τι εγω εχω μια βιβλιοθήκη 100 βιβλίων.

Καποιος αλλος εχει και αυτος μια, ισης περιπου ποσότητας - ογκου, και το αυτο συμβαίνει και με 10 - 15 βιβλιόφιλους ακόμα.

ΑΝ υποθέσουμε, λέμε ΑΝ, οτι όλοι αυτοί ειμαστε στον ιδιο "κοινωνικό ιστό"....

Και οτι κατά σύμπτωση, κανένας δεν εχει τα βιβλία που εχει οποισδήποτε αλλος στην κατοχή του.

Και οτι κατά σύμπτωση, ο κάθε ενας επιθυμεί να διαβάσει αυτά που δέν έχει ό ίδιος, και έχουν όμως οι υπόλοιποι.

Ποσο δύσκολο θα έιναι να γίνει μια υποτυπώδεις αλυσίδα μεταξύ τους, κάτι σάν ροτόντα ;)

Αν τωρα αυτο το μεταφρασουμε σε ψηφιακα αρχεια..

Καταλαβάινεις το σκεπτικό μου, σύντροφε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις από το Kobo Glo.

Μια χαρά e-reader είναι, πολύ ξεκούραστο στο διάβασμα.

Τελικά νομίζω ότι καλύτερα που πήρα αυτό σε σχέση με το Kindle, λόγω του ότι σε epub έχεις μεγαλύτερο πλούτο βιβλίων -αν δεν θέλεις να στηριχθείς αποκλειστικά στην Amazon.

 

 

Ως πλην εντοπίζω δύο σημεία:

- Όταν χρησιμοποιήσεις τον φωτισμό, το φως είναι «κρύο». Θα προτιμούσα ένα ζεστό φως.

- Δεν έχει αγγλο-ελληνικό λεξικό, που αν και δεν είναι τεράστιο πρόβλημα, θα το προτιμούσα φυσικά.

 

Έχω κάνει την εγκατάσταση δύο επιπλέον αγγλο-αγγλικών λεξικών, ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ:

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=196931

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=196925

Αν και τελικά χρησιμοποιώ το δικό του λεξικό, καθώς είναι πιο ευανάγνωστο των άλλων.

 

Γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα (με δεδομένο, όμως, ότι δεν έχω δει άλλα e-readers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αγγλοελληνικό λεξικό πρακτικά δεν υπάρχει για κανένα e-reader. Ο δε πλούτος των βιβλίων στην πράξη είναι ίδιος, καθώς όλα τα epub μπορούν να μετατραπούν σε mobi μέσα σε δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σκεφτόμουν το εξής: Ας πουμε ο,τι εγω εχω μια βιβλιοθήκη 100 βιβλίων.

Καποιος αλλος εχει και αυτος μια, ισης περιπου ποσότητας - ογκου, και το αυτο συμβαίνει και με 10 - 15 βιβλιόφιλους ακόμα.

ΑΝ υποθέσουμε, λέμε ΑΝ, οτι όλοι αυτοί ειμαστε στον ιδιο "κοινωνικό ιστό"....

Και οτι κατά σύμπτωση, κανένας δεν εχει τα βιβλία που εχει οποισδήποτε αλλος στην κατοχή του.

Και οτι κατά σύμπτωση, ο κάθε ενας επιθυμεί να διαβάσει αυτά που δέν έχει ό ίδιος, και έχουν όμως οι υπόλοιποι.

Ποσο δύσκολο θα έιναι να γίνει μια υποτυπώδεις αλυσίδα μεταξύ τους, κάτι σάν ροτόντα ;)

Αν τωρα αυτο το μεταφρασουμε σε ψηφιακα αρχεια..

Καταλαβάινεις το σκεπτικό μου, σύντροφε;

