Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το FreeBSD 8


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε η νέα μεγάλη έκδοση του FreeBSD, όπως είχε προγραμματιστεί. Οι χρήστες παλαιότερων εκδόσεων μπορούν να αναβαθμίσουν εύκολα, με τη χρήση του σχετικού εργαλείου (freebsd-update).

 

Το FreeBSD είναι ένα προηγμένο, ελεύθερο, λειτουργικό σύστημα για servers, desktops και embedded συσκευές, του οποίου ο κώδικας μετράει περισσότερα από τριάντα χρόνια συνεχούς ανάπτυξης.

 

Οι βελτιώσεις σε αυτή την έκδοση είναι σημαντικές και σε πολλούς τομείς. Ενδεικτικά:

 

  • Δικτύωση (802.11: υποστήριξη VAP, Mesh Networking & TDMA, NFS v3: υποστήριξη GSSAPI, NFS v4 experimental, IP Routing: υποστήριξη FIB & ECMP)
  • Ασφάλεια (ενσωμάτωση του TrustedBSD MAC Framework, stash smacking protection, κ.α.)
  • Σταθερότητα (νέα υλοποίηση USB, τελειοποίηση της υλοποίησης ZFS, κ.α.)
  • Επιδόσεις (βελτιώσεις σε SMP, ULE CPU Scheduler, Kernel Threads, locking κ.α.)
  • Συμβατότητα (πειραματική υποστήριξη MIPS αρχιτεκτονικής, μερική υποστήριξη DTrace, διάφοροι νέοι drivers)
  • Virtualization (Jails v2, Xen DomU, VirtualBox Host/Guest support)

Παράλληλα, η ελληνική ομάδα μετάφρασης του FreeBSD έχει προχωρήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό με τη μετάφραση της επίσημης τεκμηρίωσης στα ελληνικά. Η μέχρι τώρα δουλειά είναι διαθέσιμη εδώ.

 

File.png Download: FreeBSD 8.0 (64bit) | FreeBSD 8.0 (32bit) | FreeBSD Torrent Tracker

Source.png Πηγή: Επίσημη ανακοίνωση από το FreeBSD.org

Source.png Πηγή: Ελληνική Κοινότητα & Μεταφραστική Ομάδα FreeBSD

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  • Ασύρματη δικτύωση 802.11
    Η υλοποίηση ασύρματης δικτύωσης 802.11 αναθεωρήθηκε σε μεγάλο βαθμό. Πλέον υποστηρίζει Εικονικά Access Points (VAP), επιτρέποντας πολλαπλά ασύρματα δίκτυα να εξυπηρετούνται από ένα μοναδικό φυσικό Access Point. Επίσης προστέθηκε υποστήριξη για 802.11 mesh networking, επιτρέποντας σε πολλαπλά FreeBSD μηχανήματα να δημιουργούν δυναμικά ένα ενιαίο, ευρύτερο, δίκτυο. Ακόμη, προστέθηκε υποστήριξη για TDMA extensions.
     
     
  • Σύστημα αρχείων ZFS
    Η υλοποίηση του ZFS στο FreeBSD αναβαθμίστηκε στο zpool format 13 από το 6, λύνοντας και όλα τα γνωστά σημαντικά προβλήματα που απέμεναν. Πλέον η υποστήριξη ZFS δεν θεωρείται πειραματική.
     
     
  • Σύστημα Jails v2
    Το υποσύστημα των Jails έχει σημαντικές προσθήκες και βελτιώσεις. Τα νέα χαρακτηριστικά συμπεριλαμβάνουν:
     
    • Οριζόμενο αριθμό διευθύνσεων IP ανά jail
    • Υποστήριξη για IPv6 και SCTP
    • Υποστήριξη για ιεραρχικά εμφολευμένα (nested) jails
    • Δυνατότητα επιβολής περιορισμών χρήσης ανά CPU σε κάθε jail

     

     

    [*] Υποστήριξη για Dom-U Xen virtualization και Virtualbox Host/Guest

    Η υποστήριξη για XEN ενσωματώθηκε στο FreeBSD, επιτρέποντάς τη χρήση του ως Dom-U (guest), κάτω από λειτουργικά που έχουν πρόσφατη υλοποίηση για Xen Dom-0 .

