Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο θα κουράζει η οθόνη του τάμπλετ το μάτι γιατί πχ του υπολογιστή όταν διαβάζω ebook σε pdf για κάποιο λόγω μ κουράζει

Όπως σωστά σου είπε και ο φίλος από πάνω,δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

Είτε δίνεις 350+ € για μεγάλο (9.7") reader είτε πας σε tablet.

Εάν κουράζεσαι δυστυχώς πρέπει να χώσεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Τώρα το καλύτερο είναι το Onyx Boox M92 που είναι συμβατό με όλα τα υπάρχοντα φορμάτ και είναι στα 350€ δίχως μεταφορικά από εδώ:

http://ereader-store.de/en/onyx-boox/38-onyx-boox-m92-black.html

 

btw:Έχω και εγώ το Acer Iconia 210 από τον Σεπτέμβρη και μπορώ να πω ότι πετάει(4.1.1) και είναι γενικότερα πολύ καλό για τα λεφτά του.Σαν reader πάλι είναι αρκετά καλό με κύριο πρόβλημα το αυξημένο βάρος της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε μπορώ με τίποτα να δώσω 350 ευρώ...

Ως τώρα τύπωνα συνεχώς.

 

Με κουράζει η οθόνη και σε κάθε εξεταστική τύπωνα και 2 πακέτα φύλλα (1000 σελίδες).

Με αναγόμωση μελάνης αν την κάνει κάποιος μόνος του μου έβγαιναν τα 1000 φύλλα 12 ευρώ περίπου σε ασπρό μαυρο αλλά και πάλι δεν ήταν το ίδιο. Ούτε στο λεωφορείο μπορεις να πεις θα τα πάρω όλα αυτά ούτε γενικά είναι εύχρηστα πάλι.

 

Αλλά 350 δεν παίζουν. Θεωρώ πολύ τσιμπιμένες τις τιμές σιγά πια και αυτοί 350 ευρώ...

Ίσως βρω κάποιο μεταχειρισμένο και με καμία μετατροπή των word - powerpoint που εκεί τουλάχιστον είναι κείμενο σε epub ή δε ξέρω τι άλλα φορμάτ ενδεικνύονται λυθεί εν μέρη το πρόβλημα...



Και με την ευκαιρία ας πει κανένας εντυπώσεις από μετατροπή pdf, word, powerpoint σε μορφή για ebook ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Ενδιαφερομαι να παρω ενα e-reader για δωρο και ειμαι στο χρηματικο οριο των 150ε.Απο αυτα ποθ διαβασα ειμαι αναμεσα σε kobo blo που απ τα fnac μου βγαινει 148ε ειτε το απλο kindle(που δεν μπορεσα να καταληξω σε τι τιμη ωγαινει).Το θεμα ειναι οτι το kindle δε μ αφηνει να το παρω απο το Amazon.com ενω καποιοι εδω λενε οτι το εχουν παρει.Επισης ηθελα να ρωτησω αν και στα δυο θα μπορει να περναει κατεβασμενα(freeware ας το πουμε....) βιβλια η' αν υπαρχει περιορισμος πχ απο το amazon.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον μιλάς για "κατεβασμένα" ebooks, λογικά δεν θα έχουν κάποιου είδους προστασία (DRM ή άλλη). Άρα δεν υπάρχει περιορισμός για κανένα ereader. Το πολύ-πολύ στην περίπτωση του Kindle να χρειαστεί να μετατρέψεις κάποια απ' τα βιβλία σε μορφή mobi, μέσω του προγράμματος Calibre.

 

Το Kindle Paperwhite (με τη φωτιζόμενη οθόνη) έχω κι εγώ την εντύπωση ότι δεν μπορείς να το παραγγείλεις ακόμα για Ελλάδα, εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο καιρό. Για την ακρίβεια δοκίμασα τώρα να κάνω μια εικονική παραγγελία από Amazon.com αλλά και από Amazon.co.uk και δεν έστελναν κανένα Kindle στην Ελλάδα.

 

Ρίχνοντας μια ματιά σε διάφορα νήματα του insomnia και στο eanagnostis.gr είδα πως όντως υπάρχει κόσμος που έχει παραγγείλει επιτυχώς διάφορες εκδόσεις του Kindle στην Ελλάδα (και μάλιστα τους τελευταίους 2-3 μήνες). Ωστόσο όταν πριν λίγα λεπτά πήγα να παραγγείλω τη διεθνή έκδοση του Kindle, μού έγραψε ότι δεν το στέλνουν στη χώρα μας. Περίεργα πράγματα...