Κοίτα, εγώ έχω μία ψηφιακή βιβλιοθήκη αρκετά μεγαλύτερη, τόσο από ελληνόγλωσσα όσο και ξενόγλωσσα βιβλία. Πάρα πολλά (κυρίως ελληνικά) τα αγόρασα, κάποια μου τα έδωσαν φίλοι. Δεν έχω ψηφιοποιήσει μόνος μου βιβλίο που έχω ήδη στη βιβλιοθήκη (δεν ξέρω αν αυτό εννοείς), θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο. Όλα τα βιβλία που έχω αγοράσει τα έχω ξεκλειδώσει για να μπορώ να τα μετατρέψω όπως εγώ θέλω πρώτον, και για να μπορώ να τα δανείσω σε κάποιον δικό μου άνθρωπο δεύτερον και κυριότερον. Ωστόσο γνωρίζω ότι αυτό κανονικά απαγορεύεται σύμφωνα με τις (παράλογες) άδειες χρήσης των ebook με αποτέλεσμα αυτό που προτείνεις να έρχεται σε αντίθεση με τους κανονισμούς του φόρουμ. Κοινώς, δεν μπορούμε να φτιάξουμε μία ψηφιακή "δανειστική" βιβλιοθήκη, ακόμα και αν πρόκειται μόνο για βιβλία που έχουμε αγοράσει οι ίδιοι και να συζητάμε ή να την οργανώσουμε μέσα από αυτό το φόρουμ (αλλά και οπουδήποτε αλλού, από τη στιγμή που κάνουμε κάτι τέτοιο με αγνώστους σε εμάς υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να παρεισφρύσει "κάποιος" και να φάμε μήνυση για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ έχω μία ψηφιακή βιβλιοθήκη αρκετά μεγαλύτερη, τόσο από ελληνόγλωσσα όσο και ξενόγλωσσα βιβλία. Πάρα πολλά (κυρίως ελληνικά) τα αγόρασα, κάποια μου τα έδωσαν φίλοι. Δεν έχω ψηφιοποιήσει μόνος μου βιβλίο που έχω ήδη στη βιβλιοθήκη (δεν ξέρω αν αυτό εννοείς), θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο. Όλα τα βιβλία που έχω αγοράσει τα έχω ξεκλειδώσει για να μπορώ να τα μετατρέψω όπως εγώ θέλω πρώτον, και για να μπορώ να τα δανείσω σε κάποιον δικό μου άνθρωπο δεύτερον και κυριότερον. Ωστόσο γνωρίζω ότι αυτό κανονικά απαγορεύεται σύμφωνα με τις (παράλογες) άδειες χρήσης των ebook με αποτέλεσμα αυτό που προτείνεις να έρχεται σε αντίθεση με τους κανονισμούς του φόρουμ. Κοινώς, δεν μπορούμε να φτιάξουμε μία ψηφιακή "δανειστική" βιβλιοθήκη, ακόμα και αν πρόκειται μόνο για βιβλία που έχουμε αγοράσει οι ίδιοι και να συζητάμε ή να την οργανώσουμε μέσα από αυτό το φόρουμ (αλλά και οπουδήποτε αλλού, από τη στιγμή που κάνουμε κάτι τέτοιο με αγνώστους σε εμάς υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να παρεισφρύσει "κάποιος" και να φάμε μήνυση για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας).

 

Δεν μου είναι ευκολο να επιμεινω σε μια προταση που δεν είναι αποδεκτή η παρουσιάζει κάποιες αδυναμίες που εγω (δεν) πρόσεξα.

Σαφέστατα εχεις δίκιο για την πιθανότητα να βρεθούμε αντιμέτωποι με το Νόμο.

Δωσε μου ομως σε παρακαλώ την ευκαιρία να σου δώσω ενα στιγμιότυπο της σκέψης μου.

Αγοράζω βιβλια απο 15-16 χρονών, διαβαζω περίπου 1 την εβδομάδα και ειμαι 47 χρονών.

Δεν ξέρω πόσα βιβλια εχω, δεν τα μέτρησα ποτέ, ουτε ενιωσα καποια "συστολη" μεχρι τώρα, να τα πληρώνω.

Δυστυχώς, μετά από τόσα χρόνια, δυσκολεύομαι πλεον να ανταποκριθώ σε αυτο, και απλα αναρωτήθηκα, και εν τέλει  υπέθεσα, ότι θα συμβαίνει καί σε αλλους αυτό.

Μάλλον δεν εχω την ευκαιρία να βυθιστώ στο βούρκο της παρανομίας τελικα.

Ισως πάλι να ονειρεύομαι λάθος, ξέρω καί γώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μένα,

είδα το thread για τα ebook reader και φυσικά δε μπορώ να διαβάσω 126 σελίδες. Οπότε συνοπτικά να ρωτήσω:

 

Είναι τα ebook Reader όντως καλύτερα από τα tablet για διάβασμα καθαρά; Έχω ένα σωρό pdf βιβλία που θέλω να διαβάσω αλλά δε μπορώ στον υπολογιστή γιατί δεν με βολεύει η θέση, η απόσταση και γενικότερα ο φωτισμός κουράζει λίγο...

 

Αξίζει όμως να δώσει κάποιος τα χρήματα ενός μέτριου τάμπλετ για να πάρει έναν ebook reader;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Για "καθαρό" διάβασμα τα ebook readers είναι πολύ καλύτερα από τα tablets. Για την ακρίβεια δεν είναι περισσότερο κουραστικά από ένα χάρτινο βιβλίο.

