Προς το περιεχόμενο

Διαιτησία


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 φάσεις δεν ζητήσατε?

 

Εγώ παραθέτω 4 ξεκάθαρες για να μου πουν όσοι γνωρίζουν τους κανονισμούς αν αυτές οι φάσεις είναι πεντακάθαρες.

 

 

Μόλις βρω και τα βήματα του Διαμαντίδη θα τα παραθέσω.

 

Σε αυτό το βίντεο εγώ βλέπω 4 φάσεις όπου ευνοείται ο ΠΑΟ.

Αν εσείς δεν τις βλέπετε, ποσώς με ενδιαφέρει. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

 

Επίσης αν δεν απαντήσω σε 3-4 από τους γνωστούς, να με συγχωράτε, αλλά αποφάσισα να σας προσθέσω στη λίστα μου.

Αρκετά χαλάσαμε τη ζαχαρένια μου κι εγώ κι εσείς, οπότε είναι η καλύτερη λύση.

 

Άντε και εις το επανιδείν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μαλιστα.

Στο 1 εχουμε φαουλ ΣΤΟΝ Μπατιστ που δεν δινεται. Δε θα το πω αντιαθλητικο, καθως και το κατς αθλημα ειναι. Θα το πω σκετο φαουλ.

 

Στην ιδια φαση, στο 2 υπαρχει φαουλ του Μπατιστ. Ουτως η αλλως στην εξελιξη της φασης ο ΠΑΟΚ κερδιζει κατοχη και βγαινει στον αιφνιδιασμο μαλιστα. Αρα οκ δυο λαθη σε αυτη τη φαση, 1 κατα καθε ομαδας, με τον ΠΑΟΚ τελικως να βγαινει κερδισμενος, στον αιφνιδιασμο.

 

Στο 3 ο Μπατιστ εχει τη μπαλα στα χερια του και ο Γκεζεφσκι του χτυπαει το αριστερο χερι και συγκεκριμενα το εξωτερικο μερος της παλαμης του και επειτα κλεβει τη μπαλα (φαινεται στο ριπλει στο 0:34 για οποιον αμφιβαλλει). Αρα εχει προηγηθει φαουλ που σωστα δοθηκε. Στη συνεχεια σωστα του δοθηκε και τεχνικη ποινη προφανως.

 

Στην τελευταια φαση στο ριπλει αυτο δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα κατι, αλλα αποσο φαινεται ο Νικολας δεν εχει κανει κατι με το χερι τουλαχιστον. Για την ακριβεια βλεπω το δεξι χερι του Νικολας να απλωνεται λιγο και αμεσως το αριστερο χερι του Μονρο να το σπρωχνει. Στο 1:01 συγκεκριμενα φαινεται οτι χανει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ο παιχτης του ΠΑΟΚ τον ελεγχο της μπαλας. Δειτε πως ακουμπαει την μπαλα απλως. Και δεν εχει καμια σχεση ο Νικολας με εκεινο το χερι στο οποιο εχει τη μπαλα ο Μονρο. Η μονη περιπτωση για την οποια επιφυλασσομαι να υπαρχει φαουλ, ειναι με το σωμα, αλλα δε φαινεται καθολου απο αυτο το ριπλει. Να σημειωσω οτι ο παιχτης του ΠΑΟΚ δεν διαμαρτυρηθηκε καθολου στη συγκεκριμενη φαση, αν εχει καποια σημασια. Να σημειωσω και κατι ακομα. Το σκορ ειναι 71-68 7δευτερολεπτα πριν τη ληξη. Αν δινοταν φαουλ ο παιχτης του ΠΑΟΚ πηγαινε σε 2 βολες. 71-70 και κατοχη δικια μας για τα τελευταια 7 δευτερολεπτα...Σφαγη και αλλοιωση αποτελεσματος ε...

 

 

Συνοπτικα. Στο 1 αδικειται ο ΠΑΟ, στο 2 αδικειται ο ΠΑΟΚ αλλα η εξελιξη της φασης τον ευνοει τελικως, στο 3 εχουμε σωστο σφυριγμα, στο 4 δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα διοτι δε βοηθα το ριπλει.

