Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που έκανα εγώ παιδιά, ηταν να κάνω ενα συμβολαιάκι Cosmote Internet on the go (έχει αναμφησβήτητα το καλύτερο σήμα και την καλύτερη κάλυψη 3G στην Ελλάδα), την έκοψα προσεκτικά και την εκανα micro sim!

Wind δεν θα πηγαινα με την καμία (εχω στο κινητό μου).

Όσο για το αν θα το καταλαβαίνουν αν κανεις το κλωνάκι που λες δεν πιστευω να υπάρχει περίπτωση...

Απλά να εισαι πολυ προσεκτικός με το κόψιμο. Η καλύτερη λύση αν θες να το κάνεις μόνος ειναι να πάρεις δυο όμοιες κάρτες και να κόψεις πρώτα την άχρηστη και αφου βεβαιωθείς οτι δουλευει, χρησιμοποιησέ την (σαν καλουπάκι) για την κανονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες SOS , καποιος με iPad 3G να μου δωσει τα φωτα του σχετικα με sim &ιντερνετ.

 

Πηγα σημερα απο τα καταστημα να δω τι παιζει απο καρτο-ιντερνετ.

Τους εξηγησα οτι προκειται για iPad και περιεργως δεν με κοιταγανε σαν ΟΥΦΟ , αλλα ειχαν καποιες βασικες πληροφοριες.

 

Λοιπον στην κοσμοτε σου δινουν καρτο-ιντερνετ με 5/ημερα ή 15/εβδομαδα ή 30(!)/μηνα ολα φυσικα με 1GB οριο.

Στη wind εχει 10/μηνα με 1GB οριο και κατι αλλα ανα ημερα ή βδομαδα χωρις οριο που ομως δεν με ενδιαφεραν λογω τιμης.

Στη βοδαφονε εχουν το 1/ημερα με 1GB και κατι αλλα ανα 15ημερες ή μηνα.

 

Αλλα μου ειπαν το εξης: εχουν ενημερωση (μου το εδειξε και στο pc) απο τα κεντρικα οτι οι απλες sim δεν ειναι συμβατες με το ipad. Δεν ηξερε αν ειναι λογω μεγεθους (micro sim-sim απλη) ή λογω καποιου πρωτοκολου. Αλλα εκλεινε προς το πρωτοκολο. Επισης μου ειπε οτι η ανανεωση γινεται ΜΟΝΟ μεσω κινητου. Δηλαδη θα πρεπει να βαζω την microsim σε κινητο και να καλω για να περασω μοναδες. Πραγμα αδυνατο. (ακομα και αν παρω το 4 , σιγα μην καθομαι να αλλαζω καρτες με τους συνδετηρες.)

 

Μπορει καποιος με 3G στην Ελλαδα να μου πει τι εχει κανει? Data συμβολαιο δεν μου χρειαζεται , πιο πολυ το θελω τωρα για καμια 10αρια μερες για τις διακοπες και μετα οποτε μου χρειαζεται να κανω μια ανανεωση. Ασε που η ανανεωση στη wind γινεται και απο καταστημα οπως μου ειπαν.

 

Κλεινω πιο πολυ στη wind αλλα με ανησυχει το αν θα ειναι συμβατη η απλη sim.

 

ΥΓ γνωριζω για το κοψιμο της sim με χαρτοκοπτη σε micro-sim.

 

================================================================================================================

ΕDIT μου ηρθε τρελλη εμπνευση , αν γνωριζει καποιος να μου πει αν ειναι εφικτο:

Αν παω στη βοδαφονε που εχω συμβολαιο κινητου , με data plan και ζητησω να μου βγαλουν αντιγραφο της καρτας sim (γινεται σε χρεωνουν 20Ε την καρτα +3-5Ε μηνιαιο παγιο) δηθεν για να τη βαζω σε 2 κινητα , μπορουν να ανακαλυψουν οτι την εχω στο ipad για να χρησιμοποιω και απο κει το data plan μου?

 

Και γιατι να πληρώσεις 3-5 ευρω καθε μήνα επειδή θα έχεις δευτερη sim? πες πως την έχασες και θα σου βγάλουν καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να πληρώσεις 3-5 ευρω καθε μήνα επειδή θα έχεις δευτερη sim? πες πως την έχασες και θα σου βγάλουν καινουργια.

Νομίζω στην περίπτωση αυτή, η παλιά SIM ακυρώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο λεω , αμα κανω κλωνο την sim του κινητου μου , που ειναι με συμβολαιο και εχει και data plan για το iphone μου , θα ξερουν οτι μπαινω και απο το ipad?

 

 

 

Αυτο χρησιμοποιησες για να την κοψεις ή πηρες μηχανημα?

 

Το έγραψα βρε συ ότι το έκανα με ψαλίδι...

