Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε το ελληνικό πληκτρολογιο ήρθε αργότερα ετσι; Ο techblog.gr στη παρουσίαση που είχε κάνει, έλεγε ότι δεν είχε γι' αυτο.

 

Επειδή η μητέρα μου θελει να αγοράζει και να διαβάζει βιβλία, υπάρχουν στα ελληνικά; Αν ναι, για τι ποικιλία μιλάμε;

 

Καλυτερα θα ηταν να απευθυνεις αυτη την ερωτηση στο θεμα των ereaders ...

 

http://www.insomnia.gr/topic/318457-e-book-reader/page__pid__3915595__st__960#entry3915595

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδια

Εβαλα μια καρτουλα στο ipad 3g μου της cosmote με την προσφορα των 500Mb (Αυριο θα βαλω κ μια της Vodafone με αντιστοιχη προισφορα)

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να καθορισουμε το mode λειτουργιας της καρτας μεσα απο το ipad.Δηλαδη να δουλευει σε 3g ή 2g....

Στο σπιτι μου δεν εχω καλυψη 3g παρολα αυτα το ipad μου εμφανιζει cosmote 3g πανω αριστερα κ δεν μπορω να συνδεθω καθολου στο ιντερνετ (2g ομως εχω) [ξερετε αν το ipad αν δεν βρει 3g συνδεση αν δουλευει αυτοματος σε edge ή 2g (gprs) ?? Γιατι αν ειναι να δουλευει μονο σε 3g την εβαψα,μιας κ στο χωριο μου που θα το χρειαστω το Πασχα δεν εχει σιγουρα 3g εκει]

 

*Υπαρχει η περιπτωση ετσι οπως το σκεφτομαι να βρισκει ενα ψιχουλο 3G να προσπαθει να μπει αλλα να μην τα καταφερνει o safari....Πως μπορω να το γυρισω αραγε σε 2g manually??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδιά.

Σκέφτομαι μιας που έπεσε η τιμή του iPad WiFi, να χτυπησω ενα.

Στο σπιτι μου στην Αγία Παρασκευή δεν εχω υπολογιστή και Internet μπαίνω απο το iPhone.

Ετσι λοιπόν σκέφτομαι, αντί να αγορασω Laptop να παρω ενα iPad WiFI. Αποκλείεται να δώσω λεφτά για πλαστικό Laptop με Windows και αποκλειεται προς το παρόν να παρω mbp έστω και 13".

 

Αυτά που θέλω να κανω ειναι:

1) Να μπαίνω στα Forums σχετικά άνετα.

2) Facebook και αλλα Social Networks.

3) MSN οπωσδήποτε!

4) Να μπαίνω YouTube (το ξέρω ότι το κάνει καλα).

5) Να ακούω μουσικουλα.

 

Μπορει να κάνει τα παραπάνω;

Να υπογραμμίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν USB Sticks, DVD Players, κλπ.

 

Ελληνικό πληκρολογιο τελικα εχει; Δεν θέλω Jailbrake!

 

Ευχαριστώ!

τα κανει ολα αψογα προχωρα και εγω για τις ιδιες δουλειες το εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειάς σας παίδες,

θα πάρω και εγώ ένα ipad 1 (ανακατασκευασμένό από το μαγαζί της apple, στα 350$). Αυτλο που θέλω να ρωτήσω είναι :

Προβλέπεται στο άμεσο μέλλον να βγουν εφαρμογές που να μην παίζουν καλά (γρήγορα) στο ipad 1 ? (π.χ. κανά παιχνίδι;).

 

Όταν αναφέρομαι στο άμεσο μέλλον, εννοώ 3-4 μήνες μετά. Δε με ενδιαφέρει τί θα γίνει 6 μήνες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειάς σας παίδες,

θα πάρω και εγώ ένα ipad 1 (ανακατασκευασμένό από το μαγαζί της apple, στα 350$). Αυτλο που θέλω να ρωτήσω είναι :

Προβλέπεται στο άμεσο μέλλον να βγουν εφαρμογές που να μην παίζουν καλά (γρήγορα) στο ipad 1 ? (π.χ. κανά παιχνίδι;).

 

Όταν αναφέρομαι στο άμεσο μέλλον, εννοώ 3-4 μήνες μετά. Δε με ενδιαφέρει τί θα γίνει 6 μήνες μετά.

 

Να ρωτησω, τι σημαινει στην πραξη το ανακατασκευασμενο?

Με ενδιαφερει και εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, τι σημαινει στην πραξη το ανακατασκευασμενο?

Με ενδιαφερει και εμενα

Σημαινει οτι ειναι απο επισκευη ή επιστροφη. Μπορει για παραδειγμα καποιος να αγορασε μια συσκευή και μετα απο μια εβδομαδα να την επεστρεψε γιατι εκρινε οτι θελει να παρει κατι καλυτερο. Αυτο λοιπον (το επιστρεφομενο) η apple το δινει σαν "ανακατασκευασμενο" μιας και εχει ανοιχτει η συσκευασία και δεν μπορει να το δωσει για καινουργιο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαινει οτι ειναι απο επισκευη ή επιστροφη. Μπορει για παραδειγμα καποιος να αγορασε μια συσκευή και μετα απο μια εβδομαδα να την επεστρεψε γιατι εκρινε οτι θελει να παρει κατι καλυτερο. Αυτο λοιπον (το επιστρεφομενο) η apple το δινει σαν "ανακατασκευασμενο" μιας και εχει ανοιχτει η συσκευασία και δεν μπορει να το δωσει για καινουργιο ;)

Αχαα, μαλιστα.

