Προς το περιεχόμενο

Ο Google Chrome ξεπέρασε τον Safari


BozGNR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υ.Γ.: Κάτι άλλο που με εκνευρίζει είναι κάποια ξεσπάσματα ψευδοαριστερισμού που εναντιώνονται στην google!! H google είναι μία επιχείρηση που κάνει το ντεμπούτο της σε ένα καπιταλιστικό σύστημα και σκοπό έχει το κέρδος(....)

Καλά δεν ακριβώς μια απλή επιχείρηση... Καθώς διάβαζα το ποστ σου θυμήθηκα την διαφήμιση της φαγε που το γάλα της προέρχεται απο αγελάδες που βόσκουν ελεύθερες σε τεράστια καταπράσινα λιβάδια (...)

 

Το θέμα με την google είναι έχει επικρατήσει με τόση διαφορα που ουσιαστικά αν δεν υπάρχεις στις πρωτες σελιδες αποτελεσμάτων δεν υπάρχεις στο ιντερνετ.. Αυτό από μόνο του είναι τεράστια δύναμη αλλά έχει και την μεγαλύτερη πίτα στις διαφημίσεις μπλα μπλα μπλα μπλα διάβασε και εδώ ωραιο ποστ

 

Λοιπόν.

Δεν είμαι απο αυτούς που καίνε σημαίες της microsoft και της google αλλά ούτε πατάω accept σε ότι Eula μου πετάει ο browser μου

 

Είναι 2 βήματα:

 

1. http://www.chromeplus.org/

 

2. https://chrome.google.com/extensions

 

Και τέλος σε σχεδόν όλα τα προτερήματα του firefox. Για να μην πω ότι έχει και αρκετά πράγματα που είναι πιο βολικά, και τα κάνει και πιο γρήγορα.

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καράφλιασα.

 

Όσοι ακόμα και τώρα δεν με πιστεύετε, βάλτε στην αναζήτηση της Google τις λέξεις "google monopoly". Τώρα βάλτε τις ίδιες λέξεις σε μια άλλη μηχανή αναζήτησης!

 

 

Δηλαδή η google παίζει να δημιούργησε το παιχνίδι monopoly μόνο και μόνο για να θάψει στις αναζητήσεις τα κατακριτέα άρθρα!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καράφλιασα.

 

Δηλαδή η google παίζει να δημιούργησε το παιχνίδι monopoly μόνο και μόνο για να θάψει στις αναζητήσεις τα κατακριτέα άρθρα!?

 

Φίλε μου το σκέφτηκα κ εγώ και δεν το βρίσκω καθόλου απίθανο. Ο dark_banishing με έβαλε σε σκέψεις με το ποστ που προτείνει να διαβάσουμε. Ψαγμένο θα έλεγα.. όλοι τα υποψιαζόμαστε, αλλά ποιος να τα πει. Όπως και να 'χει θεωρώ ότι είναι δείγμα των καιρών η περίπτωση της google. Μία οντότητα, επιχειρηματικής φύσεως, η οποία έχει ξεφύγει πέρα από κάθε σύνορο, λόγω των αλμάτων της τεχνολογικής εξέλιξης. Μοιάζει σα να 'χει ξεπηδήσει από το αύριο κι όμως είναι σήμερα. Δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμη τι συμβαίνει στον πλανήτη και πως το μέλλον μας σκιαγραφείται βάσει των αλλαγών, που τώρα περνούν κάτω από το χαλί..

 

αυτό που με ανησυχεί είναι ο απόλυτος έλεγχος της οποιασδήποτε πληροφορίας για τον οποιονδήποτε & το ο,τιδήποτε από μηχανές που σε λίγα χρόνια θα ξεπερνούν σε "νοημοσύνη" την ανθρώπινη. Ο big brother, που τόσο φόβιζε πριν μία δεκαετία τους ανθρώπους, είναι η Α.Ι. πίσω από τη διαχείριση της πληροφορίας. Εμείς δεν τη βλέπουμε ακόμη ξεκάθαρα, άλλωστε ποτέ δεν θα μας αποκαλυφθεί σαν ανθρώπινο πρόσωπο' δεν είναι κάτι τέτοιο. Έχει μπει όμως μέσα στα σπίτια μας και εμείς δεν χαμπαριάζουμε μία..

 

λόγια του αέρα πάντως' κ πρώτα του γράφοντος :rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξερει κανεις πως μεταφερω τους σελιδοδεικτες μου απο firefox στον chrome?:whistle:

Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του Chrome (το εικονιδιάκι με ένα εργαλείο, πάνω δεξιά) μετά "Options" και από την καρτέλα "Personal Stuff" επιλέγεις το "Import data..." της κατηγορίας "Browsing data" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς αλλά από τότε που βγήκε ο Chrome δε με συγκινή το firefox..ειδικά τελευταία που έχει γίνει σαν αργοκίνητο καράβι.