 

Πραγματι Ερωδιε οι 3 απτις 4 φασεις ειναι ξεκαθαρες. Η 4η ειναι δυσκολη φαση. Εν τελει βρηκαμε μετα απο 30κατι ωρες μια φαση με μη σφυριγμα φαουλ για τον ΠΑΟΚ, χωρις ομως να βγαινει χαμενος. Αυτες ειναι οι φασεις για τις οποιες μιλησατε για σφαγη και κορακια?

 

Αν εσυ βλεπεις και στις 4 φασεις ξεκαθαρη σφαγη του ΠΑΟΚ, διευκρινησε το μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα, που το βιντεάκι δεν το έχει φτιάξει ΠΑΟΚτζής αλλά ο banou7, Ολυμπιακός.

 

Και μια και έχω απαντήσει στο βιντεάκι αυτό αλλά τα έχω γράψει στα αγγλικά, θα μου επιτρέψετε να απαντήσω το απόγευμα.

 

Όσο για εσένα Ερωδιέ, πραγματικά τι να πω...

 

Ξεκινάς το θέμα και μετά εξαφανίζεσαι επειδή λες ότι γιορτάζεις και δε θα ασχοληθείς με τα αθλητικά. Δεν τον ήξερες ότι θα γιορτάζεις; Ή δεν ήξερες ότι κάποιος θα σου απαντήσει; Εφόσον τα ήξερες (φαντάζομαι) αυτά, τι ξεκινάς το θεμά αν δεν πρόκειται να το υπερασπίσεις;

 

Έρχεσαι μετά και ποστάρεις ένα έτοιμο βιντεάκι (μια και προφανώς ο ίδιος δεν ήξερες να πεις κάτι δικό σου) και μετά μας λες ότι δε θα απαντήσεις σε κάποιους (προφανώς σε αυτούς που ζητάμε να μας πεις φάσεις 2 μέρες τώρα).

 

Αλλά δε μπορώ να πω ότι περίμενα και κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erwdios μα καλα και συ χαζος εισαι ρε, αφου ειπαμε ο Παο:

 

-Ειναι η καλυτερη ομαδα διαγαλαξιακα, διαχρονικα, οριστικα και αμετακλητα.

-Εχει τους καλυτερους παικτες, απο τον Περπερογλου μεχρι τον Βεργινη.

-Ποτε δε χανει οταν ενα ματς ειναι κρισιμο.

-Οταν χανει, χανει γιατι το θελει να χασει.

-Ποτε δεν ευνοειται απο την διαιτησια, αντιθετως ειναι παντα ο κατατρεγμενος.

 

Οποτε τι το ψαχνεις?

 

Και για να γινει λιγη σοβαρη κουβεντα: Οσοι βγαινετε με χαρακτηρισμους για ατομα, στα οποια ζητατε να σας δειξουν φασεις, και αφου εσεις ξερετε κανταρια μπασκετ, τοτε θα επρεπε να ξερετε πως οταν η διαιτησια θελει να σπρωξει στο μπασκετ, δεν χρειαζεται να το κανει κατ' αναγκη εξωφθαλμα, αλλα μεσω των επαφων.

 

Επομενως, σημερα μαθαμε πως οταν η ιδια επαφη σφυριζεται διαρκως φαουλ στη μια ομαδα και οχι στην αλλη, τοτε μπορουμε να λεμε πως η διαιτησια ''εσπρωξε'' γιατι επηρεαζει αμεσοτατα το ματς, ακομα και αν δεν εχει δωσει μουφα πεναλτυ στο 93'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erwdios μα καλα και συ χαζος εισαι ρε, αφου ειπαμε ο Παο:

 

-Ειναι η καλυτερη ομαδα διαγαλαξιακα, διαχρονικα, οριστικα και αμετακλητα.

-Εχει τους καλυτερους παικτες, απο τον Περπερογλου μεχρι τον Βεργινη.

-Ποτε δε χανει οταν ενα ματς ειναι κρισιμο.

-Οταν χανει, χανει γιατι το θελει να χασει.

-Ποτε δεν ευνοειται απο την διαιτησια, αντιθετως ειναι παντα ο κατατρεγμενος.

 

Οποτε τι το ψαχνεις?