 

2) Τα ebook readers ΔΕΝ προτείνονται για ανάγνωση αρχείων PDF, αλλά κυρίως για epub/mobi. Θεωρητικά τα ereaders υποστηρίζουν PDF, όμως η πράξη έχει δείξει πως η ανάγνωσή τους είναι περισσότερο ταλαιπωρία παρά οτιδήποτε άλλο.

 

Στην περίπτωση των PDF για την καλύτερη δυνατή εμπειρία απαιτούνται 10ίντσα ereaders, τα οποία είναι είτε δυσεύρετα είτε πανάκριβα (συνήθως και τα δύο). Τα απλά PDF κειμένου μπορούν να μετατραπούν σε epub/mobi αλλά τα αποτελέσματα ποικίλουν. Επίσης ορισμένα ebook readers υποστηρίζουν reflow, δηλαδή μια λειτουργία που προσαρμόζει το PDF κείμενο στις διαστάσεις τις οθόνης, συνήθως με ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

 

Εν ολίγοις αν έχεις πολλά PDF αρχεία ή αρκετά σκαναρισμένα PDF ή PDF με σχεδιαγράμματα, γραφήματα (πχ. τεχνικά βιβλία), κόμιξ κλπ, δεν έχει νόημα να αγοράσεις ereader. Αν αντιθέτως σε ενδιαφέρει να κατεβάσεις εκ νέου και να διαβάσεις πολλά βιβλία σε epub/mobi (κυρίως στα αγγλικά), τότε το ereader είναι μονόδρομος.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα περισσότερα pdf είναι σκανάρισμα και με εικόνες. Δε το θέλω για ανάγνωση λογοτεχνίας τόσο όσο για να έχω και όλες τις σημειώσεις της σχολής. Ειδικά από Σεπτέμβρη θα πέσει πολύ διάβασμα και θα ήθελα να έχω όλες τις σημειώσεις σε κάτι μικρό και ελαφρύ.

 

Γενικά παίζουν word, powerpoint και pdf που θα ήθελα να διαβάζω σε μια φορητή συσκευή. Και ΟΚ τα κάνεις όλα pdf σκέφτηκα για να μπουν στον reader αλλά ναι νομίζω δεν είναι κατάλληλοι ούτε για pdf...

 

Άρα τι θα προτείνατε; Κάποιο tablet με χαμηλό φωτισμό ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα πρόσφατα ένα tablet σαν δώρο για τον αδερφό και όσο το σκάλισα μού έκανε εξαιρετική εντύπωση. Ήταν το 10ιντσο Acer A210 Iconia, στις 200 λίρες από το Amazon. Νομίζω ότι στα λεφτά αυτά δεν υπάρχει καλύτερο tablet (αν εξαιρέσουμε κάποιες πρόσφατες εκπτώσεις στο Samsung Galaxy Tab2, που πλέον όμως κοστίζει 320+).

 

Δυστυχώς το Amazon το ανέβασε άλλες 10 λίρες τις τελευταίες μέρες και δεν ξέρω αν είναι εκτός του κασέ σου. Σε σύγκριση πάντως με το Iconia A500 που είχα πάρει πριν ενάμιση χρόνο στα 500 ευρώ, το 210 μού φάνηκε πολύ ταχύτερο από κάθε άποψη.

 

Οι οθόνες των -αξιοπρεπών- tablets είναι μέσες άκρες ίδιες μεταξύ τους και συνήθως το πρόβλημά τους δεν είναι ο χαμηλός φωτισμός αλλά το αντίθετο. Ότι δηλαδή ορισμένα δεν έχουν αρκετά δυνατό φωτισμό σε εξωτερικές συνθήκες (πχ. ντάλα ήλιο).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο θα κουράζει η οθόνη του τάμπλετ το μάτι γιατί πχ του υπολογιστή όταν διαβάζω ebook σε pdf για κάποιο λόγω μ κουράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως και να το κάνουμε οι LCD οθόνες δεν ενδείκνυνται για πολύωρο διάβασμα κειμένου, είτε πρόκειται για monitor υπολογιστή/laptop, είτε για tablet. Απλώς κάποιοι έχουν μεγαλύτερη αντοχή (ή ανοχή) από άλλους και μπορούν να διαβάσουν λίγο περισσότερο χωρίς να κουραστούν.

 

Μέσες-άκρες σκέψου την οθόνη του tablet σαν αυτή ενός netbook. Αν μπορείς να διαθέσεις 400+ ευρώ, κοίτα την περίπτωση να πάρεις ένα 10ιντσο ereader που θα σου λύσει όλα τα προβλήματα που ανέφερες (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορεί να διαβάσει αρχεία word ή powerpoint).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...