 

Για το πρώτο δεν ξέρω...

 

Αυτό που έκανα εγώ παιδιά, ηταν να κάνω ενα συμβολαιάκι Cosmote Internet on the go (έχει αναμφησβήτητα το καλύτερο σήμα και την καλύτερη κάλυψη 3G στην Ελλάδα), την έκοψα προσεκτικά και την εκανα micro sim!

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος... Κολωνάκι στα γραφεία μας ΔΕΝ υπάρχει σήμα ούτε για να μιλήσεις μέσα στο κτίριο.......

 

Και γιατι να πληρώσεις 3-5 ευρω καθε μήνα επειδή θα έχεις δευτερη sim? πες πως την έχασες και θα σου βγάλουν καινουργια.

 

Ακυρώνεται η παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μου ειπε οτι η ανανεωση γινεται ΜΟΝΟ μεσω κινητου. Δηλαδη θα πρεπει να βαζω την microsim σε κινητο και να καλω για να περασω μοναδες. Πραγμα αδυνατο. (ακομα και αν παρω το 4 , σιγα μην καθομαι να αλλαζω καρτες με τους συνδετηρες.)

Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας στα site των 3 εταιριών, αυτό ισχύει μόνο για τη Wind και όχι για τη Vodafone ή την Cosmote.

 

Όπως φαίνεται στα site τους, και η Vodafone και η Cosmote χρησιμοποιούν "ξυστές" κάρτες ανανέωσης χρόνου. Ξύνεις την κάρτα, διαβάζεις τον κωδικό και τον γράφεις στη σχετική web σελίδα της εταιρίας για να κάνεις ανανέωση.

 

Αντίθετα, η Wind λέει πως πρέπει να κάνεις την ανανέωση μέσω SMS. Αφού λοιπόν το iPad δεν στέλνει SMS, πρέπει να βάζεις την κάρτα sim σε άλλη συσκευή.

 

Παρακάτω παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματα από τα site των 3 εταιριών. Έχω σημειώσει με κόκκινο τα σημαντικά κομμάτια.

 

Vodafone

Σύνδεση χωρίς την εφαρμογή Vodafone Mobile Connect

Την υπηρεσία Vodafone Καρτοlnternet μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ακόμα και αν δεν έχεις εγκαταστήσει την εφαρμογή Vodafone Mobile Connect ή έχεις εξοπλισμό που δεν προμηθεύτηκε από την Vodafone.

Παρακαλούμε ακολούθησε τα παρακάτω βήματα: Τοποθέτησε την κάρτα SIM που παρέλαβες μέσα στον εξοπλισμό που διαθέτεις (Datacard ή USB modem).

Άνοιξε το λογισμικό Connection Manager της Datacard ή του USB modem που έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου.

Στις ρυθμίσεις σύνδεσης αναζήτησε την καρτέλα που καταχωρείται το ΑΡΝ (Access Point Name) και πληκτρολόγησε το ΑΡΝ web.session.

Σε περίπτωση που στο συγκεκριμένο πεδίο αναγράφεται οτιδήποτε άλλο, παρακαλούμε σβήσε το και πληκτρολόγησε web.session.

Σώσε την αλλαγή αυτή και στην συνέχεια κάνε κλικ στο κουμπί «Σύνδεση» του λογισμικού σου για να συνδεθείς.

Όταν συνδεθείς άνοιξε τον πλοηγό σου (Internet Explorer) και θα μεταφερθείς αυτόματα στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας.

Εκεί θα σου ζητηθεί να εισάγεις τον κωδικό που βρίσκεται στην ειδική κάρτα που παρέλαβες για 10 ημέρες δωρεάν Internet (χωρίς τα ενδιάμεσα κενά).

 

(πηγή: http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/res17541.pdf)

 

Μπορείτε να συνδεθείτε άμεσα στο Internet, ανανεώνοντας τον χρόνο χρήσης με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

 

* Χρέωση κινητού τηλεφώνου Vodafone μέσω SMS,

* Αγορά ειδικού scratch card με προπληρωμένο Χρόνο Σύνδεσης από οποιοδήποτε σημείο πώλησης προϊόντων Vodafone.

 

(πηγή: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8639)

 

 

Cosmote

Γ. Συνδέσου στο δίκτυο COSMOTE μέσω του ασύρματου modem και της SIM κάρτας του πακέτου σύνδεσης

 

Δ. Άνοιξε απλά οποιαδήποτε ιστοσελίδα σε έναν πλοηγό Internet

 

…και θα οδηγηθείς στην ειδική ιστοσελίδα της υπηρεσίας για να επιλέξεις τον χρόνο πρόσβασης στο Internet που επιθυμείς [...]

