Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γίνεται εδώ; Έβαλα το iOS 5 (την 4 έκδοση την δούλεψα 3-4 μέρες, δεν πρόλαβα α βγάλω συμπεράσματα ) και δεν είναι jailbreak.

 

Πολύ crashάριστα ρε παιδί μου. Όλες οι εφαρμογές μετά από λίγη χρήση κλείνουν μόνες τους. Ιδίως ο dolphin had μου έχει σπάσει τα νεύρα. Δοκίμασα και τον safari , είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά πάλι κλείνει. Τόσο αστάθες είναι το iOS ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς ipad και ios5; Είναι προτιμότερο να καθίσει με κάποια έκδοση ios4 και να κάνεις jailbreak; Αναφέρομαι κυρίως στην ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κακά τα ψέματα, θεωρώ πως η απουσία Flash στο iPad, είναι μειονέκτημα.

Πράγματι, είναι μία κακή τεχνολογία και χρειάζεται πολύ επεξεργαστική ισχύ, κάτι που σημαίνει μπαταρία. Επειδή όμως το iPad είναι σχεδόν Laptop Replacement για όποιον κάνει συγκεκριμένα πράγματα, το ότι δεν έχει Flash σε κόβει από κάποια "κακά" Sites που το χρησιμοποιούν.

Κοιτούσαμε με την κοπέλα μου ξενοδοχεία για να πάμε 3ήμερο και κάποια είχαν Flash, με αποτέλεσμα να μην εμφανίζεται η σελίδα. Έγινα ρεζίλι.

Ok, το iPhone είναι κινητό, δεν χρειάζεται. Το iPad όμως; Με τη λογική αυτή, να μην έχει ούτε κάποιο Mac Computer.

 

Κατά τ' άλλα είναι μία εξαιρετική συσκευή και σε γενικές γραμμές είναι ευχαριστημένος. Λίγο αν προσέχαν μερικές εφαρμογές όπως το Facebook που κρασάρει συχνά, θα ήταν τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κακά τα ψέματα, θεωρώ πως η απουσία Flash στο iPad, είναι μειονέκτημα.

 

Η Adobe μόλις ανακοίνωσε πως σταματάει την ανάπτυξη του Flash για mobile πλατφόρμες και πως θα επικεντρωθεί στο HTML5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι καμία Mobile συσκευή δεν θα παίζει Flash, αν κατάλαβα καλά;

 

Οχι βεβαια,δεν θα σταματησει η διαθεση, αλλα η αναπτυξη.

Μια χαρα θα συνεχιζει να διατειθεται ο mobile flash player.

Απλα δεν θα βγαινουν αναβαθμισεις που θα προσθετουν νεα λειτουργικοτητα, παρα μονο θα βγαινουν αναβαθμισεις που θα βελτιωνουν μονο την ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την ημέρα της κυκλοφορίας του 5.0.1 (που λεγόταν ότι έλυνε διάφορα προβληματάκια του 5.0) έκανα το upgrade και στη συνέχεια tethered jailbreak με redsnow. Ήθελα να έχω τα καινούργια gestures, το iCloud και επίσης -το πιο σημαντικό για τις δικές μου ανάγκες- το Reader του καινούργιου Safari! Από τότε το iPad άλλαξε συμπεριφορά σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει τον 1,5 χρόνο που το έχω τώρα. Ήταν γρήγορο, άμεσης απόκρισης, όλες οι εφαρμογές έτρεχαν άμεσα και χωρίς να είχα κάποιο crash! Έγινε αργό, είχε συχνά σημαντικό lag, η εναλλαγή των spaces γινόταν με κολλήματα, πολλές εφαρμογές μου έκαναν συνεχόμενα crashes, τα gestures είχαν αργή απόκριση! Ακόμα κι όταν χρησιμοποιούσα το πληκτρολόγιο (π.χ. για να βάλω σε μία σελίδα username και password) είχε lag! Πατούσα το γράμμα τώρα και έμπαινε μετά από μερικά δευτερόλεπτα! Θέλησα να εγκαταλείψω τα καλούδια του iOS5 και να επιστρέψω στο παλιό, καλό και δοκιμασμένο 4.3.3!!! Αλλά.... με το upgrade από SL σε Lion με clean install, ξέχασα να κάνω backup τα SHSH που είχα αποθηκεύσει με το TinyUmbrella!!!! Αναγκασμένος πλέον να μείνω στο 5.0.1, ελπίζοντας τα προβλήματα να λυθούν σύντομα με ένα μελλοντικό fw upgrade, έκανα μία τελευταία προσπάθεια! Απενεργοποίησα το iCloud, έκανα εντελώς delete το account! Reboot και τα προβλήματα ως δια μαγείας λύθηκαν!!!! Ξαναγύρισε το παλιό, καλό, γρήγορο και αποτελεσματικό iOS! Προσπάθησα να ανοίξω εφαρμογές που προηγουμένως μου crashαραν στο loading και άνοιγαν κανονικά!!!!!!!! :o Δεν υπάρχει πλέον lag, ξαναγύρισε η ακαριαία απόκριση, το πληκτρολόγιο λειτουργεί πλέον κανονικά! Για την ώρα το iCloud θα το αφήσω να περιμένει..... B) :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...