 

Από τα δύο ereaders πάντως (και σύμφωνα με τα όσα ακούγονται) πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το Kobo Glo. Το μεγαλύτερό του μειονέκτημα σε σχέση με το Kindle είναι το χειρότερο λεξικό αλλά εφόσον μιλάμε αποκλειστικά για αγγλοαγγλικά λεξικά και -κυρίως- για αγγλικά ebooks, νομίζω ότι ο λήπτης του δώρου δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν απ' την άλλη έχει σκοπό να διαβάζει μόνο ελληνικά βιβλία (τα λίγα που υπάρχουν...) ακόμα καλύτερα.

 

edit: Btw. να μια αντικειμενική κριτική για το Paperwhite, που έχει αναφερθεί ξανά στο insomnia. Θα συμφωνήσω με τον reviewer ότι το Kindle 3 με το πληκτρολόγιο είναι καλύτερη συσκευή από πολλές απόψεις. Προτιμώ τα hardware κουμπιά χιλιάδες φορές περισσότερο από τις touch οθόνες.

 

Έχω παράδειγμα που βιώνω καθημερινά, καθώς κάθε φορά που διαβάζω στο tablet μου σιχτιρίζω τον τρόπο αλλαγής σελίδας σχεδόν όλων των εφαρμογών ανάγνωσης. Συνέχεια πατάω κατά λάθος κουμπιά με ποικίλες συνέπειες (η αλλαγή σελίδας είναι το λιγότερο...) ενώ με το Kindle keyboard δεν είχα (έχω) ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτίνω Kobo Glo..Το εχουμε ηδη 4 ατομα,ειναι καλυτερο απο το Paperwhite και η fnac στελνει ελλαδα...Ψαξε λιγες σελιδες πριν υπαρχει αναλυτικο review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιας που έχετε το kobo glo και επειδή είδα πως η τιμή του είναι καλή για πείτε τι παίζει με τα pdf που είναι scanned; Κάνει καμιά ώρα να τα φορτώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα  τι γινετε με τα pdf ...Δεν αγοραζεις reader για pdf.Θες ταμπλετ τουλ 10 ιντσες απο οσο ξερω για να εισαι ανετος...Δεν κοιτας καλυτερα καποιο ταμπλετ αφου σε ενδιαφερουν κυριως τα pdf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Scanned PDF σε 6ιντο reader τα ξεχνάς... Απλά. Είναι περισσότερο ταλαιπωρία παρά οτιδήποτε άλλο. Εκεί θέλεις 10ιντσο tablet με κόστος 200-250 ευρώ και πάνω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ΟΚ για τα scanned. Τι παίζει με αυτά που είναι αληθινό κείμενο; Αυτά που μπορείς να κάνεις και copy-paste το κείμενο τους. Μήπως μετατρέπονται σε καμιά μορφή κατάλληλη για reader;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά μπορούν να μετατραπούν εύκολα σε epub/mobi μέσω του Calibre (ή άλλων εφαρμογών). Η μετατροπή συνήθως είναι αρκετά επιτυχημένη, αρκεί το PDF να μην έχει σχεδιαγράμματα ή πολλά διαφορετικά είδη μορφοποίησης. Με λίγα λόγια τα μυθιστορήματα μετατρέπονται μια χαρά, τα τεχνικά βιβλία όχι.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με προβληματισατε τώρα αρκετά..

Προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός e-reader καθώς σκεφτόμουν την αγορά κάποιων βιβλιών προγραμματισμού από amazon και παρατήρησα ότι με αυτά μαζί θα έχω δώσει κοντά στα 100ε σε βιβλία μέσα σε ενάμιση μήνα...

Θα βολεύουν γενικά; Αυτά που γράφετε παραπάνω με προβλημάτισαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελίκα παραγγειλα το Kobo Glo απο Fnac στα 148ε σημερα.Θα του ριξω μια ματια πριν το δωρησω να δω τι παιζει και με τα calibre και ιστοριες που λετε γιατι ο παραληπτης θα ειναι γυναικα, και θα σας πω εντυπωσεις.Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...