 

Η COSMOTE προσφέρει στους πελάτες που θα συνδεθούν ως 31.8.2010, αρχικό bonus αξίας 20€ με την αγορά ενός πακέτου σύνδεσης. Έτσι, οι συνδρομητές της υπηρεσίας θα απολαμβάνουν δωρεάν Internet τις πρώτες 14 ημέρες!

 

Επιπλέον, μπορείς να ανανεώνεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου με φυσικές κάρτες ανανέωσης αξίας 10€ και e-Vouchers αξίας 5€, 10€ και 30€.

 

(πηγή: http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/promotion_onthegooffer.xml&_nfpb=true)

 

 

Wind

Πώς ενεργοποιείται το WIND Mobile Broadband με Κάρτα;

 

1. Αγοράστε από ένα κατάστημα WIND, ένα WIND Internet Stick. Aν έχετε ήδη, προχωρήστε στο αμέσως επόμενο βήμα.

2. Αγοράστε μία WIND προπληρωμένη SIM κάρτα: F2G ή WIND καρτοκινητή.

3. Ενεργοποιήστε την SIM, κάνοντας μια χρεώσιμη εξερχόμενη κλήση, αφού πρώτα την έχετε ταυτοποιήσει.

4. Τοποθετήστε την SIM στο Internet Stick και στην συνέχεια συνδέστε το στον υπολογιστή σας.

5. Ακολουθήστε τα βήματα για την εγκατάσταση του λογισμικού

6. Επιλέξτε και ενεργοποιήστε με SMS, ένα από τα παρακάτω οικονομικά πακέτα ανάλογα με τις ανάγκες σας : [...]

 

5. Τοποθετήστε την SIM στο Internet Stick και στην συνέχεια συνδέστε το στον υπολογιστή σας.

6. Ακολουθήστε τα βήματα για την εγκατάσταση του λογισμικού

7. Είστε τώρα έτοιμος για σύνδεση στον κόσμο του Internet.

8. Για να ενημερωθείτε για το διαθέσιμο υπόλοιπο της υπηρεσίας σας, στείλτε «υπ» στο 19595.

 

 

Πώς μπορώ να ξανά-ενεργοποιήσω ένα από τα παραπάνω πακέτα;

 

Αν καταναλώσετε τον χρόνο που είχατε αρχικά από την ενεργοποίηση του προπληρωμένου πακέτου, μπορείτε πάλι να ενεργοποιήσετε κάποιο πακέτο, με βάση την χρήση που θέλετε να κάνετε.

 

1. Ανανεώστε το υπόλοιπο της SIM κάρτας σας ώστε να διαθέτει το απαιτούμενο ποσό για την ενεργοποίηση ενός από τα παραπάνω πακέτα

a. Η Υπηρεσία Ανανέωσης Αξίας Χρόνου Ομιλίας πραγματοποιείται με δωρεάν κλήση ή SMS στο 1268.

 

2. Μέσα από το inbox του λογισμικού που εγκαταστήσατε, στείλτε με SMS την λέξη: NS2 ή NS7 ή 1GB στο 19595 για να ενεργοποιήσετε το πακέτο της αρεσκείας σας.

 

(πηγή: http://www.wind.com.gr/Left-Menu/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85-/Mobile-Broadband-%28WIND-ADSM%29/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF.aspx)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά το Update σε 3.2.1 το wifi σήμα δείχνει πιο δυνατό και σταθερό, τουλάχιστον στο εικονίδιο,αλλά και όλοτο Ipad μου φαίνεται να πηγαίνει πιο γρήγορα. Φαινόμενο Placebo;

 

Όσον αφορά την ανανέωση στην wind, με μια πρόχειρη ματιά που έριξα υπάρχει τρόπος να στέλνεις sms μέσω του (jailbroken) ipad 3g, οπότε έτσι μπορεί να γίνεται η ανανέωση χωρίς να βγάζεις την κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kgian πως πήγες στην 3.2.1 χωρίς να χάσεις installus κτλ; Ή τα έχασες και τα ξαναπέρασες μετά με το jailbreakme.com;

Οι εφαρμογές που είχες εγκατεστημένες χάθηκαν κατά το update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά ..............

 

Thanx Georgeadams για την ερευνα σου , πολυ ενδιαφερουσα.

Τους ρωταγα ολους τους υπαλληλους δεν υπαρχει καποιο site να μπαινεις απο την συσκευη και να χτυπας τον κωδικο? και μου λεγανε οχι-οχι.

 

Τελικα αγορασα απο εναν συμφορουμιτη μια wind f2go που εχει δωρεαν 1,5GB καθε μηνα μεχρι το τελος του χρονου χωρις ανανεωση , την εκοψα και ο θεος βοηθος το απογευμα που θα το εχω στα χερια μου.