     

     

    [*] Διάφορες βελτιώσεις στο σύστημα διαμοιρασμού αρχείων NFS, όπως:

    • Διαχείριση locking
    • Multithreaded operations support
    • Ανίχνευση καταστάσεων "deadlock"
    • Διάφανη υποστήριξη για τοπικά file locks στον server
    • Υποστήριξη GSSAPI στη v3
    • Πειραματική υποστήριξη v4

     

     

    [*] Ριζικός επανασχεδιασμός του USB stack.

    Το νέο USB stack:

    • Δεν είναι επιρρεπές σε πολλά από τα γνωστά προβλήματα σταθερότητας του παλιού
    • Έχει βελτιωμένες επιδόσεις και συμπεριφορά (split & isochronous transactions, πλέον δεν εξαρτάται από το Big Kernel Lock, κ.α.)

Μερικές άλλες από τις αλλαγές:

  • Βελτιώσεις στην υποστήριξη SMP και στο υποσύστημα των Kernel Threads
  • Νέα έκδοση του ULE Scheduler (3.0)
  • Παράλληλη εγκατάσταση Ports
  • Πειραματική υποστήριξη MIPS αρχιτεκτονικής
  • Αύξηση του ορίου εσωτερικής χρήσης μνήμης από τον πυρήνα στα 512GB
  • Υποστήριξη για Superpages
  • Υποστήριξη για DTrace, προς το παρόν μόνο για kernel traces.
  • Υποστήριξη για πολλαπλά Routing Tables (Forwarding Information Base) και Equal-Cost Multipath Routing
  • Ενσωμάτωση του TrustedBSD MAC Framework
  • Βελτίωση προστασίας απέναντι σε συγκεκριμένα είδη αδυναμιών λογισμικού (GCC SSP/ProPolice)

 

Link.png Site: Σχετικό θέμα στην ενότητα Linux/*nix του forum (προτιμήστε το για τεχνικά ερωτήματα και προβλήματα)

Source.png Πηγή: FreeBSD 8: What's Cooking | Αναλυτικά Release Notes

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ακράδαντα ότι το FreeBSD θα επιβιώσει ακόμη και μετά από ενα παγκόσμιο θερμοπυρηνικό ολοκαύτωμα.

 

Συγχαρητήρια στην ομάδα. Πάντα στην ώρα, πάντα μπροστά. ZFS rules!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FreeBSD είναι ένα προηγμένο, ελεύθερο, λειτουργικό σύστημα για servers, desktops και embedded συσκευές, το οποίο μετράει περισσότερα από τριάντα χρόνια συνεχούς ανάπτυξης.

 

Μπορει καποιος να ξεκαθαρισει τι εννοει αυτη η φραση? Συμφωνα με το αρθρο της wikipedia, το freeBSD ξεκινησε σαν ενα fork του 386BSD, το οποιο εμφανιστηκε αρχες της δεκαετίας του '90. Τα 30 χρονια που τα ειδε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSB

 

αναγραμματισμός

 

BSD

 

Επίσης προστέθηκε υποστήριξη για 802.11 mesh networking, επιτρέποντας σε πολλαπλά FreeBSD μηχανήματα να δημιουργούν δυναμικά ένα ενιαίο, ευρύτερο, δίκτυο.

ενδιαφέρον αυτό

 

 

ευχαριστούμε nske !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μπορει καποιος να ξεκαθαρισει τι εννοει αυτη η φραση? Συμφωνα με το αρθρο της wikipedia, το freeBSD ξεκινησε σαν ενα fork του 386BSD, το οποιο εμφανιστηκε αρχες της δεκαετίας του '90. Τα 30 χρονια που τα ειδε?