 

Και για να γινει λιγη σοβαρη κουβεντα: Οσοι βγαινετε με χαρακτηρισμους για ατομα, στα οποια ζητατε να σας δειξουν φασεις, και αφου εσεις ξερετε κανταρια μπασκετ, τοτε θα επρεπε να ξερετε πως οταν η διαιτησια θελει να σπρωξει στο μπασκετ, δεν χρειαζεται να το κανει κατ' αναγκη εξωφθαλμα, αλλα μεσω των επαφων.

 

Επομενως, σημερα μαθαμε πως οταν η ιδια επαφη σφυριζεται διαρκως φαουλ στη μια ομαδα και οχι στην αλλη, τοτε μπορουμε να λεμε πως η διαιτησια ''εσπρωξε'' γιατι επηρεαζει αμεσοτατα το ματς, ακομα και αν δεν εχει δωσει μουφα πεναλτυ στο 93'.

 

3 24ωρα περασαν και ακομα δεν μας ειπες 1 (μια) φαση σπρωξιματος εσυ στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

 

Απο θεωρια σκιζεις, οντως. Κατι παραπανω ομως ? Και κατι καλυτερο απτο βιντεο που μας ποσταρε ο Ερωδιος και εξαφανιστηκε μετα τις απαντησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erwdios μα καλα και συ χαζος εισαι ρε

 

Χαζός ήμουν που καθόμουν και ασχολούμουν με συγκεκριμένα άτομα τα οποία εδώ και χρόνια έχουν αυτοχρισθεί εκπρόσωποι τύπου της ΠΑΕ και της ΚΑΕ ΠΑΟ και κάθε φορά που "πειράζαμε" την ομάδα τους, μόνο η 13 δεν έσκαγε στο σπίτι μας να μας σαπίσει στο ξύλο.

 

Ευτυχώς πήρα απόφαση να ενεργοποιήσω την ignore list κι έτσι διαβάζω απόψεις που σε γενικές γραμμές είναι αντικειμενικές και δεν εκνευρίζομαι κι εγώ για να παρασύρομαι σε ανούσιες κουβέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φάσεις δεν ζητήσατε?

 

Εγώ παραθέτω 4 ξεκάθαρες για να μου πουν όσοι γνωρίζουν τους κανονισμούς αν αυτές οι φάσεις είναι πεντακάθαρες.

 

 

Μόλις βρω και τα βήματα του Διαμαντίδη θα τα παραθέσω.

 

Σε αυτό το βίντεο εγώ βλέπω 4 φάσεις όπου ευνοείται ο ΠΑΟ.

Αν εσείς δεν τις βλέπετε, ποσώς με ενδιαφέρει. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

 

Επίσης αν δεν απαντήσω σε 3-4 από τους γνωστούς, να με συγχωράτε, αλλά αποφάσισα να σας προσθέσω στη λίστα μου.

Αρκετά χαλάσαμε τη ζαχαρένια μου κι εγώ κι εσείς, οπότε είναι η καλύτερη λύση.

 

Άντε και εις το επανιδείν.

 

Είχα πει ότι θα απαντήσω πριν 2 απογεύματα αλλά βαριόμουνα να κάθομαι να συνενώνω και να μεταφράζω 2 μηνύματά μου σε ξενόγλωσσο forum, όπου ένας Παοκτζής χρησιμοποιούσε το βιντεάκι του Ολυμπιακού banou7 για να διαμαρτυρηθεί. Τυχαία η συμμαχία;

 

Πάμε παρακάτω.

 

Το βιντεάκι λοιπόν μας δείχνει αρχικά τον Μπατίστ να κάνει καθαρό φάουλ πέφτοντας πάνω σε έναν παίκτη του ΠΑΟΚ. Βέβαια, ο ΠΑΟΚ πέρνει την κατοχή της μπάλας οπότε ο Παναθηναϊκός δεν έχει απολύτως κανένα κέρδος από τη φάση. Πολύ πιθανό να την άφησαν καθώς δευτερόλεπτα νωρίτερα δεν είχαν δώσει καθαρό επίσης φάουλ πάνω στον Μπατίστ.

 

Βέβαια δε λέω, είναι κρίσιμη φάση για την εξέλιξη τους παιχνιδιού.

 

Το σκορ είναι 45-47, ο ΠΑΟΚ πέρνει την κατοχή, και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού σκοράρει άλλους 31 πόντους και ο Παναθηναϊκός άλλους 38. Αλλά είναι από τα (μη) σφυρίγματα που έκριναν το παιχνίδι, δε λέω.