 

Απο 2011 θα δοκιμασω το κολπο με τον κλωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kgian πως πήγες στην 3.2.1 χωρίς να χάσεις installus κτλ; Ή τα έχασες και τα ξαναπέρασες μετά με το jailbreakme.com;

Οι εφαρμογές που είχες εγκατεστημένες χάθηκαν κατά το update;

 

 

Πρώτα πήρα backup τις εφαρμογές του cydia με το apt backup. Είχα ήδη κατεβάσει το 3.2.1 firmware και το είχα αποθηκευσει στον υπολογιστή μου. Στην συνέχεια πήγα στο iTunes και πάτησα shift+update. Μου έβγαλε επιλογή να διαλέξω με ποιο αρχείο να κάνω αναβάθμιση. Διαλεξα το αρχείο που είχα κατεβάσει...

 

Όταν ολοκληρώθηκε το update είχε κρατήσει όλες τις εφαρμογές στην θέση τους, ακομα και αυτές που είχα κατεβάσει με τον installous αλλά είχε σβήσει το cydia και τις εφαρμογές jailbreak.

 

Πήγα στην σελίδα jailbreak me και έκανα τον slider, οπότε εγκαταστάθηκε το cydia. Στην συνέχεια έκανα εγκατάσταση το aptbackup και έκανα restore. Μου εγκατέστησε πάλι όλες τις εφαρμογές cydia που είχα, αλλά μου χάλασε την σειρά και αναγκάστηκα να την ξαναφτιαξω. Μετά από αυτό όμως όλα είναι εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα χτες απο aldi για κάτι ψωνια και το μάτι μου έπεσε πάνω σε ένα usb φορτιστή που έχει. Εμφανισιακά μοιάζει με τον φορτιστή του ipad, είναι λίγο πιο παραλληλόγραμμος. Έχει όμως δύο υποδοχές usb για καλώδια. Επίσης στην συσκευασία περιλαμβάνονται ανταπτοράκια για πρίζες αγγλίας, αμερικής κλπ, καθώς και για αναπτήρα αυτοκινήτου.

 

Ολα αυτά με μόλις 5,99Ε. Έτσι μπορούμε να τον έχουμε στο αυτοκίνητο και να φορτίζουμε παράλληλα το Ipad και το gpsακι ή το κινητό!

 

Άντε, πάω στο ebay τώρα να βρω καμια βεντούζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα χτες απο aldi για κάτι ψωνια και το μάτι μου έπεσε πάνω σε ένα usb φορτιστή που έχει. Εμφανισιακά μοιάζει με τον φορτιστή του ipad, είναι λίγο πιο παραλληλόγραμμος. Έχει όμως δύο υποδοχές usb για καλώδια. Επίσης στην συσκευασία περιλαμβάνονται ανταπτοράκια για πρίζες αγγλίας, αμερικής κλπ, καθώς και για αναπτήρα αυτοκινήτου.

 

Ολα αυτά με μόλις 5,99Ε. Έτσι μπορούμε να τον έχουμε στο αυτοκίνητο και να φορτίζουμε παράλληλα το Ipad και το gpsακι ή το κινητό!

 

Άντε, πάω στο ebay τώρα να βρω καμια βεντούζα!

 

Το iPad έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις όσον αφορά τον φορτιστή του, μην είσαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα...το δοκίμασα. Φορτιζει!!

 

Μια χαρά τότε!

 

Είχα διαβάσει πάντως ότι παλιοί φορτιστές για iPod, iPhone κτλ δεν έπαιζαν. Το iPad θέλει συγκεκριμένα volt και ampere για να φορτίσει. Για αυτό δεν φορτίζει και από USB. Προφανώς αυτός που πήρες τις έχει τις προδιαγραφές.

 

Μπορείς να μας πεις ποιός είναι και σε ποιό Aldi το βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το αλντι Πάτρας τον πήρα. Μοντέλο δεν ξέρω ποιο είναι αλλά τον ειχε στην βιτρίνα που έχουν μέσα τα αλντι με τα ηλεκτρονικά. Εμφανισιακα μοιάζει πολύ με τον φορτιστή του iPad, απλά έχει 2 θύρες USB αντί για μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παω στη βοδαφονε που εχω συμβολαιο κινητου , με data plan και ζητησω να μου βγαλουν αντιγραφο της καρτας sim (γινεται σε χρεωνουν 20Ε την καρτα +3-5Ε μηνιαιο παγιο) δηθεν για να τη βαζω σε 2 κινητα , μπορουν να ανακαλυψουν οτι την εχω στο ipad για να χρησιμοποιω και απο κει το data plan μου?

 

έτσι κάνω εγω με το εταιρικο εχω dual sim η μία στο iPhone και η άλλη στο MiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...