 

Όσο για τον σαφάρι ευτυχώς/δυστυχώς δεν είχα την τύχη να τον δουλέψω κ πολύ οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

και εμένα ακριβώς το ίδιο φίλε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι θέλετε να δουλέψετε τον chrome προτείνω όπως και πριν ChromePlus

 

 

1. No malware inside.

2. Removed Chrome background communications!

 

ChromePlus has all the functionalities that Google Chrome has. More, ChromePlus added some useful features such as Mouse gesture, Super drag, IE tab, etc. Meanwhile, ChromePlus is free with no function limitation and you can use ChromePlus to surf the internet in any case.

 

Currently, ChromePlus has 5 extra features:

1. Double click tab to close page.

2. Mouse Gestures

3. Super drag

4. IE tab

5. Download tools supported in context menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο μήνα του 2009, ο browser της Google, Google Chrome, κατάφερε να ξεπεράσει τον Safari της Apple και να σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση στη μάχη των browser, πίσω από τον Internet Explorer και τον Firefox.

 

Το τελικό ποσοστό του Google Chrome για τον μήνα Δεκέμβριο ανέρχεται σε 4,63%, ενώ του Safari σε 4,46%

 

Source.png Πηγή: laptopblog.gr

 

Εμ όταν σου έχει γεμίσει το ίντερνετ με σχετικές διαφημίσεις (βλεπε youtube κτλπ) και επίσης στον έχει βάλει σαν extra στο setup π.χ. του Google Earth... Αυτό έλειπε, να μην πιάσει 5%...

Πολλοί γνωστοί μου την πάτησαν με το google earth... Όπως και πολλοί άλλοι χρήστες, λόγο άγνοιας, δεν γνωρίζουν την διαδικασία της εγκατάστασης, απλά πατάνε next...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα ακουσα για 40-50 tabs πως νπορείτε και δουλευετε με τοσους!Εγω με 9-10 να χω τρελαινομαι,για 40 θα θελα 2 οθονες και 2 firefox ή Chrome ανοικτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν ακριβώς μια απλή επιχείρηση... Καθώς διάβαζα το ποστ σου θυμήθηκα την διαφήμιση της φαγε που το γάλα της προέρχεται απο αγελάδες που βόσκουν ελεύθερες σε τεράστια καταπράσινα λιβάδια (...)

 

Το θέμα με την google είναι έχει επικρατήσει με τόση διαφορα που ουσιαστικά αν δεν υπάρχεις στις πρωτες σελιδες αποτελεσμάτων δεν υπάρχεις στο ιντερνετ.. Αυτό από μόνο του είναι τεράστια δύναμη αλλά έχει και την μεγαλύτερη πίτα στις διαφημίσεις μπλα μπλα μπλα μπλα διάβασε και εδώ ωραιο ποστ

 

Λοιπόν.

Δεν είμαι απο αυτούς που καίνε σημαίες της microsoft και της google αλλά ούτε πατάω accept σε ότι Eula μου πετάει ο browser μου

 

 

B)

 

ακριβώς έτσι είναι... Μπράβο για τις παραθέσεις για μερικούς που νομίζουν ότι η google προσφέρει ό,τι προσφέρει για ... το καλό της ανθρωπότητας. Εκμεταλλευέται το τζαμπέ για να καθιερωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κλείνω ποτέ tabs και επειδή όλοι οι browsers κολλάνε κάποια στιγμή το γύρισα σε IE6 που δεν έχει tabs και σώθηκα!

 

Σε λιγο καιρο με το IE6 ουτε τα βασικά δε θα μπορεις να κανεις για την περιήγηση σου στο διαδίκτυο. Ηδη σιγα σιγα σταματα να υποστηριζεται.Προσωπικα ο firefox δε μου χει κολλήσει ποτε κι εχω ανοιχτά ενα σωρό tabs.Τες πα επιλογή σου είναι αλλα αντί να έχεις τον 6 , δε θα μπορούσες να βαλεις τον 8 πχ και να μη χρησιμοποείς tabs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό και αναμενόμενο, λόγω promoting και του προβληματικού χαρακτήρα του Safari σε Windows (απλά χάνει στο feeling, ειδάλλως δεν προβληματίζει κατ' εμέ).

Για μένα IE 8 :-) . Λίγο το loose coupling, λίγο το tab isolation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ chrome εδώ και 5 με 6 μήνες...είναι σφεράτος και ελαφρύς..Συγκεκριμένα χρησημοποιώ την beta 4 η οποία έχει αρκέτα add ons τα οποία είναι και χρήσιμα..Παρόλο που έχω αρκετά add ons δέν έχει χάσει δευτερόλεπτο απο την ταχύτητά του.

 

Αποστολή από iPod touch με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...