Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με το ΦΠΑ η διαφορά είναι 30 ευρώ από Γερμανία/Γαλλία και ίδια τιμή από Αγγλία.

 

Τώρα το θέμα των παραεισαγωγών είναι άλλη ιστορία και διαφορετική η πολιτική μεταξύ ανεξάρτητων καταστημάτων που φέρνουν μόνοι τους και αυτών που προμηθεύονται από τον επίσημο αντιπρόσωπο/διανομέα (είτε αυτός είναι iSquare στην Ελλάδα, είτε είναι Apple στην Αγγλία).

 

Πολλοί δυστυχώς κάνουν το λάθος να βλέπουν τις τιμές στην Αμερική, να διαιρούν το δολλάριο με το ευρώ και λένε τόσο πρέπει να κάνει αλλιώς είναι κλέφτες. Δυστυχώς δεν λειτουργεί έτσι το εμπόριο και η διανομή μέσω επίσημων καναλιών. Και όπως βλέπετε και από τις άλλες χώρες που έχει την διανομή η apple, στα online καταστήματά τους οι τιμές είναι οι ίδιες γενικώς και παρόμοιες με τις ελληνικές. Οπότε και στην ελλάδα να έρθει η Apple δεν θα αλλάξει τίποτα όσον αφορά τις τιμές.

 

Edit: Και ένα ενδιαφέρον έγγραφο από τη Shuttle για το πως οι προτεινόμενες τιμές λιανικής καθορίζονται από την εταιρία διανομής σε όλη την Ευρώπη και πως οι τιμές στις διάφορες χώρες είναι οι ίδιες (με τη μικρή διαφορά να είναι ουσιαστικά η διαφορά στο ΦΠΑ από χώρα σε χώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε σεις, τελικά πώς μπορώ να κάνω JailBreak; Έχω την έκδοση 4.2.1. Είναι η πρώτη μου επαφή με προϊόν της Apple, για αυτό αν θέλετε βοηθήστε με λιγάκι.

 

Αυτές οι οδηγίες κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχει δημιουργηθεί μεγάλο θέμα με τις τιμές του ipad στην Ελλάδα καθώς η εταιρεία εισαγωγής έβγαλε την παρακάτω επίσημη ανακοίνωση:

Δελτίο Τύπου: Σχετικά με τη προτεινόμενη λιανική τιμή του iPad στην Ελλάδα, συγκρινόμενη με τις τιμές σ’ άλλες χώρες της Ευρωζώνης, η iSquare προχώρησε σε ανακοίνωση, στην οποία διευκρινίζει ότι:

 

1. Στην Ελλάδα το προϊόν επιβαρύνεται με ΦΠΑ 23%, όταν στην Γερμανία ο ΦΠΑ είναι 19%, στην Γαλλία 19,6%, στην Ολλανδία 19%, κλπ.

 

2. Στην Ελλάδα το εισαγωγικό εμπόριο επιβαρύνεται επιπλέον με εισφορά ανακύκλωσης, υψηλά έξοδα διανομής και χρηματοοικονομικά κόστη.

 

3. Η iSquare που αντιπροσωπεύει την Apple στην Ελλάδα, εφαρμόζει εξαιρετικά ανταγωνιστική τιμολόγηση για όλα τα προϊόντα της Apple, ώστε ο Έλληνας καταναλωτής να απολαμβάνει την απόλυτη εμπειρία Apple στην καλύτερη δυνατή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μας περνάνε για πρόβατα

 

Εισφορά ανακύκλωσης έχει όλοι η Ευρώπη για Αμερική δεν ξέρω

Οι άλλες χώρες δεν έχουν υψηλά έξοδα διανομής, έχουν χαμηλά αναρωτιέμαι ??

Τα χρηματοοικονομικά είναι πρόβλημα τους.

 

 

Δεν μας λέει όμως γιατί έφερε τώρα το ipad και δεν το έφερε πριν 4 μήνες π.χ. ,, μήπως γιατί η apple τώρα το δίνει με discount λόγω του ότι είναι end of cycle .........................

 

Αναρωτιέμαι πως πήγαν οι πωλήσεις των εδώ καταστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Like I said, no surprises here. Anyone thinking that Apple was suddenly going to conjure millions of 10-inch retina-display panels that are cheap enough to put in a $500 computer have been smoking something dangerous for their health.

 

:-D :-D :-D :-D

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/02/photos-ipad-2-display-leaked/

 

image2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην διαχείριση των αρχείων βίντεο με AC3 ήχο υπάρχει καμιά λύση; Υπάρχει player να τα ενώνει όλα τα κανάλια σε στερεοφωνική έξοδο. Και με το CineXPlayer και με το VLC δεν βρήκα λύση και συνήθως παίζουν τα λάθος κανάλια που λείπουν οι ομιλίες! :P

 

Βρήκα το AVPlayerHD που διαχειρίζεται άψογα τον AC3 ήχο και την μετατροπή του σε στερεοφωνικό! Επιπλέον έχει πλήθος ρυθμίσεων, κάτι που υστερούν και το CineXplayer και το VLC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε σεις, τελικά πώς μπορώ να κάνω JailBreak; Έχω την έκδοση 4.2.1. Είναι η πρώτη μου επαφή με προϊόν της Apple, για αυτό αν θέλετε βοηθήστε με λιγάκι.

 

Αυτές οι οδηγίες κάνουν;

ναι, κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδιά.

Σκέφτομαι μιας που έπεσε η τιμή του iPad WiFi, να χτυπησω ενα.

Στο σπιτι μου στην Αγία Παρασκευή δεν εχω υπολογιστή και Internet μπαίνω απο το iPhone.

Ετσι λοιπόν σκέφτομαι, αντί να αγορασω Laptop να παρω ενα iPad WiFI. Αποκλείεται να δώσω λεφτά για πλαστικό Laptop με Windows και αποκλειεται προς το παρόν να παρω mbp έστω και 13".

 

Αυτά που θέλω να κανω ειναι:

1) Να μπαίνω στα Forums σχετικά άνετα.

2) Facebook και αλλα Social Networks.

3) MSN οπωσδήποτε!

4) Να μπαίνω YouTube (το ξέρω ότι το κάνει καλα).

5) Να ακούω μουσικουλα.

 

Μπορει να κάνει τα παραπάνω;

Να υπογραμμίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν USB Sticks, DVD Players, κλπ.

 

Ελληνικό πληκρολογιο τελικα εχει; Δεν θέλω Jailbrake!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όπως από ένα PC. Ή καλύτερα από ένα Mac. :rolleyes:

2) Facebook.app και στα υπόλοιπα με Safari.app όπως σε PC/Mac ^_^

3) www.meebo.com ή κάποιο άλλο application που να υποστηρίζει και popups όταν έχεις message. IM+.app

4) Πολύ καλύτερα από καλά :wub:

5) Αρκεί να το συγχρονίσεις μια φορά με ένα PC/Mac. Μπορείς και να αγοράσεις από το iTunes Store, φυσικά. :eek:

 

Χωρίς jailbreak έχεις πληκτρολόγιο σε Ελληνικά.

 

 

Go for it, dude!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το ελληνικό πληκτρολογιο ήρθε αργότερα ετσι; Ο techblog.gr στη παρουσίαση που είχε κάνει, έλεγε ότι δεν είχε γι' αυτο.

 

Επειδή η μητέρα μου θελει να αγοράζει και να διαβάζει βιβλία, υπάρχουν στα ελληνικά; Αν ναι, για τι ποικιλία μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...