Κατι τετοιο φανταζομουν και εγω.

Ευχαριστω πολυ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω τους κατοχους κυριως του ipad 1,

οι 10 ωρες που υποσχεται ισχυουν?

Ξερω μεν οτι οι 10 ωρες ειναι σε ιδανικες περιπτωσεις

αλλα θα ηθελα να μαθω:

internet,msn,κανα app κτλ (τα βασικα δλδ)

ποσες ωρες κραταει?

 

Ξεχωριστα, ταινια ή 2-3 episodes απο σειρα, ποσο % σου τρωει?

 

Και τα 2 μαζι?

 

Τελος, το wifi ειναι κομπλε? νταξει ρωταω βλακεια απλα θελω να καλυφτω απο παντου

πρωτου σκασω το ανυπαρκτο χρημα.

Ειναι σαν ενα netbook/λαπτοπ το range του wifi? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταινίες δε το έχω δοκιμάσει γιατί δε βλέπω, αλλά από μπαταρία μη φοβάσαι καθόλου.

 

-Όταν το έχεις στα χέρια σου και παίζεις, δεν έχει καμία σχέση με netbook. Η μπαταρία απλά δε τελειώνει.

-Όταν είναι αναμένο και απλά δε το λειτουργείς και πάλι δε τελειώνει. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Είχα κατέβει Αθήνα πριν δύο βδομάδες. Το είχα πάρει μαζί μου ενώ είχε λίγη μπαταρία. Τέλος πάντων, μη τα πολυλογώ, έφτασε στο 10% η μπαταρία. Το ξανά έβαλα στη τσάντα μου γιατί θα έφευγα. Δε το χρειάστηκα για 6 ολόκληρες μέρες. Το άνοιξα και η μπαταρία είχε πέσει στο 8% ή 9%. Μιλάμε απλά για ένα μηχάνημα δηλαδή που θα το έχεις ανοιχτό κάθε στιγμή που θα το χρειαστείς. Και φαντάσου ότι για κάποιο λόγο, επειδή το έχω Jailbroken, η μπαταρία μου τελειώνει γρηγορότερα από όταν δε το έχεις κάνει Jailbreak.

 

-Με το WiFi, δεν έχω δει κάτι περίεργο. Μια χαρά απόσταση καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπαρχει αυτη η θεωρια οτι jailbroken κατεβαινει γρηγοροτερα η μπαταρια,

αλλα αυτο το ''αποδεχομαι'' γιατι στανταρ θα το κανω jb.

 

- Το γνωριζω απο reviews σε forums και videos στο youtube οτι αν ειναι idle και δεν τρεχει στο background

πολλα πραγματα κραταει πααααρα πολυ.

Αλλα ακουγεται εντυπωσιακο αυτο που ειπες για τις 6 μερες που επεσε 2% μονο!!

 

Μην φανταστεις, δεν θελω να το χρησιμοποιω για πολλα πραγματα, απλα σε ταξιδι σε τρενο, πλοιο κτλ

ή καπου εξω, 8ελω να δω πως πηγαινει απο τις εμπειριες σας.

 

Κατι αλλο που εχω απορια, μιας και πολυς κοσμος εχει ipad,

αυτο σημαινει οτι δεν τον απασχολει το γεγονος οτι μερικες σελιδες δεν μπορουν να τις δουν.

Εχουν βγει apps για να διαβαζεις ειδησεις κτλ (ειδικα στην αμερικη), αλλα εσας ποσο σας επιρεαζει?

Η μαυρη αληθεια ειναι οτι πολλες φορες εχω ριξει χριστοπαναγιες με το iphone οταν ειμαι καπου εξω

γιατι θελω να διαβασω μια πληροφορια σε ενα site και δεν μπορω..

 

Υ.Γ αν δεν ειχα δει οτι αν το κανεις jb μπορεις να συνδεσεις εναν external hdd

και να μην μενεις με τα 16GB (γιατι αυτο θα παρω, λογω χρηματων)

ΔΕΝ θα το επερνα ουτε για αστειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι για τη διαρκεια μπαταριας αν το κανεις jb, δεν υπαρχει καμμια διαφορα εκτος αν αρχιζεις να βαζεις περιεργες εφαρμογες , πχ οπως backrounder που κραταει τελειως ανοιχτες οποιες εφαρμογες θελεις στο παρασκηνιο, πχ για να ακους μουσικη απο το youtube, ενω στελνεις ενα εμαιλ.

 

Αν λοιπον δεν βαλεος τετοιες εφαρμογες δεν επηρεαζεται καθολου η αυτονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι για τη διαρκεια μπαταριας αν το κανεις jb, δεν υπαρχει καμμια διαφορα εκτος αν αρχιζεις να βαζεις περιεργες εφαρμογες , πχ οπως backrounder που κραταει τελειως ανοιχτες οποιες εφαρμογες θελεις στο παρασκηνιο, πχ για να ακους μουσικη απο το youtube, ενω στελνεις ενα εμαιλ.

 

Αν λοιπον δεν βαλεος τετοιες εφαρμογες δεν επηρεαζεται καθολου η αυτονομια.

 

Εγώ δεν είχα βάλει τίποτα περίεργο και είχε φύγει χωρίς να το καταλάβω. Πέρασα τη νέα έκδοση iOS και JB από άλλον Developer και είχε σίγουρη αύξηση αυτονομίας, πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...