 

Το FreeBSD σαν project υπάρχει πολύ λιγότερο αλλά η codebase στην οποία βασίστηκε ξεκινάει από τότε. Δεν είναι σαν το FreeBSD ή το 386BSD να ξεκίνησαν από το μηδέν, αξιοποίησαν τον κώδικα, την τεχνογνωσία και την εμπειρία που είχε συσσωρευθεί από το 1BSD. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω (δεν είχα γεννηθεί καν τότε).

 

Αλλά θα έπρεπε να είμαι πιο ακριβής στη μετάφραση, το άλλαξα λίγo ώστε να είναι πιο κοντά στο πρωτότυπο:

 

FreeBSD's code base has undergone over thirty years of continuous development, improvement, and optimization.
Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το μονο ερωτημα που μπορει να γινει αν εχει ευκολια εγκαταστασης σε συγκριση με μια διανομη λινουξ και αν ειναι φιλικο στον μεσο χρηστη, απο εκει και περα αποτελει μια ακομα μεγαλη ειδηση οτι υπαρχουν πολλες εναλλακτικες λυσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πράγματι θα έπρεπε να είμαι πιο ακριβής στη μετάφραση

 

nske

είσαι πάντα ακριβής !

 

απλά μερικοί δεν περνάνε* απ' το Linux section

 

*συχνά, για να είμαι ακριβής ! :-)

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα ρε παιδια?Bsd μου μιρίζει κλωνος linux με κανα μουφα support

 

λάθος σου μυρίζει. To Freebsd είναι ένα υποδειγματικό λειτουργικό σύστημα, με υποδειγματική κοινότητα και πολύ σοβαρή ανάπτυξη.

 

Είναι Unix, και δε σχετίζεται με το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες πρόσφατα έβαλα solaris, αλλά μάλλον μου τρώει τσάμπα χώρο στο σκληρό! Δεν μπορώ να κάνω τα βασικά, άμα δε γίνω sudoer και δεν έχω ιδέα πως, ενώ στο internet δε βρήκα και πολλά πράγματα! Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω το Free BSD στο mac μου, αλλά φοβάμαι μην πάθω τα ίδια με το solaris και δε μπορώ να εγκαταστήσω ούτε ένα flash player, γιατί δε θα έχω τα απαραίτητα permissions! Τουλάχιστον υπάρχει κατανοητό documentation; Αξίζει να το προσπαθήσω; Το unix γενικώς το χρησιμοποιώ πολύ λόγω της σχολής, αλλά είναι κάτι τέτοια προβλήματα που με απωθούν να εγκαταστήσω τέτοια λειτουργικά στο laptop μου πέρα από linux βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες πρόσφατα έβαλα solaris, αλλά μάλλον μου τρώει τσάμπα χώρο στο σκληρό! Δεν μπορώ να κάνω τα βασικά, άμα δε γίνω sudoer και δεν έχω ιδέα πως, ενώ στο internet δε βρήκα και πολλά πράγματα! Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω το Free BSD στο mac μου, αλλά φοβάμαι μην πάθω τα ίδια με το solaris και δε μπορώ να εγκαταστήσω ούτε ένα flash player, γιατί δε θα έχω τα απαραίτητα permissions! Τουλάχιστον υπάρχει κατανοητό documentation; Αξίζει να το προσπαθήσω; Το unix γενικώς το χρησιμοποιώ πολύ λόγω της σχολής, αλλά είναι κάτι τέτοια προβλήματα που με απωθούν να εγκαταστήσω τέτοια λειτουργικά στο laptop μου πέρα από linux βέβαια.

 

πως γίνεται να χρησιμοποιείς linux, χωρίς να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις το sudo;

 

ps: για όσους αμφισβητούν το freebsd και φοβούνται τη ποιότητα της υποστήριξης απο τη κοινότητά του, ενημερωτικά να αναφέρω πως το Debian, υποστηρίζει - μοναδικά και πλέον - εγκατάσταση είτε με πυρήνα linux, είτε με πυρήνα freebsd. - unique.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...