 

:lol:

 

Μετά ο ποιητής μας δείχνει σαν αδικία το φάουλ που χρεώνεται στον Γκετσέβσκι. Καταρχήν, το γεγονός ότι χτυπάει τη μπάλα στο παρκέ όπως το κάνει, σημαίνει τεχνική ποινή όπως και να έχουν τα πράγματα.

 

Για το ίδιο το φάουλ που διαμαρτύρεται ο Γκετσίβσκι (και ο banou7 και εσύ) ας αφήσουμε την εικόνα να μιλήσει μόνη της.

 

Gecevski.jpg

 

Πάμε παρακάτω.

 

Η άμυνα του Νίκολας στον Μονρό. Μέσα από το γήπεδο μου φάνηκε σαν φάουλ. Και με τον Κάιζερ το ίδιο λέγαμε, ότι μάλλον φάουλ είναι. Γι' αυτό όμως υπάρχουν και τα replays.

 

O φίλος μας ο banou7 όμως, επιλέγει να μας δείξει τη φάση από τη κάμερα που είναι στο πλάι και όχι από τις άλλες δύο από τις οποίες υπάρχει replay. Τυχαίο; Δε νομίζω...

 

Αν δούμε λοιπόν και τα άλλα replays, θα δούμε ότι από πίσω (απ' όπου ελέγχει και τη φάση ο διαιτητής) φαίνεται ότι ο Νίκολας τρέχει σε ευθεία και ο Μονρό κινείται προς το μέρος του. Ο Νίκολας συνεχίζει να τρέχει σε ευθεία μέχρι που ο Μονρό ντριμπλάρει (ή μπιστάει-μπιστάει όπως έχει και και ένας μεγάλος Ολυμπιακός μπασκετικός αναλυτής του Insomnia) μέχρι που ντριμπλάρει πάνω στο πόδι του (το δικό του).

 

Και για του λόγου το αληθές, η φάση και απο τις 3 κάμερες και όχι από αυτήν που βόλευε τον banou7.

 

 

 

Υπάρχει βέβαια και η φάση live μέσα από τον αγώνα (από την ίδια κάμερα που πήρε ο banou7), στην οποία μπορούμε να δούμε τον Μονρό να μην ανοίγει το στόμα του να διαμαρτυρηθεί καθόλου, αλλά μόλις χάνει τη μπάλα να κοιτάζει απογοητευμένος τα παπούτσια του.

 

 

 

Στην περίπτωση που ο ΠΑΟΚ βέβαια έπερνε το σφύριγμα (που θα ήταν λάθος), ήταν πίσω με 3 πόντους και θα είχε την ευκαιρία να μειώσει στον 1, με 7,6 δευτερόλεπτα να απομένουν και τη μπάλα στα χέρια του Παναθηναϊκού. Και ναι μεν τέτοιες ανατροπές συμβαίνουν όπως είδαμε και εχτές, αλλά αυτές συνήθως τις κάνει ο Παναθηναϊκός, δεν τις υφίσταται.

 

Πάμε παρακάτω.

 

Από την άλλη μεριά, με λιγότερα από 2 λεπτά να απομένουν, σφυρίζεται φάουλ στον Πέκοβιτς, ενώ ο Παπαδόπουλος κρέμεται από το χέρι του και δεν τον αφήνει να παίξει άμυνα. Το επιθετικό δε δόθηκε, δόθηκε όμως το 4ο αμυντικό στον Πέκοβιτς.

 

 

 

Δεν το δείχνω για να διαμαρτυρηθώ, αλλά για να δείξω ότι όποιος θέλει φτιάχνει όσα βιντεάκια θέλει...

 

ΥΓ: Mighty big of you να ενεργοποιήσεις την ignore list και να απαντάς μόνο σε όσους συμφωνούν μαζί σου, και τους άλλους να τους γράφεις. Μια και θες να μιλάς μόνο σε ομοϊδεάτες, γιατί δεν πας και σε κανένα κόκκινο forum να τα λέτε μεταξύ σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 3ο βιντεο την ωρα που σφυριζεται το foul οπως το βλεπω εγω ο παπαδοπουλος σπρωχνει τον πεκοβιτς για να παρει ευνοικη θεση προς στο καλαθι αλλα στην αρχη της φασης φαινεται καθαρα ο πεκοβιτς να αγκαλιαζει τον παπαδοπουλο...

