Προς το περιεχόμενο

Ταινία ΚΑΛΥΤΕΡΗ??? από το βιβλίο. Υπάρχει?


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχεδόν πάντα οι περισσότεροι συμφωνούν ότι το βιβλίο, για πολλούς και διάφορους λόγους, είναι καλύτερο από την ταινία. Υπάρχει κάποια ταινία που σας άρεσε περισσότερο από το βιβλίο? Εγώ βρίσκω μονάχα μία, το Fight Club. Το βιβλίο είναι εντελώς μπερδεμένο ενώ η ταινία είναι εξαιρετική. ʼλλες;

Υ.Γ. Γιάννη, θέλω τη γνώμη σου! Theobabis, u2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω την εντύπωση οτι η σύγκριση βιβλιου-ταινιας ειναι λίγο αδόκιμη.

ʼλλο πράγμα το βιβλίο , και άλλο η ταινία (μια εικόνα = χιλιες λέξεις)

Ίσως επειδή τις περισσότερες μεταφορές τις έχουν κάνει οι Αμερικάνοι, να έχουμε συνηθίσει την αλλοίωση του βιβλιού για χάρη της εμπορευσιμότητας. (όπως με το LOTR-έτσι λένε δεν το έχω διαβάσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

<blockquote><font class="small">Quote bandito:</font><hr>Έχω την εντύπωση οτι η σύγκριση βιβλιου-ταινιας ειναι λίγο αδόκιμη. <hr /></blockquote>

 

Συμφωνώ - ίσως όμως για διαφορετικούς λόγους... :)

 

Ενώ με το βιβλίο ο αναγνώστης δημιουργεί τον κόσμο του συγγραφέα στο μυαλό του και φαντάζεται τις διάφορες σκηνές, τους χαρακτήρες, το όλο κλίμα κλπ, η ταινία καθορίζει αυτόν τον κόσμο με εικόνες και περιορίζει αναγκαστικά την φαντασία του θεατή σε αυτό που βλέπει. Αλλοιώνει την φαντασία του αναγνώστη: αν ξαναδιαβάσετε (για παράδειγμα) το Όνομα του Ρόδου αφού έχετε δει την ταινία, θα σας μείνει χαραγμένο το πρόσωπο του Sean Connery ως Γουλιέλμου της Μπάσκερβιλ. Ο κάθε αναγνώστης μπορεί να τον φαντάστηκε διαφορετικό (πιο ψηλό - πιο κοντό - πιο παχύ). Δεν έχει σημασία. Η εικόνα που προσλαμβάνουμε από την ταινία τον καθορίζει συγκεκριμένα και δεν μας αφήνει περιθώρια να λοξοδρομήσουμε...

 

Κατόπιν αυτών, δεν θυμάμαι να έχω δει ταινία καλύτερη από βιβλίο που έχω διαβάσει (το Fight Club, που αναφέρθηκε και που θεωρώ εξαιρετική ταινία, δεν το έχω διαβάσει...). Δύο ταινίες ισάξιες με τα βιβλία μου έρχονται στο μυαλό:

 

- The Outsiders (συγγρ. S.E. Hinton - σκην. F.F. Coppola)

- Rosemary's Baby (συγγρ. Ira Levin - σκην. R. Polanski).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αχα! Μονομαχία των μοντερατόρωνε. :)

 

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω για το Rosemary's Baby: είναι κλασσική ταινία 60s και θεωρείτο (για την εποχή της!) ένα μικρό διαμάντι (από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη ταινία του Polanski). Ο Polanski έχει αντιγράψει το βιβλίο σκηνή-σκηνή και οι διάλογοι είναι σχεδόν αυτούσιοι από το βιβλίο - έφτασε μάλιστα στο σημείο να αναζητεί μανιωδώς ένα τεύχος του περιοδικού New Yorker που περιγράφεται σε μια σκηνή στο βιβλίο, ώσπου ο συγγραφέας (Ira Levin) του είπε ότι το τεύχος αυτό δεν υπάρχει και ότι το έβγαλε από την φαντασία του. Αν το έβλεπες λίγο παλιότερα, θα το είχες αγαπήσει (θέλω να ελπίζω).

 

Το Όνομα του Ρόδου είναι ένα ιστορικό-φιλοσοφικό βιβλίο που παρεπιπτόντως έχει και αστυνομική πλοκή. Είναι όντως βαρύ ως βιβλίο (860 γραμμάρια για να είμαι ακριβής)... :P

 

Update: Τώρα είδα το location που έχεις βάλει: the Whole Sort of General Mish Mash. Douglas Adams ή κάνω λάθος; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rosemary's Baby πιστεύω ότι είναι σίγουρα η καλύτερη ταινία τρόμου όλων των εποχών. Όλα γίνοντα στο μυαλό μας...Μόνο μια σκηνή από όλη την ταινία πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει καλύτερη. Εκεί που στο κότερο (ή όπου αλλού έχουμε μεταφερθει) γίνεται η ένωση του καλού με το κακό όπου δυστυχώ βλέπουμε δύο τριχωτά χέρια να κάνουν βαθιές γρατζουνιές στη Rosemary. Θα προτιμούσα να μην είχα δει ποτέ αυτά τα χέρια και να συνέχιζα να έχω το "κακό" όπως εγώ το είχα φανταστεί στο μυαλό μου...

Να μην πω για τη μουσική των τίτλων που όποτε το ακούω μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.

Το The Outsiders είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες όπου η μοναδική τηα ατέλεια είναι η έλλειψη γυναικών από τους πρωταγωνιστικούς ρόλους...

"It's like the myst is what's pretty you know...the gold and the silver. Too bad it can't stay like that all the time...Nothing gold can stay..."

 

 

 

crAss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote epote:</font><hr> ego pali to onoma tou rodou to apolaysa perisotero os tainia, den mou "arese" perisotero alla to vivlia einai ligaki kourastiko <hr /></blockquote>

 

ειδικα οι πρωτες 150-200 σελιδες ειναι θανατος!

Κατα τα αλλα μ'αρεσε παρα πολυ το βιβλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis27gr

sorry φιλε μου που δε μπορω να

σου παραθεσω τιποτα. Οσο και αν

στιβω το μυαλο μου δε νομιζω οτι

υπαρχει ενα εστω βιβλιο που να το

εχω δει σε ταινια... :confused: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote epote:</font><hr> ego pali to onoma tou rodou to apolaysa perisotero os tainia, den mou "arese" perisotero alla to vivlia einai ligaki kourastiko <hr /></blockquote>

Tiiiiiiiiiiiiiiii???????????????To onoma tou Rodou kourastiko???????Fwtia sto kefali sou bebile!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote theobabis:</font><hr> yannis27gr

sorry φιλε μου που δε μπορω να

σου παραθεσω τιποτα. Οσο και αν

στιβω το μυαλο μου δε νομιζω οτι

υπαρχει ενα εστω βιβλιο που να το

εχω δει σε ταινια... :confused: :) <hr /></blockquote>

 

Λίγο δύσκολο να μεταφερθεί ο Ρασσελ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
kala re pedia sas fanike bary to onoma tou rodou? (kai min ksanakousw tin blakeia oti zugizei poly).

[...]<hr /></blockquote>

 

Kapoios den katalabe t'asteio - όπως έγραψες κι εσύ σε άλλο μήνυμα.

 

Δεν πειράζει, άλλη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...