Οι διαιτητες φταινε σε αυτην την φαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 3ο βιντεο την ωρα που σφυριζεται το foul οπως το βλεπω εγω ο παπαδοπουλος σπρωχνει τον πεκοβιτς για να παρει ευνοικη θεση προς στο καλαθι αλλα στην αρχη της φασης φαινεται καθαρα ο πεκοβιτς να αγκαλιαζει τον παπαδοπουλο...

Οι διαιτητες φταινε σε αυτην την φαση...

 

Προφανως δεν διαβασες τι γραφει ο Κwsn αλλα ουτε και ειδες το βιντεο προσεκτικα. Στην αρχη της φασης σπρωχνονται και τη στιγμη που σφυριζεται το φαουλ ο Παπαδοπουλος ειναι αυτος που τραβαει το χερι του Πεκοβιτς.

 

Τεσπα, την σφαγη που μας ελεγες εσυ προχθες στο ΠΑΟ-ΠΑΟΚ θα την στηριξεις σε κανενα επιχειρημα η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν διαβασες τι γραφει ο Κwsn αλλα ουτε και ειδες το βιντεο προσεκτικα. Ο Παπαδοπουλος καθολη τη διαρκεια της φασης τραβαει τον Πεκοβιτς απτο αριστερο χερι. Αυτο το αγκαλιασμα που βλεπεις ειναι επειδη τον τραβαει ο Παπαδοπουλος.

Στο ιδιο βιντεο υπαρχει και το ριπλει της αρχης της φασης οπου φαινεται να ξεκιναν ο ενας να σπρωχνει το χερι του αλλου.

 

Mαλακια δεν το προσεξα...

Εβλεπα σε ριπλει την αρχικη φαση και δεν ειδα την τελευταια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Θα παρακαλέσω θερμά τους οπαδούς των διαφόρων ομάδων που θέλουν να υπαινιχτούν ότι οι αντίπαλοί τους χαίρουν ιδιαίτερης μεταχείρισης, να δημοσιεύουν τα μηνύματά τους στο σωστό thread.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της συζήτησης, που αφορά την καλλιέργεια κλίματος από κόκκινες φυλλάδες, για το υποτιθέμενο "πάνω χέρι" του Παναθηναικού στην φετινή διαιτησία(πώς άλλωστε θα δικαιολογούσαν το δούλεμα με τις μεταγραφές) να παραθέσω μερικά πρωτοσέλιδα στα παιδιά που όπως φαίνεται ξέχασαν τι διάβαζαν...

 

Σημείωση: Δεν έκανα τον κόπο να ψάξω πολλά πρωτοσέλιδα, και αρκέστηκα σε μία μόνο οπαδική φυλλάδα, δεν θα άντεχαν τα ματάκια μου και το στομάχι μου, τα εμετικά πρωτοσέλιδα της άλλης :whistle:

 

Σε καλπάζουζα μορφή η.. εξυγίανση! της διαιτησίας. Ενώ ο ολυμπιακός κοιμάται τον ύπνο του δικαίου :lol:

 

Αλλάζουν τα κόζα στην διαιτησία.. κλπ κλπ

 

Τελευταίο και καλύτερο, η συνέντευξη του "τιμημένου" Έξω από τα δόντια :devil:

 

Καλημέρα σας.

post-149106-129063045662_thumb.jpg

post-149106-129063045668_thumb.jpg

post-149106-129063045674_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενώ το πρωί η γκεμπελική προπαγάνδα έπεσε βροχή στα κόκκινα πρωτοσέλιδα, το βράδυ ο γνωστός και μη εξαιρετέος Παμπορίδης πιστοποίησε για μια ακόμα φορά πως για τον οσφπ δεν ισχύει η παράβαση για χέρι μέσα στην περιοχή.

 

Επειδή χάσατε σήμερα δεν σημαίνει πως τα ξεχνάμε αυτά.

 

Οι κακές γλώσσες λένε πως ο Ντουντού (μαζί με Μέλμπεργκ) θα αναλάβουν το φανάρι της Κηφισίας στο ύψος του Ψυχικού στα πλαίσια της κοινωνικής τους προσφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...